Oldalak: 1 ... 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 [890] 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1913346 alkalommal)
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #13335 Dátum: 2018. November 09. - 13:39:51 »

Meg volt a bírálat .

 Igen

Na erre biztosan nem mondtam volna ekkora súlyt.
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13336 Dátum: 2018. November 09. - 18:52:28 »

Mielőtt letámad a csapat,úgy kezdem,hogy nem Stefit bírálom,hanem az előírásokat,melyek szerint Stefi kilövendőnek bírálta a bikát.
A középág bírálatánál 0,25 a szorzószám,tehát ha feltételezzük,hogy a másik középág is ugyanekkora lett volna,akkor 3,85 ponttal kapott volna többet.
Ha a bika két év múlva a körméreteit 1 cm-el megnövelte volna,már az 4 pontot hozott volna. Talán mindenki úgy gondolja,hogy ha a súly ugyanaz a szám,mint a kor,akkora bika az ország bármelyik populációjában a középértéken felüli lenne,
Mikor Galamb Gábor és csapata azon dolgozott,hogy a lábodi területen felhozza gímet,a meghagyás egyik szempontja az volt,hogy legalább ugyanannyi kilós legyen a bika,mint ahány éves. Szép csendesen eljutottak a kiugró példányoknál 16 kg fölé,sőt egy esetben 17 kg fölé.
Összefoglalva- változatlanul az a véleményem,hogy rosszak a selejtezési előírások és a súlykérdésen lovaglással hátrányba hozzák a hegyvidéki szarvasokat,melyek azon egyszerű okból ,hogy a talaj mésztartalma akadályozza a növények nagyobb mennyiségű ásványi anyag felvételét,ezért  gracilizáltabb a test és porózusabb az agancs.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13337 Dátum: 2018. November 10. - 06:12:54 »

Meg volt a bírálat . Nem teszem fel saccolásra .  Kérek valami hozzáértőt hogy forgassa meg a képeket 90 fokban ( jobbra !  Ördög ) mert én hiába forgattam a picr. az eredeti megoldást hozta ki .







Szervusz Stefi! Ha  megengeded, akkor a trófea bírálati lap felhasználásával kiértékelném az elejtett bikád trófeáját. Elöljáróban csak annyit mondanék, hogy  ez egy nagyon jó kilövés, igazi selejt bika, olyan amelyiktől továbbtartása esetében sem várhatott volna a vadgazda semmiféle komoly javulást. Az általam utoljára feltöltött képen azt az összefüggést használom fel, hogy több tízezer elbírált bika trófeájának  esetében az összes megszerzett bírálati pontok milyen arányban oszlanak meg a bírálati szempontok vonatkozásában. Ezek mellé pedig oda tettem a Tolna megyében a 8. éves bika korosztály átlagos és az előfordult maximális adatait is, hogy kellőképpen képben tudjunk lenni az összehasonlítások terén.
   Amit már az elején érdemes leszögezni, hogy ez egy keleti típusú szarvasbika. A koponyahossza 10 cm-ekkel meghaladja a Tolna megyei szarvasbikák koponyahosszának átlagos méretét és a szárhossz is a megyére jellemző maximális hosszúsági méret tartományban van. Ezért aztán a szárhosszakért kapott pontok 28, 7 %-át hozzák az összes pontszámnak, ami ugyancsak azt jelenti, hogy ez bizony egy átlagon feletti szép hosszú szárú trófeájú bika.
  A szemágak hosszméretei, bár a megyei átlag felett vannak, azért nem kiemelkedő hosszúságúak, a megyei  felső tartomány 2/3-ában helyezkednek el, pontszámra éppen csak hogy hozzák az összes pont 5 %-át.
  A középág képzésében és megnevelésében ez a bika deficites. Nemcsak, hogy lespórolta a jobb oldali a középágát, de a meglévő bal középágának a mérete sem éri el még a megyei átlagot sem! Az ide eső pontok így aztán a kívánatos 6% helyett mindössze 2%-ot képesek hozni, jól jelezve, hogy itt a bika képességeivel komoly problémák vannak.
  Ugyanakkor az tapasztalható,  hogy körméretekben ( rózsa és szár) tisztességesen hozza a szükséges pontszámokat. Ennek a megnevelt kevés összes ágszám az oka, hiszen utána pedig azt látjuk, hogy ebben a kategóriában a bika az átlag alatt teljesít, hiszen egy páros 10-es trófeáról beszélünk, amely már a negyedik agancsnál vagyis ötéves korban is selejt kategóriának számít.
  A trófea tömege sem hozza a szükséges pontszámokat, bár a megyei átlagot a súly meghaladja, a koronában lévő ághiányból és a középág gyenge méretéből ill. a másik oldali hiányából eredően tömegdeficittel szembesülünk.
  A terpesztés hozta a szükséges pontszámot. A jégágak átlagon felüli méretei biztosan hozták az elvárt eredményt.
  Az úgynevezett szépségpontoknál aztán az összes paraméter jellemzően az elvárt szint alá csúszott!
   Összességében egy ezüstérmes selejt bika, amely ezt a szintet is éppen csak, hogy átlépte, semmi esély nem volt, hogy arra, hogy az aranyig elhúzza, mert ez a bika nem képes arra.
    Személyes véleményem, hogy a bika kora idősebb a bírálati lapon szerepeltetettnél én kilenc évet mondanék rá, de talán még a tíz  év sem lehetetlen.
    Gratulálok az elejtéséhez! Ez csontmentes jó kilövés volt, az elejtő számára nemcsak élmény, de jóleső érzés is, hogy ezt a bikát a legjobb formáját hozva sikerült az állományból kivenni. Az ezüstérem is ezt példázza.
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13338 Dátum: 2018. November 10. - 08:58:16 »

Stefi bikájának koponyahossza a 0,65 kg levonás alapján max 48 cm.A bika koponyahossza így is meghaladja a megyei átlagot 10 centiméterekkel.
Tudjátok,ha az embernek magasugrás közben ilyent mondanak,nem biztos,hogy a nekifutás közben elér a lécig,mert a röhögéstől biztosan kinyeklik a lába.
Majd ha feldolgoztam a koponyakérdést,megpróbálok hosszabban reagálni.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #13339 Dátum: 2018. November 10. - 10:00:58 »

Stefi bikájának koponyahossza a 0,65 kg levonás alapján max 48 cm.A bika koponyahossza így is meghaladja a megyei átlagot 10 centiméterekkel.
Tudjátok,ha az embernek magasugrás közben ilyent mondanak,nem biztos,hogy a nekifutás közben elér a lécig,mert a röhögéstől biztosan kinyeklik a lába.
Majd ha feldolgoztam a koponyakérdést,megpróbálok hosszabban reagálni.

Tudnátok ezt privátban rendezni egymásközt ? Megmondom őszintén hogy tisztelettel vagyok a kutatásaid is elképzeléseid iránt és mint telefonon beszéltünk róla látok én abban tudományos megközelítést és egy új nézet kidolgozásának lehetőséget. ( Elfogadását,bevezetését viszont szinte lehetetlennek tartom )  .  Nem a dícséret miatt de aranyvessző jelenlegi standartok és szabályok alapján történő kielemzése tetszik - köszönöm .  Tanultam belőle és mások is tanulhatnak .   Emelem A többit rendezzétek egymásközt .  Emelem   
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #13340 Dátum: 2018. November 10. - 10:15:29 »


A terepi bírálatom egyébként az volt hogy 8 éves 8 kilós  és ha azt vesszük hogy + - 10 % ot még fizetősbe is szabad tévedni még benne volt . Szerintem ennyi és a hiányok ( főág és koronahiány ) ismerete  elég is a visszavonhatatlan és javíthatatlan döntéshez .  Bárcsak mindig így sikerülne  !   Angyal   Amikor  már le van főzve és mérőszalaggal , miegymással az irodában meg  van bírálva akkor lehet polemizálni . Ezért én nem ítélek meg senkit amikor téveszt mert én is tévesztettem már . Most nem és ennek örülök .    Emelem
Naplózva
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13341 Dátum: 2018. November 10. - 12:50:48 »

Stefi bikájának koponyahossza a 0,65 kg levonás alapján max 48 cm.A bika koponyahossza így is meghaladja a megyei átlagot 10 centiméterekkel.
Tudjátok,ha az embernek magasugrás közben ilyent mondanak,nem biztos,hogy a nekifutás közben elér a lécig,mert a röhögéstől biztosan kinyeklik a lába.
Majd ha feldolgoztam a koponyakérdést,megpróbálok hosszabban reagálni.

A tolna megyei szarvasbikák méretadatait, köztük a koponya hosszméreteket is, ezen a linken https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Vadaszati-allattan/ch04s22.html tudjátok megtekinteni!
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13342 Dátum: 2018. November 10. - 17:59:26 »

A tankönyv csak a condylobasal-t tartalmazza.
Nekünk pedig a "felső koponyahosszúság" (parietal+frontal+nasal+praemaxilla) kell.
Ha már megnyitottam,megnéztem,mivel tömik a hallgatók fejét.Hát nem csodálom,hogy a vadgazdamérnökök annyira mást gondolnak sok kérdésről és most már értem miért mondta másfél óra beszélgetés után nekem egy vadgazdamérnök,hogy megrendült a hite a selejtezési kritériumok megfelelőségében és miért röhögött ki egy másik,mikor azt mondtam,hogy mezopotámiai dám( ekkora hülyeséget hogy lehet mondani).
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13343 Dátum: 2019. Február 16. - 22:10:18 »

Nem egyedül állóak az ilyen esetek Magyarországon, amikor a körülmények összeesése folytán félresikerült trófea becslések történnek élesben, kint a terepen. Akinek kevés ehhez a képzelőereje, akkor itt  egy video, ahol 8 kg-ban lett meglövetve a 14+ -os trófeájú, nemzeti értékű, zalai szarvasbika. Ezt is ismerték, ugyanúgy felvették a hullajtott agancsait, mégis megtörtént a malőr. Talán a bőgésben alkalmazott kísérő személyzet szakmai színvonaláról kellene előzetesen meggyőződni, mielőtt bőgő bikára vendéget vállalhat kísérni. A nagy nehézségek árán megnevelt és kapitális szintre felhozott és sikeresen el is ejtett kiemelkedő nagy bikáink trófeájának 9-10 millió Ft-os áru értékét, így váltják be a hozzáértők 1-2 millió Ft aprópénz realitásra, a vadásztársasági tagok "örömére".
A hozzászóláshoz kapcsolódó cikket találtam.
2011.szeptember 13.

 Kapitális, 15,04 kilogramm trófeasúlyú gímszarvasbikát ejtett el egy osztrák vendégvadász Szécsisziget határában, a Lovászi Olajbányász Vadásztársaság területén.

 "Nagy Ferenc, a Lovászi Olajbányász Vadásztársaság elnöke elmondása szerint a Kerka patak irányából , "erős bőgéssel" érkező gímbikát Paul Rachbauer vendégvadász szerdán, a kora esti órákban lőtte ki 200 méter távolságból. A szarvas gerinclövést kapott, a sérült állatra 2-3 kegyelemlövést adtak le.
     Az elnök szólt arról is, hogy ilyen korú- a becslések szerint 15 éves- kapitális szarvasbikát még nem ejtettek el a lovászi vadásztársaság területén, és korábban nagy bikára utaló jelet, hullajtott agancsot sem találtak. A gímszarvas valószínűleg a szomszédos vadászterületről vándorolt át, ugyanis a Kerka patak vonulata több száz éve tradicionális bőgőhely a szarvasok számára."
 
Szentpéterföldén 50-60 méter távolságból látva, hogy egy Úr három hullott agancsot hoz, a következőt mondtam a trófea körül állóknak:
-Remélem nem azt akarják mondani, hogy azok az agancsok ennek a bikának a korábbi hullott agancsai!
De azt akarták mondani és még győzködtek, meg hülyének tartottak,hogy én egy ennyire nyilvánvaló összetartozást nem fogadok el.
Aztán a Fórumon folytatódott a győzködés. Pedig az Elnök a Zalai Trófeabíráló Bizottság előtt nyilatkozott az újságnak többek között a hullott agancsok hiányáról.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13344 Dátum: 2019. Augusztus 04. - 18:24:04 »

Nagy kár érte.  Zavarodott





Dögön találtam cserkelés közben.
Naplózva

Jó szelet!
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #13345 Dátum: 2019. Augusztus 04. - 20:07:06 »

Nagy kár érte.  Zavarodott
Dögön találtam cserkelés közben.

 Emelem

Mi történhetett vele?

 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #13346 Dátum: 2019. Augusztus 04. - 20:53:31 »

Emelem

Mi történhetett vele?

 Emelem
Valaki nem tudott várni még egy hónapot... Fejvakarás
Naplózva
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13347 Dátum: 2019. Augusztus 04. - 22:19:46 »

Emelem

Mi történhetett vele?

 Emelem

Nem tudom. Ezen az oldalán nem láttam lövést. Átforgatni nem volt kedvem... Ebben a körzetben történnek mostanában fúrcsa dolgok, ez nem az első eset. Megvádolni nem akarok senkit, de rajta vagyok a dolgon..
Naplózva

Jó szelet!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #13348 Dátum: 2019. Augusztus 09. - 19:22:33 »

Nagy kár érte.  Zavarodott





Dögön találtam cserkelés közben.

Nagy kár hogy nem látom a képet . Érdekes hogy ha hozzászólásként bemásolom megjelenik a picr 36437093lo.jpg -t de nem látok képet !   Fejvakarás Vállat von




Naplózva
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13349 Dátum: 2019. Augusztus 09. - 22:38:07 »

Nagy kár hogy nem látom a képet . Érdekes hogy ha hozzászólásként bemásolom megjelenik a picr 36437093lo.jpg -t de nem látok képet !   Fejvakarás :Vvo

Nem tudom mi lehet a baj Vállat von
Naplózva

Jó szelet!
Oldalak: 1 ... 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 [890] 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: