Oldalak: 1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1924065 alkalommal)
Mérnökhallgató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 125



WWW
« Új üzenet #630 Dátum: 2008. Október 07. - 19:08:07 »

A szarvas vándorlás nem a populáció egészére jellemző folyamat,  és ráadásul nem is a törzsállományt, hanem az átvonuló részt érinti. Ezeknek a populációs létszámhoz viszonyított aránya elhanyagolható maximum 2-3 % lehet. Most hogy megépült az új M7-es autópálya tömegméretekben nem talál a szarvas átjárót rajta.
Üdv. forsterh


Össze-vissza beszélsz.
Naplózva

"Jó vadászatot!
sasi01
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


vadász


« Új üzenet #631 Dátum: 2008. Október 07. - 19:17:50 »

Szia forsterh!tegnapi témánkra viszatérve vagyis a bikámra képzeld csak bronzot kapott 189.4 pontos lett azt a 0.6 pontot már sajnálták töle és azért,mert szerintük ez a bika még töbre is képes lett volna mivel 8 éves! most ezek vagy vakok vagyelfogultak voltak vagy nem tudom,de ez végülis nem boszantott az élmény meg az hogy ez a trofea az én szobám falát disziti mindenért kárpotol,föleg hogy ez volt az elsö bikám! kicsit erösre sikeredett!:)) ; de erdöben cserkelve bebögve sikerült teritékre hoznom!
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #632 Dátum: 2008. Október 07. - 19:18:21 »

Te bizonyára sokkal okosabb vagy, felcsigázva hallgatlak!
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #633 Dátum: 2008. Október 07. - 19:23:40 »

Szia forsterh!tegnapi témánkra viszatérve vagyis a bikámra képzeld csak bronzot kapott 189.4 pontos lett azt a 0.6 pontot már sajnálták töle és azért,mert szerintük ez a bika még töbre is képes lett volna mivel 8 éves! most ezek vagy vakok vagyelfogultak voltak vagy nem tudom,de ez végülis nem boszantott az élmény meg az hogy ez a trofea az én szobám falát disziti mindenért kárpotol,föleg hogy ez volt az elsö bikám! kicsit erösre sikeredett!:)) ; de erdöben cserkelve bebögve sikerült teritékre hoznom!
Figyelj sasi01!
Ha meg van a bírálati lapod, szkenneld be és küld el nekem a forsterh@t-online.hu email címemre.
Beviszem a kormegállapító rendszerbe. Tudom hogy ez nem tökéletesen illeszthető a hegyvidéki bika élőhelyéhez, de valami talán mégis kijön. Egyébként én is nagyon kiváncsi vagyok rá.
Nagyon sajnálom hogy ilyen szarrágók voltak!
Üdv. forsterh
Naplózva
sasi01
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


vadász


« Új üzenet #634 Dátum: 2008. Október 07. - 19:33:49 »

Sajna nincs nálam talán a vadörnél maradt majd utánnanézek!Ha megvan elküldöm. mi ez a szarvasvándorlási téma?
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #635 Dátum: 2008. Október 07. - 19:38:56 »

mi ez a szarvasvándorlási téma?
Ez egy agyrém, ami engemet érint! Bion Bion Bion Ne foglalkozzál vele!
Ha teheted akkor küld a bírálati lapot! Wave
Üdv. forsterh
Naplózva
Zsömbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 113


« Új üzenet #636 Dátum: 2008. Október 07. - 19:40:39 »

Szia Mérnökhallgató!
Csak megakadt a szemem ezen a bőszénfai szarvasfarmon. Az októberi Vadászlapban van pár sor és egy kép egy bikáról, Bőszénfai kapitális cím alatt. A trófea gyönyörű, mért súlya 12,70 kg. A kérdés ami felmerült bennem, hogy ez szabad területi bika, vagy esetleg köze van a szarvasfarmhoz?Hátha ti többet tüdtok.Köszi
Üdv:Zsömbi

Szia Zsömbi!
Ha nem haragszol akkor én válaszolok a kérdésedre! Szabad területen esett, de egy kissé csalódást okozott és nem éri el a 240 IP bírálati pontszámot, ami kapitális minőség birtoklásának a kritériuma.
http://www.kapos.hu/index.php?cid=60796 A videon megnézheted!

Üdv. forsterh


Forsterh köszönöm válaszod!Sajnos kerítés autóút akadály egyre több van. Tudni lehet arról valamit, hogy az autópályák feletti vadátjárót mennyire használja a vad?Készítettek erről felmérést, vagy csak kötelezően megépítik x-kilóméterenként és azt se tudják van-e haszna?
Tudsz az országba 240Ip feletti idei bikáról?Kíváncsi vagyok, reméljük akad egy kettő. Üdvözlettel:Zsömbi
« Utoljára szerkesztve: 2008. Október 07. - 19:51:15 írta Viktor » Naplózva
Zsömbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 113


« Új üzenet #637 Dátum: 2008. Október 07. - 19:42:21 »

Szia forsterh!tegnapi témánkra viszatérve vagyis a bikámra képzeld csak bronzot kapott 189.4 pontos lett azt a 0.6 pontot már sajnálták töle és azért,mert szerintük ez a bika még töbre is képes lett volna mivel 8 éves! most ezek vagy vakok vagyelfogultak voltak vagy nem tudom,de ez végülis nem boszantott az élmény meg az hogy ez a trofea az én szobám falát disziti mindenért kárpotol,föleg hogy ez volt az elsö bikám! kicsit erösre sikeredett!:)) ; de erdöben cserkelve bebögve sikerült teritékre hoznom!

A pont az csak pont.Az érem színe is egy dolog.De az élmény az igazi! Wave
Naplózva
sasi01
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


vadász


« Új üzenet #638 Dátum: 2008. Október 07. - 19:55:20 »

Igazad van zsömbi én is igy gondolom! A legfontosabb az élmény!
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #639 Dátum: 2008. Október 07. - 20:01:10 »

Szia Mérnökhallgató!
Csak megakadt a szemem ezen a bőszénfai szarvasfarmon. Az októberi Vadászlapban van pár sor és egy kép egy bikáról, Bőszénfai kapitális cím alatt. A trófea gyönyörű, mért súlya 12,70 kg. A kérdés ami felmerült bennem, hogy ez szabad területi bika, vagy esetleg köze van a szarvasfarmhoz?Hátha ti többet tüdtok.Köszi
Üdv:Zsömbi

Szia Zsömbi!
Ha nem haragszol akkor én válaszolok a kérdésedre! Szabad területen esett, de egy kissé csalódást okozott és nem éri el a 240 IP bírálati pontszámot, ami kapitális minőség birtoklásának a kritériuma.
http://www.kapos.hu/index.php?cid=60796 A videon megnézheted!

Forsterh köszönöm válaszod!Sajnos kerítés autóút akadály egyre több van. Tudni lehet arról valamit, hogy az autópályák feletti vadátjárót mennyire használja a vad?Készítettek erről felmérést, vagy csak kötelezően megépítik x-kilóméterenként és azt se tudják van-e haszna?
Tudsz az országba 240Ip feletti idei bikáról?Kíváncsi vagyok, reméljük akad egy kettő. Üdvözlettel:Zsömbi
Üdv. forsterh

Szervusz Zsömbi!
Nos teljesen illetékesnek tetted fel a kérdést , mert az erdészkerületemet az új M7-es autópálya tökéletesen ketté szelte. Korábban itt nagy téli szarvas beálló területek voltak, még drávai bogkoronás agancsokat is találtunk, ami azt bizonyította, hogy a Dráváról idáig vonultak fel a szarvasbikák. Nos készültek vadátjárók, némelyike ott, ahol valóban volt vadmozgás, némelyik meg olyan helyen, ahol semmi köze a vad átváltásához. A tapasztalat az, hogy a helyi a törzsállományból kikerülő szarvasok azok használják a kiépített vadátjárókat, de csak azokat amik magasan az M7-es felett mennek át. Az alagút átjárókat, amik alatta mennek át az autópályának csak az őzek és a vaddisznók használják szarvasnyomot nem lehet találni bennük. A probléma az idegenből érkező vonuló szarvasrudlikkal van. ezeknek nincs helyismeretük és csak mennek a tartós északi széllel szemben és megszorulnak az autópálya kerítésnél. Ha túl sokan lesznek,  (80-100 db) akkor pedig neki ugornak a kerítésnek és sikeresen áttörnek rajta. Az isten irgalmazzon annak aki épp akkor autóval arra jár!!!! Az egyetem (talán a Soproni) végez hivatalból vizsgálatokat, egy kis hölgy a témafelelős, háromhavonként egyszer fel is bukkan itt.  Hivatalosan nem tudok arról, hogy ebben az idényben esett volna kapitális minőségű bika, bár meg nem erősített információk alapján úgy értesültem, hogy Baranyában 2 db 14 kg körüli trófeasúlyú szarvasbika is terítékre került.
Előbb utóbb minden ki fog derülni!
Üdv. forsterh
Naplózva
Zsömbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 113


« Új üzenet #640 Dátum: 2008. Október 07. - 20:18:22 »

Azt gondoltam, hogy a disznók használják az átjárókat, hallottam is róla, de az őzről és a szarvasról nem tudtam. A rutinosabb egyedek biztos nagyobb magabiztossággal használják, de az újoncok valószínűleg megtorpannak, vagy visszafordulnak, ne adj Isten a kerítésnél próbálkoznak.Belegondolni is rossz, mit történhet, ha akár egy őz beszabadul a pályára, nemhogy egy rudli szarvas.
Érdemes lenne a felmérésre több energiát fordítani, haszos lenne az eredmény.Bizonyára nem olcsó egy ilyen átjáró(amúgy se olcsó nálunk az autópálya), de ha már építik, jó lenne oda tenni ahol nagyobb valószínűséggel lesz használva, persze ha ez egyáltalán meghatározható.
Én is nagyon kíváncsi vagyok egy két csodabikára, reméljük a vadászsajtó bemutatja őket.
Üdv:Zsömbi
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #641 Dátum: 2008. Október 07. - 20:23:47 »

Ezekkel az autópálya kerítésekkel lassan vadaskertekre osztják fel az országot, és egy idő múlva azt sem tudjuk, hogy kinn, vagy benn vagyunk éppen! A szarvasvándorlással kapcsolatban az azért érdekes, hogy ha nem vándorolnak igazán, akkor mit keresnek apróvadason? Tíz éve még fehér hollóként egy-egy darab átváltott a területen a vegetációs időszakban. Ma már egész rudlik, fiatal bikacsapatok járnak felénk, az év különböző időszakaiban. (ezért egyre időszerűbb aprólékosabban is megismernem őket)
Az átjárókról azt hallottam, hogy nagyon spóroltak rajtuk. A szükségesnél sokkal keskenyebbek, és a füvesítésen kívül elmaradt minden növény telepítés (cserjék, bokrok), ezért nagyon bizalmatlanok vele a gímek, inkább visszafordulnak. Jól tudom?
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
forsterh
Vendég
« Új üzenet #642 Dátum: 2008. Október 07. - 20:44:31 »

Nos nem egy nagy durranás az autópálya felett kialakított vadátjáró!
Kevésbé sikeresen beültetett, keskeny, mindösszesen 8 m széles, betonhíd. Az ezen történő átkeléshez a vadnak erősen rá kell beszélnie önmagát! Bion
Naplózva
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #643 Dátum: 2008. Október 07. - 21:17:34 »

Szia  Norbi!
Na, akkor egy kis tudománytalan gyakorlat a részemről!
A fák esetében köztudott, hogy álljon bármilyen termőhelyen is, évente egy bizonyos vastagsággal  bővítik  törzsük keresztmetszetét. Ezt évgyűrűnek is nevezik és a kormeghatározás eszközeként kezelik. Az adott év csapadékviszonyai változhatnak, ezért a kioldott ásványi sók felvétele kisebb vagy nagyobb évgyűrűszélességeket eredményezhet. Azonban a csapadékviszonyok éves kiegyenlítettsége következtében az sosem fordul elő, hogy egy évgyűrű területe kétszerese lenne az azt megelőző évinek, vagyisaz élőhely tulajdonságai éves szinten meghúzzák a határt a felvehető és beépíthető tápanyagmennyiségnek.  Ez a lényeg gyerekek!
Na, fordítsuk le ezeket a természeti törvényszerűségeket a szarvas nyelvére. A szarvasbika egyede egy meghatározott élőhelyen tartózkodik. Ez az élőhely aztán évente, az agancs meghatározható helyein mérhető agancstérfogat gyarapodást produkál a szarvasbika esetében.  Ha éves korosztály szinten vizsgáljuk a szarvasbika agancsának térfogati jellemzőit, azt tapasztaljuk, hogy az évekkel  jól jellemezhető,  a  korosztályok  agancsaiban egymástól jól elkülöníthető,  térfogati változások jelennek
meg.  Vagyis  az állat nem képes két évre jellemző mennyiséget egy esztendő alatt a szabadtermészeti körülmények lehetőségei között az agancsába beépíteni.  Ezért az agancsába beépített térfogati változások nagyon jellemzőek a korosztályok minden egyes évére és mint ilyenek lehetőséget teremtenek az elért és jól mérhető térfogati változások kapcsán a korosztályokban szereplő egyedek pontos korának elkülönítésére és  meghatározására.
Mivel  az agancsban bekövetkezett térfogati változások a környezet adta lehetőségek  egy évre eső maximális leképezése, így jellemző arra a korra amelyben ez történt. A mért térfogati változások évenként jól elkülöníthetők és így alkalmasak a szarvasbika korának megállapítására, akár a hullott agancsból is.
Ehhez nem kell más, csak olyan jellemző helyeket találni a szarvasbika agancsán ahol ezek a változások  éves szinten jól mérhetők. Ezen változók függvényében aztán összeállítható egy tapasztalati táblázat, amelyből aztán sikeresen és eredményesen tudunk dolgozni, immáron csak a számok által, teljesen kikapcsolva szubjektív ítélkezésünket. Nekem nem kell látnom az illető agancsot vagy trófeát ahhoz, hogy a korát megállapítsam, ehhez elégséges, ha a bírálati lapját a kezembe veszem.
Na, többet erről nem mondhatok, de gyanítom, hogy így is sokak számára kínai volt amit elmondtam.
Ez egyáltalán nem tudományos, de nekem és  annak az egy-két személynek akinek ezt kiadtam,  a gyakorlatban jól bevált!
Üdv. forsterh


Na azt hiszem, ehhez én már kevés vagyok!
Ilyen magasfokú szervezettséggel felépített ok-okozati rendszert, gyermekien bárgyú elmémmel képtelen vagyok követni.
Persze csak mára.  gyozo
Naplózva
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #644 Dátum: 2008. Október 07. - 21:19:04 »

Szia Mérnökhallgató!
Csak megakadt a szemem ezen a bőszénfai szarvasfarmon. Az októberi Vadászlapban van pár sor és egy kép egy bikáról, Bőszénfai kapitális cím alatt. A trófea gyönyörű, mért súlya 12,70 kg. A kérdés ami felmerült bennem, hogy ez szabad területi bika, vagy esetleg köze van a szarvasfarmhoz?Hátha ti többet tüdtok.Köszi
Üdv:Zsömbi

Szia Zsömbi!
Ha nem haragszol akkor én válaszolok a kérdésedre! Szabad területen esett, de egy kissé csalódást okozott és nem éri el a 240 IP bírálati pontszámot, ami kapitális minőség birtoklásának a kritériuma.
http://www.kapos.hu/index.php?cid=60796 A videon megnézheted!

Forsterh köszönöm válaszod!Sajnos kerítés autóút akadály egyre több van. Tudni lehet arról valamit, hogy az autópályák feletti vadátjárót mennyire használja a vad?Készítettek erről felmérést, vagy csak kötelezően megépítik x-kilóméterenként és azt se tudják van-e haszna?
Tudsz az országba 240Ip feletti idei bikáról?Kíváncsi vagyok, reméljük akad egy kettő. Üdvözlettel:Zsömbi
Üdv. forsterh

Szervusz Zsömbi!
Nos teljesen illetékesnek tetted fel a kérdést , mert az erdészkerületemet az új M7-es autópálya tökéletesen ketté szelte. Korábban itt nagy téli szarvas beálló területek voltak, még drávai bogkoronás agancsokat is találtunk, ami azt bizonyította, hogy a Dráváról idáig vonultak fel a szarvasbikák. Nos készültek vadátjárók, némelyike ott, ahol valóban volt vadmozgás, némelyik meg olyan helyen, ahol semmi köze a vad átváltásához. A tapasztalat az, hogy a helyi a törzsállományból kikerülő szarvasok azok használják a kiépített vadátjárókat, de csak azokat amik magasan az M7-es felett mennek át. Az alagút átjárókat, amik alatta mennek át az autópályának csak az őzek és a vaddisznók használják szarvasnyomot nem lehet találni bennük. A probléma az idegenből érkező vonuló szarvasrudlikkal van. ezeknek nincs helyismeretük és csak mennek a tartós északi széllel szemben és megszorulnak az autópálya kerítésnél. Ha túl sokan lesznek,  (80-100 db) akkor pedig neki ugornak a kerítésnek és sikeresen áttörnek rajta. Az isten irgalmazzon annak aki épp akkor autóval arra jár!!!! Az egyetem (talán a Soproni) végez hivatalból vizsgálatokat, egy kis hölgy a témafelelős, háromhavonként egyszer fel is bukkan itt.  Hivatalosan nem tudok arról, hogy ebben az idényben esett volna kapitális minőségű bika, bár meg nem erősített információk alapján úgy értesültem, hogy Baranyában 2 db 14 kg körüli trófeasúlyú szarvasbika is terítékre került.
Előbb utóbb minden ki fog derülni!
Üdv. forsterh


Mindkét bika 240 IP feletti.
Üdv!
Naplózva
Oldalak: 1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: