Oldalak: 1 ... 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 [901] 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1922698 alkalommal)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13500 Dátum: 2019. Október 14. - 19:28:26 »

Draskovich!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13501 Dátum: 2019. Október 14. - 19:38:41 »

Meghallgattam annak idején Szemethy előadását erről a témáról, többször bele is kérdeztem. Azért azok a telemetriás mérések elég meggyőzőek szerintem. Térképre felvitték a vizsgált egyedek mozgását több évre vetítve, különböző évszakokban. A bikákat és a tarvadat is vizsgálták. Én nem vagyok túl hiszékeny gyerek, de elhiszem neki amit mond, mert komoly kutatásokkal alá tudja támasztani. Amit állítasz az elmélet, amíg nem tudod bizonyítani.
Valóban van elkóborlás, (ez jellemzően akkor fordúl elő, ha a terület vadeltartó képességét meghaladja az egyedszám) de vándorlás nincs, a tudomány jelenlegi állása szerint. Mi is látjuk ugyanazokat a bikákat ugyanott bőgni évről évre. Én Dél-Baranyába vadászom, valóban jellemző a területünkön a bogkoronás agancs, de ugyanúgy van más tájegységekre jellemző bikánk is szép számmal. Ez nem sokat jelent szerintem. Ez lehet az ősi gének visszaköszönése is. Vagy a régi nemesség (pl. Blaskovich) törekvései, kisérletezései miatt kialakúlt kereszteződés is. Egy genetikai vizsgálat célravezető lehetne ebben a tekintetben, de úgy tudom ilyen jellegű kutatás nem történt. Én legalábbis nem tudok róla. A feltett videó nem vándorlás, mint ahogy a címe írja hanem megugrasztott szarvasok menekülése. 
Szerintem nagyobb bizonyításra nincs szükség, mint hogy ilyen koronaformával az otthonterületüktől több száz kilométer távolságban idegen megyék vadászati terítékeiben megjelenik néhány példány. Ennél ékesebb bizonyítékot ki tud gyártani? Azért mert nincsen rajta rádióadós nyakörv, ugyanaz a végeredmény mintha egyébként lenne. Persze nem tudjuk, hogy közben milyen terepi útvonalon, milyen meglévő ősi váltókon haladt, mire a teríték helyére érkezett. De megérkezett!
A megugrasztott szarvasok menekülése az igaz, csak ezek a szarvasok hatalmas tömegbe verődtek össze és messze mennek. Folyamatosan megugranak, menekülnek és ma még itt na és holnap hol vannak? Miután ilyen hatalmas nagy rudliban megugranak utána sehol sem látni őket, persze mert lementek még a térképről is....Egy részük persze visszakanyarodik az otthonterülete felé, de egy másik részük újabb összeállt nagy rudlikban vegyül el és azokkal vándorol tovább....Erről vallanak, az idén Somogyban, Zalában és Vasban terítékre került bogkoronás bikák trófeái.....
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #13502 Dátum: 2019. Október 14. - 20:32:33 »

...... Ez lehet az ősi gének visszaköszönése is. Vagy a régi nemesség (pl. Blaskovich) törekvései, kisérletezései miatt kialakúlt kereszteződés is. ....

Ezt jobban el tudom képzelni, mint a vándorlást az autópályákon keresztül!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16604



« Új üzenet #13503 Dátum: 2019. Október 14. - 20:39:44 »

Amikor még híre-hamva nem volt autópályakerítéseknek meg ilyesminek, akkor is láttam olyat, hogy éjszaka több száz szarvas "vonult" át a területen egy rudliban, előtte nem láttuk őket, reggelre csak a nyomuk maradt.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13504 Dátum: 2019. Október 14. - 20:55:04 »

Draskovich!

Igaz! Suicide
Naplózva

Jó szelet!
dhraken
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 176


« Új üzenet #13505 Dátum: 2019. Október 14. - 20:56:50 »

Ugyanők azt is komoly kutatásokkal támasztották alá, hogy a sakál csak pockot meg...
Naplózva
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13506 Dátum: 2019. Október 14. - 21:14:55 »

Ugyanők azt is komoly kutatásokkal támasztották alá, hogy a sakál csak pockot meg...

Ezzel (a sakállal) én sem értek egyet.

Nincs bajom azzal aki a vándorlás mellett kampányól, csak tessék bizonyítani.  Szerintem az nem bizomyít semmit, hogy vas, zala  megyében találnak baranyai típusra hasonlító  bikát.  Sem időben, sem térben. Lehet hogy már 1000 éves genetikai kód köszön vissza, vagy egy-két befogott bika más területen való kiengedése okozta. Ezt nem lehet kizárni! Nekem a tudományos verzió  hihetőbb.  Persze ha valaki be tudja bizonyítani az ellenkezőjét azt is el tudom fogadni,  mert jó lenne ha valaki végre pontot tenne ennek az  állandóan felmerülő  vitának a végére.
Naplózva

Jó szelet!
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #13507 Dátum: 2019. Október 14. - 21:19:16 »

jó lenne ha valaki végre pontot tenne ennek az  állandóan felmerülő  vitának a végére.

 Stoel akkor miről szólna a szarvasbikás topik???  Fejvakarás  Stoel
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3062



« Új üzenet #13508 Dátum: 2019. Október 14. - 21:19:25 »

Szerintem nagyobb bizonyításra nincs szükség, mint hogy ilyen koronaformával az otthonterületüktől több száz kilométer távolságban idegen megyék vadászati terítékeiben megjelenik néhány példány. Ennél ékesebb bizonyítékot ki tud gyártani? Azért mert nincsen rajta rádióadós nyakörv, ugyanaz a végeredmény mintha egyébként lenne. Persze nem tudjuk, hogy közben milyen terepi útvonalon, milyen meglévő ősi váltókon haladt, mire a teríték helyére érkezett. De megérkezett!
A megugrasztott szarvasok menekülése az igaz, csak ezek a szarvasok hatalmas tömegbe verődtek össze és messze mennek. Folyamatosan megugranak, menekülnek és ma még itt na és holnap hol vannak? Miután ilyen hatalmas nagy rudliban megugranak utána sehol sem látni őket, persze mert lementek még a térképről is....Egy részük persze visszakanyarodik az otthonterülete felé, de egy másik részük újabb összeállt nagy rudlikban vegyül el és azokkal vándorol tovább....Erről vallanak, az idén Somogyban, Zalában és Vasban terítékre került bogkoronás bikák trófeái.....
Elképzelhető hogy van szarvas vándorlás, csak az gimnél ezt még senki nem bizonyította Európában.
Szerintem, inkább a gyenge bikák elüldözéséről és párkereséséről van szó.
Ez néhány év alatt nagy távolság is lehet és egy megfelelő tehénnel akár kapitális utódot is hozhat létre.
Léteznek nagy vadvándorlások, csak azok nem kelet-nyugat, nyugat-kelet irányuak.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13509 Dátum: 2019. Október 14. - 21:27:18 »

Módszerváltás után történt,hogy testületi ülésen a sváb polgármester  Németországról azt mondta,hogy Anyaország.
Tisztelettel megkérdeztem tőle:- hogyan lett Vaterlandból Anyaország?
Tegyünk rendet itt is!
MAGYAR ÉRTELMEZŐ KÉZISZÓTÁR
AKADÉMIAI KIADÓ,BUDAPEST 1975  142. oldal
bog fn 1. Kötélen,fonalon stb. kötött csomó.
          2. Fán, növényen nőtt bütyök, dudor.
          3. Kusza szövevény
Szarvasunk belegabalyodott a Drávába, esetleg a névadásba,  vagy miről kapta a nevét?
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
diver
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 19


« Új üzenet #13510 Dátum: 2019. Október 14. - 21:30:24 »

Sziasztok !Nem szarvasbika, de ha segítetek az lesz!  Mosolyog A kép beszúrását hogyan lehet kivitelezni? Köszönettel
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13511 Dátum: 2019. Október 14. - 22:51:18 »

Elképzelhető hogy van szarvas vándorlás, csak az gimnél ezt még senki nem bizonyította Európában.
Szerintem, inkább a gyenge bikák elüldözéséről és párkereséséről van szó.
Ez néhány év alatt nagy távolság is lehet és egy megfelelő tehénnel akár kapitális utódot is hozhat létre.
Léteznek nagy vadvándorlások, csak azok nem kelet-nyugat, nyugat-kelet irányuak.
A vándorlás egyik alapfeltétele a létszámküszöb. Ha csak a jelen létszám van,minek vándorolna. Figyelmedbe ajánlom Szederjei és Raesfeld és sok mások nevét, akik már bizonyították megfigyelők tömegének segítségével,hogy nem kitalált fogalom a szarvasvándorlás.
Megindítója a létszám mellett lehet táplálkozási kérdés is.
Jávorszarvasnál pontos megfigyelések alapján leírták,hogy két csoportba sorolható a szükséges tápláléka. Ha télen, tél végén csak egyoldalúan vizes élőhely növényeit fogyasztja,akkor a fellépő ásványi anyag (melyeket más, szárazabb legelők növényei adják ), ezért szükségesetén nagyobb távolságokra is elmozdul a jávor, mert a hiány pusztulását is okozhatja.
Ezt a kérdést még tényleg senki nem kutatta.De a jelen kis létszámnál nem is tudják kutatni,mert minek vándorolna, mikor a közeli szomszéd legelőterületeken nincs konkurencia.
Az irány kérdésében sem vagy elég tájékozott!
Tizenkét millió évvel ezelőtt megindult az egyszikűek térhódítása megindította a zonalitás kialakulását, ami erősítette a csillagászati okokból bekövetkező ciklikus eljegesedéseket. Így kialakult egy olyan helyzet, hogy délről tenger,északról és a magashegységekben jég( ami Zala területére is lenyúlott). A kettő között egy nagy összekötő folyosó a Pannon-medence északi része és Bajorország adta a lehetőséget a keleti kontinentális és a spanyolországi legelők váltva használatát. Már egyszer leírtam, hogy Bernhard Grzimek afrikai megfigyelései és kísérletei is megerősítik ezt az állítást.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13512 Dátum: 2019. Október 14. - 22:58:16 »

 Előző hozzászólásomhoz tartozik: a vándorlást megfigyelni és bizonyítani csak kezelhető szarvasállománynál (Galamb Gábor meghatározása)lehet, mintadarabok csak hitetlenkedésre adnak lehetőséget!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13513 Dátum: 2019. Október 14. - 23:04:48 »

A 13511#-hozzászólásban ban úgy akartam írni,hogy a probléma ásványi anyag és nyomelemhiány.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3062



« Új üzenet #13514 Dátum: 2019. Október 14. - 23:27:36 »

A vándorlás/elvándorlást a körülmények gyökeres és tartós megváltozása eredményezné. Szerintem csak rövidtávú el és visszaköltözésről lehet szó. Ez más vadfajoknál is rendszeres esemény.
A gim vándorlása a vadgazdálkodásunk alapjait rengetné meg, ami a szarvas röghözközöttségén alapul.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Oldalak: 1 ... 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 [901] 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: