Oldalak: 1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 ... 876   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Céltávcsövek  (Megtekintve 1471862 alkalommal)
Fkorei
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1178


« Új üzenet #2205 Dátum: 2009. Május 26. - 20:50:10 »

Már több esetben leírtam, de számodra megismétlem, de hosszú lesz.
Ez gyári hiba, rossz az optikai elemek és szálkereszt elhelyezkedése, beszabályozása az optikai lencsékhez, stb.

Elsőként is a parallaxis egy optikai hibajelenség.
Ezt a hagyományos vadászcéltávcsöveknél ált 100m-től teszik, szabályozzák, parallaxis mentessé.
Két féle észlelhető parallaxis jelenség van.
És érthetően magyarázva, nem szakmailag.

01. mikor az optikát nem megfelelően szabályozták be és ezért vagy a szálkereszt képe nem éles, vagy a cél képe nem, tehát egyszerre a kettő nem látható élesen és ez nem korrigálható a dioptria-állító szerkezettel sem.


02. És ez a jobban ismert, mikor a fej mozgatásával a használó azt érzékeli, hogy a szálkereszt képe lóg, mozog.

Két féle és fajta parallaxis állítási megoldás ismert technikailag.
Objektív vagy front-parallaxosnak nevezett, ebben az esetben közvetlenűü az objektív lencsét mozgatjuk ki és befelé a burkolat tekerésekor.

Másik a központos, vagy oldalparallax-állításnak nevezett megoldás, mikor egy komplett optikai és mechanikai szerkezetet mozgatunk a távcső tubusában elhelyezve, azzal párhuzamosan.

Az objektív mozgatása megbízhatóbb, mert kevesebb elemet mozgat.
Oldalparallax-állítás, csak minőségi céltávcsöveknél megfelelő, mert ha az nem központos mozgatásilag a tubussal, akkor az téveszt, eltolja a képet, stb.

Mérni, ill. távolságbecslésre is kiválóan használható ez a kellemetlen hibajelenség.
És ugye az alapfeladatára, hogy különböző távolságokra teljesen parallaxis-mentessé tehető a céltávcső.

Ha egy bizonyos távolságra kiszabályoztuk a parallaxist, akkor más távon jelentkezni fog a hiba, főleg ez nagy nagyításon érzékelhető.
De ez a feladata, hogy csak egy bizonyos távolságon legyen mentes.
Mennem kell, elnézést ! Wave


Köszönöm szépen!
Az 2. jelenséget ismertem, az elsőt nem.
Okosabb lettem, köszi!
 Wave
Naplózva
sab
Vendég
« Új üzenet #2206 Dátum: 2009. Május 26. - 21:39:26 »

Köszönöm szépen!
Az 2. jelenséget ismertem, az elsőt nem.
Okosabb lettem, köszi!
 Wave
Wave Emelem
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #2207 Dátum: 2009. Május 27. - 17:06:26 »

Lenne egy kérdésem: mi az a porró?

Sajnos még nem is hallottam róla  Stoel

 Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4147


TSP


« Új üzenet #2208 Dátum: 2009. Május 27. - 17:18:31 »

Lenne egy kérdésem: mi az a porró?

Sajnos még nem is hallottam róla  Stoel

 Emelem

Google apánk ezt mondta reá: http://blglsl.freeweb.hu/tavcso/1_tipus/binokli.html (remélem ezt be szabad vágni és nem minősül reklmámnak)

Vagy félrehallottad, és akkor porhó...  gyozo
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2209 Dátum: 2009. Május 27. - 22:25:22 »

Ahogy a linkelt oldalon is látod, ez a porro, vagyis röviden a hagyományos, régi típusú binokulár.
Mostanság egyre inkább terjedőben a roof, azaz tetőélprizmás távcsövek.
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #2210 Dátum: 2009. Május 29. - 21:45:50 »

Aha! Már értem, köszönöm a segítséget!

Egyébként melyik a jobb? Mármint, gondolom nem hiába váltotta fel a tetőélprizmás a porrot...

 Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Donkó Ádám
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 114


« Új üzenet #2211 Dátum: 2009. Május 29. - 21:58:38 »


Szia Sab!

Szerinted egy 4x32-es régebbi, acélházas japán Tasco bírja egy 375-ös (cseh) rúgását? Nem akarom feltenni rá, csak puszta kíváncsiságból kérdezem Lövök

Üdv: Ádám
Naplózva

Donkó Ádám
Kun Gábor (Gaben85)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 806


« Új üzenet #2212 Dátum: 2009. Május 29. - 22:03:52 »

Segitsetek nekem kicsit hangosan gondolkodni!

Most egy Zeiss zielacht 8x56-os cső van fent a puskámon. Összehasonlítottuk Marksman 8x56-os S&B távcsövével és hát meggyőzött arról, hogy a gyenge szememnek valami jó szürkületü értékes, modernebb képpel rendelkező cső kéne.

Különböző okokból nem akarnék új szerelék gyűrűket csináltatni, vagy ha muszáj akkor csak a hátsót. A mostani gyűrű méretek 56 és 26mm. Ebből Az első használható minden mostani 50-es tárgylencséjű csőhöz. Esetleg fél milit kell levenni a gyűrű belsejéből.

Inkább a hátsónál van a gond. A legtöbb kályhacső 30 mm-es tubussal van, ritkább a 26mm-es ami nekem kéne.

Na itt jön a kérdés amihez ez a hosszú bevezető vezet: Zeiss Conquest, Kahles KX és CL sorozat, Swarovski Z3-as. Ezek mindegyike variábel, 50-es tárgyelncsés, inches belső mérettel (kb 26mm).

Ki mit ajánlana, választani ezek közül megbízhatóság és szürkületi érték alapján?

Szívesen veszek akár további ajánlatokat! Természetesen ha ezek egyikét sem ajánlja senki és a legjobb megoldást a 30-as hátsó gyűrűvel lehetne kihozni akkor megcsináltatom azt.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2213 Dátum: 2009. Május 29. - 22:14:36 »

Segitsetek nekem kicsit hangosan gondolkodni!

Most egy Zeiss zielacht 8x56-os cső van fent a puskámon. Összehasonlítottuk Marksman 8x56-os S&B távcsövével és hát meggyőzött arról, hogy a gyenge szememnek valami jó szürkületü értékes, modernebb képpel rendelkező cső kéne.

Különböző okokból nem akarnék új szerelék gyűrűket csináltatni, vagy ha muszáj akkor csak a hátsót. A mostani gyűrű méretek 56 és 26mm. Ebből Az első használható minden mostani 50-es tárgylencséjű csőhöz. Esetleg fél milit kell levenni a gyűrű belsejéből.

Inkább a hátsónál van a gond. A legtöbb kályhacső 30 mm-es tubussal van, ritkább a 26mm-es ami nekem kéne.

Na itt jön a kérdés amihez ez a hosszú bevezető vezet: Zeiss Conquest, Kahles KX és CL sorozat, Swarovski Z3-as. Ezek mindegyike variábel, 50-es tárgyelncsés, inches belső mérettel (kb 26mm).

Ki mit ajánlana, választani ezek közül megbízhatóság és szürkületi érték alapján?

Szívesen veszek akár további ajánlatokat! Természetesen ha ezek egyikét sem ajánlja senki és a legjobb megoldást a 30-as hátsó gyűrűvel lehetne kihozni akkor megcsináltatom azt.

Szevasz!

Hát először is az első kérdés, hogy a mostani 56-os távcsövedhez készült első gyűrűből le kell venni, hogy beleférjen egy 50-es cső?
Ezek szerint a mai 50-es csövek szélesebb külső mérettel bírnak, mint a jénai cső 56-os külső mérete  ???

A hátsó gyűrűvel szerintem nincs gond.
Ugye az egy coll az 25,4 mm, tehát a 26-os gyűrűdet hézagolni kell, ha nem akarod, hogy a távcső oldalát megnyomja a bilincs. (Ez megoldható símán.)

Nomármost, ha mindenképpen collos legyen a hátsó, az első meg max 50-es, akkor szerintem egy 8x50-es Swaro, vagy Kahles lenne a megoldás, hamár ilyen csövek kerültek szóba.
Ezek esti vadászatra is alkalmas csövek, persze nem variák.
Az általad felsoroltak közül és maximum a Kahlest merném javasolni, dehogy az mit tudhat este azt sem tudom.

üdv.
Naplózva
Kun Gábor (Gaben85)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 806


« Új üzenet #2214 Dátum: 2009. Május 29. - 22:19:26 »

Köszi a gyors választ!

Igazából annyira nem ragaszkodom a varia csőhöz. Futó gondolat volt, hogy nem lenne rossz.

Egyébként én is csodálkoztam! A zielacht pontosan 56mm. A Zeissek majd mindegyik 56mm az x50-esek közül, az SB meg 57mm.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2215 Dátum: 2009. Május 29. - 22:24:12 »

Köszi a gyors választ!

Igazából annyira nem ragaszkodom a varia csőhöz. Futó gondolat volt, hogy nem lenne rossz.

Egyébként én is csodálkoztam! A zielacht pontosan 56mm. A Zeissek majd mindegyik 56mm az x50-esek közül, az SB meg 57mm.

Értem.
Akkor a zielacht végülis nem is 8x56-os...
Általában a lencseméret + 6-7mm = front tubusméret.
Szerintem nézz körül annak függvényében mit bír a pénztárca.
Nekem egy vadásztársam van, aki 8x50-es Kahlest használ, a jól bevált 1-es szk.-tel.
Egyszer belekukkeroltam szürkületben...hát jó az a cső.  Kacsint
Ha oldható a szerlék akkor pláne felesleges a varia.
Naplózva
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #2216 Dátum: 2009. Május 29. - 22:24:45 »

Segitsetek nekem kicsit hangosan gondolkodni!

Most egy Zeiss zielacht 8x56-os cső van fent a puskámon. Összehasonlítottuk Marksman 8x56-os S&B távcsövével és hát meggyőzött arról, hogy a gyenge szememnek valami jó szürkületü értékes, modernebb képpel rendelkező cső kéne.

Különböző okokból nem akarnék új szerelék gyűrűket csináltatni, vagy ha muszáj akkor csak a hátsót. A mostani gyűrű méretek 56 és 26mm. Ebből Az első használható minden mostani 50-es tárgylencséjű csőhöz. Esetleg fél milit kell levenni a gyűrű belsejéből.

Inkább a hátsónál van a gond. A legtöbb kályhacső 30 mm-es tubussal van, ritkább a 26mm-es ami nekem kéne.

Na itt jön a kérdés amihez ez a hosszú bevezető vezet: Zeiss Conquest, Kahles KX és CL sorozat, Swarovski Z3-as. Ezek mindegyike variábel, 50-es tárgyelncsés, inches belső mérettel (kb 26mm).

Ki mit ajánlana, választani ezek közül megbízhatóság és szürkületi érték alapján?

Szívesen veszek akár további ajánlatokat! Természetesen ha ezek egyikét sem ajánlja senki és a legjobb megoldást a 30-as hátsó gyűrűvel lehetne kihozni akkor megcsináltatom azt.
Nekem Zeiss Conquest 3-9x50-es van az én igényeimnek tökéletesen, megfelel. Éjszaka, ha nincs korom sötét simán, lehet használni. De ha esetleg jársz, erre kipróbálhatod személyesen is.
Naplózva
Kun Gábor (Gaben85)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 806


« Új üzenet #2217 Dátum: 2009. Május 29. - 22:28:47 »

Értem.
Akkor a zielacht végülis nem is 8x56-os...
Általában a lencseméret + 6-7mm = front tubusméret.
Szerintem nézz körül annak függvényében mit bír a pénztárca.
Nekem egy vadásztársam van, aki 8x50-es Kahlest használ, a jól bevált 1-es szk.-tel.
Egyszer belekukkeroltam szürkületben...hát jó az a cső.  Kacsint
Ha oldható a szerlék akkor pláne felesleges a varia.

Oldható és szerencsére nagyon stabilan fekszik az első stekliben a gyűrű. Párszor levettem meg visszatettem belövéskor és gyönyörűen visszaállt.
Naplózva
Kun Gábor (Gaben85)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 806


« Új üzenet #2218 Dátum: 2009. Május 29. - 22:29:58 »

Nekem Zeiss Conquest 3-9x50-es van az én igényeimnek tökéletesen, megfelel. Éjszaka, ha nincs korom sötét simán, lehet használni. De ha esetleg jársz, erre kipróbálhatod személyesen is.

Köszönöm! Vizsgaidőszak után feltétlen élni fogok a lehetőséggel! Ahogy nézem kb másfél óra alatt ott vagyok kocsival.
Naplózva
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #2219 Dátum: 2009. Május 29. - 22:43:59 »

Köszönöm! Vizsgaidőszak után feltétlen élni fogok a lehetőséggel! Ahogy nézem kb másfél óra alatt ott vagyok kocsival.
Igen
Naplózva
Oldalak: 1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 ... 876   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: