Oldalak: 1 ... 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 [239] 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1924172 alkalommal)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3570 Dátum: 2010. Október 18. - 15:47:23 »

Lehet! Viszont szerintem nem lehet és nem is szabad általánosítani. Vannak olyan jó képességű egyedek, amelyek már fiatalon kiválóak és bizony 8-9-10 évesen már hanyatlanak. Mindezt nem szabad területi viszonyokra értem, és ismert korú bikákról beszélek. A szabad területen általánosan elterjedt az a nézet, hogy Nyugatról Kelet felé haladva egyre inkább később érnek a csúcsra a bikák, ugyanakkor területenként, tájegységenként is lehetnek eltérések. Ami még bekavarhat és be is kavar, hogy a sok tarvadat, háremet tartó bika, ami lebőgi magát akár 2-3 kg-ot is visszarakhat a következő évben az előzőhöz képest.

Igazából több témával, itt elhangzott vitával kapcsolatban is megakartam már mutatni nektek ezeket a fotókat. Egy Mátraaljai bika, (kb 8 éves 7,5kg) amit 2006-november-1-én elhullva szintén egy fotózásom alkalmával találtam egy vizes árokban. Úgy emléxem volt már itt egyszer szó a középág tűzési pontjával kapcsolatban... Ami itt látszik, hogy  a kor előrehaladtával a tűzési pont szokott változni, tehát Forsterh-nek igaza volt. Aztán itt is vannak sokágú szép agancsok, csak sajnos a bikák nem érik meg a becses öregkort és sajnos soha nem fogjuk megtudni milyen lett volna a trófeájuk 13-14 éves korban... (ráadásul soxor meg sem keresik a sebzett állatot) Végül azért is mutatom, hogy szerintem a 2004-es hullott agancson abszolút nem látszott, hogy még ágakat rak a koronára, viszont alul a szemágon látszik egy kis ágkezdemény, amiből lehetett következtetni, hogy sokágú szép trófeát fog fölrakni. Persze ez nem törvényszerű, de én ezt tapasztaltam errefelé... Ezért is gondolom, hogy a Bánokszentgyörgyi 14,13kg-os bikában is sok tartalék volt még, főleg, hogy alul, fölül egyaránt minden évben rakta az ágakat, amik még nem teljesen hegyesek, kifentek, gyöngyözöttek... Olyan bika is volt errefelé a 90-es évek közepén, ami 10 éves koráig gyarapította a súlyát, aztán hirtelen 11kg-os (páratlan20-as) hullott szárai, 10kg-ra csökkentek. Mikor végül Mátraballa mellett elütötte a kamion, 13 évesen, 13kg-os volt a trófea súlya...(remélem jól tudom... :Mosolyog)  Minden agancsa megvolt 10 évre visszamenőleg...






« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 23. - 13:23:49 írta Voldemort » Naplózva

" There is good out there "
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #3571 Dátum: 2010. Október 18. - 16:17:59 »

Ez is egy szomorú történet Rííí Rííí

Nem akkor és nem így kellett volna befejezni a pályafutását... Stoel
Naplózva

Üdv End
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3572 Dátum: 2010. Október 18. - 16:40:19 »

Sziasztok!

A kérdéses bika trófeája már eddig is és szerintem még egy jó ideig parázs szakmai viták témája lesz.... természetesen pro és kontra vélemények ütköznek ilyenkor.... nos a szarvassal saját magam által begyűjtött tapasztalataim és a rengeteg szakmai irodalomból elsajátított tudás nem engedi, hogy a másik oldalnak adjak igazat, vagyis a kontrák véleményét teszem a magamévá....
Ez a szarvasbika, ha tetszik, ha nem tetszik korán lett kilőve, ami annál szomorúbb, mert hullajtott agancsának sorozatai elejtése előtt fellelhetőek, az agancsok külön-külön mérhetőek és elbírálhatóak voltak......Bődületes tehetség volt ebben a bikában és ha csak kicsit is odafigyelnének az én makogásaimra már tudható lett volna, hogy ebben a kiváló élőhelyi térségben a kiváló képességű szarvasbika a 14 kg-os trófeasúlyt és az ezzel járó 6 kg-os egyes agancs súlyát 11 éves korában már elérheti.....



de ha ez a táblázat és a benne foglaltak derogál valakinek akkor legalább a klasszikus tanult dolgokat ne felejtené el....





Az igen hosszú koronaágak, azok többségében nem hegyes, hanem ujjbegyszerű tompa ágvégei, a még magas agancstő, mind komoly figyelmeztető jelek, hogy a szarvasbika még nem öreg és még ki nem bontott tehetség rejtőzködik benne. Az agancsokat oldalról nézve nem is téglalappal, hanem egyenesen egy olyan trapézzal lehet körülhatárolni amelynek hosszabb alapjai a korona felőli résznél vannak....

Aztán nézzük a fogazatot, amelynek a korra jellemző kopáson kívül semmi rendellenessége nincs....Az előlről számított 4. őrlőfog semmivel sincsen előbbre a többi fog kopásától....

 

Legvégére hagytam a haránt pajzsporc csontosodási folyamatát, amely 12-13 éves korra zárul be teljesen simára vagyis tökéletesen elcsontosodik





És végül pedig egy kis bírálati pontszám viszony taglalás......

Nos, ha ezt a bikát még két évig kíméletben részesítem a két év alatt trófeasúlyát 16 kg-ra lett volna képes feltornázni úgy, hogy közben a koronaágak nagy valószínűséggel erősen rövidültek volna, de mivel ilyen hosszúak, el nem tűntek volna semmiképpen sem és tudjuk, hogy már a két cm-es ág is ág, tehát ágszám fogyatkozással nem kellett volna számolni...... Valószínű, hogy a szár pár cm-el rövidült volna, mert a koronaágak rövidülése egyben a szár rövidülését is jelenti....Ugyanakkor nagy tévedés azt hinni, hogy a súly növekedése minimális pontszámot hozna a bírálat során...A súly növekedése nagyon komoly körméretváltozásokkal jár együtt és ezek szorzói pedig sokkal komolyabban esnek a latba a bírálatnál, mint néhány cm szár rövidülés.....


Nos ez volt az én véleményem... az első pillanatban ez megfogalmazódott bennem ennek a bikának az elejtése kapcsán, akkor ezt le is írtam és hogy most a trófeabemutatón "élőben" is láthattam és fotózhattam a korábbi  véleményem csak kikristályosodott és véglegessé vált.....

Üdv. forsterh
Naplózva
Tomi85
Vendég
« Új üzenet #3573 Dátum: 2010. Október 18. - 17:41:55 »

Feltettem ezt a képet egy német erdész-vadász közösségi oldalra "Agancsok és emberek" címmel.....




Megható volt számomra amilyen kommentek érkeztek.....most ezekből idéznék.....

Sokunk számára csak álom marad, hogy egy ilyen trófeát is a falra akaszhassunk....

Itt nevet a vadászszív....

Egy gyönyörű és méltó prezentáció..... ember, ember..... le a kalappal.....

Ez a kép szerintem mindent elárul. Bal oldalon van a vitás trófea, a mellette lévő is 14 kg pár deka, elég csak a jobb koronákat összehasonlítani és rögtön látszik, hogy mennyi erő van-volt még benne. A melette levő pedig egy érettebb, nem azt mondom,hogy visszarakott, de kulmináló bika volt. Ha súlyt nem tudnék, nekem akkor is ez jönne le a képről.

Ez egy nagyon hangulatos kép, mindenesetre tele kell, hogy legyen az ember pénztárcája, ha ilyen dologba akar kezdeni......


Szóval higgyétek el még nagyon visszahozható lenne német nyelvterületen a magyar vadgazdálkodás elismertsége..... csak hát máshogyan kellene érte tenni....

Üdv. forsterh
Naplózva
Tomi85
Vendég
« Új üzenet #3574 Dátum: 2010. Október 18. - 17:50:22 »

Valamiért nem jelent meg az idézet alatt az írásom, megpróbálom mégegyszer leírni. A bal oldali trófea a vitás bika, a mellette levő is 14 kg és pár deka. Szerintem elég szemre összehasonlítani a két jobboldali koronát és rögtön látszik, hogy mennyi erő volt még a bikában, a mellette levő pedig egy érett, kulmináló bika trófeája. Ha nem tudnám a trófeasúlyokat, nekem még akkor is ez jönne le. Sőt, ezt a bikát messzemenőleg nem mondanám 14 kg-ra.
Naplózva
Boki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #3575 Dátum: 2010. Október 18. - 19:35:33 »

Ok!

Rendben. Mindenki véleményét elfogadom. Kérdésem, hogy ki tudja közülünk adatokkal alátámasztani nézeteit (mért koronaághosszak, szárhosszak, ágak tűzése). Én nem. A bal száron a középág felcsúszott, egészen a korona alá. Miért? Tanulni szeretnék...
Naplózva
Boki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #3576 Dátum: 2010. Október 18. - 19:48:38 »

Melyik bika az idősebb?

Naplózva
Mitulátbáti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 122


« Új üzenet #3577 Dátum: 2010. Október 18. - 19:55:46 »

Melyik bika az idősebb?

Ez így önmagában nem jó találós kérdés,mert mint tudjuk ,vannak korábban,ill. késöbb érő egyedek.A varratok elmosódása,a harántporc elcsontosodása,az agancs kulminálása egyedenként eltérő,ezért kell több szempontot is figyelembe venni az életkor megállapításánál.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 19. - 07:42:56 írta Pyrus » Naplózva
Boki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #3578 Dátum: 2010. Október 18. - 19:58:46 »

Ott a pont!
Naplózva
Mitulátbáti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 122


« Új üzenet #3579 Dátum: 2010. Október 18. - 20:05:48 »

 Emelem Wave
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3580 Dátum: 2010. Október 19. - 06:57:16 »

Melyik bika az idősebb?


Egyetlen adatból semmit nem lehet megállapítani. Persze nagy eltérésekkel következtetni lehet, de ez nem jó megközelítés...

Ez sokkal összetettebb, nehezebb, izgalmasabb dolog szerencsére... Ha nem így volna, nem beszélnénk, vitáznánk róla. Mindenesetre "kismillió" körülmény befolyásolhat, "kismillió" dolgot egy trófea megítélésében. Én is láttam már sok érdekességet, és ahány bika annyiféle agancs, (ahány bika, annyiféle koponya) és ehhez még hozzájárul időjárás, élőhely, gének... A bánokszentgyörgyi bikához viszont elég sok adat rendelkezésre áll, hogy %-os viszonylatban reálisan tudjunk saccolni... Én azért még mindig azt mondom, hogy a legjobb bizonyíték egy trófea megítélésében, ha visszamenőleg minden évben egymás mellé rakjuk, elemezzük a bika hullott páros agancsait!
Naplózva

" There is good out there "
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #3581 Dátum: 2010. Október 19. - 08:34:13 »

Forsterh tényei ellen szerintem semmit sem érnek az egyéb érvek. (Contra facta non valent...)
Tomi85 fotója szerintem rendkívül meggyőző, és aki ez után még bármit kétségbe von, hát...
Üdv.
L.
Naplózva
Boki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #3582 Dátum: 2010. Október 19. - 08:52:48 »

Egyetlen adatból semmit nem lehet megállapítani. Persze nagy eltérésekkel következtetni lehet, de ez nem jó megközelítés...

Ez sokkal összetettebb, nehezebb, izgalmasabb dolog szerencsére... Ha nem így volna, nem beszélnénk, vitáznánk róla. Mindenesetre "kismillió" körülmény befolyásolhat, "kismillió" dolgot egy trófea megítélésében. Én is láttam már sok érdekességet, és ahány bika annyiféle agancs, (ahány bika, annyiféle koponya) és ehhez még hozzájárul időjárás, élőhely, gének... A bánokszentgyörgyi bikához viszont elég sok adat rendelkezésre áll, hogy %-os viszonylatban reálisan tudjunk saccolni... Én azért még mindig azt mondom, hogy a legjobb bizonyíték egy trófea megítélésében, ha visszamenőleg minden évben egymás mellé rakjuk, elemezzük a bika hullott páros agancsait!


Most melyik, melyik? Én úgy tudom, hogy  a vitatott bika Szentpéterföldén, míg a bemutatón középen lévő bika Bánokon esett. Forsterh tényeivel semmi gond. De. Ki mérte meg, a hullajtott szárak paramétereit a múlt  években, ill. most? Nekem szemre úgy tűnik, hogy a koronaágak rövidültek ebben az évben az előzőhöz képest. Ha csak a súlyt vizsgáljuk, akkor viszont ráerősített bika. A szárhossza úgy tudom 108-110 cm körül volt. Sokat csal a szem, mindjárt megpróbálom ezt "szemléltetni".
Naplózva
Boki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #3583 Dátum: 2010. Október 19. - 09:01:50 »

Íme, sokatok által ismert két bika. Az egyik közülük kifejezetten hosszú szárú.




Naplózva
Boki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #3584 Dátum: 2010. Október 19. - 09:06:37 »

Őszintén szólva a fenti képen lévő bikában én többet láttam, mint a korábban vitatott egyednél. Ezt a bikát esetleg szétcincálhatnák a szakik is... (én csak itt okoskodom) :Mosolyog
Naplózva
Oldalak: 1 ... 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 [239] 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: