Oldalak: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Mutassuk meg, mit művelnek.  (Megtekintve 99826 alkalommal)
Topi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 475



« Új üzenet #330 Dátum: 2013. Május 10. - 07:47:15 »

A szójával nem sok gondod lesz vadkárilag, nem eszi semmi.
Sem a vetőmagot, sem a kifejlett növényt. Nem állítom, hogy némelyik őz nem csippentett bele kíváncsiságból, de érdemi vadkárt még nem tapasztaltunk.
Kb. úgy vannak vele, mint én a szójapörkölttel.

Köszönöm Lajos!

A szójapörkölttel én is hasonlóan vagyok! Ami nekem "furcsa" és le is fotóztam, hogy annyira magasan vetett a jóember, hogy rengeteg bab van a a föld felszínén. Nem tudom, mennyire drága vetőmag, de a galambok jól fognak szórakozni.

Topi
Naplózva

Szeretnék olyan jó ember lenni, mint amilyennek hisz a kutyám.........
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #331 Dátum: 2013. Május 10. - 07:58:53 »

Köszönöm Lajos!

A szójapörkölttel én is hasonlóan vagyok! Ami nekem "furcsa" és le is fotóztam, hogy annyira magasan vetett a jóember, hogy rengeteg bab van a a föld felszínén. Nem tudom, mennyire drága vetőmag, de a galambok jól fognak szórakozni.

Topi

Szar a vetőgép, vagy nem volt előkészítve a magágy.
Nem biztos, hogy a galambok is megeszik, tavaly a nagy melegben egy táblánkon jelentős magpergés volt, nem figyeltünk meg inváziót.
Nagyon érdekes növény, gyakorlatilag nincs károsítója. Ha a gyomirtását eltalálja a gazda (ami egyébként elég összetett mutatvány) egyéb védekezésre nincs szükség.
Aránylag olcsón termelhető tehát, igaz a hektárra jutó árbevétele is igencsak visszafogott, de 70 mázsás búza nő utána (nitrogénmegkötő hatás) meg az AKG pillangóselőírása is kiváltható vele annak is, aki nem akar szálastakarmányt  termelni
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
kikinda
nótaguberátor és idomár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 171


kikindai pipafüstös


WWW
« Új üzenet #332 Dátum: 2013. Május 10. - 09:35:46 »

A szójával nem sok gondod lesz vadkárilag, nem eszi semmi.
Sem a vetőmagot, sem a kifejlett növényt. Nem állítom, hogy némelyik őz nem csippentett bele kíváncsiságból, de érdemi vadkárt még nem tapasztaltunk.
Kb. úgy vannak vele, mint én a szójapörkölttel.
A nyúl szokta látogatni és végig megy a során, ha teheti.
Mármint úgy megy végig a során, hogy közben leeszi általában a legalsó levélpár fölötti részt, de legalább is átharapja a szója főhajtásást.
Naplózva

látom, hosszú útra készülsz, búcsúzni jöttél, menj, ha menned kell
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #333 Dátum: 2013. Május 10. - 09:44:09 »

A nyúl szokta látogatni és végig megy a során, ha teheti.
Mármint úgy megy végig a során, hogy közben leeszi általában a legalsó levélpár fölötti részt, de legalább is átharapja a szója főhajtásást.

Az lehet, nálunk nyúl csak elvétve akad.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #334 Dátum: 2013. Május 10. - 11:17:32 »

14 hektáron, a gazdálkodó minden jóindulatát kihasználva és a tárgyalásban a végsőkig elmenve lett 1,5 milliós kárunk tavaly szójában Stoel
Ráadásul villanypásztor mögött volt, ami miatt harmadoltuk a kárt, mert védekezést csak mi folytattunk.
Gímszarvas volt az "elkövető".
Első körben a hajtásokat legelték, mielőtt a hüvelyek kialakultak.
Aztán szeptemberben valamiért kinevezték táncparkettnek és letaposták a növényeket, kipergettek egy csomó babot a száraz hüvelyből.
Szóval ha nem akartok drága meglepetést, akkor nem árt odafigyelni rá.
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #335 Dátum: 2013. Május 12. - 07:50:16 »

Lehet, hogy fajtakérdés?  Nem tudom. Valami osztrák fajtát termesztünk, a nevére fejből nem emlékszem.
Az biztos, hogy nálunk nincs mérhető vadkár a szójában, pedig 6-7 éve rendszeresen termeljük, 150-200 hektáron. Gyakorlatilag végigért a területen, minden táblán egyszer megfordult már.
Amikor elkezdtük sok időt töltöttem a táblaszéleken, azt vártam, hogy a pillangós növény, meg a nagy fehérjetartalmú mag vadmágnes lesz. Az lett, csak ellentétes pólusú. Inkább taszított, mint vonzott.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #336 Dátum: 2013. Május 12. - 08:39:43 »

Inkább taszított, mint vonzott.

A szója környékén , élelmiszergyártással foglalkozó szakembereket lehet fogni . . . !!!   Nyihi  Ördög  Vigyorog

Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #337 Dátum: 2013. Május 12. - 08:54:48 »

Lehet, hogy fajtakérdés? 
Ez is elképzelhető. Vállat von
Azon még nem is csodálkoztam, hogy legelészik zölden, mert őszintén szólva azon a területen igen sok a szarvasunk Stoel
De azt, hogy miért díbolták bőgésben, mikor volt mellette fiatal sarj-akácos, rét és legelő, kukorica és lucerna is, na arra már nem találok indokot.....vagy egyszerűen csak tetszett nekik, hogy valami új van a területükön Fejvakarás
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #338 Dátum: 2013. Május 12. - 11:09:24 »

14 hektáron, a gazdálkodó minden jóindulatát kihasználva és a tárgyalásban a végsőkig elmenve lett 1,5 milliós kárunk tavaly szójában Stoel
Ráadásul villanypásztor mögött volt, ami miatt harmadoltuk a kárt, mert védekezést csak mi folytattunk.
Gímszarvas volt az "elkövető".
Első körben a hajtásokat legelték, mielőtt a hüvelyek kialakultak.
Aztán szeptemberben valamiért kinevezték táncparkettnek és letaposták a növényeket, kipergettek egy csomó babot a száraz hüvelyből.
Szóval ha nem akartok drága meglepetést, akkor nem árt odafigyelni rá.
 Emelem

Felénk ugyanez a helyzet! Ha az ember szarvast akar látni, vagy lőni, csak a szója felé kell menni!
Bőgéskor pedig ugyancsak abban randalíroznak, pedig akkor már -úgy néztem- nem fogyasztják.
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #339 Dátum: 2013. Május 13. - 12:09:03 »

Felénk ugyanez a helyzet! Ha az ember szarvast akar látni, vagy lőni, csak a szója felé kell menni!
Bőgéskor pedig ugyancsak abban randalíroznak, pedig akkor már -úgy néztem- nem fogyasztják.

Felénk is szívesen tartózkodik benne a szarvas de károkozásról nem tudok .    Emelem
Naplózva
Gorócz Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 37


« Új üzenet #340 Dátum: 2013. Május 13. - 13:59:05 »

http://kapos.hu/videok/kapospont_net_video/2013-05-09/hatalmas_a_vadkar_somogyban.html
Naplózva

Aki az iskolát csak tanulással tudta elvégezni, az megélni is csak munkából fog.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #341 Dátum: 2013. Május 13. - 14:54:20 »

Kapospontos "színvonal", hogy még a névaláírásokat is összekeverik... Nem
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Pinti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 42



« Új üzenet #342 Dátum: 2013. Május 13. - 15:51:18 »

Sziasztok.
Az lenne a kérdésem, hogy valaki megtudja nekem mondani, hogy  1 ha búzába mekkora rágási vadkár keletkezik illetve keletkezhet kb.? Tudom, hogy egy sok mindentől függ és ezt így nem lehet megmondani, csak a tapasztalatok alapján kb. mennyi pénz szerintetek. Köszönöm előre is.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #343 Dátum: 2013. Május 13. - 22:25:52 »

Búzában nagyon nehéz becsülni a részleges kárt, nem is nagyon foglalkozik vele a gazdák nagy része. Ki a fene számolgatja a négyzetméterre jutó kalászokat és bizonyít bármit is pro vagy kontra. 
Szerintem csak totális kárnál lehet valamilyen hozzávetőleges számítást végezni.
Tételezzük fel, hogy 1 hektárt teljesen letaroltak a disznók.

Meg kell nézni, hogy a tábla nem károsított részein, vagy a szomszédos, hasonló adottságú földeken mennyi búza termett.
Mondjuk 5 tonna/ha.
Meg kell nézni, mennyi az adott időpontban a piaci ár. Mondjuk 50.000 Ft/t.
A kettőt össze kell szorozni, ez 250 e Ft árbevétel kiesés.
Le kell belőle vonni mindazokat a költségeket, amelyek betakarítás és értékesítés esetén felmerültek volna, így a kombájnolás, beszállítás, szárítás, tisztítás, tárolás, értékesítés költségeit. Ez nagyon helyi adottság, (milyen messze van a tárolótól stb.) legyen mondjuk összesen 50.000 Ft.
Marad 200. Ennyi a tényleges kárérték.
Ezen kell valamilyen arányban megosztoznia a két félnek. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #344 Dátum: 2013. Május 14. - 14:08:49 »

"Lehet, hogy fajtakérdés?"

A Szegedi Gabona Kutatóban nemesítenek egy új szójafajtát, mely hőkezelés nélkül alkalmas takarmányozásra, mivel minimális a tripszin inhibitor tartalma. Kiváncsi leszek, hogy ha az a fajta esetleg elterjed majd, akkor hogyan fog alakulni a vadkár szójában.

Különben számtalan esetben rengeteget számít a fajta.
Naplózva

Erdő az én templomom...
Oldalak: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: