Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 234   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Erdei Szalonka. Új!  (Megtekintve 562781 alkalommal)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #165 Dátum: 2008. Október 02. - 09:44:10 »

Sábi!

A szalonka vadászható faj maradt. Csak nincs idény.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #166 Dátum: 2008. Október 02. - 09:47:05 »

Egyúttal felhívást is közzéteszek: valamilyen olyan szakember jelentkezését várom, aki megfogalmaz egy kb. 20 soros szakmai részt a tájékoztató kísérőlaphoz. Ebből ki kell derülnie:

- miért nem veszélyezteti a faj fennmaradását a húzáson való vadászat,
- miért fontos a nemzeti vadászhagyományok szempontjából a faj húzáson való vadászata.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #167 Dátum: 2008. Október 02. - 12:20:18 »

Na azért ennyire ne tülekedjünk... Vigyorog
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #168 Dátum: 2008. Október 02. - 12:51:52 »

Sábi!

A szalonka vadászható faj maradt. Csak nincs idény.

Az ötöst is megnyerhetném.
Csak nem húzzák ki.
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3607


« Új üzenet #169 Dátum: 2008. Október 02. - 17:01:02 »

Egyúttal felhívást is közzéteszek: valamilyen olyan szakember jelentkezését várom, aki megfogalmaz egy kb. 20 soros szakmai részt a tájékoztató kísérőlaphoz. Ebből ki kell derülnie:

- miért nem veszélyezteti a faj fennmaradását a húzáson való vadászat,
- miért fontos a nemzeti vadászhagyományok szempontjából a faj húzáson való vadászata.

Talán valamelyik egyetemet kéne ezzel megkeresni, nem?

Kutattak egy csomót ebben a témában, csak tudnak írni 20 kenetteljes sort...
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3607


« Új üzenet #170 Dátum: 2008. Október 02. - 17:05:04 »

"Kívánja-e, hogy az erdei szalonka (scolopax rusticola) a magyar nemzeti vadászhagyományoknak megfelelően a Magyar Köztársaság területén ismét tavaszi idényben, húzáskor legyen vadászható és ennek érdekében a magyar Országgyűlés és a Kormány megtegye a szükséges intézkedéseket az Európai Unió szerveinél?"

A "legyen vadászható" -t én megfordítanám "vadászható legyen" -re - szerintem inkább így utal arra amit el akarunk érni.
Girgi ötlete nagyon jó, hangsúlyozni kéne a más országoktól való különbözőséget (a másság most úgyis nagy divat  Nyihi Nyihi Nyihi), és a kíméletességet.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Palánki Gábor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 135


WWW
« Új üzenet #171 Dátum: 2008. Október 02. - 17:41:30 »

Szia Viktor!

Ha az ívek mellé kell valami kísérő szöveg, akkor én valami ilyesmit javasolnék:

Tisztelt Hölgyem/ Uram!

Az erdei szalonka (Scolopax rusticola) tavaszi, húzáson való vadászata a magyar vadászati hagyományok szerves részét képezi. Olyan vadászati formáról van szó, amely nem kecsegtet nagy és látványos eredménnyel, sokkal inkább hangulata az, ami pótolhatatlan. A szalonkahúzás sok, kevésbé tehetős vadász igen fontos, vagy akár egyetlen vadászati lehetősége. Jelenleg úgy tűnik, a 2008. évi tavasz volt az utolsó, amikor az „erdők királynőjére” vadászhattunk. Az Európai Unió madárvédelmi irányelvének megfelelően a jövő évtől Magyarországon nincs vadászati idénye, mivel a tavaszi vadászatot az említett irányelv tiltja.
Az erdei szalonka egész Európában vadászható faj, szó sincs arról, hogy a vadászat veszélyeztetné fennmaradását. Európa legtöbb országában hagyományosan őszi hajtóvadászatokon, de Ausztriában tavaszi húzásokon is vadásszák. A magyarországi vadászat eddig sem veszélyeztette az európai állományt, hiszen a hazánkban tavasszal elejtett szalonkák száma nem érte el a 10000 darabot, ezzel szemben a teljes európai terítéket közel 4 millióra becsülik évente! A húzáson történő vadászat sokkal kisebb esélyt ad a szalonka elejtésére, mint a hajtás, ugyanakkor a korábbi hazai rendelkezések megszabták a naponta elejthető maximális darabszámot is. E mellett tudni kell, hogy a tavaszi húzáson elejtett szalonkák között lényegesen kisebb a tojók aránya, mint az őszi hajtások esetében, vagyis a faj szempontjából -ésszerű keretek között- a tavaszi vadászat kisebb veszteséget okoz.
Az Európai Unió irányelvei a tagállamokra nézve kötelezőek. Van azonban lehetőség arra, hogy egy tagállam sajátos nemzeti érdekeire, vagy hagyományaira hivatkozva felmentést kérjen és kapjon valamely irányelv betartása alól. Élnünk kell ezzel a lehetőséggel! Támogassa aláírásával e kezdeményezést, hogy sok más, csak Magyarországra jellemző szép hagyományunk mellett vadászati kultúránk e fontos, régi elemét is megtarthassuk!


Na, persze van mit finomítani rajta, de indulásnak talán jó lesz.
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #172 Dátum: 2008. Október 02. - 19:24:46 »

Szia Gábor!
Amit irtál az lényegre törő és szakmailag is meg alapozott.Igy az esetlegesen nem vadász de a vadászat iránt érdeklődő is meg érti a lényegét.Üdv:HSanyi
Naplózva
Zsömbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 113


« Új üzenet #173 Dátum: 2008. Október 02. - 20:07:13 »

Szerintem is jó ez a rövid kis ismertető. Talán bele lehetbe írni, hogy nem a mi kis pár ezres terítékünk, hanem a "kollégák" hálói gyérítik nagy mértékben a faj egyedszámát. Viktor, biztos vagyok benne, hogy dr.Faragó professzor is segítene összeírni egy ilyen kis ismertetőt, ha több variáció közül szeretnénk választani. Ez ügyben keresd Burhinus-t, ő hamar tud intézkedni.
Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4591



« Új üzenet #174 Dátum: 2008. Október 02. - 20:14:14 »


Gábor!

Szerintem is jól, érthetően és röviden leírtad!

Csontmetsző!

Nekem nagyon gyanús, hogy az egy kitömött madár!
Mindkét képen ugyanúgy áll a feje és a farktollai. Meg ugyanúgy zöld mohán(?) áll, ami levelekkel van takarva.
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #175 Dátum: 2008. Október 02. - 22:05:03 »


Csontmetsző!

Nekem nagyon gyanús, hogy az egy kitömött madár!
Mindkét képen ugyanúgy áll a feje és a farktollai. Meg ugyanúgy zöld mohán(?) áll, ami levelekkel van takarva.
[/quote]
Jó az észrevételed Okos! Nem állítottam, hogy nem az, erre utaltam a kép fölé írt kérdéssel is. Pihent agyú vagyok, bocs. Egyébként az első és talán az utolsó szalonkám szerepel a képen. Ne riadjon meg ettől a szentségtörő kijelentéstől senki. Csak felénk a végeláthatatlan kukoricások között szinte kizárólag vadregényről szól a tavaszi szalonka varázs. Talán tíz évnyi tavaszköszöntés után az idei március szalonkatermése ez a számomra Egyetlen Hosszúcsőrű. A párom már erősen kételkedett a madárka létezésével kapcsolatban!  Fejvakarás Ehhez képest hanyatt homlok rohantunk érte, amikor lehullott! Egyszer majd megírom a történetét.  Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Viktor
Vendég
« Új üzenet #176 Dátum: 2008. Október 04. - 17:23:06 »


Na, persze van mit finomítani rajta, de indulásnak talán jó lesz.

Nem is olyan sokat... Mosolyog Igen Igen Igen ÖrömNeked
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3607


« Új üzenet #177 Dátum: 2008. Október 04. - 18:27:45 »

Az ausztriai tavaszi vadászatra nem kéne hivatkozni, hisz az is ugyanúgy sérti az irányelvet.

Illetve kérdés, hogy a sógorok kértek rá derogációt vagy csak simán sz@rnak az unióra irányelvestül... Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #178 Dátum: 2008. Október 04. - 18:47:17 »

Az ausztriai tavaszi vadászatra nem kéne hivatkozni, hisz az is ugyanúgy sérti az irányelvet.

Illetve kérdés, hogy a sógorok kértek rá derogációt vagy csak simán sz@rnak az unióra irányelvestül... Vállat von

Szerintem az utóbbi. Gábor tájékoztatóját egy az egyben át lehetne venni az utolsó három sor nélkül, ugyanis sajnos a madárvédelmi irányelvben nincs lehetőség a nemzeti hagyományokra való hivatkozással történő derogációra.
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3607


« Új üzenet #179 Dátum: 2008. Október 04. - 19:19:56 »

A Veszprém megyei kamara elindított valamit. Küldtek egy aláírásgyűjtő ívet, de nem tudom...

Hétfőn beszkennelem és fölteszem.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 234   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: