Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 47   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadászat etikai kódexe, vadászati tradíciók  (Megtekintve 203950 alkalommal)
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #180 Dátum: 2009. Február 19. - 10:47:35 »

Nehe vihi gyéhé tehek ehel azta bláházer puhuskáhát!
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
sako4
erdésztechnikus, vadgazdamérnök hallgató, sportvadász
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #181 Dátum: 2009. Február 20. - 13:16:07 »


De hogyan jön a kis Vuk Hány a vadászetikához. Hacsak úgy nem, hogy vadászat előtt és alatt soha, utána meg mértékkel fogyasszunk alkoholt ( a vödör nem mértékegység  Piál) Különben Hip hop jön VUK Hány

Bocs sako4   a végéért Angyal Wave OOO
[/quote]

Semmi gond!
 
Szerinted a vadászetika köre mi mindenre terjed ki?
Csak kérlek tedd fel magadnak ezt a kérdést!
Szerinted a vadászetika az csak arról szól hogy hogyan ejtjük el a vadat és hogyan adjuk meg neki a végtisztességet?
Szerintem a vadászetika szorosan kötődik a vadászati hagyományaink és vadászati kultúra ápolásához.
Az a baj szerintem ezzel hogy a mai magyar vadászok semmit nem tesznek ez ellen a téves archetípus ellen és nem védik meg ami nekik jár!
Vegyük csak a szalonkát mikor azt mondták nem lehet vadászni rá mit mondtunk?? úúúúúú ááááááááá a fenébe!
Az angolok ezzel ellentétben amikor megtiltották nekik a  rókára történő falkavadászatot, egy vallást alakítottak aminek a része volt a róka halála mint áldozat és mivel tudjuk hogy a saját vallását mindenki gyakorolhatja korlátozás nélkül erre hajaztak. Az egy dolog hogy nem engedélyezték DE LEGALÁBB MEGPRÓBÁLTÁK.
Nekünk is valahova ide kellene elérni, hogy megvédjük azt ami a mienk!
A Kis Vuk-ról meg csak annyit, hogy ezen fog felnőni a jövő nemzedéke aki a vadászok ellen lesz és ezt sem kellene hagyni.
De naiv vagyok!
Bár jó lenne ha valaki is nem csak megértené hanem továbbadná és elindulna egy ilyen törekvés!
Naplózva

,
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #182 Dátum: 2009. Február 20. - 13:25:51 »

Nehe vihi gyéhé tehek ehel azta bláházer puhuskáhát!

A két meddő tehén, akéne, mi? Mosolyog
Naplózva
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #183 Dátum: 2009. Február 20. - 13:39:17 »

Na azt én is megnéztem volna, mikor Bánhidi László beül az alumínium motorcsónakba a berekben, bluetooth -al a fülében, és rápattintja a célinfrát a Blaserre!  Booog
A puska nem felelős, azért amit a kereskedők formáltak belőle, mert igazából az lehetett volna bármelyik típus! Meg ugye arról sem tehet, amit a gazdája tesz!
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #184 Dátum: 2009. Február 20. - 14:45:08 »

A két meddő tehén, akéne, mi? Mosolyog

Ami - mint az Hofinál kiderült- mindkettő bika volt.... Ördög Ördög Ördög Ördög
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #185 Dátum: 2009. Február 20. - 14:50:32 »

Ami - mint az Hofinál kiderült- mindkettő bika volt.... Ördög Ördög Ördög Ördög

Ökör!   Bion Bion Bion
 Wave
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #186 Dátum: 2009. Február 20. - 16:04:09 »

 

Tényleg!!!!  Igen
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #187 Dátum: 2009. Február 20. - 19:54:28 »



Tényleg!!!!  Igen

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #188 Dátum: 2009. Július 10. - 06:31:47 »

Úgy gondolom az alábbi dolog az etikához, az etikus szóhasználathoz tartozik:
Olvasom az élményeket és arra gondoltam, úgy használunk szavakat, hogy a jobb magyar megfelelőjét kiszorítjuk.
A hivatásos vadász német eredetű fordítás, a magyar szerintem jobb és ez a vadőr! Ez magyar szó! De ilyen a blatt lövés, ami a németben schulerblatte vállap, lapockát jelent, a blatt lap levél. A rudli is német eredetű, das rudel (rudli) csoprtot, falkát jelent, a der spiess (spíszer)pedig dárda, lándzsa, a szarvas csapat viszont magyar, ilyen a dárdás szó is.
A legcsúnyább a "kompetencia" szó. Egy torz magyar-latin képződmény. A competere latin, jelentése, összetalálkozik, célra törekszik, valamire alkalmas, a kompetitor pedig vetélytársat jelent. Bonyolult magyarázattal igazolható, de miért használjuk, amikor itt a vadászrész szó.
A kapitális szintén ilyen szó. A caput szó jelentése, fej, főváros. A kapitális szószerinti fordítása fejest jelent.
A zsigerelés is német fordítás, a feltörés viszont magyar!
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
O.Laci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277



« Új üzenet #189 Dátum: 2009. Július 10. - 08:58:13 »

Nem csak a vadászatban, de sok más helyen is, pl. műszaki területek, a germán nyelvi kifelyezések használata bevett gyakorlat a nyelvhasználatunkban. Ez minden bitonnyal a történelmünkből ered, bár ezt nyelvészek jobban tudják. Gondolom, ezek használata azért nem olyan vadásziatlan, mint akár a "vadak" kifejezés. Ezen okfejtéstől függetlenül maradéktalanul egyetértek Veled, mi azért magyarok vagyunk, használjuk a magyar megfelelő kifejezést.
Naplózva
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #190 Dátum: 2009. Július 10. - 09:43:40 »

Úgy gondolom az alábbi dolog az etikához, az etikus szóhasználathoz tartozik:
Olvasom az élményeket és arra gondoltam, úgy használunk szavakat, hogy a jobb magyar megfelelőjét kiszorítjuk.
A hivatásos vadász német eredetű fordítás, a magyar szerintem jobb és ez a vadőr! Ez magyar szó! De ilyen a blatt lövés, ami a németben schulerblatte vállap, lapockát jelent, a blatt lap levél. A rudli is német eredetű, das rudel (rudli) csoprtot, falkát jelent, a der spiess (spíszer)pedig dárda, lándzsa, a szarvas csapat viszont magyar, ilyen a dárdás szó is.
A legcsúnyább a "kompetencia" szó. Egy torz magyar-latin képződmény. A competere latin, jelentése, összetalálkozik, célra törekszik, valamire alkalmas, a kompetitor pedig vetélytársat jelent. Bonyolult magyarázattal igazolható, de miért használjuk, amikor itt a vadászrész szó.
A kapitális szintén ilyen szó. A caput szó jelentése, fej, főváros. A kapitális szószerinti fordítása fejest jelent.
A zsigerelés is német fordítás, a feltörés viszont magyar!

Szervusztok!

Egyetértek, viszont úgy gondolom, hogy nem feltétlenül kellene túlcizellálni a dolgokat. Valljuk be, vadászati kultúránk jobbára germán alapú. Gyerekkoromban nagyapám okított az abaligeti présház előtt ücsörögve a padon, hogy bizony, melyik vad milyen társas formában él, és azt hogy hívjuk. Kövezettek meg, de amíg én élek, nálam a szarvas rudliban lesz, csapatban meg a vetési lúd.  Emelem  Igen
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #191 Dátum: 2009. Július 10. - 10:35:47 »

A magyar nyelv és helyesírás szabályai szerint a 'vad' szó többesszáma 'vadak'. Ezen nincs mit vitázni, aki nem hiszi nézze meg bármelyik értelmező szótárban.
Aki a többesszámot is úgy mondja hogy 'vad', az szabálytalanul, hibásan használja a magyar nyelvet. Tudom hogy a németek úgy használják, de mi nem vagyunk azok.

Ezért nem is értem azt a törekvést, ami arra irányul, hogy a vadászok a magyar nyelv szabályaival ellentétesen használjanak egy magyar szót. Nem értek egyet vele, főleg nem, amikor valaki helyesen használja, és kijavítják a helytelenre.

"...vadakat terelő juhász" József A.
"Vadak a vadonban"  G.Durrell
"Vadak és vadszárnyasok" (szakácskönyv)

Ezek a helyesen alkalmazott formák. Egy magyar szó ragozásánál nem a német megfelelőjét kell alapul venni, hanem a saját anyanyelvünk szabályait. Legalábbis ha hiszünk azoknak, akik szerint "Nyelvében él a nemzet", vagy "Nincs más haza, csak az anyanyelv" .
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #192 Dátum: 2009. Július 10. - 12:54:43 »

Szervusztok!

Egyetértek, viszont úgy gondolom, hogy nem feltétlenül kellene túlcizellálni a dolgokat. Valljuk be, vadászati kultúránk jobbára germán alapú. Gyerekkoromban nagyapám okított az abaligeti présház előtt ücsörögve a padon, hogy bizony, melyik vad milyen társas formában él, és azt hogy hívjuk. Kövezettek meg, de amíg én élek, nálam a szarvas rudliban lesz, csapatban meg a vetési lúd.  Emelem  Igen

A ludak felénk meg bandákban járnak.... Vigyorog
Naplózva
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #193 Dátum: 2009. Július 10. - 15:04:42 »

A magyar nyelv és helyesírás szabályai szerint a 'vad' szó többesszáma 'vadak'. Ezen nincs mit vitázni, aki nem hiszi nézze meg bármelyik értelmező szótárban.
Aki a többesszámot is úgy mondja hogy 'vad', az szabálytalanul, hibásan használja a magyar nyelvet. Tudom hogy a németek úgy használják, de mi nem vagyunk azok.

Ezért nem is értem azt a törekvést, ami arra irányul, hogy a vadászok a magyar nyelv szabályaival ellentétesen használjanak egy magyar szót. Nem értek egyet vele, főleg nem, amikor valaki helyesen használja, és kijavítják a helytelenre.

"Nyelvében él a nemzet", vagy "Nincs más haza, csak az anyanyelv" .

Szóval ha beszélünk róla vad! Ha többesszám, szarvasok, őzek, stb. Ennyi. Tényleg nem kell túl cifrázni. A vadak is helyes kifejezés, mondjuk a fradi szurkolókra! Bion
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #194 Dátum: 2009. Július 10. - 15:17:10 »

 Üdv Wave

"vadászati kultúránk jobbára germán " Talán ,mert hagyjuk! Szerintem a magyar  régebbi.Csak sokan majmolják a nyugatot / bocsánat senkit nem akarok megsérteni/Pl. öltözet ,fegyver stb,.Kiváncsi lennék melyik kifejezés régebbi :: ravasz  - elsütőbillentyü,golyó .golóbis vagy lövedék. Wave
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 47   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: