Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 62   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Muflonkos  (Megtekintve 293569 alkalommal)
Urr Antal
Vendég
« Dátum: 2008. Június 27. - 11:25:00 »

Üdv!

Most értem haza, leoltottunk vagy 80 muflont, kezdtek igencsak férgesedni a rendszeres oltások ellenére.

Csak érdekességként jegyzem meg, hogy a mostanában nem túl vastagon etetett muflonok (takarmányárak) közül a kosbárányok szarva 4,5 és 10,5 centi között van, de mértem 71 centis két éves múlt kost, és ugyanebből a korosztályból 25,5 -es tövűt.

Kiváncsi vagyok máshol milyenek ezek az értékek?
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #1 Dátum: 2008. Június 30. - 20:39:12 »

Hogy oltjak a muflont  ??? Fejvakarás
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #2 Dátum: 2008. Július 01. - 20:03:24 »

Hogy oltjak a muflont  ??? Fejvakarás

Szervusz Taser!

Vadaskertben, szabadterületen persze gyógyszeres táppal oldható meg az élősködők féken tartása muflon esetében.

Jelen esetben tenyészkertről van szó. A muflonokat betereljük ilyenkor befogóba (egész évben ott szoktak enni kapni, úgyhogy ismerik a járást). Ez az izgalmasabb móka.

Aztán bemegyek a muflonok közé, elkapok egyet és viszem a ki a dokihoz, Aki beadja az injekciókat ("doppingot" nem, mielőtt valaki előjön ezzel). A lekezelt vad visszakerül a kifutóba. Most jó volt, mert volt még egy "vadkivevő" segítség.

3 hét múlva ismételni kell.

Persze van erre vadkímélőbb (és másodsorban emberkímélőbb) megoldás is. Ekkor a befogóból egy terelőfolyósóba engedik a vadat. A folyosó végén van egy szűkítő palánk, ami gátolja a "préselt" vad ficánkolását. Itt kapja meg a kezeléseket, és itt lehet elvégezni a méréseket. 
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #3 Dátum: 2008. Július 01. - 22:06:02 »

Hali

Hat ez tenyleg embert probalo lehetett. Lefogni egy allatot ami teljes erejebol kuzd !!!!! Minden elismeresem.
A dam mellett a muflonkos elejtese is a celok kozott szerepel. Tavaly lett volna lehetoseg ra, de se egy papucsos se egy benott szarvu nem maszkalt arra amerre en. Szomorú  Az egeszsegeseket meg eladtak mielott odakeveredtunk volna.
A tenyeszkertben nevelt muflon hova kerul utana, vadaskertbe vagy ki szabad teruletre is jut belole.
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #4 Dátum: 2008. Július 03. - 22:21:27 »

Szervusz Taser!

Az, hogy hova kerülnek a muflonok, az engem nem érdekel, nem is tartozik rám.

Engem a vad biológiája érdekel, szeretném minél jobban megismerni. Ezért szeretem az ilyen tenyészkerteket, mert testközelből sok olyan dolgot megfigyelhet az ember, amit szabadban nehéz, vagy lehetetlen.

Viszont vadászati szempontból számomra a vad a szabadterületen lakik, csakis ott igazi VAD. A vadászathoz kell a misztikum, a titokzatosság. A párszor már kézben lévő állat lehet kitűnő tenyészállat, vérfrissítés, állományjavítás céljából, vagy vadászatra kitenyésztett, de a titokzatos nagybetűs vad már nem...

Különben természetesen lehet szabdterületre is kihelyezni tenyészkertből muflont, de jól meg kell vizsgálni, hogy alkalmas -e a terület rá. A terület legjobb részére kell építeni egy pár hektáros szoktatókertet, és onnét fokozatosan lehet kiengedni az állatokat. Ekkor már kötődnek területükhöz.

Egy kalappal a kosvadászathoz a jövőben. Üljél sózóhoz!
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #5 Dátum: 2008. Július 03. - 22:27:57 »

Persze a szoktatókertben pár bárányozást meg kell várni és a szaporulatot megfelelő korban kihelyezni. Kihelyezéskor a szoktatókertnél még etetni a kintlévő állatokat. Az ott született muflonok már otthon fogják magukat érezni.

Egyes vélemények szerint a muflonok évről- évre amúgy is visszajárnak születési helyükre. A juhok ezeken a helyeken bárányoznak - állítják.
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #6 Dátum: 2008. Július 04. - 00:25:14 »

Persze a szoktatókertben pár bárányozást meg kell várni és a szaporulatot megfelelő korban kihelyezni. Kihelyezéskor a szoktatókertnél még etetni a kintlévő állatokat. Az ott született muflonok már otthon fogják magukat érezni.

Egyes vélemények szerint a muflonok évről- évre amúgy is visszajárnak születési helyükre. A juhok ezeken a helyeken bárányoznak - állítják.

Na ez erdekes errol meg nem hallottam korabban. Ez valamilyen megfigyelesen alapszik vagy amolyan  "forest legend"?
 Miert sozohoz? Ultem sozo mellett parszor de nem nagyon jottek ra a muflonok. Igaz egy eros disznovalto is volt mellette , Lehetett az az oka ?
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #7 Dátum: 2008. Július 05. - 09:35:08 »

Üdv Taser!

Hegyes vidéken a téli és nyári tartózkodási helyek világosan elkülönülnek.A magasan lévő nyári élőhelyüket az üzekedés után elhagyják, és védett fekvésű, jobb táplálékot biztosító téli területüket keresik fel. A szezonális otthonterület- változtatást olyan helyeken (mediterrán élőhelyek) is megfigyelték, ahol az nem hozott habitat - változást, tehát az új tartózkodási hely minősége nem változott. (Otthonterület a mozgáskörzet legintenzíbben használt része). Ezek a nem adaptív (alkalmazkodó) jellegű területfoglalások, valamint a helyváltoztatás előtti megnövekedett mozgásaktivitás azt bizonyítja, hogy a téli- nyári otthonterület- változtatás genetikailag beprogramozott és a törzsfejlődés során alakult ki. [Náhlik, 1992]

Annak idején, amikor diplomamunkám keretében egy Gödöllő melletti dombsági élőhelyet használó muflonokat vizsgálgattam szerény eszközökkel, nálam is bizonyíthatóan előjött az otthonterület - váltás. A vizsgált területrészen (ahová kora tavasszal megérkeztek a muflonok és később ahol bárányoztak) előfordulási gyakoriságuk szignifikánsan különbözött (P<=0,01) az őszi- téli időszaktól.

Witt [in Tomiczek és Türcke, 1989] is kimutatott hasonlót. A vizsgált állatok helyét megszakítás nélküli automatikus regisztrálással nyomon kísérte (jeladóval). Megállaptja, hogy a muflonok nem territóriálisak és említést tesz az otthonterület szezonális eltolódásáról.

Rácz (1993) volt egyike azoknak, akik említést tesznek arról, hogy a muflonok felkeresik születési helyüket a tél elmúltával, és ott bárányoznak, vagyis szezonális otthonterületük változik.

Remélem nem volt túl fárasztó.

A SÓ! A muflonoknak nagy a sóigénye, ezért rendszeresen látogatják a sózókat. A disznóktól viszont félnek, ahol nagy a dsisznómozgás ott nyilván kisebb az esély felbukkanásukra.

Meg ügye a só az egy pont, fix hely, könnyebb felkészülni az íjásznak a lövésre (testhelyzet előzetes felvétele), mint egy szóró, váltó stb, esetében, nem?

 Wave
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #8 Dátum: 2008. Július 05. - 09:52:08 »

Hali Antall

Egyaltalan nem volt faraszto sot nagyon erdekes volt mert korabban nem hallottam errol.  Viszont a kisero vadasz sem tudhatta, ezt mert o is azzal mutatta be a teruletet, hogy tavasszal arrafele egy csomo muflont latott. En meg egy darabot sem. Lehetett ez is oka a sikertelensegnek.

Loves szempontjabol mindegy hogy szoro valto vagy sozo. Az ijat csak akkor huzod ki amikor mar latod a vadat es csak akkor losz ha megallt. Ekkor tudod felvenni a lovohelyzetet is attol fuggoen melyik iranybol erkezett illetve foldrol vagy famaszo lesrol losz.  A sozo inkabb  amiatt jo, hogy nagyobb valoszinuseggel fog oda jonni, (ahogy irtad ) a soigenye miatt.
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #9 Dátum: 2008. Július 06. - 13:10:46 »

Szervusz Taser!

Azt gondoltam, hogy az íjászok nem kihúzott íjjal várják akár órák hosszat a vadat..., én a fára szerelt les elhelyezkedésére gondoltam, hogy jól kézre álljon a lövés. A sónál ez egy pont, könnyebben tervezhetőnek véltem így a lövést, de én nem vagyok íjász, csak spekuláltam.

Kiváncsi leszek a muflonos tapasztalataidra a jövőben, mert a muflon igencsak felnéz a fára ha furcsát lát...még a vékony zsinór, kisebb tuskó is felkelti figyelmét, nemhogy egy "egész ember".
Naplózva
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #10 Dátum: 2008. Július 06. - 14:22:09 »

Hello mindenkinek!

Lehet, hogy a muflon felfigyel mindenre, de sokszor " bamba" jószág!
Sikerütl már töbször becserkészni 20-30m-re, azok meg csak tovább legelésztek! Mikor észrevettek,  akkor is még pár percig figyeltek és csak a közeledésemre "füttyentették" a vészjelet! Ezután még töbször sikerült rájukcserkelni 30-40 m-re!

Üdvözlettel: Fabrigo
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #11 Dátum: 2008. Július 06. - 16:02:51 »

Hello mindenkinek!

Lehet, hogy a muflon felfigyel mindenre, de sokszor " bamba" jószág!
Sikerütl már töbször becserkészni 20-30m-re, azok meg csak tovább legelésztek! Mikor észrevettek,  akkor is még pár percig figyeltek és csak a közeledésemre "füttyentették" a vészjelet! Ezután még töbször sikerült rájukcserkelni 30-40 m-re!

Üdvözlettel: Fabrigo

Üdv Fabrigo!

Ezt minden vadról el lehet mondani, Te is tudod...
Naplózva
Sziju
Vendég
« Új üzenet #12 Dátum: 2008. Július 06. - 16:23:23 »

Nekem volt velük némi gondom íjjal cserkeléskor (a százszemű szörny sem lehet rosszabb), de a sátorba csak bebámultak, és onnan 10 méterre legeltek. Sajna nem voltak lőhető méretűek.
Egyik íjász ismerősöm mesélte, hogy fán ült lesen, és még nem öltözött be teljesen, amikor jöttek a muflonok. Azonnal kiszúrták, rápisszentek, aztán tűnés. Felvette a levélmintás maszkot is, és amikor visszajöttek, de csak bámultak, és nem zavartatták magukat. Amúgy nagyon figyelmesek, és felváltva esznek, hogy valamelyik mindig figyeljen. Kedvelem őket.
Naplózva
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #13 Dátum: 2008. Július 06. - 19:37:22 »

Hello mindenkinek!

Lehet, hogy a muflon felfigyel mindenre, de sokszor " bamba" jószág!
Sikerütl már töbször becserkészni 20-30m-re, azok meg csak tovább legelésztek! Mikor észrevettek,  akkor is még pár percig figyeltek és csak a közeledésemre "füttyentették" a vészjelet! Ezután még töbször sikerült rájukcserkelni 30-40 m-re!

Üdvözlettel: Fabrigo

Üdv Fabrigo!

Ezt minden vadról el lehet mondani, Te is tudod...


Üdv mindenkinek!
Persze el, de eddigi tapasztalataim alapján a muflont jobban meg tudom közelíteni mint bármi más vadat! Még az őz is hamarabb észlel egyedűl, mint egy muflonnyáj!
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
Sziju
Vendég
« Új üzenet #14 Dátum: 2008. Július 06. - 19:52:42 »

recsegett a jeges hó, meghallották
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 62   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: