Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 47   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadászat etikai kódexe, vadászati tradíciók  (Megtekintve 203934 alkalommal)
sako4
erdésztechnikus, vadgazdamérnök hallgató, sportvadász
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #195 Dátum: 2009. Július 10. - 20:54:51 »

,,Szóval ha beszélünk róla vad! Ha többesszám, szarvasok, őzek, stb. Ennyi. Tényleg nem kell túl cifrázni. A vadak is helyes kifejezés, mondjuk a fradi szurkolókra! Bion"

Mindenkinek üzenném ezzel kapcsolatban hogy Fekete István több könyvében is használta a vadak kifejezést. Ezek szerint mi is használhatjuk, mint ,,hozzá hasonló tudással és erkölcsi tartással és nem kevés etikával felvértezett" magyar vadásztársadalom polgárai !
Naplózva

,
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #196 Dátum: 2009. Július 14. - 13:56:23 »

,,Szóval ha beszélünk róla vad! Ha többesszám, szarvasok, őzek, stb. Ennyi. Tényleg nem kell túl cifrázni. A vadak is helyes kifejezés, mondjuk a fradi szurkolókra! Bion"

Mindenkinek üzenném ezzel kapcsolatban hogy Fekete István több könyvében is használta a vadak kifejezést. Ezek szerint mi is használhatjuk, mint ,,hozzá hasonló tudással és erkölcsi tartással és nem kevés etikával felvértezett" magyar vadásztársadalom polgárai !

Szerintem más egy irodalmi mű, máslépp hangzik,mondjuk az öreg Matula szájából. Mondjuk a vad csak egy kifejezés, nem csak ennél kellene leragadni!
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #197 Dátum: 2009. Július 14. - 14:44:37 »

Biztosan indulatokat váltok ki a megjegyzésemmel, de mit össze tudtok gyökölni...

Pro-kontra:

4-szer buktam kémiából anno (pótvizsgák összejöttek), de azt megjegyeztem, hogy a kémia a KÉN nevű elemet nem úgy használja, hogy "ként teszünk bele" (ld. Gárdonyi: Egri Csillagok), hanem KENET használ.
Mint például SZÉN-SZENET.
Ettől függetlenül azóta sem hallottam sehol ezt, kivéve a kémiatanár riherongyot, aki azóta a gyehennáben kozmálódik, remélem.

Kontra:
Azért nem értem a gyökölést, mert ha én leírom, hogy vadak, és valaki(k) megkér(nek), hogy a vad kifejezést használjam, mert az vadászias, akkor én a vad kifejezést fogom használni, sőt, megköszönöm a figyelmeztetést, mert az jóindulatú, nem hagyja, hogy szakmai társaságban égessem magam.

Olyan, mint hogy Telek Csabi előtt nem mondom, hogy "pont huszonkettes" a 0.22 helyett, nem mondok tust a tusa helyett, mert nem elég, hogy nyakonvág, hanem képes úgy nézni, hogy szégyellem magam.

Szóval, gyököltök... Nyihi Nyihi Nyihi Nyihi Nyihi Nyihi Nyihi
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #198 Dátum: 2009. Július 14. - 21:20:49 »

Én is kémikustól hallottam ezt a kifejezést, valami gázolajjal kapcsolatos előadáson. Először felkaptam rá a fejemet, mikor mondta, hogy a szelepek, vagy tudomisén' mik kenése miatt teszünk bele egy kis kenet. Aztán, mikor már harmadszor mondta így, tudomásul vettem, hogy nem elszólás.
A végén megemlítettem kollégámnak (agrármérnök), hogy szerintem a kenet a méhnyakrák megelőzése céljából, a szűrésen vett vizsgálati anyag, aki elég furcsán nézett és közölte, hogy a kémikusok ezt így mondják és punktum.
Aztán a vadakkal kapcsolatban itt, illetve odaát szembesültem ugyanezzel. A vadászok ezt így mondják és kész.

Ezzel a tus-tusa dologgal most szembesültem. Az igaz, hogy tust húzni a zenekar szokott. Mondjuk tusnak a zuhanyzót is.  A zalai népnyelv a kukorica torzsát nevezi kukorica tusának. De az, hogy puskatusa, az számomra elég idegen, az én nyelvemre természetes módon a puskatus jön, akkor is, ha ez helytelen.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #199 Dátum: 2009. Július 15. - 06:28:51 »

Tényleg csak zabhegyezésnek tűnik, de szerintem így őrizzük meg az lassan eltünő nyelvünket a sok "lol", meg "köcccci" hányingert keltő szöveg között!
De ilyen az, hogy a  késnek  MARKOLATA és nem nyele van! Az ugye a lapátnak van! Ilyen kis javítgatásokkal, jön az, hogy rászokik az ember!
Mer ugye a beszéd az többekközött, ami megkülömbözteti a VADAKAT terelő juhászt bal kezében kezében a PUSKATUIS, jobbkezében a kés nyelével, től, az igazi VADászt, kinek a PUSKATUSA hozzákoccan cserkelés közben a kés MARKOLATÁHOZ! Ördög Piál Emelem
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #200 Dátum: 2009. Július 15. - 09:18:07 »

Vadászboltban az öreg nézegetett egy puskát, egyszer csak faarccal közölte: Szép a nyele!  Taps. Bennem ez azóta úgy megragadt, a múltkor egy szép politúrozott agyazású Liegé-i (nem biztos, hogy autentikusan írtam) duplára én is ezt mondtam, persze némi humor gyanánt. Hát el kellett hajolnom a pofon elől   Ördög Ördög. De volt aki 8-as Nájkit kért NIKE helyett. Hiába, ez egy modern társadalom.  Angyal. Elnézést kérek az OFF-ért.  Emelem
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #201 Dátum: 2009. Július 15. - 13:39:56 »

Tényleg csak zabhegyezésnek tűnik, de szerintem így őrizzük meg az lassan eltünő nyelvünket a sok "lol", meg "köcccci" hányingert keltő szöveg között!
De ilyen az, hogy a  késnek  MARKOLATA és nem nyele van! Az ugye a lapátnak van! Ilyen kis javítgatásokkal, jön az, hogy rászokik az ember!
Mer ugye a beszéd az többekközött, ami megkülömbözteti a VADAKAT terelő juhászt bal kezében kezében a PUSKATUIS, jobbkezében a kés nyelével, től, az igazi VADászt, kinek a PUSKATUSA hozzákoccan cserkelés közben a kés MARKOLATÁHOZ! Ördög Piál Emelem

Ez így rendben is van, csak az a kis eltérés, hogy a nyél-markolat, tus-tusa nyelvtanilag mind helyesek. Tehát akár vadásziasan mondod, akár máshogy, nem sérted meg a magyar nyelv szabályait, legfeljebb vájtfülű vadásztársak ízlését.
Ettől teljesen eltérő a másik, mert ha a többesszámot is vadnak mondod, az nyelvtanilag hibás, a magyar nyelv szabályai szerint helytelen.
Nem mindegy, hogy két helyes kifejezés közül a vadásziasat választod, vagy hogy egy helytelent használsz, azért mert vadász vagy.
Naplózva
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #202 Dátum: 2009. Július 15. - 14:40:21 »

Ez így rendben is van, csak az a kis eltérés, hogy a nyél-markolat, tus-tusa nyelvtanilag mind helyesek. Tehát akár vadásziasan mondod, akár máshogy, nem sérted meg a magyar nyelv szabályait, legfeljebb vájtfülű vadásztársak ízlését.
Ettől teljesen eltérő a másik, mert ha a többesszámot is vadnak mondod, az nyelvtanilag hibás, a magyar nyelv szabályai szerint helytelen.
Nem mindegy, hogy két helyes kifejezés közül a vadásziasat választod, vagy hogy egy helytelent használsz, azért mert vadász vagy.
Többes számra a vad nevét használjukpl. szarvasok, őzek,disznók. Bikák, tehenek, stb. Ha megnézed a mai nyelv hesználatot, akkor látod olyan szavakat használnak, amelyek, még csak nyomokban sem érinti a magyar nyelvet. Mégis, mert van bnéhány még beszélni is lusta fiatal, ezért ezeket el kell fogadni. Egyébként, meg a nyelvújítás jelen idejében, ezek használata nem helytelen, hisz egyébként sem, nyelvészeti disszertációról szól a dolog. A "szakmai nyelv" magyaron tartása úgy gondolom minden magyar vadász érdeke! Ez azért olyan, hogy én rudlit használok és rudli is marad (személyeskedés nélküli példa), fácán vadászaton a másik elő lövök, mert én akarok lőni, stb. Ez ia csak az etikában van leírva, még is betartja az aki úgy érzi rá nézve ez kötelező.
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #203 Dátum: 2009. Július 15. - 14:43:41 »

Vadászboltban az öreg nézegetett egy puskát, egyszer csak faarccal közölte: Szép a nyele! 

Biztos lapátcsövű volt. Annak meg mije legyen, ha nem nyele?  Táncol
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #204 Dátum: 2009. Július 16. - 11:03:51 »

Üdv !
 
A gavallér sem ide való! ,mert ha igen akkor az íj is Ördög
 
 Más angol film: lány kérdezi az anyját,: Miről irmerem fel ,hogy valaki gavallér? A Lady válaszól : egy gavallér nem törli a f@kát a függönybe! Ördög
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #205 Dátum: 2009. Október 19. - 14:57:44 »

A múlt héten megismerkedtem egy velem korabeli vadásszal a munkahelyemen. A fazonon vadászruha volt, és meg a Pannon Vadászlapot olvastam, így nem kellett sokáig keresni a közös témát.
Elmesélte, hogy harminc éve vadászik, 1996-ban elveszítették a területüket, és azóta nagyon kevés lehetősége van.
Szó, szót követett, és felajánlottam neki, hogy decemberben, vagy januárban, ha leesik a hó, meghívom egy vadászatra. Elmondtam, hogy megpróbálunk rókát hívni, és tar vad vadászattal egybekötve elvadászgatunk egy napot. Nagyon boldog volt. Névjegyet cseréltünk, és elváltunk.
Tegnap este csörög a telefonom. A faszi keresett. Boldogan mesélte, hogy beszélt egy haverjával, és szívesen jönnének a hét végén vadászni!   Fejvakarás Meglepődött
Majdnem kiesett a telefon a kezemből!
Elmondtam neki, hogy nem ezt beszéltük meg. Egyrészt december-január volt az időpont, és csak őt hívtam.
Megmagyarázta: Ők úgy gondolták, ahol elfér két ember, ott elfér a harmadik is, és ha már voltam olyan kedves, hogy meghívtam, gondolták eljönnek többször is. Legfeljebb megegyezünk valami baráti árban.
Se köpni, sem nyelni nem tudtam. Elszámoltam húszig, aztán elmondtam neki, hogy én ezek után már őt sem fogom vendégül látni.
Na, ezután ért az igazi meglepetés! Magából kikelve ordítva azt mondta, hogy azért tart itt a magyar vadászat, mert ilyen szar, hazug emberek vadászhatnak, akik visszaélnek helyzeti előnyükkel! :Mosolyog :Mosolyog :Mosolyog

Javaslom: óvakodjatok Ti is az énfajta szar, hazug, és önző emberektől!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #206 Dátum: 2009. Október 19. - 15:06:37 »

A múlt héten megismerkedtem egy velem korabeli vadásszal a munkahelyemen. A fazonon vadászruha volt, és meg a Pannon Vadászlapot olvastam, így nem kellett sokáig keresni a közös témát.
Elmesélte, hogy harminc éve vadászik, 1996-ban elveszítették a területüket, és azóta nagyon kevés lehetősége van.
Szó, szót követett, és felajánlottam neki, hogy decemberben, vagy januárban, ha leesik a hó, meghívom egy vadászatra. Elmondtam, hogy megpróbálunk rókát hívni, és tar vad vadászattal egybekötve elvadászgatunk egy napot. Nagyon boldog volt. Névjegyet cseréltünk, és elváltunk.
Tegnap este csörög a telefonom. A faszi keresett. Boldogan mesélte, hogy beszélt egy haverjával, és szívesen jönnének a hét végén vadászni!   Fejvakarás Meglepődött
Majdnem kiesett a telefon a kezemből!
Elmondtam neki, hogy nem ezt beszéltük meg. Egyrészt december-január volt az időpont, és csak őt hívtam.
Megmagyarázta: Ők úgy gondolták, ahol elfér két ember, ott elfér a harmadik is, és ha már voltam olyan kedves, hogy meghívtam, gondolták eljönnek többször is. Legfeljebb megegyezünk valami baráti árban.
Se köpni, sem nyelni nem tudtam. Elszámoltam húszig, aztán elmondtam neki, hogy én ezek után már őt sem fogom vendégül látni.
Na, ezután ért az igazi meglepetés! Magából kikelve ordítva azt mondta, hogy azért tart itt a magyar vadászat, mert ilyen szar, hazug emberek vadászhatnak, akik visszaélnek helyzeti előnyükkel! :Mosolyog :Mosolyog :Mosolyog

Javaslom: óvakodjatok Ti is az énfajta szar, hazug, és önző emberektől!

:Mosolyog                         Ördög
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Fkorei
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1178


« Új üzenet #207 Dátum: 2009. Október 19. - 15:09:05 »

A múlt héten megismerkedtem egy velem korabeli vadásszal a munkahelyemen. A fazonon vadászruha volt, és meg a Pannon Vadászlapot olvastam, így nem kellett sokáig keresni a közös témát.
Elmesélte, hogy harminc éve vadászik, 1996-ban elveszítették a területüket, és azóta nagyon kevés lehetősége van.
Szó, szót követett, és felajánlottam neki, hogy decemberben, vagy januárban, ha leesik a hó, meghívom egy vadászatra. Elmondtam, hogy megpróbálunk rókát hívni, és tar vad vadászattal egybekötve elvadászgatunk egy napot. Nagyon boldog volt. Névjegyet cseréltünk, és elváltunk.
Tegnap este csörög a telefonom. A faszi keresett. Boldogan mesélte, hogy beszélt egy haverjával, és szívesen jönnének a hét végén vadászni!   Fejvakarás Meglepődött
Majdnem kiesett a telefon a kezemből!
Elmondtam neki, hogy nem ezt beszéltük meg. Egyrészt december-január volt az időpont, és csak őt hívtam.
Megmagyarázta: Ők úgy gondolták, ahol elfér két ember, ott elfér a harmadik is, és ha már voltam olyan kedves, hogy meghívtam, gondolták eljönnek többször is. Legfeljebb megegyezünk valami baráti árban.
Se köpni, sem nyelni nem tudtam. Elszámoltam húszig, aztán elmondtam neki, hogy én ezek után már őt sem fogom vendégül látni.
Na, ezután ért az igazi meglepetés! Magából kikelve ordítva azt mondta, hogy azért tart itt a magyar vadászat, mert ilyen szar, hazug emberek vadászhatnak, akik visszaélnek helyzeti előnyükkel! :Mosolyog :Mosolyog :Mosolyog

Javaslom: óvakodjatok Ti is az énfajta szar, hazug, és önző emberektől!


Ejha. :Mosolyog Suicide
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #208 Dátum: 2009. Október 19. - 15:11:18 »

Hát, Attila, én nem is értelek....
Mert én is úgy gondoltam, hogy majd amikor élek a meghívásoddal, akkor vinném a családom, a kedvesem, a haverokat, Csipeszt, sőt, ahol két ember elfér, ott több is, úgyhogy hívok még néhány vendéget is, hátha viszonozzák NEKEM a meghívást...
És ne táncolj vissza, mert akkor visszaélsz a helyzeti előnyöddel... Nyihi Nyihi Nyihi

(Kurva messzire dobd el azt a névjegyet...)

 :turbanos
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #209 Dátum: 2009. Október 19. - 15:11:35 »


Javaslom: óvakodjatok Ti is az énfajta szar, hazug, és önző emberektől!

Nagy baj, ha nem fogadom meg a tanácsod?  Ördög Amúgy az egyik haverommal mennénk hozzád vadászni a hétvégén...mert ha már meghívtál a múltkor... Nyihi Nyihi Nyihi

Amúgy hihetetlen, milyen helyzeteket produkál az élet... a hétvégén meséltem egy vadásznak, hogy mennék én akár dúvadazni is, közmunkára is, csak kijuthassak még többet vadászni. Erre azt válaszolta, hogy ő alapjában véve szívesen vendégül látna (persze közmunkára mindig szívesen látnak, mert kevés a szorgos kéz), de nem olyan régen fejeződött be egy peres ügye, amikor is hitegetésért és szószegésért -vagy valami hasonló miatt- jelentették fel. A dolog lényege nagyjából az, amit te is írtál(meghívott egy ismeretlen, akit egyszer vendégül is látott, aztán az illető még egyszer-kétszer megjelent nála csapatostól, hogy jöttek vadászni,amibe persze az "ismerősöm" nem ment bele) csak őt be is perelték 100 000.- kártérítést követelve a szóban tett ígéret megszegéséért. Hát... majdnem a földről kellett felvakarnom az állam, úgy leesett. Ezek után nem csodálkoztam, hogy óvatosabban kezeli az ilyen meghívásokat. Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 47   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: