Oldalak: 1 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1924195 alkalommal)
forsterh
Vendég
« Új üzenet #1425 Dátum: 2009. Szeptember 17. - 06:12:05 »

Nem az a baj, hogy néhány nagy ember beleköpne mert néhány nagy ember nem tudott volna ekkora kárt csinálni.
 Inkább a "következmények nélküli ország" mentalitás. Ha a "nagyember" beleköp akkor a "kisember" feljogosítva érzi magát, hogy ő is beleköpjön. Még akkor is ha rá nézve, a következmények sokkal súlyosabbak. Ez a folyamat pedig szépen gyűrűzik tovább a legalsó szintig ahol már a ténylegesen vaddal foglalkózók is csak dél után négy óráig "látnak  előre. " Tovább nem.


A vadászati törvényben anno így indokolták a földtulajdonhoz kötést:
 "A tulajdonviszonyok jellegének 1990-et követő megváltozásával, illetve a föld-magántulajdon meghatározóvá válásával megváltozik az államnak a gazdasági élet igazgatásával, szervezésével összefüggő szerepe. Az állam vadászati jogának hasznosítása, a vadászati jognak a föld tulajdonjogától - illetve ezáltal a mezőgazdasági termelést és az erdőgazdálkodást folytató földtulajdonostól való - elkülönülése hosszabb ideje gazdasági jellegű feszültséget okoz és akadályozza a rendszer működőképességét.
A vadászati jogot az Európai Unió tagállamainak túlnyomó része szintén a földtulajdonjog alapján hasznosítja. "Belgium, Dánia, Egyesült Királyság, Hollandia, Írország, Németország, Portugália, Spanyolország.  Franciaországban

Megint visszatértünk oda, hogy máshol ez miért nem okoz ekkora problémát ( mert ott megvan a szükséges előre látás képessége, vagy működik a büntetéstől való félelem. Tasli )

2002 -ben Még ez hangzott el a „A XXI. század kihívásai az erdőgazdálkodásban.” c. tudományos konferencián Sopronban
"A gímszarvas állománya és terítéke az 1960-as évek elejétől 1990-ig jelentősen növekedett, majd az 1990-es évek erősebb hasznosításának eredményeként csökkent. Az állománycsökkentést a megnövekedett vadkárok mértéke indokolta. A gímszarvas állomány becsült nagysága napjainkban 82,6 ezer pld (korábbi évhez viszonyítva változatlan), terítéke 34 ezer pld (a korábbi idényhez viszonyítva +17,8%). Az elkövetkezendő években a gímszarvas állomány csökkentése szükséges. A vadászati turizmus alapját képező trófea minősége nemzetközi összehasonlításban továbbra is kiemelkedő. A szarvas elterjedésére jellemző, hogy megjelent az Alföld azon részein is, ahol az elmúlt évtizedekben nagy erdőtelepítések történtek és ennek eredményeként tartós megtelepedésére alkalmas élőhely alakult ki.

Gondolom az előadónak nem nyomtak kést a torkához, hogy hazudj vagy meghalsz. Amit elmondott azt szerintem el is hitte. A kérdés inkább az, milyen információkra alapozta amit elmondott. Ki vagy kik voltak azok a hülyeséggel tömték ? Hülyeséggel tömték, vagy akkoriban ez még igazság volt ?  Fejvakarás



Vagazdálkodási tapasztalatom zéró gimszarvas gazdálkodási  még kevesebb csak azt ismerem amit mások valahol leírtak vagy elmondtak  Figyelmes olvasás



Szervusz!

Nos ajánlom figyelmedbe ezt a régen íródott szakmai cikket amely tanulságosan bemutatja, hogy milyen szakmai tapasztalati számítások mentén lehet eljutni a szarvas állomány kezelésében a csúcsra. A régi dolgokat azonban mára a nagy demokrácia vívmányaként a sutba hajítottuk, csalhatatlan vadgazdálkodási módszereket és metodikát reklámoznak a különböző szakmai kutatóintézetek munkatársai az új felnövekedett szakmai generációk apáik vadgazdálkodási örökségét felrúgva a maguk kis önző útjait kezdték járni. Nos az eredmény pedig magáért beszél. A fejeket és az agyakat kellene átmosni, és mindenekelőtt a termőföld, a rajta élő vad és a természet szeretetét kellene megtanulni, azután pedig alázattal kellene a munkát végezni, miközben embertársainknak is a kijáró tiszteletet illene megadni. Nos ha ezek már együtt lennének, akkor pedig nem lenne baj egy-két régi, a padláson porosodó, egérrágott szarvasgazdálkodási szakkönyvben leírtakat is megszívlelni.
Szerintem csak ennyi, de ez a mai magyar vadásznak elérhetetlenül k..rva nagy feladat.....
Üdv. forsterh

« Utoljára szerkesztve: 2009. Szeptember 17. - 10:49:11 írta Sziju » Naplózva
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #1426 Dátum: 2009. Szeptember 17. - 10:15:32 »

Szia Fabrigo!
Csak egy jó tanács az Élethez! Az informátoraidat soha ne nevezd meg ilyen nyilvános  helyen, mert ennek nem várt következményei is lehetnek.... Tasli
Valóban a további feltöltött fotók alapján én is kizárom, hogy ez  az elejtett bikának lenne a hullajtott agancsa. Viszont nem lehetetlen, hogy ennek az elejtett szarvasbikának az utóda, mert az agancs színe és jellegzetességei néháűny ponton nagy hasonlóságot mutatnak. Ha csak az ágak alakulását és elhelyezkedését is vizsgálom ez egyedi vérvonal, nem sok ilyen dühöng az országban.
Na már most én a hullajtott agancsot egy 7-8 éves  életkorú szarvasbikához tudom kötni. Jó lenne tudni, hogy milyen életkort becsült a bíráló bizottság az elejtett bika esetében. Abból, ha vissza vonod a 7-8 esztendőt, megkapod, hogy ez az elejtett szarvasbika életének melyik esztendejében tudott sikeresen örökíteni. Az eredményre én is kiváncsi vagyok  Wave
Üdv. forsterh

Üdv Forsterh

Fiatal vagyok, és néha meggondolatlan, ha az élet  párszor "betöri a fejemet" majd rájövök a saját hibáimra! A tanácsodat mindenesetre megfogadom.
Amint lesz információm a bika koráról közlöm.

Fabrigo
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #1427 Dátum: 2009. Szeptember 17. - 10:28:28 »

"Remetekan" ezt írta róla odaát:

"Zalaerdő Zrt. Lenti Erdészete. A megyei trófeabírálaton 261,8 IP, 24 órás tömeg 12,4kg, páratlan 28-as, 12 év. "
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
forsterh
Vendég
« Új üzenet #1428 Dátum: 2009. Szeptember 17. - 17:27:12 »

Köszönöm Lajos! Wave

Hát elviekben úgy számolom, hogy lehetne ez az elejtett bika apja annak, amelytől a hullajtott félszárat mutatták be.
Ha ez 12 éves és mondjuk a hullajtott agancsot viselő 7 éves, akkor éppen 5 éves korában nemzette azt, ez a most elejtett bika. Ez csak egy évvel esik korábban a reálisabb 6 éves életkornál, de ismerve a jelenlegi "elfiatalodási helyzetet", amely  nem mostanában kezdődött, ez egészen elképzelhető. Aztán ha tovább játszunk az életkorokkal a valószínűség egyre csökken, mert ha 8 éves korú az a bika, amelytől a hullajtott félszárat bemutatták, akkor nem valószínű, hogy őt az apja 4 éves korában nemzette volna.
De ellenben ha az elejtett kapitális bika nem 12 éves, hanem 13 éves, mert erre is van azért nagy esély, akkor egészen jó számokat kaphatunk, mindkét életkor  belefér a lehetőségekbe ( 6 és 5 év). Ez pedig teljesen reálisnak tűnik.
Ettől függetlenül semmi sem támasztja alá, hogy ez így is történt, ez inkább csak egy lehetőség vizsgálata, mert az is csak egy feltevés, hogy a két bika hasonló vérvonalat képvisel.....
Üdv. forsterh
Naplózva
Jágerboy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 344


« Új üzenet #1429 Dátum: 2009. Szeptember 17. - 18:19:30 »

 Wave
Valahogy DNS-ES mintát kéne szerezni úgy ki lehetne deríteni !! Mosolyog Vigyorog Emelem
Naplózva

Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.
Boki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #1430 Dátum: 2009. Szeptember 17. - 22:37:41 »

Az MGSZH Vadászati főosztálya szerint a gím Magyarország területén túlszaporodott.
Akkor most mi a helyzet?javascript:void(0);
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #1431 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 08:15:28 »

Az MGSZH Vadászati főosztálya szerint a gím Magyarország területén túlszaporodott.

Mikor és mihez képest?
Huszonöt évvel ezelőtt és a hazai farkasállományhoz képest valóban.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #1432 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 13:53:08 »

Egy kis csemege.
Adatokat csak a "boncolás után".

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #1433 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 14:04:10 »

 Igen Emelem

Ez nálatok esett???
Naplózva

Üdv End
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1434 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 14:10:27 »

Egy kis csemege.
Adatokat csak a "boncolás után".


De szívesen állnék most mellette és hallgatnám a kürtöt...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #1435 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 14:10:40 »

 Emelem Igen
Vaóóóóóóóó!
Naplózva
Sziju
Vendég
« Új üzenet #1436 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 14:17:40 »

 Meglepődött Igen Emelem Emelem Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #1437 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 15:29:09 »

Igen Emelem

Ez nálatok esett???

Igen, ma reggel.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #1438 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 15:53:42 »

Ez gusztustalan nagy bika Lajos! Na ezér igazán kár volt! Nyihi
Ha jól nézem, végre egy bika, akinél nem kell vakarózni a kora miatt sem. Igen
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1439 Dátum: 2009. Szeptember 18. - 20:36:16 »

Bika vadásztatás, befejező rész

Tehát onnan folytatom, hogy kedden reggel megtaláltuk a vendégnek tetsző bikát, de este nem akartam zavarni a helyet, másfelé mentünk.

Egy cseres szálerdőben levő elhagyott, már cserjékkel benőtt tufabánya volt a helyszín, melynek gödre kétfelé osztja az oldalt. Így két kényszerváltót hoz létre, egyet alatta, egyet felette. Az összefüggő nagy erdőkből minden este megindulnak a szarvasok a lejjebb fekvő mg.-i részek felé, és itt vonulnak el. Az alsó részt választottam, és már viszonylag korán hallottam hogy egy bika jön a főváltón. Elég lassan közelített, mikor már kezdett szürkülni az erdőben, gondoltam döntsük el ezt a dolgot valamerre, elkezdtem bőgni. Valahogy jól eltalálhattam a hangot, mert egyből begorombult a bika, és úgy jött mint egy tank, keresztül a bokrokon. A vendég felvett puskával várta, de amikor úgy 20m-re tőlünk kiért, mondtam hogy ne lőjön, egy kis villás tízes volt. Elugrott, sötétedéskor hazamentünk.

Aztán szerdán hajnalban nagy reményekkel irány a tető, ahol egy erdők és facsoportok által körülzárt füves, bokros oldalban bőg a jó 12-es bika. Fél hatkor a helyszín alatt voltunk, óvatosan megindultunk a kikaszált cserkelőúton, a bika szünet nélkül bőgött felettünk. Az erdőből kiérve a nyilt rész széléhez, eléggé meglepve vettük észre, hogy fent teljesen másképp fúj a szél mint a völgyben, pont a legrosszabb irányba. Ha a terv szerint kikerüljük a bikát, és felülünk a váltójához 80-100m-re eső lesre, akkor pontosan a bőgőhely felé húz a szél.
Úgy döntöttem hogy nem vágunk elé, hanem vele párhuzamosan, kissé lemaradva követjük amíg kiér egy olyan oldalba, ahol a cserkelőútról is látható, meglőhető lesz. 5:45-ig minden a terv szerint alakult, amint azonban kezdett lővilág lenni, a bika elhallgatott, és tempósan megindult fel az erdő felé. Gyorsan átvágott azon a részen amire ráláttunk, csak annyi idő volt, ami alatt megállapíthattam hogy bizton ugyanaz a bika. Pontosan azon a váltón ment, mint előző hajnalban, ha a lesen lettünk volna, 100%-os a helyzet. De a szél miatt ott nem lehettünk. Fejvakarás
 
A B terv szerint visszakoztunk, le a völgyben menő földesútra, azon egy rohanásban előre mentünk a tarra vágott oldal aljára, és a vágás aljában, egy kupac ágfa takarásában foglaltunk állást. Hosszasan várakoztunk, de hiába. Sem a bika, sem a tarvadak nem váltottak át a kopasz területen, pedig az előző napi beállóhelyükhöz más úton nem juthattak el. Arra gyanakodtam, hogy talán valamitől megugrottak, és már előttünk átmentek. Továbbmentünk arra a helyre, ahova előző nap beváltottak, de nem voltak ott, és friss nyom sem volt befelé. Tanácstalanul mentünk vissza az autóhoz, ahol nemvárt infót kaptunk: a völgy túlsó oldalában álló, kb 6-700m-re levő lesről egy vadásztárs végig látta a csapat mozgását. Nem a nagy erdő felé mentek, hanem a domb tetejére érve visszafordultak a falu felé, és a szélső házaktól 2-300m-re levő, kb 1 ha-os kis akácos foltban feküdtek el. Na, puff.

Este értelemszerüen a kis akácost teljesen körbefogó, derékon felül érő siskanádba ültünk. Bárhol jön ki a bika, meglátjuk. Meg is láttuk, 7:48-kor jött ki, utolsó lővilág után. Szépen bőgve végigvonult a horizonton, mögötte a szomszéd falu fényeivel. Nagyszerű látvány volt, de lövés csak úgy jöhetett volna szóba, ha utána egyikünk börtönbe megy.  Szomorú
A bika lement a völgyben levő patakhoz, majd rövidesen elfoglalta helyét a vadrózsás-kökényes oldalban, és nagy hangon hirdette, hogy ki az úr a háznál. Eljöttünk, abban a tudatban, hogy másnap reggel itt lesz, ha jó a szél a lesre ülünk, ha olyan mint reggel, akkor fentről jövünk le.


Csütörtök reggel, szemerkélő eső, a szél olyan, hogy fentről kell bemenni. Semmi gond, kerülünk, bemegyünk, 5:20-kor a helyünkön vagyunk. Közvetlen az alattunk levő oldalban szünet nélkül bőg a bika, max 150m-re lehet. Felállítom a 3 lábú lőbotomat a vendég elé, puska rá, várunk a derengésre. A borult ég miatt később világosodik, amúgy is óráknak tűnnek a percek… most végre tökéletes helyzetben vagyunk, már csak annyi fény kell, hogy a szálkeresztet lássa a vendég. A bika lassan megindul felfelé, de olyan a pozíciónk, hogy akár az erdő felé, akár a kis akácba indul, látni fogjuk. 5:50-kor elhallgat, távolabbról 2-3 bika bőgése hallatszik, de előttünk teljes csend.
Épp arra gondolok, hogy a fene egye ezt az esőt, tegnap ilyenkor már lehetett látni, amikor elbődül a bika. Egyből lezsibbadtam az idegességtől, mert már bent volt a szélső fák alatt. Csak az járt a fejemben, hogy itt kell tartani még 5-10 percig. Bőgtem neki, válaszolt. Egyre ingerültebben bőgött vissza, majd ki is jött. A keresőben már láttam a testet, de ahhoz még nem volt elég fény, hogy az agancsot is lássam. Mivel teljesen biztos voltam benne, hogy ugyanaz a bika, mondtam a vendégnek hogy lője. Célozgatta, mondta hogy még nem tud lőni, nem látja. (Kahles 6x42) Mondtam neki, hogy ha látja, ne sokat gondolkozzon, mert ennél jobb helyzetben nemigen leszünk. Még 1-2 percig volt kint a bika, aztán már hiába bőgtem, bement a tarvadak után, és viszlát. Annyit mondott a jáger, hogy látta ugyan valamennyire a céltávcsőben, de nem érezte biztosnak a helyzetet. Mondtam hogy persze rendben, de le voltam törve mint a bili füle. Pár perc hiányzott.

Este a vendég határozottan ugyanoda akart ülni, ráhagytam, bár kevés esélyt láttam rá hogy időben megjön a bika, aztán nem is jött. Volt egy pár őz, egy jó bak, és két süldő.

Ugyanaznap este egy lucerna melletti lesen, rendes lővilágnál, a hivatásos vadászunk által kísért vendégnek kijött egy jó, 7kg fölötti 12-es bika, de az ember nem lőtt rá. A vadőrünk szerint nem merte bevállalni, mert egy igen nagy terpesztésű agancsról van szó, ami jó nagyot mutat. 60-80m-re állt a bika, a vendég meg addig mocorgott a lesen, meg a puskájával vacakolt, odakoccantotta stb. míg a tarvadak kibökték, és viszlát.
Utána azt nyilatkozta az ember, hogy a biztosítót nagyon halkan akarta kinyitni, (M 98), és ahogy arra figyelt, odakoccant a puska. Na mindegy…. az én vendégem azt mondta, hogy meglőné ezt a bikát.

Ma reggel arra lesre mentünk. Odafelé menet hallottuk hogy erősen bőg a plan 12-es, a szokott helyén. Megkérdeztem, hogy nem akarná-e mégegyszer megpróbálni azt, de nem akarta. A leshez közelítve hallottam hogy még kint vannak a szarvasok a lucernán, mondtam hogy nagyon óvatosan menjünk. Közvetlen a leshez érve a vendégem megbotlott, vagy megcsúszott vagy mittudomén mit csinált, lényeg hogy elvesztette az egyensúlyát, a létrában kapaszkodott meg, és közben hozzácsapta a lőbotot. Akkorát szólt mint egy kispuska lövés, erre persze a lucernán nagy dobogás, nem tudom mi minden volt rajta, de az mind elszaladt.

Felültünk azért a lesre, kivilágosodott, kis ködszitálás, egyébként sehol semmi. Egy nem messze levő másik lucernán bőgögetett egy bika, arra még ránéztünk. Amikor kibújtunk az erdőből, pont az utolsó pár tarvad ment le a tábláról, a bika már bent volt. Leállítottam a lőbotot, elővettem a bőgő alkalmatosságot (nem nevezem bőgőkürtnek, mert porszívócső), és mondtam az embernek, hogy ha előbb látja meg mint én, akkor se lőjön amíg nem mondom. Bőgtem, válaszolt, de nem túl nagy lelkesedéssel. Aztán egy fél percre mégis megmutatta magát, ahogy az erdő szélén egy ritkásabb bokros részen felénk fordult. Jó 180m-re lehetett, akkora agancsa volt, hogy a ritkás ködben nem is láttam hogy van valami a fején. Mondtam az embernek hogy max 3kiló, de inkább kevesebb. Túl kicsi, rendben.
Ezzel be is fejeztük a vadászatot, délben hazautaztak.

Szóval így nézett ki az elmúlt hetem, hát nem egy sikersztori. A lehetőségek és a képességek most ennyit engedtek. Az elmúlt években jobban sikerült, talán jövőre megint jobb lesz.




Naplózva
Oldalak: 1 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: