Oldalak: 1 ... 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 [523] 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1923895 alkalommal)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7830 Dátum: 2012. Október 15. - 14:55:40 »

Igen  Wave

Mari néni is így csinálja a tikokkal , már ezer évek óta a tyúkudvarban !  Az egyetemi "túlképzettség" , sokaknál döntésképtelenséget okoz ... !  Nyihi

 Emelem

Csak Mari néni is elcseszheti, ha rosszul számolta össze mennyi tyúkja van, mert ha úgy gondolja, hogy az ólban van még 10 darab meg a tojóban is 5, tehát levágja mindet, ami itt az udvaron kapirgál, (kell a kóbászba, tyúkkóbász Ördög) marad még elég... közben az ólban, tojóban egy se nincs már, akkor kiirtotta az állományt  Ördög  mehet tecskógazdaságos tojásé  Ördög Ördög Ördög 
Naplózva

" There is good out there "
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7831 Dátum: 2012. Október 15. - 15:29:32 »

Akkor jön majd az öreg Hubert és leveri a Mari derekát !!!   Nyihi Ördög Vigyorog

 Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #7832 Dátum: 2012. Október 15. - 17:57:36 »

Urak! Emelem

Folytassuk inkább a "Gondolatok a vadászat helyzetéről" -ben!

 Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #7833 Dátum: 2012. Október 15. - 19:13:17 »

Nagyon nem értünk egyet, de ez nem baj. Valószínűleg lennének bika eltüntetések, ahogy írod, de az nem lenne számottevő. A nagy többség idomulna a szabályokhoz.
Hidd el lenne ereje a büntetéseknek, és csak ez ez a járható út és mivel Te nem így látod, azt mondhatnám, hogy dilettantizmus jellemző rád (nem csak rám...). A cinikus hozzáállás nem vezet semmihez.

Tudod, hogy melyik a minuszpontos bika?

Az amelyik a bírálaton azt kap.

Aztán ezt értsd úgy, ahogy akarod.  Kacsint

Bocsi Attila, de ez még kikivánkozott.  Emelem
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7834 Dátum: 2012. Október 16. - 13:57:13 »

Röhög

Most olvasom milyen összefüggéstelen dolgot írtam  Röhög  Stoel Vigyorog

Ne vegyétek készpénznek a számokat, mert ez nem igaz így nagyon szélsőséges amit írok, csak az érthetőség kedvéért konkretizálok:

Na szóval: Létszámcsökkentés: adott egy területen mondjuk 100 tehén és 100 bika. Hiába lövünk ki 50 vagy akármennyi bikát, attól még 100 tehénke tud elleni 100 borjút, mert az 50 vagy kevesebb bika is beboríthatja a 100 tehenet. Viszont ha kiszedünk 50 tehénkét (meg 50 bikát is) akkor már csak 50 utód születhet, következő évre is csökkentettük a létszámot! Bármennyi bikát kiszedhetünk, ha marad a 100 tehén és az gondoskodik a jövő generációjáról... Ráadásul, ha 50 ígéretes (mínuszos) bikát szedünk ki, tehenet nem, akkor a megmaradt selejt bikák több tehenet tudnak borítani, több selejt utód születhet, főleg ha a 100 tehénből, 80 rossz géneket hordoz ... Vigyorog  Ördög Ördög

Lényeg, ha gímállományt akarjuk csökkenti akkor a tarvadat gyérítsük, abból is a gyengébbeket. Persze a bikákat is, de csak szigorúan a selejtezési szempontok betartásával!  Emelem

100 tehén csak 70 utódot ad.A hibás számolás,gondolatvitel itt kezdődik.Azonkívül nincs Európában olyan állomány,ahol a tehenek 80%-a rossz géneket hordoz.Élőhely minőségi problémák viszont vannak,melyek hatványozottan beleszólnak a faj fejlődésébe.Az utolsó jégkorszak óta nagymértékben romlott az élőhely,melyet az emberi tevékenység 90 %- kal rontott ,majd ezt napjaink szabadelvűsége szintén 90 %-kal rontott.(Nem a kerítésekre gondolok).
Nem csak a selejtezési elvekkel van probléma,hanem a típusok felismerésével.Az idei  Zala megyei trófea bemutatón kb 10 olyan bikát láttam,mely azonos a tavalyi 15,04 kg-ossal.Ha nem is hozták volna azt a súlyt,akkor is az állomány szárhosszúság növelői közé tartoztak volna. Egyszerűen,felismerés hiányában villásnak nézve terítékre hozták őket.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7835 Dátum: 2012. Október 16. - 14:54:33 »

100 tehén csak 70 utódot ad.A hibás számolás,gondolatvitel itt kezdődik.

Emberek!  Emelem

Ez egy piros betűs rész az egész "hablatyolásomnak", gondolataimnak, következtetéseimnek ez a legfontosabb mondata, írtam is:

"Ne vegyétek készpénznek a számokat, mert ez nem igaz így nagyon szélsőséges amit írok, csak az érthetőség kedvéért konkretizálok:"

Értelemszerűen a 100-as számokat bekell helyettesíteni az egyes (a saját) területeken megközelítően reálisan becsült számmal, és mindenki úgy kalkuláljon, gazdálkodjon!

Nehogy nekiálljon valaki a területén kiszedni 50 tarvadat, meg 50 bikát  Meglepődött állománygyérítési indokkal, hogy az elaccc ezt mondta  Röhög pedig a területen csak 28 bika meg 49 tarvad él!!! 

Hogyan lehetne kijelenteni egy területre, hogy pontosan 100 bika, meg pontosan 100 tehén él!!!!  OOO OOO OOO sehogy!!! ilyen számot csak megközelítőleg lehet tippelni. Különben is ahol nagymértékben évről évre nő a gímszarvas létszám azt jelenti, hogy a tarvad van többségben. Ezeken a területen körülbelül dupla annyi tarvad él meglátásaim szerint mint bika. (Ezért is van minden évben utánpótlás) Már írtam is, hogy sok olyan terület van amit a gímbika nagy ívben kerül, viszont tarvadat elég gyakran látni! Azon kívül azért sem lehet pontos számokat írni, mert az állomány folyamatosan cserélődik, kismillió dolgot kell számba venni, mérlegelni. Elhullások, rabsicok, orvvadászok, hurkolók kilövések, új váltóutak, elvándorlások...stb (erről is könyvet lehetne írni)

Tavasszal agancshullatáskor volt itt egy részen egy nagyobb bika rudli, a helyi vadőr mindenkinek örömmel újságolta, hogy a területén 50 bika él!  Meglepődött Csak lestem ki a fejemből  Meglepődött  Milyen érdekes a szomszéd területes vadőr is bejelentette, hogy az ő területén is 50 bika él, van vagy három hatalmas rudli (szétváltak).  Meglepődött Aztán még a környező 3000-es terület vadőrei is lejelentették, hogy kb. 50 bikájuk van!!! Azta qqqqq ez igen, ennyi bika az egész megyébe sincs!!!  Meglepődött Meglepődött Meglepődött  Vagyis kb. ennyi van, és azok váltanak helyet, ezt a hullott agancsokból simán megtudtuk állapítani! Na itt következik az, hogy a 3000-es területekre 10-20 bikára adnak kilövési engedélyt, hiszen a lejelentés szerint minden területen van 50!  Bion Fej a falba  Arról nem is beszélve, hogy a 3 kb 10 bikából álló rudliban, voltak csaposok is bőven, meg a java 3 éves kis hatosokból állt! Láttuk páran a csapatokat, meg az agancsaikat is felszedtük...  Vigyorog

(((( Wildheger a 100 bika amit írtam, 100 utódok nemzésére képes bika és a 100 tehén, az 100 ellésre képes tehénre értendő! Kérek ne írd le, hogy a 100 bikából 3 heresérült, 4 impotens, ötöt pedig nem érdekelnek a csajok, homo...  Röhög   ezért rossz a gondolatmenetem...)))))



Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7836 Dátum: 2012. Október 16. - 15:04:15 »

...és többek között azért is van az, hogy alig (vagy nem is) tudják teljesíteni a társaságok a kilövési tervet. Aztán ha mégis teljesítik, hát azok a trófeák!  Rííí Láttam párat idén is, inkább fel se teszek fotót ... S.Peti  (a múltkori telefonhívásom, egy 7,5 kilós bikáról mende-monda... vagyis egyszerűen csak hazugság volt  Ördög ) (Bár azon a területen tudok egy 8 kilósat, (egyik szár 8 ágú, másik villás 5 ágú  3-3kg  Meglepődött )de szerencsére életben maradt! ????? hivatalosan legalábbis  S.Peti)
Naplózva

" There is good out there "
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4591



« Új üzenet #7837 Dátum: 2012. Október 16. - 16:20:35 »

Vélemények erről a bikáról?

Kor? Trófea?






Folytatás:



Pár nappal később elesett, most volt bírálaton:
4,90 kg
9 éves
visszarakott

Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7838 Dátum: 2012. Október 16. - 16:43:22 »

 Emelem

Engem is megtévesztett a koravén törpe  Ördög

    
"Re:Szarvasbika
« Új üzenet #7364 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 09:03:50 »
   

1,6-1,7kg körüli szárak, negyedik agancs... (kb. 5 kg-5 éves)

 Mivel sok hullott agancsot láttam, fogtam idén is, először ha meglátok egy bikát az egyik, (erősebb) agancsszárra próbálok tippelni, szerintem ez a legjobb súlymeghatározó módszer. Persze nagyjából ismerni kell az agancstípust is hozzá. Ebben az esetben lehet viszonyítani a fejhez az agancs méretét. Felénk jellemző ez a típus... Az agancsok középága nagyon gyenge, olyan mint a legtöbb "törpe" bikáé, és az már nem is fog sokat erősödni, legfeljebb a szemágak, ezért a trófea nem lesz kiemelkedő, vagy kapitális (Stefi legutóbb mutatott 2 bikája hasonló). A koronaágak hosszúsága jó, viszont nincs az ágakban elég erő, maximum egy kisebb ágat tud még hozzárakni a koronaágakhoz, az agancs vastagsága sem fog számottevően nőni, és 3-4 év múlva eléri a 6,5-7,5 kg maximum trófeatömeget később már csak szépítget az esztétikumon javít...  Emelem "
Naplózva

" There is good out there "
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4591



« Új üzenet #7839 Dátum: 2012. Október 16. - 16:47:31 »

Emelem

Engem is megtévesztett a koravén törpe  Ördög



Az igaz, de az agancsszárakból levezetett 5 kilós tipped tökéletes volt.
 Wave
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7840 Dátum: 2012. Október 16. - 16:58:28 »

Az igaz, de az agancsszárakból levezetett 5 kilós tipped tökéletes volt.
 Wave

Felénk ez a típus mindig szép sötét gyöngyözött agancsot szokott felrakni már fiatal korától kezdve. Nem találtam (tunk) még ennyire világos színű törpe bika agancsot, picit ez is megzavart a  korbecslésnél...

De a lényeg, hogy jó kilövés, jó döntés volt, gratulálok!   Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4591



« Új üzenet #7841 Dátum: 2012. Október 16. - 17:50:11 »

Felénk ez a típus mindig szép sötét gyöngyözött agancsot szokott felrakni már fiatal korától kezdve. Nem találtam (tunk) még ennyire világos színű törpe bika agancsot, picit ez is megzavart a  korbecslésnél...

De a lényeg, hogy jó kilövés, jó döntés volt, gratulálok!   Emelem

Köszi, de ne nekem gratulálj, nem én lövettem.

Én csak megmondtam az illetékesnek, hogy hol lövetheti meg a levideózott bikát.   Kacsint
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7842 Dátum: 2012. Október 16. - 22:30:04 »

most volt bírálaton:
4,90 kg
9 éves
visszarakott
OOO Nyihi Röhög

Így születnek a "Trófeatár" táblázatai . . . !    Woest

 Emelem




Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7843 Dátum: 2012. Október 17. - 14:09:49 »

Emberek!  Emelem

Ez egy piros betűs rész az egész "hablatyolásomnak", gondolataimnak, következtetéseimnek ez a legfontosabb mondata, írtam is:

"Ne vegyétek készpénznek a számokat, mert ez nem igaz így nagyon szélsőséges amit írok, csak az érthetőség kedvéért konkretizálok:"

Értelemszerűen a 100-as számokat bekell helyettesíteni az egyes (a saját) területeken megközelítően reálisan becsült számmal, és mindenki úgy kalkuláljon, gazdálkodjon!

Nehogy nekiálljon valaki a területén kiszedni 50 tarvadat, meg 50 bikát  Meglepődött állománygyérítési indokkal, hogy az elaccc ezt mondta  Röhög pedig a területen csak 28 bika meg 49 tarvad él!!! 

Hogyan lehetne kijelenteni egy területre, hogy pontosan 100 bika, meg pontosan 100 tehén él!!!!  OOO OOO OOO sehogy!!! ilyen számot csak megközelítőleg lehet tippelni. Különben is ahol nagymértékben évről évre nő a gímszarvas létszám azt jelenti, hogy a tarvad van többségben. Ezeken a területen körülbelül dupla annyi tarvad él meglátásaim szerint mint bika. (Ezért is van minden évben utánpótlás) Már írtam is, hogy sok olyan terület van amit a gímbika nagy ívben kerül, viszont tarvadat elég gyakran látni! Azon kívül azért sem lehet pontos számokat írni, mert az állomány folyamatosan cserélődik, kismillió dolgot kell számba venni, mérlegelni. Elhullások, rabsicok, orvvadászok, hurkolók kilövések, új váltóutak, elvándorlások...stb (erről is könyvet lehetne írni)

Tavasszal agancshullatáskor volt itt egy részen egy nagyobb bika rudli, a helyi vadőr mindenkinek örömmel újságolta, hogy a területén 50 bika él!  Meglepődött Csak lestem ki a fejemből  Meglepődött  Milyen érdekes a szomszéd területes vadőr is bejelentette, hogy az ő területén is 50 bika él, van vagy három hatalmas rudli (szétváltak).  Meglepődött Aztán még a környező 3000-es terület vadőrei is lejelentették, hogy kb. 50 bikájuk van!!! Azta qqqqq ez igen, ennyi bika az egész megyébe sincs!!!  Meglepődött Meglepődött Meglepődött  Vagyis kb. ennyi van, és azok váltanak helyet, ezt a hullott agancsokból simán megtudtuk állapítani! Na itt következik az, hogy a 3000-es területekre 10-20 bikára adnak kilövési engedélyt, hiszen a lejelentés szerint minden területen van 50!  Bion Fej a falba  Arról nem is beszélve, hogy a 3 kb 10 bikából álló rudliban, voltak csaposok is bőven, meg a java 3 éves kis hatosokból állt! Láttuk páran a csapatokat, meg az agancsaikat is felszedtük...  Vigyorog

(((( Wildheger a 100 bika amit írtam, 100 utódok nemzésére képes bika és a 100 tehén, az 100 ellésre képes tehénre értendő! Kérek ne írd le, hogy a 100 bikából 3 heresérült, 4 impotens, ötöt pedig nem érdekelnek a csajok, homo...  Röhög   ezért rossz a gondolatmenetem...)))))




A sutavad létszámot sosem vesszük 100% ellésre képes tehénnek,mert az ünőkkel együtt adják a létszámot.Az ünők nagy része is vemhesül,mégis csak a sutavad létszám 70 %-át tervezhetjük életképes,vadászható,vadgazdálkodási alapot adó szaporulatnak.Vetélés,kolbászkészítési baleset,ellés utáni elhullás miatt alakul így.Azt viszont hidd el nekem,hogy ez a 70% néha csak 15 % bika szaporulata.Mégis sokfélék lesznek.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7844 Dátum: 2012. Október 17. - 14:28:09 »

Emelem

Engem is megtévesztett a koravén törpe  Ördög

    
"Re:Szarvasbika
« Új üzenet #7364 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 09:03:50 »
   

1,6-1,7kg körüli szárak, negyedik agancs... (kb. 5 kg-5 éves)

 Mivel sok hullott agancsot láttam, fogtam idén is, először ha meglátok egy bikát az egyik, (erősebb) agancsszárra próbálok tippelni, szerintem ez a legjobb súlymeghatározó módszer. Persze nagyjából ismerni kell az agancstípust is hozzá. Ebben az esetben lehet viszonyítani a fejhez az agancs méretét. Felénk jellemző ez a típus... Az agancsok középága nagyon gyenge, olyan mint a legtöbb "törpe" bikáé, és az már nem is fog sokat erősödni, legfeljebb a szemágak, ezért a trófea nem lesz kiemelkedő, vagy kapitális (Stefi legutóbb mutatott 2 bikája hasonló). A koronaágak hosszúsága jó, viszont nincs az ágakban elég erő, maximum egy kisebb ágat tud még hozzárakni a koronaágakhoz, az agancs vastagsága sem fog számottevően nőni, és 3-4 év múlva eléri a 6,5-7,5 kg maximum trófeatömeget később már csak szépítget az esztétikumon javít...  Emelem "

Biztos vagyok benne,hogy sok hullott agancsot fogtál már,mégsem látsz mindent jól.
A súly erősen terület(élőhely) függő.Nem ismerted fel,hogy ez nem az Elaccc-féle törpe típus.Ez fél Európában jelen van,de csak 1-2 %-ban.10 kg-os trófeát is adhat.
A másik viszont a Kárpát-medencében kb 10 %-os arányban jelen van és tényleg nem ad 6 kg feletti trófeát.
Abban igazad van,hogy a középág nem lesz nagyobb,mert pont ez az egyik meghatározó bélyege a típusnak.
A vapitinek is sokszor hasonlóan kicsi a középága,mégis huszonkilós trófeákat ad.
A színe sem lesz sosem sötétebb,mert a dámosan világos szín a másik bélyege.
Az Elaccc-féle törpe pedig adhat még kormos színű trófeát is,de ugyanannyi életkorra van kódolva,mint a legkiválóbbak.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Oldalak: 1 ... 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 [523] 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: