Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 226395 alkalommal)
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #45 Dátum: 2010. Október 02. - 10:14:26 »

Elkészült az első adómentes pálinkám. Gála almából. Nagyon finom már így frissen is. Igazán gyümölcs illatú. Cukor nélkül 9%- lett a kihozatal. Most már csak ez maradt hátra: Piál
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #46 Dátum: 2010. Október 02. - 12:17:45 »

Elkészült az első adómentes pálinkám. Gála almából. Nagyon finom már így frissen is. Igazán gyümölcs illatú. Cukor nélkül 9%- lett a kihozatal. Most már csak ez maradt hátra: Piál

Jó édes lehetett az alma, hogy ilyen vastagon adta.
Ha már most jó, nem árt egy kis önmérséklet, mert 3-4 hónap múlva lesz az igazi. Lekerekednek a sarkok, előbújnak a még rejtőzködő ízek, illatok, harmónikusabbá válik a nedü.
Hétről hétre rá tudok csodálkozni, hogy mennyit  képes változni. Főleg az ágyasok.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #47 Dátum: 2010. Október 02. - 14:28:28 »

Jó édes lehetett az alma, hogy ilyen vastagon adta.
Ha már most jó, nem árt egy kis önmérséklet, mert 3-4 hónap múlva lesz az igazi. Lekerekednek a sarkok, előbújnak a még rejtőzködő ízek, illatok, harmónikusabbá válik a nedü.
Hétről hétre rá tudok csodálkozni, hogy mennyit  képes változni. Főleg az ágyasok.
Lajos, a második nevem az "önmérséklet"! Ördög
Viccet félretéve, ez így igaz. A 2008-ban főzetett pálinkám utolsó cseppjeit épp most fogyasztjuk. Mindenképp pihentetni kell, hogy lágyabb legyen, jobban kiadja az aromáját, ahogy írtad.
Nem tudom ismered-e a Gála almafajtát? Augusztus végén szeptember elején érik, nagyon édes, savakban gazdag alma. A kedvencem. Sokáig nem nagyon lehet eltartani, kivéve ULO-ban, mert nem téli alma, de már nem is nyári. Szerencsére hamar el tudjuk adni, nagyon kapós.   
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #48 Dátum: 2010. Október 02. - 20:21:14 »

".....a második nevem az "önmérséklet"! Ördög.....A 2008-ban főzetett pálinkám utolsó cseppjeit épp most fogyasztjuk."

Ja! Több hektóból könnyű! Vigyorog Stoel
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #49 Dátum: 2010. Október 02. - 21:08:56 »

".....a második nevem az "önmérséklet"! Ördög.....A 2008-ban főzetett pálinkám utolsó cseppjeit épp most fogyasztjuk."

Ja! Több hektóból könnyű! Vigyorog Stoel
Attila,  2009-ben szinte semmit sem főzettem. Vigyorog
Naplózva
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #50 Dátum: 2010. Október 02. - 21:12:24 »

Attila,  2009-ben szinte semmit sem főzettem. Vigyorog
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #51 Dátum: 2010. Október 02. - 21:14:45 »

Biztos ami biztos.Hátha olvassák a fináncok is. Ördög
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #52 Dátum: 2010. Október 02. - 21:45:05 »

Biztos ami biztos.Hátha olvassák a fináncok is. Ördög
Pontosan egy volt finánc üzemelteti a főzdét.  Ördög
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #53 Dátum: 2010. Október 28. - 11:16:25 »

Sziasztok!

A múltkor egyik közeli ismerősömmel beszélgettünk pálinkákról. Törkölypálinka főzésre került a szó, mondja, hogy neki még a tavalyi szüretelésű szőlő törkölye nincs kifőzve, mostanában ejtik meg.
Na - gondoltam magamban - abból is lesz valamilyen kerítésszaggató szutyok, ami lassan egy éve főzésre vár.
Aztán a múlt héten hozott egy üveg kóstolót és láss csodát! Hét nyelven beszél az a pálinka!
No, erre ráfordulunk, kivallattam, hogyan  készíti.

Rendszeresített egy jókora saválló hordót erre a célra. A szőlőt szinte nem is préseli, sőt, inkább egy kevés mustot önt vissza a hordóba rakott törkölyre. A bornál használatos úszó "tutajt" nem használja, de a hordó tetejét egy széles gumiszalaggal rögzíti az oldalához, ezzel légmentesen zárja a tetőt. A tető közepére fúrt egy lyukat, abba tett egy borászathoz használt kotyogót. Ez hasonló elven működik, mint a vízöblítéses WC, a túlnyomás (mustgáz)  a vízen keresztül távozik, de levegő nem jut vissza rajta.
 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Tamás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 830



« Új üzenet #54 Dátum: 2010. November 03. - 14:25:45 »

Sziasztok!

A múltkor egyik közeli ismerősömmel beszélgettünk pálinkákról. Törkölypálinka főzésre került a szó, mondja, hogy neki még a tavalyi szüretelésű szőlő törkölye nincs kifőzve, mostanában ejtik meg.
Na - gondoltam magamban - abból is lesz valamilyen kerítésszaggató szutyok, ami lassan egy éve főzésre vár.
Aztán a múlt héten hozott egy üveg kóstolót és láss csodát! Hét nyelven beszél az a pálinka!
No, erre ráfordulunk, kivallattam, hogyan  készíti.

Rendszeresített egy jókora saválló hordót erre a célra. A szőlőt szinte nem is préseli, sőt, inkább egy kevés mustot önt vissza a hordóba rakott törkölyre. A bornál használatos úszó "tutajt" nem használja, de a hordó tetejét egy széles gumiszalaggal rögzíti az oldalához, ezzel légmentesen zárja a tetőt. A tető közepére fúrt egy lyukat, abba tett egy borászathoz használt kotyogót. Ez hasonló elven működik, mint a vízöblítéses WC, a túlnyomás (mustgáz)  a vízen keresztül távozik, de levegő nem jut vissza rajta.
 

Pektinbontó? Fajélesztő? Tápsó?
Semmi?

A törkölynek erős a cefréje, sokáig eláll, ha nem kap oxigént!
Naplózva

"Nem az a lényeg, hogy hol vadászik az ember, hanem hogy kivel."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #55 Dátum: 2010. November 03. - 21:55:47 »

Pektinbontó? Fajélesztő? Tápsó?
Semmi?

Ezt a részét nem kérdeztem, csak a minőség megőrzésének módjára voltam kiváncsi.
Szerinted van értelme a pektinbontónak a törkölynél? Mit kéne bontani? Szerintem úgyis csak a mustban lévő cukor forr ki, az meg már a daráláskor elkülönül a héjtól, magtól.  A héj illat és ízanyagai - gondolom én - bontás nélkül is átjönnek főzéskor.
A fajélesztő hasznos dolog lehet. Igaz, eddig csak borászoktól hallottam hogy használják, én a gyümölcscefrénél sima sütőélesztőt oldok fel langyos vízben, 3-5 dkg-ot felhasználva egy mázsa gyümölcshöz.
Ha ideális a hőmérséklet, élesztő nélkül is beindul másnapra  a forrás. Az viszont kétségtelen, hogy élesztővel (azonos körülmények között) jóval intenzívebben dolgozik az anyag.
A tápsóról fogalmam nincs, hogy micsoda.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Tompi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 150


« Új üzenet #56 Dátum: 2010. November 03. - 22:11:35 »

Szia Lajos! Emelem

Ami hordót rendszeresített a közeli ismerösöd, azt a borászok reduktív tartálynak hívják. Általábban ebben készitik a rose és reduktív fehérborokat ill. a pálinka "anyagokat"! Nekem speciel műanyag tartályaim vannak. Nagy előnyük, hogy könnyen tisztíthatóak, különböző méretben kaphatóak, könnyüek stb.
 Vigyorog
Naplózva

" Légy résen! "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #57 Dátum: 2010. November 04. - 07:38:30 »

Szia!

Én idén kipróbáltam mindkettőt, ugyanis a szilva nem fért bele a 60 literes műanyag hordóba, a másik ugyanekkorában még pöfögött a körte, ezért bevetettem az egyik saválló boroshordót.
Van egy nagy műa. hordóm is, de nem szeretem. 60 literes a főző üstje is, így mehet bele egy az egyben, nincs bontott  cefréshordó.
Ezentúl tele is mozgatható, ha úgy hozza a helyzet, és nem utolsó szempont, hogy egy nap alatt egyedül nagyjából ennyi gyümölcsöt tudok összeszedni, kimagozni és lecefrézni. Nem jó az, ha már forrásban lévő cefrére friss gyümölcsöt öntözgetünk utólag.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Tamás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 830



« Új üzenet #58 Dátum: 2010. November 04. - 09:05:38 »

Szia Lajos!

Borászok is használják a pektinbontót a héjban lévő cukor és ízanyagok hatékonyabb lebontására. Javul az íze és a jobb a kihozatal is ha teszel bele. Kb. a borkészítéshez ajánlott mennyiség háromszorosa kell.
Ajánlott még alma és birs cefrézéséhez is.

A fajélesztő intenzívebb erjedést és jobb ízeket eredményez de figyelni kell hogy milyet vesz az ember, mert van amelyik nem bírja a hideget és nem dolgozik megfelelően.

Tamás.
Naplózva

"Nem az a lényeg, hogy hol vadászik az ember, hanem hogy kivel."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #59 Dátum: 2010. November 08. - 21:11:41 »

http://www.deluxe.hu/eredetvedett-palinkak/20101020

A második kör:

http://www.deluxe.hu/eredetvedett-palinkat-teszt/20101026
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: