Oldalak: 1 ... 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 [228] 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1921841 alkalommal)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3405 Dátum: 2010. Október 09. - 08:43:39 »

Miért csak a spíszer, hatos, meg villás agancsú fiatal bikák verődnek csordákba? Mi pusztította ki az erős középkorú, vagy öregebb állományt? Esetleg nem vesszük észre, és farkas falkák vették uralmuk alá a területet, amik, nem szeretik a fiatal, vagy pici aganccsal rendelkező friss húst? Először fölfalták az öreg bikákat aztán a szép koronás középkorú bikákat is fölfalták? Vagy netán oroszlán falkák? Hű bele se merek gondolni! De ha nem, akkor ugyan mi az oka, hogy nem tud megöregedni errefelé a gímszarvas ???...??? Miért olyan lehangoló az itteni statisztika?
Szerintetek van-e esély arra, hogy megöregedjen, megmutassa az igazi agancsait??? úgy hogy a farkasok minden évben csak a középkorú koronás bikákat falják föl? (mert ugye öreg már nincs...)

(Majd rakok fel fotókat errefelé elejtett 10-11kg-os gyönyörű bikákról...)


Ezt már sokan, sokféleképpen magyarázták, szerintem egy jelentős oka van, s azt úgy hívják rablógazdálkodás. És mi hiányzik? Azt meg úgy hívják vadgazdálkodás.

Ha gondolod, lehet róla beszélgetni részletesebben is, bár vannak itt nálam sokkal hozzáértőbb, a témában jártasabb fórumtársak.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3406 Dátum: 2010. Október 09. - 09:11:33 »

Sajnos az elfiatalodás nálunk a Cserhátban, de szerintem országos szinten is probléma.  A mai vadászok többsége tudatlan, képtelen a trófeás vaddal gazdálkodni. Aki meg akarna valamit tenni, azt meg lehet kinéznék a többiek.
Az elfiatalodás megállításához, egy normális kilövési tervet kellene készíteni. A bikák minőségéhez   kellene kérni a kilövési engedélyt.  Mert hiába kérnek 20 bikára engedélyt  egy évre, ha nincs a környéken csak fiatal és középkorú bika... Soha nem is lesz nagy bika így.
Az állománybecsléssel óriási gondok vannak szerintem. A selejtezés az mehetne nagy erőkkel.
Jó lenne ha a mínusz pontokat szigorúan vennék, vagy kitalálnának rá valamit.

Üdv Gaucho!

Le a kalappal, maximálisan leírtad a lényeget! Rövid tömör velős!  Emelem

Az összes vadász barátom ugyan így látja, mindenki felismerni a hibákat, most már csak tenni kell, elkell, hogy jussanak ezek a szavak mindenhová, mindenkihez és változtatni kell! A fejekben is változás kell! Ha rossz a szabályozás megváltoztatni, (mínusz pont visszaállítása) kemény ellenőrzéseket, bűntetetéseket a szabálysértőknek, a kiskapukat elzárni!!! Ha nem tud egy vadásztársaság működni, megkell szüntetni, államilag kell felügyelni a területet...( még akkor is, ha a megélhetési, húsvadászok, foggal körömmel kapaszkodnak érte...) Ne a haver ellenőrizze a havert! A falopás ellen már kommandósok, meg őrség lép föl errefelé! Fenyegetik a "rőzsehordó nénit"! Kommandósok kellenének a rapsicok, hurkolók, orvvadászok ellen is...stb... A magyar gazdaság fellendülésében, hatalmas szerepe van a vadászatnak, a vadásztársaságok fellendülésének. Errefelé régen nagyon sok vendégvadász megfordult, külföldiek magyarok egyaránt... Megszálltak a kis fogadókban, vásároltak, ittak ettek, jól érezték magukat, hozták az értékes valutát, vitték a gyönyörű trófeát! Most semmi nincs! Ha rosszul működik valami, azt az illetékes emberek működtetik rosszul! Ezeket az embereket a vadásztársadalomnak kikell közösíteni, ne garázdálkodjanak tovább az erdeinkben...

Naplózva

" There is good out there "
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #3407 Dátum: 2010. Október 09. - 09:20:01 »

Üdv !  Stoel Stoel Stoel    Ördög Ördög Ördög " hozták az értékes valutát, vitték a gyönyörű trófeát "" Rííí
Se valuta se trófea ! Hol van ? Szerintem több tízezer Magyar vadász sosem jut el oda , hogy elejtsen 
egy Szarvasbikát !!! Ez nem vadász kultúra ..........és egyebek . 
Nem vita !  Wave
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3408 Dátum: 2010. Október 09. - 09:25:16 »

Megszálltak a kis fogadókban, vásároltak, ittak ettek, jól érezték magukat, hozták az értékes valutát, vitték a gyönyörű trófeát! Most semmi nincs! Ha rosszul működik valami, azt az illetékes emberek működtetik rosszul! Ezeket az embereket a vadásztársadalomnak kikell közösíteni, ne garázdálkodjanak tovább az erdeinkben...

Azért nézzük a másik oldalát is. Régebben hogyan vadásztak a valutás vendégek bikára? Idejött egy-két hétre, s lőtt egy jó bikát. Most mi van? Idejön max egy hétvégére, s több bikát akar lőni. Azonkívűl, ha megnézed a terítékfotókon az elejtőket, nem éppen tinédzsereket találsz.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3409 Dátum: 2010. Október 09. - 09:34:36 »

Üdv !  Stoel Stoel Stoel    Ördög Ördög Ördög " hozták az értékes valutát, vitték a gyönyörű trófeát "" Rííí
Se valuta se trófea ! Hol van ? Szerintem több tízezer Magyar vadász sosem jut el oda , hogy elejtsen 
egy Szarvasbikát !!! Ez nem vadász kultúra ..........és egyebek . 
Nem vita !  Wave

Ha jól emlékszem, már említettem, amikor vadkáregyeztetésen az adott gazdálkodó a következőt mondta (s van benne valami): A vadászat úri sport volt, s sok pénzbe került, most sincs másként. Csak annyit tennék hozzá, hogy a kivétel az "átkos" rendszer volt, amikor 5-10-15 évente adódott lehetősége a mezei tagnak is bikát lőni (természetesen olyan területeken, ahol volt), no alapból nem nagyot, de szerintem egy igazi vadásznak nem a trófea mérete a lényeg.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #3410 Dátum: 2010. Október 09. - 09:44:26 »

Pati  Wave !"""szerintem egy igazi vadásznak nem a trófea mérete a lényeg.""" Igen
A vadászat úri sport volt . Na  itt a legnagyobb baj ! Azzá tették .  Rííí
Sokan kritizálják a nyugatot , de olvasgatva , több normális országban az egyszerű két kezi
munkás is , ha vadászni akar szarvasra meg is tudja tenni .  Wave
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3411 Dátum: 2010. Október 09. - 09:53:14 »

A vadászat úri sport volt . Na  itt a legnagyobb baj ! Azzá tették .  Rííí

De mikor tették azzá? Nem mostanában, jól vissza kéne menni a történelemben ez ügyben.

Nem billentenek hátsón a modik a kicsit offért?
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #3412 Dátum: 2010. Október 09. - 10:21:04 »

Érdekes:
http://www.vadaszlesen.hu/a-termeszet-csodaja-hihetetlen-gimtrofea-627.html
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3413 Dátum: 2010. Október 09. - 10:35:31 »


Brutál.

Ha valaki ezt úgy lövi, s a fizetősúly 22 kg, nem is merem kiszámolni...
Már csak azért, mertha elém állt volna, valószínűleg megpróbálom terítékre hozni, s siker esetén lett volna  Fejvakarás, mert szerintem "róla" élőben nem nagyon lehetett súlyt becsülni.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3414 Dátum: 2010. Október 09. - 11:44:19 »

Pati  Wave !"""szerintem egy igazi vadásznak nem a trófea mérete a lényeg.""" Igen
A vadászat úri sport volt . Na  itt a legnagyobb baj ! Azzá tették .  Rííí
Sokan kritizálják a nyugatot , de olvasgatva , több normális országban az egyszerű két kezi
munkás is , ha vadászni akar szarvasra meg is tudja tenni .  Wave

Szia!

Ne haragudj, de nem értelek!

Szóval azt akarod mondani, hogy lekell vinni a trófeaárakat, hogy a hazai vadászok is lőhessenek 10kg körüli bikát olcsón az itteni átlagkeresethez viszonyítva? Vagy mindegy milyen, a súly nem számít, csak trófea díszítse a falát?

Szerintem most pontosan ez okozza a fiatal, és középkorú ígéretes koronás bikák halálát! Hát feljön az Alföldről hozzánk egy fiatal vadász, azt mondja: itt van kétszázezer lőni akarok egy bikát... őőőő mondjuk akkor egy 6 kilós belefér... OK! (KELL AZ A KÉTKILÓ A VADÁSZTÁRSASÁGNAK!)(én azt mondanám neki, gyűjtögess még egy picit, mondjuk egy millát és lőjj egy 10kg-os 12 éves golyóérettet) Na de: Ledurrant egy 6 éves 6 kilós ígéretes -3 pontos bikát, és vígan hazaballag... Aztán még ezt megcsinálja ugyan abban az évben 4 másik társaságnál, mert annyi van még félretéve, (apuci politikus és gyűjtögetett Nyihi) Tehát 1 milláért lő 5 mínuszpontos bikát! (((Kell még bár igaz, hogy már lassan a pincébe se fér... Rííí)))Holott ha az egyik bika trófeája elérte volna a 10kg-ot négy év múlva, és egy külföldi, vagy egy tehetősebb magyar vendégvadász 1 milláért kilövi, a másik 4 bika ára már többszörös profitot jelentene... (persze megosztva...) Vagy rosszul mondom?



Naplózva

" There is good out there "
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #3415 Dátum: 2010. Október 09. - 11:51:13 »

Sajnos az elfiatalodás nálunk a Cserhátban, de szerintem országos szinten is probléma.  A mai vadászok többsége tudatlan, képtelen a trófeás vaddal gazdálkodni. Aki meg akarna valamit tenni, azt meg lehet kinéznék a többiek.
Az elfiatalodás megállításához, egy normális kilövési tervet kellene készíteni. A bikák minőségéhez   kellene kérni a kilövési engedélyt.  Mert hiába kérnek 20 bikára engedélyt  egy évre, ha nincs a környéken csak fiatal és középkorú bika... Soha nem is lesz nagy bika így.
Az állománybecsléssel óriási gondok vannak szerintem. A selejtezés az mehetne nagy erőkkel.
Jó lenne ha a mínusz pontokat szigorúan vennék, vagy kitalálnának rá valamit.

Én nem így látom!

Szerintem van ebben az országban elég szakember, és még azt is merem mondani szinte minden társaságban van aki alkalmas lenne a szakszerű gazdálkodásra.
Azt sem hiszem, hogy egy terület gazdája nem tudja megbecsülni, illetve nem ismeri a saját állományát. El tudnák készíteni a megfelelő kilövési tervet is, ha az igazi érdek úgy kívánná.
Évek, évtizedek óta a kilövési tervet a költségvetéshez, és nem az állományhoz igazítják. Minden általánosítás nélkül, a társaságok nagy része a csőd szélén billeg. A vadászok nagy része nem tud, illetve aki megtehetné nem akar többet áldozni a vadászatra. A vadászatra, vadgazdálkodásra fordított idő is csökkent, ami az emberek megélhetésért folytatott harcából adódik. Csak meg kell nézni mennyi volt régen, és mennyi ma a vadászatra, és főleg a vadgazdálkodásra fordított napok számát egy társaságnál! A legtöbb helyen az évi 10-15 nap kötelező munka lecsökkent 4-5 napra.
A jól fizető vendégek száma ( és a "minősége is) jelentősen csökkent, a kiadások radikálisan növekedtek. A fizető vadász valóban kevés időt és kevesebb pénzt szán a vadászatra, a vadásztató pedig mindenáron eredményt akar elérni, hogy a megélhetése biztosított maradjon. Pár évtizeddel ezelőtt szinte elképzelhetetlen lett volna, hogy a vendég ígéretes fiatal trófeás vadat lőjön, most pedig meglőnek mindent ami kiáll, és rámutatunk. Én anno sokat vadásztattam őzre, és igen csak fel kellet kötni a gatyát, ha egy német, vagy osztrák vendéget kísértem. Igen jól tudtak bírálni ők is!
Szerintem a mínusz pontokkal is az a helyzet,  nagyon jól látják a valóságot, de tudják ha bírságokat szabnak ki csődbe juttathatják a vadásztatókat, munkanélkülivé teszik a hivatásos állományt. (Nem kell ecsetelnem mi lenne annak a hivatásosnak a jövője aki miatt évi több százezer büntetést fizetnének, még ha ők kényszerítik is a rossz kilövetésekbe. Ha pedig nem lövet azért küldik el. )  Inkább a trófeabírálatokon is szemet hunynak felette.
A "nyugati kétkezi munkás" keresete jóval meghaladja a hazaiakat, és természetesen a többől, többet is tudnak áldozni a szenvedélyükre. Ha nálunk is ahhoz hasonlóan alakulnak a pü. viszonyok ( én már nem élem meg) itt is jelentősen fordulni fog a helyzet. De addigra már sajnos visszafordíthatatlanok lesznek a folyamatok.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #3416 Dátum: 2010. Október 09. - 12:33:59 »

Üdv ! Szeretem én is olvasgatni az itt folyó """ Szakmai békés vitákat """ , de ez az egész a Trófea kultuszra épül .
Ezt nem lehet tagadni .  Szinte már akadémiai szintű állattenyésztés /nemesítés / . Senkit nem akarok megbántani .
NEM VITA ! A pénz , pénz , pénz ,... Rííí Remélem egyszer majd jön Valaki és eltörli . A szarvas bőgés javában  , csak visszarakott
idős bikát lehetne elejteni ,. Selejtezés beteg , gyengébb egyedek és torz agancsú , vagy gyilkos bika kilövése lenne engedélyezve .
Egyébként meg szaporodjanak úgy , mint tették évezredeken keresztül .  Wave 
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3417 Dátum: 2010. Október 09. - 13:00:00 »

Üdv ! Szeretem én is olvasgatni az itt folyó """ Szakmai békés vitákat """ , de ez az egész a Trófea kultuszra épül .
Ezt nem lehet tagadni .  Szinte már akadémiai szintű állattenyésztés /nemesítés / . Senkit nem akarok megbántani .
NEM VITA ! A pénz , pénz , pénz ,... Rííí Remélem egyszer majd jön Valaki és eltörli . A szarvas bőgés javában  , csak visszarakott
idős bikát lehetne elejteni ,. Selejtezés beteg , gyengébb egyedek és torz agancsú , vagy gyilkos bika kilövése lenne engedélyezve .
Egyébként meg szaporodjanak úgy , mint tették évezredeken keresztül .  Wave 

Igen egyetértünk... ide is beért a "kapitalista mentalitás"

Valamikor 15 évvel ezelőtt, este 11 magasságában kinn ültünk egy földút mellett a haverokkal és hallgattuk a szarvasbőgést... Egy 3km hosszú lapos füves völgy, ahová a tehenek szívesen jártak legelészni... Bőgtek a bikák sorban az erdő szélen... egyszer a csendet egy terepjáró hangja töri meg. Távol volt tőlünk, de hallottuk, hogy megáll. A puska reflektora átvilágította a völgyet, megvilágította a közelebbi bikát ami 200m körül lehetett, mi is láthattuk, örültünk neki... Aztán a fény kihunyt az autó közeledett. Nem messze tőlünk ismét megállt, (bennünket nem vett észre az erdő szélén ültünk nem messze az úttól) a reflektor ismét megvilágított egy bikát, az már koronás volt. Az autó ajtaja ki sem nyílt, egy osztrák rendszámú pajero volt... Aztán egy hatalmas durranás és a bika tehetetlenül rogyott össze. Hát eléggé meglepődtünk nem mondom... A durranás után beszélgetés, ajtó csapódás, öröm, újongás! Vadászat osztrák módra Magyarországon... Eltudom képzelni a történetet, amit otthon ez a "vadász" előadott a sok napos cserkelésről, a megszenvedett, élménydús vadászatról... Ez számunkra akkor meglepő volt, mára már megszoktuk az ilyesmit... Nem szól szám  sajnos
Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3418 Dátum: 2010. Október 09. - 13:07:06 »

Igen egyetértünk... ide is beért a "kapitalista mentalitás"

Igen, mintahogy a kiadási oldalba is, réges régen egy távoli galaxisban általában egy-két tsz gazdálkodott az adott vadásztársaság területén, s vadkárigényeik is szerények voltak, ma már sokan gazdálkodnak, s tisztelet a kivételnek, a vadkárigényeik is magasak, hol jogosan, hol nem.

Ma már nem lámpáznak, mást használnak.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
F.Máté
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 15


« Új üzenet #3419 Dátum: 2010. Október 09. - 19:45:04 »

Sajnos az elfiatalodás nálunk a Cserhátban, de szerintem országos szinten is probléma.  A mai vadászok többsége tudatlan, képtelen a trófeás vaddal gazdálkodni. Aki meg akarna valamit tenni, azt meg lehet kinéznék a többiek.
Az elfiatalodás megállításához, egy normális kilövési tervet kellene készíteni. A bikák minőségéhez   kellene kérni a kilövési engedélyt.  Mert hiába kérnek 20 bikára engedélyt  egy évre, ha nincs a környéken csak fiatal és középkorú bika... Soha nem is lesz nagy bika így.
Az állománybecsléssel óriási gondok vannak szerintem. A selejtezés az mehetne nagy erőkkel.
Jó lenne ha a mínusz pontokat szigorúan vennék, vagy kitalálnának rá valamit.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 [228] 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: