Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 62   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Muflonkos  (Megtekintve 296177 alkalommal)
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #150 Dátum: 2009. November 11. - 23:42:02 »

Mégegy.

Naplózva
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #151 Dátum: 2009. November 12. - 07:19:02 »

Nagyon ígéretesek!
Na. Ezeket a kosokat májusban fotóztam, vagyis szinte pontosan 2 évesek (az elől lévők).  Wave



Kapnak valami extra tápot, sót vagy egyéb szarvnöverkedést serkentő valamit vagy egyszerűen jó képességűek?
Naplózva

Üdv: Bence
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #152 Dátum: 2009. November 12. - 08:22:18 »

Szervusz Kalcsob!

Ebben a gazdasági helyzetben? Örül a Tenyésztőjük, így nagy T-vel!, hogy etetni tudja az állatait normálisan.

Jópáran azt hiszik, amikor ilyen állatokat látnak, hogy "tuning" van. De nincs! Legalábbis ő (és én se) nem tudja, hogy hogyan is kell "tuningolni". De van mindennapi kemény munka (napi 2x etetés esőben, hóviharban is), állategészségügyi ellátás, maximális fanatikus vadszeretet és elszántság. Van, hogy még ez is kevés, sajnos....

Tudod, ha lenne egy alkalmas szabadterületem, vagy egy jó vadaskertem, örülnék az ilyen tenyészállománynak, mert tudnék onnét hozni állatot állományom javítására (nem azonnali agyonlövetésre, hanem báránykészítésre!).

További jó munkát, és vadászatot!  Emelem

Naplózva
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #153 Dátum: 2009. November 12. - 11:01:36 »

Szervusz Kalcsob!

Ebben a gazdasági helyzetben? Örül a Tenyésztőjük, így nagy T-vel!, hogy etetni tudja az állatait normálisan.

Jópáran azt hiszik, amikor ilyen állatokat látnak, hogy "tuning" van. De nincs! Legalábbis ő (és én se) nem tudja, hogy hogyan is kell "tuningolni". De van mindennapi kemény munka (napi 2x etetés esőben, hóviharban is), állategészségügyi ellátás, maximális fanatikus vadszeretet és elszántság. Van, hogy még ez is kevés, sajnos....

Tudod, ha lenne egy alkalmas szabadterületem, vagy egy jó vadaskertem, örülnék az ilyen tenyészállománynak, mert tudnék onnét hozni állatot állományom javítására (nem azonnali agyonlövetésre, hanem báránykészítésre!).

Ami kertben van,az mind tuningolt...a kerítés biztosítja a nyugalmát,a gazda az élelmet és tán' még a délutáni sziesztát is. Sokkal jobban hasznosul a felvett takarmány ilyen körülmények között,még táp és "csodaszerek" nélkül is. És akkor a gyógyszerekről és szérumokról még nem is beszéltem. Na ezekről még csak fogalmuk sincs a mátrai szabad területen lévő kosoknak-és hidd el...a 60 centi az felénk 5-6 évvel párosul!
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #154 Dátum: 2009. November 12. - 16:23:08 »

Ami kertben van,az mind tuningolt...a kerítés biztosítja a nyugalmát,a gazda az élelmet és tán' még a délutáni sziesztát is. Sokkal jobban hasznosul a felvett takarmány ilyen körülmények között,még táp és "csodaszerek" nélkül is. És akkor a gyógyszerekről és szérumokról még nem is beszéltem. Na ezekről még csak fogalmuk sincs a mátrai szabad területen lévő kosoknak-és hidd el...a 60 centi az felénk 5-6 évvel párosul!

Először is, Szervusz!

Másodszor. Nem ilyen egyszerű a helyzet. A zárt térben élő muflon azért nem jut olyan változatos takarmányhoz (pláne nem ad libitum), mint a szabadterületi. A szarvnövekedés a vegetációs időszakban zajlik.
Nyilván erős teleken a szabadterületi állomány hátrányba kerül, erős hóborításnál és nagy hidegnél (ami azért már ritka) erősen leromolhat a kondíciója, amit tavasszal hosszabb idő alatt tesz rendbe.

De azért közelse ilyen egyszerű a helyzet. Ott vannak a paraziták. Zárt térben -a gondos állategészségügyi intézkedések ellenére is- komoly problémát okoz az elszaporodásuk. A petéket nem lehet kiírtani, egyre csak halmozódnak a talajfelszínen, legelőn stb...Ez a zártkerti állomány kárára válik!
A gondos vadgazda szabadterületen szintén végez féreghajtást, bár ez inkább a vaddisznóknál szokásos, de ahol a disznót kezelik, ott abból a muflon is elcsíp.

A nyugalom kérdése. A kosoknak sokkal nehezebb dolga van zárt térben ilyen szempotból, sokkal több a konfliktusuk egymással, mint szabad területen...ez energiapazarlással, másrészt sérüléssel jár....szemben a nyugisabb életet élő szabdterületi társaikkal.

A juhoknál is fellép szociális stressz...egyrészt az etetőhelyeken.....másrészt bárányozáskor. A vén juhok (pláne a szarvaltak) sokszor azon fáradoznak, hogy egy kiválasztott bárányt elmarjanak anyjuktól, ez fokozottan előfordul, ha elvesztette bárányát.

Másrészt zárt térben a muflon megőrzi vadságát (kivéve a cumiztatva felneveltet). MINDEN EGYES befogás, kezelés, szokottól eltérő dolog kisebb-nagyobb stresszállapotot idéz elő náluk.

Lehetne folytatni a sort, de nem szeretnék kisregényt írni.

Egyszóval, nem egyszerű a SITTEN az élet!

Másik kérdés a csiga növekedése és állása.

Az állását egyértelműen a gének kódolják, kajával ( "tununggal") nem lehet növelni az ívet és a terpesztést. Szabad területen sokszor a legerősebb kosokat lövik agyon- ellövik a tetejét az állománynak- ami hosszú távon katasztrófális minőségromlást okoz!

A hossznövekedésről...Felteszek pár képet egy SZABADTERÜLETI muflonállományról, ami bizonyságul szolgál arra, hogy a jó növekedési erélyt is nagymértékben befolyásolja a genetika a takarmány mellett.

Vadászüdv, Tonka



Bárányok


Jó másfél éves kos télen


A korábbi bárányokról mégegy kép (Januárban).


(A képeket én készítettem 1997-ben Gödöllő mellett).




Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #155 Dátum: 2009. November 12. - 16:43:28 »


Látszik az,csak nem olyan markánsan. Ez a kos 3,de inkább 4 esztendős. 2 éves korára nem növeszt 60 cm-es csigákat,még kertben sem!

Ehhez még annyit szeretnék hozzátenni, hogy mivel ügye a moflonok nagyrészt áprilisban születnek, ilyenkor novemberben nem lehetnek pont 3 vagy 4 évesek jelen esetben. Persze őszi bárányozás előfordul, az ilyen bárány a következő éveben (ha nem fagy meg télen) elég jól behozza a tavasziakat, később nehéz elkülöníteni (legalábbis nekem). De alaphelyzetben a normális születési idővel számolunk.

Azt viszont természetesen el tudom fogadni, hogy a kos esetleg 4 éves lett volna tavasszal (bár én nem ezt látom a szarvtövön), de akkor még katasztrófálisabb a "minősége".

 Emelem
Naplózva
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #156 Dátum: 2009. November 12. - 17:59:12 »

Először is, Szervusz!

Másodszor. Nem ilyen egyszerű a helyzet. A zárt térben élő muflon azért nem jut olyan változatos takarmányhoz (pláne nem ad libitum), mint a szabadterületi. A szarvnövekedés a vegetációs időszakban zajlik.
Nyilván erős teleken a szabadterületi állomány hátrányba kerül, erős hóborításnál és nagy hidegnél (ami azért már ritka) erősen leromolhat a kondíciója, amit tavasszal hosszabb idő alatt tesz rendbe.

De azért közelse ilyen egyszerű a helyzet. Ott vannak a paraziták. Zárt térben -a gondos állategészségügyi intézkedések ellenére is- komoly problémát okoz az elszaporodásuk. A petéket nem lehet kiírtani, egyre csak halmozódnak a talajfelszínen, legelőn stb...Ez a zártkerti állomány kárára válik!
A gondos vadgazda szabadterületen szintén végez féreghajtást, bár ez inkább a vaddisznóknál szokásos, de ahol a disznót kezelik, ott abból a muflon is elcsíp.

A nyugalom kérdése. A kosoknak sokkal nehezebb dolga van zárt térben ilyen szempotból, sokkal több a konfliktusuk egymással, mint szabad területen...ez energiapazarlással, másrészt sérüléssel jár....szemben a nyugisabb életet élő szabdterületi társaikkal.

A juhoknál is fellép szociális stressz...egyrészt az etetőhelyeken.....másrészt bárányozáskor. A vén juhok (pláne a szarvaltak) sokszor azon fáradoznak, hogy egy kiválasztott bárányt elmarjanak anyjuktól, ez fokozottan előfordul, ha elvesztette bárányát.

Másrészt zárt térben a muflon megőrzi vadságát (kivéve a cumiztatva felneveltet). MINDEN EGYES befogás, kezelés, szokottól eltérő dolog kisebb-nagyobb stresszállapotot idéz elő náluk.

Lehetne folytatni a sort, de nem szeretnék kisregényt írni.

Egyszóval, nem egyszerű a SITTEN az élet!

Másik kérdés a csiga növekedése és állása.

Az állását egyértelműen a gének kódolják, kajával ( "tununggal") nem lehet növelni az ívet és a terpesztést. Szabad területen sokszor a legerősebb kosokat lövik agyon- ellövik a tetejét az állománynak- ami hosszú távon katasztrófális minőségromlást okoz!

A hossznövekedésről...Felteszek pár képet egy SZABADTERÜLETI muflonállományról, ami bizonyságul szolgál arra, hogy a jó növekedési erélyt is nagymértékben befolyásolja a genetika a takarmány mellett.

Vadászüdv, Tonka



Bárányok


Jó másfél éves kos télen


A korábbi bárányokról mégegy kép (Januárban).


(A képeket én készítettem 1997-ben Gödöllő mellett).





Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #157 Dátum: 2009. November 12. - 18:11:20 »

Szia Jager!

Úgy látom lemaradt a válasz.  ???
Naplózva
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #158 Dátum: 2009. November 12. - 18:13:03 »

Hidd el Pajtás,nem csak fotóról ismerem a muflon nemzetséget...
Te hány hónapos koráig hívod báránynak a szaporulatot? Az első /nyári képen/nyájban lévő kosok zöme szerinted hányadik évüket töltötték be? Elárulom: 2-t. És a magányos téli versenyző is ha kitavaszodik,ünnepli a 3-at. Csupán 1 éven lovagolunk (+/-),de bírálat szempontjából nagyon nem mindegy...pláne ha már el is dőlt az a kos. Türelmetlenül
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #159 Dátum: 2009. November 12. - 18:19:26 »

Hidd el Pajtás,nem csak fotóról ismerem a muflon nemzetséget...
Te hány hónapos koráig hívod báránynak a szaporulatot? Az első /nyári képen/nyájban lévő kosok zöme szerinted hányadik évüket töltötték be? Elárulom: 2-t. És a magányos téli versenyző is ha kitavaszodik,ünnepli a 3-at. Csupán 1 éven lovagolunk (+/-),de bírálat szempontjából nagyon nem mindegy...pláne ha már el is dőlt az a kos. Türelmetlenül

Értettem! 

Vadászüdv!
Naplózva
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #160 Dátum: 2009. November 12. - 18:22:05 »

 Taps Wave
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #161 Dátum: 2009. November 12. - 20:26:36 »

Taps Wave
Privi ment.
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #162 Dátum: 2009. November 12. - 22:51:25 »

Hidd el Pajtás,nem csak fotóról ismerem a muflon nemzetséget...
Te hány hónapos koráig hívod báránynak a szaporulatot? Az első /nyári képen/nyájban lévő kosok zöme szerinted hányadik évüket töltötték be? Elárulom: 2-t. És a magányos téli versenyző is ha kitavaszodik,ünnepli a 3-at. Csupán 1 éven lovagolunk (+/-),de bírálat szempontjából nagyon nem mindegy...pláne ha már el is dőlt az a kos. Türelmetlenül

Megkérlek ne szólíts pajtásnak, nem terelgettük együtt a libákat gyerekkorunkban. Köszönöm.

Furcsa a kérdésed.  Vállat von

A muflon 1 éves koráig bárány.

Abban egyetértek, hogy egy év nem kevés bizonyos esetekben, bár a muflon bírálatánál igazából nincs jelentősége a pontos kornak!

Kérdeznélek, hogy az általad téli versenyzőnek nevezett kos csiganövekménye szerinted hogyan alakult az egyes években és a csonka évben. (Látom azért már tavaszra teszed a pontos évfordulót....). De ha egy kicsit elgondolkodol, és megnézed a bárányok szarvát, akkor azért látható, hogy a téli kos másfél éves.

Egyébként, mint ahogy azt már írtam, tudom, hogy vannak gyenge állományok, ahol rendkívül kevés még az első három évi növekmény is, de ez az állomány más. Csigaállás szempontjából ez az állomány is hagy bőven kivetnivalót azért (na nem a csoportképes kosokra gondolok).

Ha esetleg így se tudtlak meggyőzni, akkor így jártam, több is veszett Mohácsnál... Bion

 Emelem

A csapathoz nem is írtam kort, csak a csigaállás miatt tettem fel szemléltetéshez.
Naplózva
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #163 Dátum: 2009. November 13. - 08:28:51 »

Privi ment.

Neked is...csak nehogy megülje az érzékeny gyomrodat!
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #164 Dátum: 2009. November 13. - 12:57:50 »

Neked is...csak nehogy megülje az érzékeny gyomrodat!

Szevasz Jáger!

Nincs ezzel a levéllel semmi gond.  Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 62   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: