Oldalak: 1 ... 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 [377] 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1921782 alkalommal)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5640 Dátum: 2011. Október 07. - 07:41:44 »

Üdv!  Emelem

Sajnos felénk /Nógrád-Heves csücske/ az 5-6 kilós bikákat csak úgy pattogtatják lefelé..  Fejvakarás  Türelmetlenül  mert az már jól mutat a falon..  Ismerek olyan vadászt  aki most lőtte a harmadik 5-6 kilós bikáját és még minden trófeája a vadőr padlásán van.

Lehet hogy vályogfalú a háza és elhúzná az oldalát ? Stoel Stoel Stoel
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #5641 Dátum: 2011. Október 07. - 08:05:18 »

Szervusztok.
Valamilyen szinten mindenkinek igaza van.Ferinek abban ha ne hagyjuk "megérni" az agancsot nem tudjuk meg mi lesz belőle. Inkább egy 5-6 évés villás vagy dárdás bika mint egy 2 éves.
Mitalabának is van igazsága de nem tudjuk ,hogy honnan származik ez a bika.Szerintem a szárhosz kb 50-60 cm a a fej 40-50cm között lehet Somogyban tényleg törpe szarvas de Nógrád és Mátra viszonylatában biztós elférne az államányban.Bőgésben nem veszrészt aktivan  kárt nem okoz az agancsával. Én minden féleképpen hagynám az állómányban.
Vannak olyan területek ahol mindegy csak szóljon a puska.
Üdv:HSanyi
Naplózva
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #5642 Dátum: 2011. Október 07. - 08:25:18 »

A jó kertésznek kemény a szíve, és éles az ollója.
Nem kell lebecsülni a nógrádi szarvast.
És ugye amíg a háremúr az ellennel vív, tudjuk ki rendezi le gyorsan a teheneket.   
 Emelem
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #5643 Dátum: 2011. Október 07. - 08:53:16 »

A jó kertésznek kemény a szíve, és éles az ollója.
Nem kell lebecsülni a nógrádi szarvast.
És ugye amíg a háremúr az ellennel vív, tudjuk ki rendezi le gyorsan a teheneket.   
 Emelem

Na, meg még pár évig egyezkedni a gazdákkal, fizetni a vadkárt utána. Mert ugye ez is annyi kukoricát..stb. rág és tapos meg mint a valóban ígéretes, kímélendő társa. Nem szép trófea, de nem is azért kell meglőni, mert van még egy szabad szeg a falon. (csak halkan jegyzem meg, ezekbe kellene bátrabban belenyúlni, nem a koronás, hosszú, vastag szárú villás középkorosztályba, ami legtöbbet örökít...tene, ha nem lenne a vadgazda nyakában a fene súlyos gazdasági kényszer)
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5644 Dátum: 2011. Október 07. - 09:21:19 »

A jó kertésznek kemény a szíve, és éles az ollója.


Nem tartom magam szakértőnek szarvasagancs ügyben. Lőtem és lövettem is bikát eddig minusz pont nélkül kb. 20 db-ot. ( Hozzátéve szerencsével )
Látva hogy egy ilyen tányleg gyenge trófeán is milyen elmélkedés folyik (ami nem baj ) méginkább megerősödik bennem hogy jól szavaztam a trófeabírálat ügyében.
Az az hogy a mínuszpontokat és különösen az ahoz kapcsolódó szankciókat nem kell visszaállítani. Esetleg a kírívó ismétlődő "elkövetés" büntetését támogatnám.
Ez a bika tudtommal Tolna-megyei azon bellül is Gemenc környéki. Ránézésre is ki kell venni az állományból.
Most gondoljátok el hogy  egy sportvadász akinek nem is a legdíszesebb trófea lenne a falán 100 m távolságból sötétedéskor stb. megkockáztatná a lövést hogy aztán
majd a utánna  az "ítészek" lefőzött koponyával 200w -os lámpa fényénél egyik kezükben a centivel másikban a hatályos utasítással "megmínuszolják" és fizethet százezreket
meg a vadászattól is eltíltják.
Elnézést kérek a bírálatot végzőktöl az "ítészek" kifejezésért különösen azoktól akik a személyes ellenszenvet szubjektív negatív megítélésüket sosem vitték bele a bírálatba.
 Emelem
Naplózva
Jagdterier
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 529



« Új üzenet #5645 Dátum: 2011. Október 07. - 09:26:22 »

Nem tartom magam szakértőnek szarvasagancs ügyben. Lőtem és lövettem is bikát eddig minusz pont nélkül kb. 20 db-ot. ( Hozzátéve szerencsével )
Látva hogy egy ilyen tányleg gyenge trófeán is milyen elmélkedés folyik (ami nem baj ) méginkább megerősödik bennem hogy jól szavaztam a trófeabírálat ügyében.
Az az hogy a mínuszpontokat és különösen az ahoz kapcsolódó szankciókat nem kell visszaállítani. Esetleg a kírívó ismétlődő "elkövetés" büntetését támogatnám.
Ez a bika tudtommal Tolna-megyei azon bellül is Gemenc környéki. Ránézésre is ki kell venni az állományból.
Most gondoljátok el hogy  egy sportvadász akinek nem is a legdíszesebb trófea lenne a falán 100 m távolságból sötétedéskor stb. megkockáztatná a lövést hogy aztán
majd a utánna  az "ítészek" lefőzött koponyával 200w -os lámpa fényénél egyik kezükben a centivel másikban a hatályos utasítással "megmínuszolják" és fizethet százezreket
meg a vadászattól is eltíltják.
Elnézést kérek a bírálatot végzőktöl az "ítészek" kifejezésért különösen azoktól akik a személyes ellenszenvet szubjektív negatív megítélésüket sosem vitték bele a bírálatba.
 Emelem

Jól látod, és jól tudod a dolgokat!  Emelem
Naplózva
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #5646 Dátum: 2011. Október 07. - 10:41:04 »

Üdv!  Emelem

Sajnos felénk /Nógrád-Heves csücske/ az 5-6 kilós bikákat csak úgy pattogtatják lefelé..  Fejvakarás  Türelmetlenül  mert az már jól mutat a falon..  Ismerek olyan vadászt  aki most lőtte a harmadik 5-6 kilós bikáját és még minden trófeája a vadőr padlásán van.
Valószínűleg nem vagyunk egymástól túl, messze de azért ez nem minden területre igaz, viszont abban igazad van, hogy van körülöttünk több olyan terület is sajnos, ahol mindegy csak lik iránt álljon. De azért szeretném megkérdezni tőled, hogy felétek csak öreg bikára van kiadva kilövési engedély?
Naplózva
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #5647 Dátum: 2011. Október 07. - 10:54:46 »

Valószínűleg nem vagyunk egymástól túl, messze de azért ez nem minden területre igaz, viszont abban igazad van, hogy van körülöttünk több olyan terület is sajnos, ahol mindegy csak lik iránt álljon. De azért szeretném megkérdezni tőled, hogy felétek csak öreg bikára van kiadva kilövési engedély?

A kérdés jogos. Nálunk pl arra egyáltalán nincs
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #5648 Dátum: 2011. Október 07. - 14:34:51 »

Szervusztok.
Valamilyen szinten mindenkinek igaza van.Ferinek abban ha ne hagyjuk "megérni" az agancsot nem tudjuk meg mi lesz belőle. Inkább egy 5-6 évés villás vagy dárdás bika mint egy 2 éves.
Mitalabának is van igazsága de nem tudjuk ,hogy honnan származik ez a bika.Szerintem a szárhosz kb 50-60 cm a a fej 40-50cm között lehet Somogyban tényleg törpe szarvas de Nógrád és Mátra viszonylatában biztós elférne az államányban.Bőgésben nem veszrészt aktivan  kárt nem okoz az agancsával. Én minden féleképpen hagynám az állómányban.
Vannak olyan területek ahol mindegy csak szóljon a puska.
Üdv:HSanyi

Értem én Sanyi, hogy így látod, de ez szerintem elsősorban vadász szemlélet és nem gazdálkodói szemlélet.
Ha bent hagyod az ilyen gyenge bikát, az örökíteni fog, ha tetszik ha nem.
Ha így teszel éveken át a sok gyenge bikád fog örökíteni, ha tetszik, ha nem.

...és ami a legfontosabb, hogy szerintem a gímbikát nem elsősorban azért kell selejtezni, hogy x év múlva 5-6 éves "mustrabikákat" lőhessünk.
 Emelem

Ennél sokkal nagyobb baj van a középkorosztály kinyírásával...az igazi várományos 6-7-8 éves bikák agyonlődözésével, mint ugye "gazdaságilag érett" jószág.  OOO
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #5649 Dátum: 2011. Október 07. - 15:02:48 »

Úgy nézem hasonlóan közelítettük meg. Nem lehet, hogy egymás közelében vadászunk? Vigyorog
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #5650 Dátum: 2011. Október 07. - 17:45:41 »

Felénk, mint Wetzlar is írta, az ilyen bikát ki kell emelni az állományból, mert semmi szükség rá! Van éppen elég ilyen korú, erős hármas koronával, inkább maradjanak azok!
Elég nehéz így a vadásztatás is, hogy mínusz pontosat nem szeretnénk lövetni, de selejt, vagy villás bikából nincs annyi, amennyit el kellene ejteni. Ilyenkor mi a teendő?
Az idei tavaszon például 11 friss hullajtott agancsot találtam és nem volt közte villás, vagy dárdás, csak koronás. Valamint egyik sem volt könnyebb, mint 2kg!
Szerintem, ha egy körzetben (nem írok területet, mert az kicsi a szarvasnak) hasonló selejtezési elvek szerint emelik ki az állományból a nem oda valókat, ott 10 év alatt már sokat lehet javítani a minőségen!
A hétvégén ballagott ki fél 8-kor egy olyan bika elém, amit vadásztatáskor az egyik kolléga már elengedett (vendéggel), mert még várni kell az elejtésével. Ez olyan 8-9 éves, több mint 10 kg-os trófeájú, de az ágak számát nem tudtam megszámolni. Kb. 16-os, vagy 18-as lehetett! És ez nem az egyetlen bika, ami el lett engedve, mert van még ideje! Pedig jó pénzt hozott volna már most is a társaságnak, de ha pár év múlva 12-14 kg között lesz, akkor lesz jó ára! Ezt nem értik meg sok területen!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #5651 Dátum: 2011. Október 07. - 20:05:15 »

Szervusztok.
Ha nem gond boncolgassuk még ezt a kérdést.
Amikor egy bikáról eldöntjük,hogy "selejt" azt tegyük tudatosan és ne a vak szerencsére bízzuk magunkat.
A fiatal bika még javulhat de egy középkorú már mutassa meg mit tud.A fiatal bika képlékeny sok benne a fejlődési készség.Különösen az első 4 év jelentős általában ilyenkor még nem jutnak vagy csak ritkán tehénhez igy nem rontja az állományt.
A fejlődés üteme tájegységenként változik egy kémény tél vagy egy árvíz rá nyomja bélyegét az agancsfelrakásra,de akár a cserjeszintben végbement változás is.Ilyenkor először a testet kell feltáplálni utána jön az agancs felrakás.Az egyéves bika májustól-májusig ugye ilyenkor még borjú.A második éves un spiszer vagy csapos ilyenkor lőjűk el a fül alatti hegyes vékony agancsúakat.Harmadik év második agancs itt már min hatosnak kell lennie a villás un szemág és dárdában végződőt lőjük el az állományból .Ha ez már hatos és esetleg tompa akkor már nem biztós,hogy ellövendő az állományból.A negyedik év harmadik agancs már jobb esetben korona de lehet villa is szembe ill oldalvilla.Ebben az esetben már az ághosszak szárvastagság forma már mérvadó a selejtezési kritériumoknál.Nem kívánt forma szűk vagy abroncs vagy lombár már a selejtezés alapjai lehetnek.
Ha mást nem is értünk el ezekkel a hozzá szólásokkal,csak annyit,hogy beszélgettünk a Gímszarvas jövőéről,már sokat tettünk fórumszintem,és ha olvassák fórumot mások is akkor talán elgondolkodnak mikór fegyvert emelnek a bikára,hogy milyen szempontokat írtak itt a barátok.
Tisztelettel:HSanyi   
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #5652 Dátum: 2011. Október 07. - 20:14:17 »


Nah, valahogy így gondolom én is...  Emelem

Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #5653 Dátum: 2011. Október 07. - 20:31:09 »

Szia Feri!

Tudom, hogy nagyon sokat jársz ki és sok tapasztalatra tettél szert, de szerinted ez a bika mikor lett volna 7-8-9 kilós?
Azt írod, ha nem hoz többet, akkor legyen lőve 4-5 éves korában.
Addigra ez a bika meg sem közelítette volna a fent írt tömegeket.

Szerintem ez lőhető a bika, ha a jobb fele - esetleg - hozott volna egy gyengusz villát a bal ugyan pudváska, de nem ez "erőt fitogtató" pudva.

Ahogy írják akkor az agancs mint a feje, én nem látom benne azt az erőt, amitől ez a bika jobb lenne.
Azt meg szerintem ne vessük a vadgazda szemére, hogy 2. agancsú bikát selejtez.

Inkább ilyet, mintsem lőjék agyon a 3. agancsú villás/koronás 5 kilós bikát...csak azért mert az szebben mutat....és mert egyik oldalon korona helyett villás.

Mondom ezt Gemenc mellől.

Tudod érdekes dolog ez...
Most ez olyan mintha két külön fajt próbálnánk egy szemellenzővel bírálni.
Ott Nálatok "megterem" a nagy bika, akár 12-14 kilós is.
De, ha itt elesik egy 7-8 kilós bika, azt már "Nagy bikának" hívjuk...

"de szerinted ez a bika mikor lett volna 7-8-9 kilós?
Azt írod, ha nem hoz többet, akkor legyen lőve 4-5 éves korában.
Addigra ez a bika meg sem közelítette volna a fent írt tömegeket." - én nem azt írtam, hogy 4-5 éves korában lesz ez a bika 7-8-9 kiló. Úgy gondolom, hogy egy ilyen pudvás-dumós végű második agancsú bikánál még kettőn áll a vásár...
  1. Vagy lesz belőle 4-5 éves korára egy 4-4,5 kilós villa-dárda párosítás - akkor meg kell lőni!
  2. Vagy "megembereli" magát, és kihoz egy villa-korona, vagy neadjisten egy korona-korona párosítást, és akkor meg kell hagyni, és 9-10-x éves korára lehet belőle egy "jó" 7-8-9 kilós páratlan 12-es (amilyen itt bárkinek az "élete bikája" lenne...).
Arról nem is beszélve, hogy mondjuk a mi társaságunknál esik egy idényben 8 bika (és sajnos mindet el kell adnunk), és akkor nem mindegy, hogy a 4 db fiatal bikát ilyenek teszik ki a maguk 75 000-es 2 kilós agancsával, vagy, ha oda kerül, hogy 4-5 évesen a 1. formációra hajlik, akkor kapunk érte 150-200 000-et...

Mondom mindezt úgy, hogy ebben az idényben a megyénkben elbírált (idáig) 180 bika megfordult a kezemben...
 Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #5654 Dátum: 2011. Október 07. - 20:39:21 »

Szia Sanyi!

Tavaly tudtam volna olyan rudlit mutatni, ahol egy 4.5 kilós 3. agancsú - teljességgel átlagos - bika bőgicsélt 7 tarvaddal.
Nem akart beindulni a bőgés, a nagyobb bikák nem akartak valamiért mozdulni.
Ez a bika szept. 10-ig terelgette egyedül a tarvad bandát.
Szóval jutott neki bőven...
De nagyon sok példát tudnék mondani arra, hogy bizony tarvadhoz jut.
Ezek a dogmák akkor voltak igazak, amikor rendben volt a korosztály és ivari összetétel.
Ennek azonban már vége.

Amit írtál a selejtezésről számomra kissé száraz, eléggé ki van hegyezve az ágak számára, formájára.
...de egy jó bika 2. agancsnak nem akkora dárdát hoz, mint amekkora a feje...
Nem tudom mennyire hihető, de jó gímes élőhelyen egy ilyen bika símán kivaló, örülök hogy Fégbock is megerősített ebben.
Ha valakik, hát ők valóban gazdálkodnak a gímmel, kiemelt élőhelyi besorolással.

Lehet várni, meg reménykedni, de ha rendet akarsz tenni - és ami fontosabb tartani!!! - akkor az ilyen bikának nincs helye egy jó állományban, jó kilövés.

Az ilyen tehetségtelen bikát bent tartani, szerintem nem minőségi, hanem mennyiségi szabályozás.
Nem ér annyit, hogy - csúnya és durva kifejezéssel - más bika "helyét foglalja" az élőhelyen.

Amikor egyre gyakrabban látni villás csaposokat, pudvás villás 2. agancsú, netán koronás bikákat, egy ilyen bikát nem indokol semmi az állományban tartásra.

Persze lehet, hogy elbeszélünk egymás mellett, mert más élőhelyen vadászunk, de én azt gondolom, hogy ennek a bikának a meglövése egyik magyarországi  - fixnek tekinthető - gímállományban sem okozna semmiféle "kárt".
Naplózva
Oldalak: 1 ... 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 [377] 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: