Oldalak: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 47   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadászat etikai kódexe, vadászati tradíciók  (Megtekintve 204785 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #330 Dátum: 2010. Január 10. - 11:20:03 »

Mielőtt bárki félreértené, én sem tartom normálisnak, igazi  vadászatnak a szórón való elejtését egyetlen vadnak sem.
Én csak azt próbáltam érzékeltetni, hogy szerintem minden vadnak kijár az azonos feltétel!

Azért még egy dolgot nagyon nem szabad elfelejteni. Nem minden területen adottak a cserkelés lehetőségei, és van olyan társaság is, amelyik ezt egyenesen tiltja. Pl mozgási lehetőség a magasles 500 méteres körzete, stb.! Vendégként nem is emlékszem mikor volt olyan, hogy innentől idáig mozoghatok. Rendszerint ide ülsz, ezt lőhetsz!  Már az is öröm, ha egyedül ülhetsz a lesen! Szomorú
Azt sem szabad elfelejteni, hogy  aki tíz évente egyszer lő disznót, vagy életében 1-2 szarvas tarvadat, annak más egy kissé a hozzáállása. Ez persze nem mentség az etikátlanságra! Emelem Nem mindenütt  érvényes az, hogy ha ma nem sikerült, majd kimegy holnap, holnapután. Nem! Kimegy akkor, ha meghívják!
Én rendszerint betartok minden íratlan szabályt (ezért IS! nem lőttem meg pl. a keresett dárdás bikát erős szürkületben  Kacsint ) de nem ítélem el teljesen, aki megteszi. Nem egyformán nevelkedünk, nem egyforma a példaképünk, és nem egyforma a felfogásunk. Lehet tanítani/tanulni, de aki nem érzi ezek fontosságát, azt sem szabad teljesen elítélni!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #331 Dátum: 2010. Január 10. - 11:42:31 »

Milyen igaz, Attila!
Annyival egészíteném ki gondolataidat, hogy ha a vendég "finnyáskodik", legközelebb várhatja a meghívást, esetleg!  Szomorú
 Wave
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #332 Dátum: 2010. Január 10. - 11:58:11 »


Azt sem szabad elfelejteni, hogy  aki tíz évente egyszer lő disznót, vagy életében 1-2 szarvas tarvadat, annak más egy kissé a hozzáállása. Ez persze nem mentség az etikátlanságra! Emelem Nem mindenütt  érvényes az, hogy ha ma nem sikerült, majd kimegy holnap, holnapután. Nem! Kimegy akkor, ha meghívják!


Nyilvánvaló, hogy egy 2-3 napra érkező vendég kicsit másként kell hogy vadásszon, mint a vendéglátó teszi éven át.
A vendéglátó célja az, hogy a vendéget, ezen a szük határidőn belül minél nagyobb eséllyel lövéshez juttassa. Ehhez szükséges a szóró, és a vendég "megalkuvása" a körülményekkel, mert egyébként esetleg évekig egy egeret sem látna.
Aztán időnként megtörténik, hogy valamelyik védőszentünk orrba fricskáz bennünket, szórón várjuk a disznót és máshol kerülünk lövéshelyzetbe. (Roli, Steve, Sába, hogy csak az idei eseteket említsem.)
Mégis azt gondolom, hogy ezek inkább a szabályt erősítő kivételek, a disznó elejtésére többnyire a szórón van a legnagyobb esély.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sziju
Vendég
« Új üzenet #333 Dátum: 2010. Január 10. - 13:05:14 »

Múlt héten kimentünk vadászni. A párom a soros, ezért én ilyenkor nézelődök. Fel is ültem egy lesre bámészkodni. Mivel nem volt benne deszka, a lépcsőn ültem. Esett a porhó, körülöttem meg egy órán keresztül járkált valami, aminek vizelet szaga volt. Gondoltam, ez valami hím állat lehet, de nincs kanszaga, akkor meg mi... Egyszer csak gondoltam egyet, és lassan felálltam a lesre kukucskálni. A les le van álcázva cserfa ágakkal, és a levelek között ki lehet nézni.
35 méterre ott állt előttem egy bika, és a silót csipegette. A fején két vaskos dárda. Nagytestű, de még nem öreg. Sokszor járkál körülöttem, krákog, szuszog, de még sosem láttam őkelmét. Ja, és eszi a túrógombócot...  Meglepődött
Mivel a szomszédból jön át, ...  Fejvakarás Már sötét volt, bár a hóban jól látszott. Nem okozott volna nagy gondot meglőni íjjal sem, mert a szél és a hó zaja elnyomta volna az íj kihúzásának hangját.
A gondok utána kezdődtek volna... Elver
Naplózva
antiszoc
Vendég
« Új üzenet #334 Dátum: 2010. Január 10. - 15:55:35 »

Taser  az általad említett szórón többek közt azért van akkora mennyiségű kaja,hogy a vadőrnek ne kelljen 3 naponta elmenni mellette,és megszórnia. Tudod,a benzin vér!! Vigyorog Komolyra fordítva a szót,sajnos a társaságok nagy részénél nálunk pénzügyi problémák vannak,ezért néha a vadőrnek azt mondják kevesebbet menjen a területen  Meglepődött OOO,mert vagy a fizetését kapja,vagy a benzinpénzt. A tagdíjemelésről persze hallani sem akarnak...
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #335 Dátum: 2010. Január 11. - 08:51:39 »


Taser  az általad említett szórón többek közt azért van akkora mennyiségű kaja,hogy a vadőrnek ne kelljen 3 naponta elmenni mellette,és megszórnia. Tudod,a benzin vér!! Vigyorog Komolyra fordítva a szót,sajnos a társaságok nagy részénél nálunk pénzügyi problémák vannak,ezért néha a vadőrnek azt mondják kevesebbet menjen a területen  Meglepődött OOO,mert vagy a fizetését kapja,vagy a benzinpénzt. A tagdíjemelésről persze hallani sem akarnak...
Nekem ezzel csak az a gondom, hogy sok helyen nincsenek már külön etetők és szórók, ( sszintén spórolásból) Van a "szóró" megpakolva rogyásig kajával és kész.
Innentől kezdve ez már nem szóró ( szerintem) hanem etető, ott meg ugye a törvény szerint nem lehetne vadászni. Fejvakarás
Gondolom a VT -k és vadőrök ezt másképp látják és azt mondják ez csak egy elméleti baromkodás  Vállat von
A Ti terepjárótok nem dízeles Bion
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #336 Dátum: 2010. Január 11. - 09:20:54 »

Szia Taser!

Szerintem is egyre inkább ez a tendencia sajnos.

Azért, mert minden vadat agyon akarnak lőni, és nem tudnák nyugodtan nézni, ha az esetleges etetőhelyeken háborítatlanul eszik a vad, ők meg a szórókon hiába üldögélnek.
Mivel a szóró a csalogatást szolgálja, amihez igen kis mennyiségű (de rendszeresen kikerülő) takarmány elég, ezért szerintem, ahol rengeteg takarmány van kihelyezve, ott eleve csak etetőhelyről beszélhetünk.

Az etetőhelyek körül pedig kéne hagyni egy jelentős "védőzónát", ahol tilos vadászni, és még a járkálást is minimumra kell csökkenteni, hogy a vad megegye azt, amit kirakunk.

A vadat ezzel szépen meg lehetne kötni, és még jobban lehetne vadászni a maradék területen....nem úgy mintha mindenhol-éjjel-nappal űzve van.

Na ehhez kéne erős Vt. vezetőség és cselekvőképes vadőri gárda.

Olyan szépen kitalálták a vadgazdálkodás fortélyait eleink, kár hogy mi nem élünk/élhetünk ezekkel.  :'(
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #337 Dátum: 2010. Január 11. - 09:43:35 »

Sajnos itt is ez a tapasztalat...
6000 ha-on nincs etető, csak "saját" szórók.
Mindenütt vadásznak, minden szórót ülnek.
Nincs zavartalan terület, aztán csodálkoznak, hogy az egyébként állandó szarvas, csak váltóvad lett. A tarvadkilövésük több, mint az állomány.
De azt mondják, hogy úgyis jön...ha meg véletlenül jön, azt azonnal leigazolják. Úgy a bikát, mint a tarvadat.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #338 Dátum: 2010. Január 11. - 09:57:34 »

Állandóan sírtam, hogy nincs etető...
Én balga, szereztem tetőnek csiszolóvásznat...meg rácsnakvaló léceket, hogy haladjon valahová a dolog. Azóta is a garázsban van...
Annyit elértem, hogy egy nagy guriga bála lucernát kitettek tavaly, a talpára állítva.
Azóta sem történt semmi, hacsak azt nem veszem történésnek, hogy 8, azaz nyolc darab, erődítménynek is beillő lest "telepítettek".
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #339 Dátum: 2010. Január 11. - 10:23:35 »

Peti, gondolok egy területre, szerintem sejted, hogy melyikre, ott is tragikomikus már a helyzet....Hihetetlen, hogy a sok dilettáns mit csinál. 200-300 méterenként van szóró a terület bizonyos részein. Egyesek akár 4-5 szórót is üzemeltetnek....szóró-szóró hátán, mintha csak ebből állna a vadászat. A hivatásos vadászok meg statisztálnak mindehhez...Ahelyett, hogy lenne pár szakszerűen elhelyezett szóró, amin valóban lehetne eredményesen vadászni...etetőhely már ott sincs...régebben volt, de azon is vadásztak. Pedig jó adottságú terület, lehetne rajta alkotni...

Múltkor is "szépen" kezdődött a vadászat! Meghívó barátommal a reggeli kávénkért betértünk a helyi kocsmába...ott találtunk pár eddig ismeretlen "vadásztársat, itteni tagtársat".

Az egyik hevesen nekiesett szegény barátomnak, hogy ugyan már mit keres hajnalonta az ő (?) körzetében, csak nem fel merészel ülni valamelyik szórójára a sok közül....Meghívóm ecsetelte egyrészt, hogy Ő csak cserkelgetni szokott ott hajnalban...és miért ne tehetné ezt meg a "tag körzetében".

Erre lelkesen magyarázta a tag, hogy acélból "hogy szokjad, beírtam én is a te (?) körzetedbe esténként párszor, de ne ne félj NEM ODA, HANEM A SZOMSZÉDOS KÖRZETBE mentem vadászni"!

Na erre már majd' kiesett barátom szájából a cigi, és a megdöbbenéstől hang se jött ki a torkán.

Az egyik vadőr csendben üldögélt asztalunknál.

Ezek után persze kellett vagy fél óra, mire az ember ismét rá tudott hangolódni a vadászatra...és elgondolkodott azon, hogy jobb volna golyóálló mellényben jönni legközelebb, mert ezek szerint itt bárhol lehet valaki... Vállat von
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #340 Dátum: 2010. Január 11. - 10:42:16 »

Tonka!

Ez az igazi vadászbarátság... Ördög
Ami a szép benne, az a rossz oldala is...ott ahol csak lesek vannak, nem tudsz cserkelni, ott nincs gatya, lesen ülsz. De ott is előfordulhat az ilyesmi.
Ahol viszont körzetek vannak, saját szórókkal, ott ez mindaddig elő fog fordulni, amíg valakit le nem lőnek véletlenül.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #341 Dátum: 2010. Január 11. - 10:46:09 »

Érdekes dolog, sokan finnyáskodnak a szórón való vadászat kapcsán, nálunk is. Mert az csak célbalövés szintű dolog , stb... Azért én feltettem a kérdést egyik ilyen vadásztársamnak, hogy rendben, ha nem szórózunk, akkor hogy lőjük meg az évi 100 disznót a 3200 ha-on? Cserkelve? Ahhoz elég sokszor keresztül- kasul kéne járkálni a területet, nem hinném hogy ezt a szintű zavarást sokáig elviselnék a disznók, vagy bármi más vad.
Azért azt ne tessék elfeledni, hogy -a hajtás után- a cserkelés az a vadászati mód, ami leginkább zavarja a területet.

Másrészt nálunk a tapasztalat azt mutatja, hogy lesvadászat vagy cserkelés esetén 10-12 alkalommal kell kimenni, hogy lövéshez jusson a vadász. Szórón természetesen ez az arány sokkal jobb. Ebből egyenesen adódik, hogy ha nekem vendégem jön, és azt szeretném hogy disznót láson, akkor este nem küldöm az erdőbe bóklászni, hanem felültetem szóróra.

Az világos dolog, hogy az etető és a szóró nem ugyanaz, de pl mi a disznót nem etetjük, csak a szarvast, szálastakarmánnyal vagy silóval. Másfelől időnként a szarvas is rámegy a szóróra, mert nem tudja hogy az a disznóké és nem az övé... ettől függetlenül normál esetben ott nem lőjük a szarvast.

Más ha vendéget ültetek fel a szóróra, akkor azt szoktam mondani, hogy lőheti ami idény szerint lőhető (trófeás vadat kivéve), aztán rá van bízva hogy mit csinál.
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #342 Dátum: 2010. Január 11. - 11:04:15 »

Érdekes dolog, sokan finnyáskodnak a szórón való vadászat kapcsán, nálunk is. Mert az csak célbalövés szintű dolog , stb... Azért én feltettem a kérdést egyik ilyen vadásztársamnak, hogy rendben, ha nem szórózunk, akkor hogy lőjük meg az évi 100 disznót a 3200 ha-on? Cserkelve? Ahhoz elég sokszor keresztül- kasul kéne járkálni a területet, nem hinném hogy ezt a szintű zavarást sokáig elviselnék a disznók, vagy bármi más vad.
Azért azt ne tessék elfeledni, hogy -a hajtás után- a cserkelés az a vadászati mód, ami leginkább zavarja a területet.

Másrészt nálunk a tapasztalat azt mutatja, hogy lesvadászat vagy cserkelés esetén 10-12 alkalommal kell kimenni, hogy lövéshez jusson a vadász. Szórón természetesen ez az arány sokkal jobb. Ebből egyenesen adódik, hogy ha nekem vendégem jön, és azt szeretném hogy disznót láson, akkor este nem küldöm az erdőbe bóklászni, hanem felültetem szóróra.

Az világos dolog, hogy az etető és a szóró nem ugyanaz, de pl mi a disznót nem etetjük, csak a szarvast, szálastakarmánnyal vagy silóval. Másfelől időnként a szarvas is rámegy a szóróra, mert nem tudja hogy az a disznóké és nem az övé... ettől függetlenül normál esetben ott nem lőjük a szarvast.

Más ha vendéget ültetek fel a szóróra, akkor azt szoktam mondani, hogy lőheti ami idény szerint lőhető (trófeás vadat kivéve), aztán rá van bízva hogy mit csinál.
Én nem a szóró létjogosultságát vitatom.
Az etetőket, és az etetők környékén a nyugalmat hiányolom. Persze nem tudom, hogy etetővel, és "türelmi zónákkal" ti hogyan álltok...
Ha pedig kell egy tarvad, addmeguramdemáris, akkor kell...ha a szóró környékén, akkor ott. Ez van.
Biztosan jártál már Te is úgy, hogy napokig keresgélsz, de holnap reggelre már kell...
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
antiszoc
Vendég
« Új üzenet #343 Dátum: 2010. Január 11. - 12:02:23 »

Akkor az legyen már a mentségemre felhozva,hogy nálunk van külön etető,ami rogyásig van kajával,és van külön szóró,amire tényleg csak szatyorral szoktunk kivinni kukoricát,cukorrépát....
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #344 Dátum: 2010. Január 11. - 14:44:01 »



Erre lelkesen magyarázta a tag, hogy acélból "hogy szokjad, beírtam én is a te (?) körzetedbe esténként párszor, de ne ne félj NEM ODA, HANEM A SZOMSZÉDOS KÖRZETBE mentem vadászni"!


Ezek után persze kellett vagy fél óra, mire az ember ismét rá tudott hangolódni a vadászatra...és elgondolkodott azon, hogy jobb volna golyóálló mellényben jönni legközelebb, mert ezek szerint itt bárhol lehet valaki... Vállat von

Azállatja!!!!! Tasli
Anti!!! Hol ez a hely? Mostanában unatkozom az iróasztal mögött. Kéne egy kis izgalom  OOO Nyihi Nyihi Nyihi Fegyver van, golyóálló van, még annyit ciffrázhatunk rajta, hogy be se írjuk magunkat  Gun

Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Oldalak: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 47   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: