Oldalak: 1 ... 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 [472] 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1925702 alkalommal)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7065 Dátum: 2012. Június 21. - 08:09:41 »

tényleg befejeztem, mert már úgy érzem direkt szívatsz, elveszed a drága időm,  Tasli ahelyett, hogy a menyasszonyom simogatnám, méregetném!  Ördög
Ezek egy bika agancsai jobb lesz ha belenyugszol, az eddigi irományaid pedig dobhatod a kukába  Comput  Kávé    Nyihi

Agancsozó Nemtudomka pisikézik . . . !   Nyihi  Ördög  Vigyorog



 Wave Emelem
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7066 Dátum: 2012. Június 21. - 08:55:07 »


"Az élőhelyfejlesztés első helyen szerepel a vadgazdálkodási eszköztárban. A genetikai adottságok mellett az élőhely adottságai számottevően befolyásolják az egyed agancsképzési tulajdonságait. A génekben hordozott lehetőségek megjelenésének alapfeltétele az agancsépítéshez szükséges biológiai folyamatok ideális állapota. Ahhoz , hogy a genetikájában aranyérmes hím egyed valóban aranyérmes agancsot rakjon fel, szükséges a megfelelő takarmányozás (fehérje, ásványi sók stb.). Mindemellett a populáció egészségi állapota is alapvetően meghatározza a genetikai adottságok kifejeződését.

A krónikus betegséggel (bőrbagócsosodás, tüdő- vagy bélférgesség stb.) küzdő állat emésztése és a tápanyag felszívódása is kárt szenved, így a megfelelő takarmánnyal ellátott egyed nem tudja hasznosítani megfelelően a létfontosságú tápanyagokat, vitaminokat. Fontos megjegyezni, hogy a krónikus betegségek nem feltétlenül járnak általános állapot-leromlással, vagyis a megfelelő kondíciójúnak látott közepes trófeájú vad akár egy aranyérmes genetikájú egyed is lehet.

Összességében az agancsépítés jellemzőit döntően a genetikai tulajdonságok határozzák meg, ennek kifejeződéséhez járulnak hozzá a környezeti feltételek. Az öröklődés speciális jellemzői, az őz és a szarvas kevés utódszáma okozza, hogy a kiemelkedően jó genetikai tulajdonságok nem feltétlenül fejeződnek ki ugyanazon mértékben az utódokban. A selejtezési szokásainkat nem kell megváltoztatnunk. Statisztikailag ugyanis a legvalószínűbb eredmény az, hogy egy aranyérmes trófeájú vadnak érmes trófeájú utóda születik, de mindenesetre nagyobb az esélye annak, hogy újból aranyérmes utód  szülessen, vagy akár az apánál is nagyobb agancsú egyed lásson napvilágot . ( bár lehet jóval gyengébb is .)

A jó genetikai tulajdonságú vad korai lelövése a genetikai tulajdonságok megjelenésének statisztikai esélyeit jelentősen csökkenti, ami különösen az őzgazdálkodásban fontos.A vadgazdálkodási szempontból előnyös genetikai tulajdonságú bak , bika korai lelövése, a potenciálisan születendő utódszám csökkenése miatt, egyértelműen rontja a genetikai kulmináció statisztikai esélyeit. Ezek alapján szinte természetesnek hat a nőivarú egyedek szakszerű selejtezése is, ami időigényes munka. Az élőhely fontossága mellett , az állomány-szabályozása is nagyon fontos . A túlzott egyedszám az egészségi állapot romlását eredményezheti, ami a jó élőhelyek és genetikai adottságok mellett önmagában rontja az aranyérmes agancsok kialakulásának lehetőségét. Az élőhelynek megfelelő szarvasállomány mellett hatékonyabban tudnak érvényre jutni a genetikai adottságok ."  / K. /

 Wave Emelem

Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #7067 Dátum: 2012. Június 21. - 10:12:38 »

Nem tudom, honnan idézted Károly, de azt gondolom, hogy nagyon frappánsan összefoglalja azt, ami gyakorlati teendője lenne a vadgazdálkodónak.
Ha a táplálékba beleértjük a megfelelő vízellátást is (azt külön nem említi a szerző) akkor már csak egy dolog maradt ki a felsorolásból, a viszonylagos nyugalom. Mert hiába veszi fel a táplálékot, ha folyamatos zavarás miatt nem tud nyugodtan kérődzni, tökéletlen lesz a felszívódás.
1. jó genetikájú,megfelelő létszámú, egészséges állomány,
2.  megfelelő élőhely, sokszínű táplálék, némileg megsózva,
3. víz,
4. nyugalom.
Gyakorlatilag ennyi a tudomány. A többi nagyjából akadémikusi vita.

Lehet, hogy meséltem már, egyszer részt vettem egy "jövőbelátó" napon, amin a gyerekek környezettudatos nevelése volt a téma.
Óvónők, tanítók, tanárok tartottak előadást arról, hogyan plántálják a serdülőkbe a környezettudatos életvitelt.
Az egyik alsó tagozatos tanítónő másfél óráig mondta -  felsorolásszerűen - mi mindent tesznek a feladat érdekében. Az én felnőtt fejem is zsongott már az első negyedóra után, képzelem, mit jegyeztek meg mindebből a gyerekek. Pedig mindez csak a tananyag vázlatos felsorolása volt.
A végén a hozzászólásoknál annyit hozzáfűztem, hogy ehelyett elég lenne, ha a következőket megtanítanák velük, de azt zsigeri mélységig:
- Ne dobd el a szemetedet!
- Ne gyújtsd fel az erdőt, mezőt!
- Ne önts vegyszert az élővizekbe!
Mert a kevesebb, néha több.

Beszélhetünk addig bármiről, amíg mi magunk, vadászok végzünk a gímállományban negatív genetikai szelekciót. Lőjük az erőset, a nagy agancsút idő előtt és hagyjuk szaporodni a hitványát.
Űzzük, hajtjuk, vágjuk októbertől februárig, kutyával, kolomppal megállás nélkül, hogy egy perc nyugalma ne legyen.
A sózók használata ott tart, hogy bőgés előtt kidob a vadászmester a vélt bőgőhelyek közelébe egy-egy kocka sót (a földre persze, hogy örüljön a paraszt, ha nem veszi észre és törje a traktortengelyt, meg a nyakát, és belemegy a sós földért, a disznók által túrt gödörbe), ami odacsalja a sóra kiéhezett jószágot. Sószóró gímbikára.
Vízutánpótlásról, vadföldről beszélni már-már rózsaszínű álom, villanypásztorral aratásig bekerített „vadföldekben” gyönyörködöm naponta.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7068 Dátum: 2012. Június 21. - 10:42:32 »

Így van Lajos !  A  " 2.  megfelelő élőhely, ..." , ebben benne van minden .  Igen Pacsi Kézfogás

A sok "egyszerű lélek" meg feltűzi a nagymellényre az ilyen-olyan Nimród-érmet . . . !   Nyihi  OOO

 Wave Emelem
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #7069 Dátum: 2012. Június 21. - 11:17:12 »

Így van Lajos !  A  " 2.  megfelelő élőhely, ..." , ebben benne van minden . 

A megfelelő élőhely, ami a kulcsa mindennek, elvileg még megvan. De a vad nem jut hozzá, mert az élőhely föl van darabolódva, a vad el van zárva tőle, akadályozva van a szabad mozgásban.
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7070 Dátum: 2012. Június 21. - 11:50:59 »

akadályozva van a szabad mozgásban.
Vigyorog Vigyorog Vigyorog

Az államilag elvárt , helyes válasz : dr. Szemethy és tsai. ... !   Ördög Vigyorog

 Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7071 Dátum: 2012. Június 21. - 14:43:11 »

Naplózva

" There is good out there "
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #7072 Dátum: 2012. Június 21. - 16:32:15 »


...elég furcsa ünő!  Okos
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7073 Dátum: 2012. Június 21. - 16:39:22 »

...elég furcsa ünő!  Okos
Vélhetően "selejt".
Én már láttam agancsos tehenet,nagyon szép borjút vezetett.
Most már csak azt szeretném tudni,hogy ez törpe,vagy nem.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #7074 Dátum: 2012. Június 21. - 17:52:39 »

Vélhetően "selejt".
Én már láttam agancsos tehenet,nagyon szép borjút vezetett.
Most már csak azt szeretném tudni,hogy ez törpe,vagy nem.
Miért lenne törpe?
Ez egy normális fejlődésű, második agancsú bika! Még növeli a szárat, a középág után, aztán felrek egy erős villát, vagy jobbik esetben már koronás lesz az agancsa!
Ha Elaccc fotózta, akkor meg azon az élőhelyen jónak számít! (Szerintem.)
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11260


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #7075 Dátum: 2012. Június 21. - 18:28:00 »

De a bal és a jobb szár nem egy bikától származik az tuti... Stoel
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7076 Dátum: 2012. Június 21. - 19:54:30 »

Miért lenne törpe?
Ez egy normális fejlődésű, második agancsú bika! Még növeli a szárat, a középág után, aztán felrek egy erős villát, vagy jobbik esetben már koronás lesz az agancsa!
Ha Elaccc fotózta, akkor meg azon az élőhelyen jónak számít! (Szerintem.)

Nem én fotóztam, de egyetértünk  Emelem

http://www.fotozz.hu/fotot_megmutat?Foto_ID=236694
Naplózva

" There is good out there "
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7077 Dátum: 2012. Június 23. - 00:35:24 »

Nem én fotóztam, de egyetértünk  Emelem

http://www.fotozz.hu/fotot_megmutat?Foto_ID=236694

Maradjunk annyiban,hogy kérdésem ellenére agancs nélkül is tudnám,hogy melyik mappámban van a helye!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7078 Dátum: 2012. Június 23. - 10:15:07 »

Pedig ezt el kell hinni!
A magyarországi elfogadott tudományos meghatározás szerint a hazai szarvasállomány genetikailag homogén.
Mégis dr Szederjei Ákos közel száz törzsre osztotta az állományt.
Én más úton járva,hatvan felett járok,ebből egy az a típus,melyet Elaccc-féle törpének nevezek.Van más törpe is,van más szarvas is mely adott egyedei egyéb okból törpék,de nem örökítik  törpeségüket.Egyébként az anya jóval nagyobb mértékben örökít,mégsem védi senki a teheneket.
Erre próbálom rávezetni,az egyébként jó szándékú,engem mindig lehülyézőnek vádoló Elaccc-ot.
Gödöllői típusnak eddig felhozott példák között van olyan,melynek mátrai egyede 115,bakonyi egyede 115,somogyi egyede 120,kárpáti egyede 171 cm-es szárhosszat produkált,de van sok olyan egyede,mely zalai létére ugyanolyan rövid szárral büszkélkedhet,mint gödöllői testvére.
Okát keresve ez irányú gondolataimnak nyitottam egy mappát.Azt sejtem,hogy trófea,vagy hullott agancs látványa nem vezet nyomra.Élő szarvasok képei között kutakodom.
Van elképzelésem,mi lehet az oka.


Elaccc:
Ezt most komolyan mondod?

Komolyan mondod, hogy van itt egy rövid agancsú, alapból közepes testalkatú, közepes csontozatú, közepes koponyacsontú (rózsatövű)  (100cm) 14-es bika ami ezen a területen 8 kg-nál nem tud többet, (de az már itt is csúcs), és ha levinnéd Gemencre 14kg-os 18-20-as 120cm szárhosszúságú vadállat lenne belőle? (van egy barátom aki 150cm alacsony és mindig sír a szája, hogy törpe, még a nőknek sem kell, de ha elviszem a Hawaii szigetekre, szerinted pár év múlva Swarczenegger testalkata lesz és megnő 190cm-re?  ) Tévúton jársz ahogyan Forsterh mondta és én is azt mondom. Pont amiatt nem lenne lehetséges, amit állandóan szajkózol a gének miatt. Aztán meg azért mert sokféle típus létezik, de nem többszáz ahogyan mondod, ez nagy hülyeség! Esetleg később a génkeveredés miatt az utódai, majd lehetnek akkorák! De gyenge génállományú tehénnel keveredve, csak romlani fognak az agancs pontozás szerinti átlagai még a jobb területeken is. Azzal a módszerrel amivel Te nézed az agancsokat, ahány bika annyi típus létezik. Igaz abból rájöhettem volna már, hogy nem létezik két olyan agancs számodra, ami egy bika fejéről hullott volna! Ez megint nagy hülyeség vagy elvakultság?  

Mindent összegezve én nem szeretnék tanulni tőled semmit, Isten őrizz!!! Úgy érzem, már svferit is belerángatod a hülyeségekbe, a káoszba, de ha neki így jó?   Engem jórészt a természet tanított és ha nem haragszol megmaradok a természetben tapasztaltaknál, ami úgy érzem nem csak egy szűk kis helyecskére korlátozódik, de nem nagy terület, nem akarok mohó lenni, az egész országot egy ember úgysem tudja semmilyen szempontból megvizsgálni, pláne olyan aki visszautasítja az egyes tájegységen tevékenykedő, tapasztalatokkal rendelkező emberekék, vadászmesterek véleményét! Igaz vannak dunántúli agancsaim, meg sokat fogtam a kezemben láttam is,(már csak az összehasonlítás végett is), de a zömét azt biztos, hogy nem ismerem az ottani bikáknak. Viszont a kapitálisakat, kiemelkedő egyedeket általában ismerem az agancsmustrák, trófeamustrák, fotók révén. Ha 10 évig él egy szabadterületi bika nagyon ritka, mikor eltudják dugni az összes hullott agancsát...stb

Na mindegy, én a fórum olvasóival szívesen megosztom tapasztalataim az itteni (Eger-Pétervására környéki) szarvasállománnyal kapcsolatban. A hullott agancsokból számomra az derült ki, hogy test és agancsméret alapján háromféle szarvasbika létezik errefelé. Az egyik ami a leggyakoribb és (8-9-10 éves korára) 5,5-7 kg maximum trófeatömeget tud produkálni, ami tapasztalataim szerint az állomány 60%-át teszi ki. Ezek közül kerülnek ki ezüst és bronzérmesek is ritkán. (Talán jobb élőhelyen némelyik egyed elérhetné max. 10kg körüli trófeasúlyt is...)  Aztán van a két szélsőség 20% kistestű, kis koponyacsontú (rózsatövű) törpe bika, aminek a trófea tömege (6-7-8 éves korára) 1,5-5,5 kg között mozog, ezt bárhová vinnéd törpe marad. Harmadik csoport 10%, a kiváló génállományú, érmes, (kapitális). Amik itt ezen a környéken öregkorukra (10 év fölött) 10-12kg (jobb élőhelyen 14-15kg) trófeaproduktumra lehetnének képesek, ezekre kellene nagyon vigyázni!
Tudom ez egy nagyon tág csoportosítás de úgy érzem nem is fontos túlságosan szétboncolgatni ezt a témát, főleg állományfelismerési, javítási szempontból. Az már minden vadász egyéni felelőssége, hogy tovább tanulja-e az agancsok fejlődése alapján melyikből lesz ígéretes trófeás és melyiket kell "kiselejtezni". Úgy érzem azért itt a fórumon már elmondtam sok olyan ismertető jelet ami alapján bátran lehet selejtezni is.  A szakszerű selejtezés azért lenne fontos, hogy az előbb említett százalékos arányon javítsunk, hogy később az utódaink is szép szarvasbikákkal tudjanak majd gazdálkodni. A 20%-os törpe bika létszámot én nagyon soknak tartom, és azt javasolnám, hogy a selejtezési szempontoknál ez legyen az első szempont. Mutattam agancsokat törpe bikákról, felismerhetők agancsaik alapján is, nem csak kis testalkatukról. Aztán a 60% közepes testalkatú, agancsú bikáknál egyértelműen a kevesebb ágszámú, dárdás (gyilkos) bikák kiszedése lenne fontos, és a túl vékony, rövid agancsú, vagy sérült egyedek kiszedése. A megfelelő selejtezéssel megtudjuk akadályozni, hogy a gyengébb génállománnyal rendelkező bikák tudjanak örökíteni, és ezzel elősegítjük a szarvasállomány minőségi javulását.

A három nagy csoporton belül természetesen létezik agancstípus (koponyatípus) alapján nagyon sokféle, (széles terpesztési, szűk, abroncsos, villás, koronás, kehelykoronás, duplavillás, lapátos, vékony hosszú, rövid tömzsi, sötét színű, világosabb színű...stb) szinte nincs is két egyforma agancsú bika( kivétel a villás nyolcasok tízesek), de annak, hogy kinek mi tetszik túl sok jelentősége nincs is. Talán a selejtező szakember döntse el, hogy azon a területen, melyik agancstípusra van jobban kereslet, melyik agancstípus csalja be jobban a vendégvadászokat.  
« Utoljára szerkesztve: 2012. Június 23. - 12:22:34 írta Pyrus » Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7079 Dátum: 2012. Június 23. - 10:18:29 »

Tőlem ennyi telik . . . !   Fejvakarás Vállat von Nyihi     Vigyorog Vigyorog Vigyorog
Naplózva
Oldalak: 1 ... 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 [472] 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: