Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadászat etikai kódexe, vadászati tradíciók  (Megtekintve 203922 alkalommal)
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #510 Dátum: 2010. Július 08. - 22:20:14 »


Nagyon érdekes témát feszegettetek itt mostanában. Sok minden között azt is le lehet mérni a hozzászólásokból, hogy a vadászatban eltöltött évek alatt hogyan változik a Vadászok etikáról alkotott véleménye. Én saját vadászéveim alatt így változtam: Első években kihasználtam minden lehetőséget, és törekedtem a lehető legnagyobb siker elérésére. Főleg (apróvadban) a mennyiségben. (Természetesen az írott, íratlan szabályok keretein belűl, mert egyébként Apám leverte volna a derekamat)
Aztán ahogy múltak az évek, már egyre inkább az volt a lényeg, hogy maradandó élményeket szerezzek, és olyan körülmények között vadásszak amely viszonylagos egyenlőséget teremt köztem és a vad között.
Most már igen ritkán emelem fel a fegyvert. Csak akkor, ha valóban nem kívánatos egyed kerül elém. Egyébként akár hónapok is eltelnek lövés nélkül, pedig nem keveset járok ki. Már teljesen midegy, hogy kerül e töret a kalap mellé, vagy sem. A lényeg máshova helyeződött. Sokkal fontosabbá vált a megfigyelés, a tudatos válogatás. Egy vadászházban, Barátokkal töltött ete, egy élménydús cserkelés, vagy egy jól sikerűlt videófelvétel is ad olyan élményt, mint a terítéknél állni levett kalappal. Ez nem azt jelenti, hogy nem örülök minden elejtett vadnak, csak már messze nem ez a lényeg!
Gondolom így van ezzel mindenki,, aki több évtizede vadászik.

 Igen  Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #511 Dátum: 2010. Július 08. - 22:29:42 »

Természetes hogy a mennyiség és a minőség esetenként járhat együtt.

Az "önmérséklet" ill. "mértéktartás" kifejezések, és a napi 600 fácán meglövése is járhat együtt?

Szerintem rosszul teszed fel a kérdést, ezért nem is lehet rá jól válaszolni!
Ügy lenne helyes, hogy  "Szabad-e egy etikus jó vadásznak, aki tiszteli a hagyományokat, egy nap sok fácánt lőni?" Szerintem igen!
Rengeteg példa volt erre, mindannyian olvastuk példaképeink könyveit! (de eredeti kérdésedre is igennel válaszolnék, bár engem az a veszély nem fenyeget, hogy ennyi fácánt lőjek! Nem egy nap, hátralévő életemben összesen sem! Mosolyog )
 Wave
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #512 Dátum: 2010. Július 08. - 23:40:52 »

Természetes hogy a mennyiség és a minőség esetenként járhat együtt.

Az "önmérséklet" ill. "mértéktartás" kifejezések, és a napi 600 fácán meglövése is járhat együtt?

Más idők jártak akkor. Akkor szerintem ez nem volt téma.
Ma is csak azért az, mert elterjedtek ezek a "nejlon vadászatok". Gyanús ha valaki sokat lő.

Nem azt mondom hogy Széchenyi szent. Ő is hibázott, de az különbözteti meg a többi vadásztól, hogy ezt gróf létére leírta könyvekben, több nyelven, hadd okuljanak belőle mások is.
Hirtelen amik eszembe jutnak: első fácán, süldőtigrisek, indiai lámpázás.
Ha engem meghívnának ilyen vadászatra, természetesen élnék a lehetőséggel. Ha minden évben mehetnék ilyen vadászatokra, lehet hogy egy idő után kiégnék és azt mondanám jövőre, hogy most kihagyom.
Persze sok itt a ha és a sörétest utoljára márciusban vittem ki, a golyóst meg idén talán kétszer.....  Mosolyog
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #513 Dátum: 2010. Július 09. - 07:04:34 »

Más idők jártak akkor. Akkor szerintem ez nem volt téma.
Ma is csak azért az, mert elterjedtek ezek a "nejlon vadászatok". Gyanús ha valaki sokat lő.

Nem azt mondom hogy Széchenyi szent. Ő is hibázott, de az különbözteti meg a többi vadásztól, hogy ezt gróf létére leírta könyvekben, több nyelven, hadd okuljanak belőle mások is.
Hirtelen amik eszembe jutnak: első fácán, süldőtigrisek, indiai lámpázás.
Ha engem meghívnának ilyen vadászatra, természetesen élnék a lehetőséggel. Ha minden évben mehetnék ilyen vadászatokra, lehet hogy egy idő után kiégnék és azt mondanám jövőre, hogy most kihagyom.
Persze sok itt a ha és a sörétest utoljára márciusban vittem ki, a golyóst meg idén talán kétszer.....  Mosolyog

Erik, szerintem sajnos egy nagy fokú irigység is van benne, amely annyira jellemzi kis hazánkat, és nem az "egészséges" vadászirigységről beszélek (írok). "Szemből" mindenki látszólag örül, gratulál, azonban "hátulról"...
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #514 Dátum: 2010. Július 09. - 09:52:51 »

Erik, szerintem sajnos egy nagy fokú irigység is van benne, amely annyira jellemzi kis hazánkat, és nem az "egészséges" vadászirigységről beszélek (írok). "Szemből" mindenki látszólag örül, gratulál, azonban "hátulról"...

Igen, ez is közrejátszhat.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #515 Dátum: 2010. Július 09. - 20:19:43 »

Más idők jártak akkor. Akkor szerintem ez nem volt téma.
Ma is csak azért az, mert elterjedtek ezek a "nejlon vadászatok". Gyanús ha valaki sokat lő.

Nem azt mondom hogy Széchenyi szent. Ő is hibázott, de az különbözteti meg a többi vadásztól, hogy ezt gróf létére leírta könyvekben, több nyelven, hadd okuljanak belőle mások is.
Hirtelen amik eszembe jutnak: első fácán, süldőtigrisek, indiai lámpázás.
Ha engem meghívnának ilyen vadászatra, természetesen élnék a lehetőséggel. Ha minden évben mehetnék ilyen vadászatokra, lehet hogy egy idő után kiégnék és azt mondanám jövőre, hogy most kihagyom.
Persze sok itt a ha és a sörétest utoljára márciusban vittem ki, a golyóst meg idén talán kétszer.....  Mosolyog

"Más idők jártak akkor."

Ez az a mondat, amivel relatívvá, viszonylagossá lehet tenni minden vadászati hagyományunkat.  Szomorú

Illetve a "lesz@rom régen hogyan vadásztak, én most vadászok"  ez az öntudatos kijelentés pedig disznóhajtás utáni vacsorán hangzott el, fizetős vendég szájából. Tartalmát tekintve ugyanaz, csak más szavakkal.

Gondolom érted, mire akarok kilyukadni ezzel.



Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #516 Dátum: 2010. Július 10. - 00:08:19 »

Értem Jani.
Ez egy feneketlen tó, akárhogyan ragozzuk.
Akárhonnan közelítjük meg, csak oda lyukadunk ki hogy vannak vadászok, és puskás emberek.
Mindenkinek a saját dolga, hogy kit hova sorol be.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #517 Dátum: 2010. Július 16. - 10:35:32 »

Nem régen az egyik horgász-vadász tvcsatornán láttam egy hazai készítésű filmet, mely vaddisznó terelővadászatról szólt. Érdekes kérdések vetődtek fel bennem a műsor alatt. Ha terelő vadászat, akkor mit kerestek kutyák a hajtósorban? Miért mutatja a kamera az "ezerrel" szaladó szarvasokra leadott lövéseket? Egy ilyen médiumnál nincs olyan ember, aki figyel arra, hogy a levetítésre kerülő filmekben csak olyan jelenetek szerepeljenek, amelyek nem sértik a vadászat írott és iratlan szabályait?  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #518 Dátum: 2010. Július 16. - 10:40:35 »

Ha terelő vadászat, akkor mit kerestek kutyák a hajtósorban?

Nem Pulik voltak?  Az terelő kutya.   Ördög
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #519 Dátum: 2010. Július 16. - 11:16:16 »

Nem régen az egyik horgász-vadász tvcsatornán láttam egy hazai készítésű filmet, mely vaddisznó terelővadászatról szólt. Érdekes kérdések vetődtek fel bennem a műsor alatt. Ha terelő vadászat, akkor mit kerestek kutyák a hajtósorban? Miért mutatja a kamera az "ezerrel" szaladó szarvasokra leadott lövéseket? Egy ilyen médiumnál nincs olyan ember, aki figyel arra, hogy a levetítésre kerülő filmekben csak olyan jelenetek szerepeljenek, amelyek nem sértik a vadászat írott és iratlan szabályait?  Vállat von

Pati!

Ha visszaolvasol, láthatod hogy ez egy többszörösen visszatérő téma.
Pontosan a "terelővadászat" az, amitől homályba borul az agyam, mert ami ilyen néven zajlik, az a képmutatás netovábbja, és remek példája az alkalmatlan (vagy csak töketlen?) szakhatósági rendszernek, illetve az életszerűtlen jogszabályalkotásnak.

Konkrétan azért, mert ez országos szinten a szakhatóság tudtával, és hallgatólagos jóváhagyásával működik.  Ugyebár meg van tiltva, de nem ellenőrzi senki, illetve a hatóság sem szankcionálja, még a leg nyilvánvalóbb esetekben sem. Akik ideig-óráig tartották magukat, és külön szerveztek terelést ill. hajtást, mostanra azok is be kellett állniuk a sorba, ugyanis ha nem tették volna, teljesen vesenyképtelenek lettek volna a fizetős vadászat értékesítése során.

Szerintem kétféle megoldása van ennek a helyzetnek:
- változtassanak jogszabályt (alkalmazkodva a valósághoz), és ne legyen külön hajtás meg terelés, hanem egyféle társasvadászat, és azon lőjenek mindent...

- maradjon a jogszabály, de akkor a hatóság szíveskedjen felszívni magát, és tartassa be, méghozzá úgy, hogy szigorúan szankcionálja a nem engedélyezett vadászati módszerrel történő elejtést.

Mert ez a mostani helyzet gyomorforgató, nevezetesen hogy a kamara, védegylet, hatóság, stb stb... képviselői -két kitüntetés között- mindenhol az etikus, hagyomány- és törvénytisztelő vadászatról mesélnek, miközben nem titokban-sumákban, hanem teljesen nyilvánosan kutyás hajtásokon lövik a tarvadat mindenfelé - talán még ők is. Tetézve azzal, hogy már az őz is lőhető az ilyen "rendezvényen". Siralmas.

Aztán persze ha valamely fórumon feltűnik egy hajtás utáni terítékfotó, disznók, tarvadak, mellettük az elejtők meg a kutyás hajtók, akkor megy a nagy észosztás, meg műfelháborodás, mintha legalábbis nem mindenhol így menne. Az óvatlan közzétevő részéről meg a magyarázkodás, hogy azok a kutyák valójában az utánkeresés miatt voltak ott, nem is hajtani.... stb...
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #520 Dátum: 2010. Július 16. - 12:00:17 »

Nem régen az egyik horgász-vadász tvcsatornán láttam egy hazai készítésű filmet, mely vaddisznó terelővadászatról szólt. Érdekes kérdések vetődtek fel bennem a műsor alatt. Ha terelő vadászat, akkor mit kerestek kutyák a hajtósorban? Miért mutatja a kamera az "ezerrel" szaladó szarvasokra leadott lövéseket? Egy ilyen médiumnál nincs olyan ember, aki figyel arra, hogy a levetítésre kerülő filmekben csak olyan jelenetek szerepeljenek, amelyek nem sértik a vadászat írott és iratlan szabályait?  Vállat von

Miért?
Szerinted van aki számon kéri rajtuk???? Meglepődött Vállat von
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #521 Dátum: 2010. Július 16. - 12:36:47 »

Nem Pulik voltak?  Az terelő kutya.   Ördög

Most, hogy jobban utánagondolok, lehet.  Ördög
Valószínűleg terelték is a vadat, bár a film alapján nem túl sokat.  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #522 Dátum: 2010. Július 16. - 12:50:36 »

Pati!

Ha visszaolvasol, láthatod hogy ez egy többszörösen visszatérő téma.
Pontosan a "terelővadászat" az, amitől homályba borul az agyam, mert ami ilyen néven zajlik, az a képmutatás netovábbja, és remek példája az alkalmatlan (vagy csak töketlen?) szakhatósági rendszernek, illetve az életszerűtlen jogszabályalkotásnak.

Konkrétan azért, mert ez országos szinten a szakhatóság tudtával, és hallgatólagos jóváhagyásával működik.  Ugyebár meg van tiltva, de nem ellenőrzi senki, illetve a hatóság sem szankcionálja, még a leg nyilvánvalóbb esetekben sem. Akik ideig-óráig tartották magukat, és külön szerveztek terelést ill. hajtást, mostanra azok is be kellett állniuk a sorba, ugyanis ha nem tették volna, teljesen vesenyképtelenek lettek volna a fizetős vadászat értékesítése során.

Szerintem kétféle megoldása van ennek a helyzetnek:
- változtassanak jogszabályt (alkalmazkodva a valósághoz), és ne legyen külön hajtás meg terelés, hanem egyféle társasvadászat, és azon lőjenek mindent...

- maradjon a jogszabály, de akkor a hatóság szíveskedjen felszívni magát, és tartassa be, méghozzá úgy, hogy szigorúan szankcionálja a nem engedélyezett vadászati módszerrel történő elejtést.

Mert ez a mostani helyzet gyomorforgató, nevezetesen hogy a kamara, védegylet, hatóság, stb stb... képviselői -két kitüntetés között- mindenhol az etikus, hagyomány- és törvénytisztelő vadászatról mesélnek, miközben nem titokban-sumákban, hanem teljesen nyilvánosan kutyás hajtásokon lövik a tarvadat mindenfelé - talán még ők is. Tetézve azzal, hogy már az őz is lőhető az ilyen "rendezvényen". Siralmas.

Aztán persze ha valamely fórumon feltűnik egy hajtás utáni terítékfotó, disznók, tarvadak, mellettük az elejtők meg a kutyás hajtók, akkor megy a nagy észosztás, meg műfelháborodás, mintha legalábbis nem mindenhol így menne. Az óvatlan közzétevő részéről meg a magyarázkodás, hogy azok a kutyák valójában az utánkeresés miatt voltak ott, nem is hajtani.... stb...


Ebben tökéletesen egyetértünk. Engem az bosszantott fel, hogy egy országosan, de inkább nemzetközileg (több országban) fogható médium leadja így az anyagot, hamár a készítőinek nincs annyi eszük, hogy úgy vágják meg a filmet, hogy ezek a jelenetek kimradjanak belőle, akkor legalább másvalaki szólhatna nekik.

Kíváncsi lennék, hogyha egy ilyen vagy hasonló film után indulna eljárás, és ott hoznának szankciókat, akkor mi történne? Nem engenék a vadászatra jogosultak a felvétel? Komolyan átnéznék adásba kerülés elött az anyagot? Lehet, hogy egy próbát megérne. Azt le sem merem írni, hogy ez a gyakorlat megszünne.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #523 Dátum: 2010. Július 16. - 12:54:14 »

Miért?
Szerinted van aki számon kéri rajtuk???? Meglepődött Vállat von

Szerintem Te is tudnál olyant mondani, aki ezt megtehetné.  Wave
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Steve
Vendég
« Új üzenet #524 Dátum: 2010. Július 16. - 12:59:59 »

Szerintem Te is tudnál olyant mondani, aki ezt megtehetné.  Wave

Ez látod jó kérdés.
Én tényleg nem tudom ki kérhetné számon rajtuk?!(Az adott műsorról beszélek.)
ORTT? Vadászati szakhatóságok?..... Vállat von Vállat von

A "terelés", mint vadászat na az más kérdés Igen Emelem.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: