Oldalak: 1 ... 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 [536] 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1924156 alkalommal)
hivatásos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 86


« Új üzenet #8025 Dátum: 2012. December 05. - 14:08:37 »

Kb hét kiló, hét éves.
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8026 Dátum: 2012. December 05. - 22:26:14 »

Középkorú lőhető bika, mutatós szárhosszal. Szerintem.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8027 Dátum: 2012. December 06. - 14:38:43 »

Kb hét kiló, hét éves.
Antlers véleményével szemben a Te véleményedet osztom!
Talán egyszer eljutunk oda,hogy a villás bikák nem lesznek automatikusan "selejt"-nek minősítve.
Kollegám lőtt Erdélyben egy olyan típusú bikát,mint a tavalyi zalai 15 kilós.Szárhossza 125 cm,jégághiányos páratlan tizenkettes,25 cm-es középágakkal.A jelen elvek szerint ez selejtnek minősül több okból,de ha valaki jelenlétemben erre selejtet mondana,kirúgnám alóla a széket!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
hivatásos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 86


« Új üzenet #8028 Dátum: 2012. December 06. - 17:50:36 »

Igazad van, de az 5-10 éves korosztályból - a nyilvánvalóan "selejt", girbe-gurba agancsúakon kívül-  mit lövessen az ember, mégis csak a villásakat keressük, és nem mondom a jó koronásra hogy lőhető, csak mert 28 centis a középága, vagy 97 centis a szára !
Naplózva
BalazsTamas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 143


« Új üzenet #8029 Dátum: 2012. December 06. - 18:32:28 »

Sziasztok!

A bírálat szerint 7 éves a bika a súlya pedig 6,13kg.
Nem kapott mínusz pontot,vagyis a bírálók szerint "jó" kilövés.
Nincs jogom kritizálni senkit a trófeabírálók közül, mert nem hiába kerül oda a többség...........

u.i.:lehet hogy jövő évben a gazdasági értéke magasabb lehetett volna / diplomatikusan fogalmazva /
Naplózva
hivatásos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 86


« Új üzenet #8030 Dátum: 2012. December 06. - 20:11:09 »

Hét évesen mind súlyban, mind koronában erősebbnek kellene lenni, nyugodtan lőhető.
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8031 Dátum: 2012. December 08. - 18:49:51 »

Hét évesen mind súlyban, mind koronában erősebbnek kellene lenni, nyugodtan lőhető.
A súly egy dolog!Élőhely-függő.
A villás már többet bizonyított az idők során,mint a koronások.Hegyvidéken alapvetően helyük van,de láttam már délen páros nyolcast tíz kilós trófeával.Természetesen nem az a típus,amit Elaccc törpének nevez,de örökös nyolcas!
Minden élőhelyen sokféle típus jelen van,csak az arányok mások,élőhely-függők.
Igényeinket igazítani kell a területhez,csak hosszú kitartó,módszeres munkával tudunk fejleszteni.
Szakmánk végzetét az okozza,hogy a pénzvilág képviselőinek  irányítása alá vontak minket!(Pedig Páll Bandi Bácsi "rendszerváltáskor" óvta a vezetőket ettől a lépéstől!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #8032 Dátum: 2012. December 09. - 08:57:39 »


Ezeket a képeket Wildheger külde neked, majd ő kommentálja, ha ideér!




Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8033 Dátum: 2012. December 09. - 11:46:16 »

Ezeket a képeket Wildheger külde neked, majd ő kommentálja, ha ideér!


Feri  Emelem

Mielőtt elkezdődne itt valami következtetés féle, ezen agancsok láttán, gyorsan szeretnék tisztázni valamit, ami FONTOS:

Közöld légyszíves a Mestereddel, hogy az általam ide eddig felrakott fotók, a fotókon mutatott agancsok, mind az én saját fényképezőgépemből származnak, én fotóztam őket, nem pedig különböző internetes oldalakról töltöttem le! A fotókon látható agancsokat, én a kezembe tartom és úgy fotózom! Tehát én élőben vizsgálom az agancsokat nem a virtuális térben keringő fotókból következtetek!

Az általad most feltöltött képek már ezer éve keringenek a neten...  Figyelmes olvasás (a felső sorozat biztos)

:::::::::  Vigyorog aztán emlékeztetőül közlöm, hogy soha senki ezen az oldalon nem vonta kétségbe, hogy egy villás bika is hozhat érmes, 10 kilós trófeát! Az itteni legelső hozzászólásom pontosan erről szól! (amit később Wildheger kétségbe von!!!) A gímszarvasbika agancsait, trófeáját, koponyáját vizsgálva 20% kivétel, mindig, mindenkor van, volt és lesz!

A pontozásos rendszer követelményeit viszont minden vadásznak figyelembe kell venni, és ezt ismervén, a vadászetika íratlan szabályait (írott törvényeit) pedig bekell tartani és a lehető legjobb minőségre kell törekedni. A haza gímállomány nem azért gyengült el minőségileg, mert a villás bikákat selejtezték, pont ellenkezőleg, a  koronás, A PONTOZÁSOS RENDSZER KÖVETELMÉNYEINEK MEGFELELŐ bikákat szelektálták! (szelektálják, errefelé!!!)
Ha nagyobb védelmet, lehetőséget, teret adnánk a villás, vagy dárdás gímbikák szaporodásának (mindegy a súly vagy méret) a gímszarvasállomány hanyatlása a Dunántúlon is megállíthatatlanul elindulna! A gímbikákat nem "szájíznek" megfelelően kell selejtezni, mert annak beláthatatlan következményei lesznek (lennének).

Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8034 Dátum: 2012. December 09. - 12:13:41 »

Íme egy idén ősszel a Mátra alján elejtett dárdás öreg gímbika trófeája: A trófea 6,5 kg

Volt ünneplés az elejtésekor... Minden vadásznak a szívét megdobbantja egy ilyen trófea, de azt ne felejtsük, hogy ez a bika ha 14-15 éves, mennyi gyenge tulajdonságú tehénnek adta át szintén gyenge tulajdonságait. A hosszú évek alatt gondoskodott a szintén gyenge utódokról, és ezáltal mégjobban gyengítette az itteni állományt! Ezért ezeket a  bikákat, lehetőleg már fiatal korban kikell selejtezni és nem szabad sokat filózni! Még akkor sem, ha akad olyan példány köztük, ami jobb élőhelyen, Gemencen, vagy Somogyban, Zalában elérheti a 10 kilót!





Naplózva

" There is good out there "
Coachman
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 115



« Új üzenet #8035 Dátum: 2012. December 09. - 14:22:47 »

Üdvözlet !  Emelem

Az imént Elaccc által felrakott öreg dárdás trófea kapcsán vetődött fel bennem egy kérdés. Előre is elnézést ha teljesen evidens a válasz, nincs gyakorlati tapasztalatom viszont egyre inkább érdekel úgy a vadászat mint azon belül ez a téma.
Szóval. Egy jó képességű-jó életterű bika aki öregkorára (a fentebb említett 14-15 év) "megfelelő" ágszámú és jó koronát épít fel, azoknál minden esetben a visszarakás az csak a szárak vastagságában, ágvégződések formájában, súlycsökkenésben, stb. mutatkozik meg ? Avagy előfordulhat  az is, hogy egy bika élete alkonyára olyan rendellenességeket produkál (a csökkent vitalitás eredményeként) amiket ha 4.-5. évében "célkeresztben" produkál akkor selejtezve lett volna ? 

Összegezve, mert lehet nem jól fejezem ki magam. Mosolyog  Elképzelhető-e, hogy a képen látható öreg dárdás bika mondjuk 10 évesen olyan aganccsal bírt aminek csudájára jártak volna a környék tehenei ?

  üdv    .......és előre is köszönöm a türelmet mert még lehet kérdezek mást is-máshol is. Mosolyog
Naplózva
Coachman
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 115



« Új üzenet #8036 Dátum: 2012. December 09. - 14:28:27 »

Kiegészítvén kérdésemet: Természetesen eltekintve attól ha esetleg adott bika felszedett agancsai igazolják, hogy mindig is ezekkel a hiányosságokkal bírt, és valóban ennyi éven át örökített hibás agancstípust.  Tehát ha ma látják először ezt a bikát akkor borítékolható é, hogy mindig is ezt a formát örökítette ?
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8037 Dátum: 2012. December 09. - 15:51:34 »

Feri  Emelem

Mielőtt elkezdődne itt valami következtetés féle, ezen agancsok láttán, gyorsan szeretnék tisztázni valamit, ami FONTOS:

Közöld légyszíves a Mestereddel, hogy az általam ide eddig felrakott fotók, a fotókon mutatott agancsok, mind az én saját fényképezőgépemből származnak, én fotóztam őket, nem pedig különböző internetes oldalakról töltöttem le! A fotókon látható agancsokat, én a kezembe tartom és úgy fotózom! Tehát én élőben vizsgálom az agancsokat nem a virtuális térben keringő fotókból következtetek!

Az általad most feltöltött képek már ezer éve keringenek a neten...  Figyelmes olvasás (a felső sorozat biztos)

:::::::::  Vigyorog aztán emlékeztetőül közlöm, hogy soha senki ezen az oldalon nem vonta kétségbe, hogy egy villás bika is hozhat érmes, 10 kilós trófeát! Az itteni legelső hozzászólásom pontosan erről szól! (amit később Wildheger kétségbe von!!!) A gímszarvasbika agancsait, trófeáját, koponyáját vizsgálva 20% kivétel, mindig, mindenkor van, volt és lesz!

A pontozásos rendszer követelményeit viszont minden vadásznak figyelembe kell venni, és ezt ismervén, a vadászetika íratlan szabályait (írott törvényeit) pedig bekell tartani és a lehető legjobb minőségre kell törekedni. A haza gímállomány nem azért gyengült el minőségileg, mert a villás bikákat selejtezték, pont ellenkezőleg, a  koronás, A PONTOZÁSOS RENDSZER KÖVETELMÉNYEINEK MEGFELELŐ bikákat szelektálták! (szelektálják, errefelé!!!)
Ha nagyobb védelmet, lehetőséget, teret adnánk a villás, vagy dárdás gímbikák szaporodásának (mindegy a súly vagy méret) a gímszarvasállomány hanyatlása a Dunántúlon is megállíthatatlanul elindulna! A gímbikákat nem "szájíznek" megfelelően kell selejtezni, mert annak beláthatatlan következményei lesznek (lennének).






Mielőtt hátradőlnél a karosszékedben,csak annyit,hogy a kis kezeimben tartott és általam vizsgálgatott hullott agancsok és trófeák számát öt jegyű számmal kell írni!
A bikák szelektálásáról csak annyit,hogy évtizedekkel ezelőtt Dr Galamb Gábor egyéni ízlését,egyéni szakmai tapasztalatából adódó megrögzött véleményét előtérbe helyezve a beosztottjainak megtanítva az elveket a Lábodi Állami Gazdaságban szelektálta  a szarvasállományt,aminek következtében 16 kg feletti trófeák is megjelentek,az érmes arány az egekig felszaladt és végül a beláthatatlan következmény az lett,hogy megkapta a világ legmagasabb vadászati kitüntetését.
Neki sokszor beszámolok a kutakodásaimról,mindennel egyetértve biztat a további munkára.

Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #8038 Dátum: 2012. December 09. - 15:55:39 »


Összegezve, mert lehet nem jól fejezem ki magam. Mosolyog  Elképzelhető-e, hogy a képen látható öreg dárdás bika mondjuk 10 évesen olyan aganccsal bírt aminek csudájára jártak volna a környék tehenei ?


Nem valószínű. Mármint, hogy csodájára jártak, de hogy a dárdások sok tehenet borítanak, az bizonyos.
A dárda nagyon hatékony, veszélyes fegyver a párosodásért folytatott harcban. Nincs a sok ág-bog, könnyen ejt halálos sebet a szúrásával.
Meséltem pár éve, hogy találtunk dögön egy jó, ígéretes, középkorú bikát. Úgy nézett ki, mint az ementáli sajt. Aztán pár nap múlva, ugyanott pöffeszkedett egy hosszú dárdájú bika, hat tehénnel. Sajnos, csak fényképezőgép volt nálam, külföldiek vadásztatása miatti puskatilalom miatt. Októbertől nem láttam többet.
De hogy a 6 tehenet ő fedezte be abban az idényben, az szinte biztosra vehető.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Coachman
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 115



« Új üzenet #8039 Dátum: 2012. December 09. - 16:07:16 »

Nem valószínű. Mármint, hogy csodájára jártak, de hogy a dárdások sok tehenet borítanak, az bizonyos.
A dárda nagyon hatékony, veszélyes fegyver a párosodásért folytatott harcban. Nincs a sok ág-bog, könnyen ejt halálos sebet a szúrásával.
Meséltem pár éve, hogy találtunk dögön egy jó, ígéretes, középkorú bikát. Úgy nézett ki, mint az ementáli sajt. Aztán pár nap múlva, ugyanott pöffeszkedett egy hosszú dárdájú bika, hat tehénnel. Sajnos, csak fényképezőgép volt nálam, külföldiek vadásztatása miatti puskatilalom miatt. Októbertől nem láttam többet.
De hogy a 6 tehenet ő fedezte be abban az idényben, az szinte biztosra vehető.

Igen arról olvastam itt sokat, hogy hatalmas előny nekik a tehenekért folytatott harcban.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 [536] 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: