Oldalak: 1 ... 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 [432] 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 ... 570   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Lőszer márkák, típusok, tapasztalatok  (Megtekintve 1148972 alkalommal)
hoho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 141



« Új üzenet #6465 Dátum: 2015. április 14. - 11:50:48 »

Sziasztok!

Hogy legyen egy ólommentes javaslat is, ha esetleg valaki konyhára is viszi a vadat.

30-06-osból lőttem el egy doboz Norma Kalaharit, amivel több disznót, néhány őzet hoztam terítékre. A disznókat viszonylag közelről, becserkelve, vagy szórón sikerült elejtenem. Volt gerincet ért lövés, volt tüdő lövés, és volt "rendes" blatt is. A tüdőlövés esetén 25m-re ment el a jószág, egy csepp vér nélkül, amin nagyon csodálkoztam, de szerencsére hallottam hol tört utoljára, és így nem lett gond. A többi esetben tűzben maradtak a disznók. Őz esetében a távolról "lágyon" lőtt sem ment messze, a nagy lyuk az elején működött, ellentétben a Barnes TTSX-el. (270 win -ből lőve)

A Barnes TTSX ilyen esetben (150-200m), ha borda közti bementtel volt tüdőlövés, nem expandált, csak mielőtt kiért volna az állatból, így egész hosszú menekülés, gyenge vér, kis roncsolás volt jellemző. Disznó esetén persze nincs ilyen gond, de én inkább a Barnes-ből is a TSX-et veszem. A Remington Hog Hammer -jét fogom most kipróbálni, ami 10,9 grammos Barnes TSX-el szerelt. Ebben kisebb a lyuk mint a Kalahari esetén, viszont olcsóbb 4000Ft-al egy doboz. A gyártó szerint "spéci" lőporral szerelt a munícó, kis torkolattűz, stb. Az biztos, hogy a lőtéri próba után, sok koszt nem hagyott a csőben, az eddigi "legtisztább" lőszerem. A vadkárelhárítás kezdődik lassan, ha 4-5db disznót lőttem vele, majd beszámolok a teljesítményéről.

A Kalahari jó lőszer, gyors, pontos, és jól működik mindenféle vad esetében, az átütő képessége pedig az Oryx-nál is jobb. (Norma gyári fotó) Bemeneti oldalon nincs nagy vérömleny, véraláfutás, sok kidobott hús, a vadtestben nincs ólom. 1000Ft körül van darabja, nem olcsó, de jó. A 270 win-hez fogom majd kipróbálni, de még van a többiből.

A Norma fotóján 4 lőszer van összehasonlítva, a Plastik Point, Vulkan, Oryx és a Kalahari. 100 yardról zselatínba lőve. Kaliber 30-06, Expansion 0,62 inch 3 esetben, a PP esetén 0,59 inch.
Maradványtömegek: Kalahari 150/150; Oryx 180/178; Vulkan 180/155; PP 180/133,5 grain. Mélységi hatás: Kalahari 17,25 inch; Oryx 14,5 inch; Vulkan 13,25 inch; PP 12,5 inch.
Ami szerintem az életben még jelentkezik, hogy a Kalahari a kisebb tömeg miatt gyorsabb, e miatt jobb a sokk hatása. (több tűzbe rogyás)

Remélem nem únjátok ezeket ...

Üdv!
HZ
Naplózva

„Ha szereted az életet, ne pocsékold el az idődet, hiszen az idő az élet maga.”
Stefi
Vendég
« Új üzenet #6466 Dátum: 2015. április 14. - 12:59:30 »

Sziasztok!

Hogy legyen egy ólommentes javaslat is, ha esetleg valaki konyhára is viszi a vadat.

Ami szerintem az életben még jelentkezik, hogy a Kalahari a kisebb tömeg miatt gyorsabb, e miatt jobb a sokk hatása. (több tűzbe rogyás)

Remélem nem únjátok ezeket ...

Üdv!
HZ


Akár vitaindító is lehet . Mint ólomgöbecs fan ezeket kicsit másként látom.
- Szerintem a "konyhára lőtt" vad nem alapfeltétele az ólommentes lövedék . Még ólommérgezésről ez ügyben nem hallottam a húsveszteség pedig leginkább a attól függ hova céloztunk na meg hogy végül is hol találtuk el. ( Lásd a segítsünk egymásnak topikba belinkelt disznó portrét .  Ördög  )

- Ezt is leírtam már néhányszor de 600-700 elejtett nagyvad után ( van akinek sok van aki nagyságrendekkel többet lőtt ) tagadom azt a sokat emlegetett hydrodinamikai sokkhatást ami elsősorban a lövedék sebességétől függ. Sőt ha erre törekedtem mindig csúnya rossz tapasztalataim származtak. A vadhoz képest gyenge (fo@ból gyúrt) emlősben az emberben lehet hogy van ilyen kimutatható hatás de én nem tudok mondani olyan esetet amikor ezt tapasztaltam volna. Az ellenkezőjét sokkal inkább .     Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3151



« Új üzenet #6467 Dátum: 2015. április 14. - 13:43:16 »


"...tagadom azt a sokat emlegetett hydrodinamikai sokkhatást ami elsősorban a lövedék sebességétől függ. ..."

Abszolut egyetértek. Ha annyira érvényes volna, mint amennyire szeretik ezt emlegetni a nagyon hozzáértők, akkor nem így nézne ki egy sebcsatorna. Összefüggő folyadék - ami ezáltal összenyomhatatlan - csak az erekben van, de azon meg az erek rugalmassága miatt nem fog "végigfutni" a hidrodinamikai ütés, hisz az ér fala baromira rugalmas, nem fog úgy viselkedni, mint egy hidraulika cső. A többi testfolyadék meg, ami a szövetek közt van, az meg épp a környező szövetek rugalmassága miatt nem fogja "egész testre kiterjedő" módon átadni az ütést. Szóval szerintem is csak közszájon terjedő urbánus legenda, "divat"...
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1411



« Új üzenet #6468 Dátum: 2015. április 14. - 15:17:06 »

Azt mondják, hogy tüsszentés közben lehet agyvérzést kapni. Az is valami hidrodinamikai hullám elven jön.  Vállat von
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #6469 Dátum: 2015. április 14. - 15:17:40 »

Abszolut egyetértek. Ha annyira érvényes volna, mint amennyire szeretik ezt emlegetni a nagyon hozzáértők, akkor nem így nézne ki egy sebcsatorna. Összefüggő folyadék - ami ezáltal összenyomhatatlan - csak az erekben van, de azon meg az erek rugalmassága miatt nem fog "végigfutni" a hidrodinamikai ütés, hisz az ér fala baromira rugalmas, nem fog úgy viselkedni, mint egy hidraulika cső. A többi testfolyadék meg, ami a szövetek közt van, az meg épp a környező szövetek rugalmassága miatt nem fogja "egész testre kiterjedő" módon átadni az ütést. Szóval szerintem is csak közszájon terjedő urbánus legenda, "divat"...

Azért erre ne vegyél mérget... "urbánus legenda"

Más kérdés, hogy ez ennél sokkal-sokkal összetettebb. De nem akarok nekilódúlni, és én is azt szeretem ha van egy golyóbisban ólom...
De azért van - lesz létjogosultsága az "ólom nélküli" lövedékeknek is csak szerintem addig vadászni kár erőltetni, amíg nem muszáj....

 Emelem Wave




Naplózva

Üdv End
Stefi
Vendég
« Új üzenet #6470 Dátum: 2015. április 14. - 16:07:19 »


 addig vadászni kár erőltetni, amíg nem muszáj....



 Igen  Pedig az ólom természetes anyag - onnét van és oda juttatjuk vissza csak egy kicsit átcsoportosítva . Hogy ezt kifogásolják már nem kell sötétzöldnek lenni elég szimplán sötétnek is .             

Valamikor belemélyedtem én az emberekre gyakorolt hatásába az ilyen nagysebességű lőszereknek a "kis és mikrókaliberű fegyverek" témakörében és az ott tanulmányozott  szakirodalmak alapján azt gondoltam hogy a vadtestben is így működik a dolog de én úgy tapasztaltam hogy egyáltalán nem - még őzben sem vaddisznóban meg pláne nem. Még akkor sem ha tuti hogy 850m/s fölötti sebességgel csapódott be a lövedék és a szív szétrobbant nem maradt két ujjnyinál nagyobb darab de vagy 120 métert még tudott futni. Jó néhány tapasztalt vadász véleményét hallottam köztük orvosokét is de gyakorlati jelentőséget ennek nem tulajdonítottak.             Emelem
Naplózva
hoho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 141



« Új üzenet #6471 Dátum: 2015. április 14. - 17:14:30 »

Még akkor sem ha tuti hogy 850m/s fölötti sebességgel csapódott be a lövedék és a szív szétrobbant nem maradt két ujjnyinál nagyobb darab de vagy 120 métert még tudott futni.

Én ez írtam - gyorsabb, e miatt jobb a sokk hatása. (több tűzbe rogyás)

Szóval, ha egy ugyan olyan golyó gyorsabban csapódik a testbe, annak a "robbantó" hatása nagyobb lesz, akár még az is előfordul, mint a fenti esetben is történt, hogy nem lyuk lesz a szíven, hanem nem marad belőle semmi. A kvázi felrobbant szervű vad pedig kimutathatóan gyakrabban fog tűzbe rogyni. Nem tudom ezen miért is kezdtetek el vitázni ...
A 300WM tulajdonosok sem azért tapasztalnak több tűzbe rogyást, mert a disznó látja a feliratot a hüvelyen ...

Üdv!
HZ
Naplózva

„Ha szereted az életet, ne pocsékold el az idődet, hiszen az idő az élet maga.”
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #6472 Dátum: 2015. április 14. - 17:19:59 »

Ne! Ne! Ne! Ne hagyd abba!   Röhög
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #6473 Dátum: 2015. április 14. - 17:42:45 »

Ne! Ne! Ne! Ne hagyd abba!   Röhög

Támogatom !   Nem szól szám
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #6474 Dátum: 2015. április 14. - 18:45:55 »

Én ez írtam - gyorsabb, e miatt jobb a sokk hatása. (több tűzbe rogyás)

Szóval, ha egy ugyan olyan golyó gyorsabban csapódik a testbe, annak a "robbantó" hatása nagyobb lesz, akár még az is előfordul, mint a fenti esetben is történt, hogy nem lyuk lesz a szíven, hanem nem marad belőle semmi. A kvázi felrobbant szervű vad pedig kimutathatóan gyakrabban fog tűzbe rogyni. Nem tudom ezen miért is kezdtetek el vitázni ...
A 300WM tulajdonosok sem azért tapasztalnak több tűzbe rogyást, mert a disznó látja a feliratot a hüvelyen ...

Üdv!
HZ

Ezt csak megerősíteni tudom ! A 3006 -tal is sok vadat lőttem de már a 300WM-től is eldült legalább annyi . Azért ezt a kettőt mondom mert a mag mindkettőnél ugyan az a NP mag volt . Mivel csak hazai vadat lőttem ezért csak az azokon tapasztaltakra tudok hivatkozni .
Naplózva
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #6475 Dátum: 2015. április 14. - 19:05:41 »

A 9,3-asnál is elég gyakori a tűzberogyás (nem pont disznóra gondolok) , pedig az azért elég lassú. 
Naplózva
hoho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 141



« Új üzenet #6476 Dátum: 2015. április 14. - 19:09:16 »

Ha ugyan az a golyó gyorsabban megy, hidd el, hogy még gyakrabb lenne.
Naplózva

„Ha szereted az életet, ne pocsékold el az idődet, hiszen az idő az élet maga.”
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #6477 Dátum: 2015. április 14. - 19:20:38 »

Én ez írtam - gyorsabb, e miatt jobb a sokk hatása. (több tűzbe rogyás)

Szóval, ha egy ugyan olyan golyó gyorsabban csapódik a testbe, annak a "robbantó" hatása nagyobb lesz, akár még az is előfordul, mint a fenti esetben is történt, hogy nem lyuk lesz a szíven, hanem nem marad belőle semmi. A kvázi felrobbant szervű vad pedig kimutathatóan gyakrabban fog tűzbe rogyni. Nem tudom ezen miért is kezdtetek el vitázni ...
A 300WM tulajdonosok sem azért tapasztalnak több tűzbe rogyást, mert a disznó látja a feliratot a hüvelyen ...

Üdv!
HZ

Mint 22 éve 300-as Winchester Magnummal vadászó, kicsit feljogosítva érzem magam arra a pontosításra, hogy a 300-as Winmaggal vadászók akkor tapasztalnak több tűzberogyást, amennyiben arra alkalmas lövedékkel vadásznak belőle, a megfelelő vadfajra választanak megfelelő lőszert és természetesen a találat is jó. A 300-as Winmag – és a többi 300-as magnum - sokkal érzékenyebb a jó lövedékválasztásra, mint az egyéb standard kaliberek.
Kérdezd azokat a vadászkísérőket, akik sok vadászt kísértek……
Egyébként ma direkt megkérdeztem egy jó vadászcimborámat, hogy mondaná el a tapasztalatát a Norma Kalahari-val a 300-as Winmagból......
Már 13 grammos Oryx-al vadászik a 300-asból. Mosolyog
A Kalahari rettenetesen roncsol, ledarál mindent, lapocka találatnál a vad egész eleje ment a lecsóba, nem csak a lapocka….de elsődlegesen nem a sebesség miatt, hanem a szerkezete miatt. Ugyanis leszakadnak a kis szirmok róla tovább roncsolva az egész mindenséget….. akárcsak egy ólom elejű lövedék. Lásd még KJG és társai. Ugye, a Barnes nem így működik. Ez a nagy különbség, nem elsődlegesen a sebesség.
 Emelem
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #6478 Dátum: 2015. április 14. - 19:25:39 »

Ha ugyan az a golyó gyorsabban megy, hidd el, hogy még gyakrabb lenne.

Semmi baj, kérdezz olyat, aki 378-as Weatherby-vel vadászik európai méretű vadakra (kb. 20-200 kg).... az általad kívánatosnak ítélt helyzetet kb. ez hozza...... jaaa, hogy nem nagyon van olyan.... azért annak lehet oka és nemcsak a lőszer ár! Kacsint  Vigyorog
 Emelem
Naplózva
hoho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 141



« Új üzenet #6479 Dátum: 2015. április 14. - 19:44:44 »

Semmi baj, kérdezz olyat, aki 378-as Weatherby-vel vadászik európai méretű vadakra (kb. 20-200 kg).... az általad kívánatosnak ítélt helyzetet kb. ez hozza...... jaaa, hogy nem nagyon van olyan.... azért annak lehet oka és nemcsak a lőszer ár! Kacsint  Vigyorog
 Emelem


Amiről itt szó volt, annak ehhez szerintem nem sok köze van, amit írtál.

Arról volt szó, hogy egy gyorsabban repülő golyó nagyobb roncsolást okoz, és a jobban roncsolódott élő szervezett előbb pusztul el. Kb. erről szól ez az eszmecsere, ami valamiért nem érthető.

Üdv
HZ
Naplózva

„Ha szereted az életet, ne pocsékold el az idődet, hiszen az idő az élet maga.”
Oldalak: 1 ... 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 [432] 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 ... 570   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: