Oldalak: 1 ... 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 [606] 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 ... 981   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós fegyverekről általában  (Megtekintve 1754407 alkalommal)
SteyrGabi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 122


« Új üzenet #9075 Dátum: 2015. április 02. - 07:36:56 »

Nagy tisztelettel köszöntök mindenkit!

A tavalyi évben már írtam a fórumon a 30.06 cal. rovatban, de most általánosságban érdeklődnék bizonyos kaliberekről. Korábban 6,5x68 cal-rel és RWS KS 8,2 gr. lőszerrel vadásztam, s nagyon megszerettem ezt a kalibert, őztől bőgő bikáig több vadat is elejtettem, s az esetek többségében nem mentek el a vadak, vagy csak 20-30 méterre (a somogyi vadász barátaim, mindig kifejtették, hogy némi aggodalommal tekintenek a kaliberemre bika vadászatkor). A terelő és hajtó vadászatokon viszont nem tudtam sikeresen vadászni vele (nem véletlenül, mert nem arra való), így kaliberváltás mellett döntöttem. 30.06 cal. lett az új szerzemény, s hozzá az RWS Silverselection Evo 11,9 gr.-os lőszer, de az az igazság, hogy eddig nem minden esetben voltam és vagyok vele megelégedve. Lasvadászatokon alapvetően jól működik minden, de távolabbi lövéseken (150-200, max. 250 m) már korán sem olyan eredménnyel zárok, mint a 6,5x68-assal. Több esetben is elvitte a lövést a nagyvad. Tudom más kaliberekről beszélünk. Az az igazság, hogy elbizonytalanodtam a 30.06-os kaliberrel kapcsolatosan, s most kaliber váltáson gondolkodom. Alapvetően őztől bikáig mindenre vadászom, így a kaliberválasztás során ez fontos szempont.

Több gondolat is kavarog bennem:
1. Egy kaliberrel vagy 2 kaliberrel érdemes hosszú távra berendezkedni?
2. Ha egy "univerzális" kaliber mellett marad az ember, akkor érdekelne, hogy ki mire esküszik? (30.06, 7mm Rem. Mag., 300WM, stb.)
1. Ha 2 kaliberrel tervez az ember, akkor mit javasoltok? (6,5x68+8x68; .243+8x57JS, 6,5x55+9,3x62, stb.)


Alapvetően maradnék az 1 kaliber mellett (már csak anyagi megfontolásból is), de hosszútávra szeretnék dönteni, így esetleg a 2 kaliber is szóba jöhet (némi időeltolással).

Tisztelettel,

Jurex78

Szia!
Nem hinném, hogy kalibert kellene cserélned, inkább próbáld ki a Winchester Power Max Bonded 11,7-est, vagy a Sako Hammerhead 11,7-est.
Az RWS EVO viszonylag kemény lőszer standard kaliberhez. Hosszú lövéseknél, ahol már jelentősen meglassul, nem fog kellően gombásodni
és valószínű, hogy csak kilyukasztja a vadat. Ha esetleg még lehetőséged, akkor kipróbálhatod még a Federal Premium Fusion 10,7-est, vagy 11,7-est.
Ha viszont váltani akarsz és egy puskára, akkor 300 WinMag, az lapos és "hatékony" is.
Üdv.
« Utoljára szerkesztve: 2015. április 02. - 08:01:33 írta Voldi » Naplózva
Jurex78
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #9076 Dátum: 2015. április 02. - 07:45:21 »

Sako super hammerhead, Geco Plus, Lapua Mega, stb... lehet válogatni. Kacsint  Wave

Köszönöm!  Emelem
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #9077 Dátum: 2015. április 02. - 08:13:54 »

Szintén  Emelem!

Ez a hülyebogár dolog érdekes...

Van igazság abban, amit írtál. Ugyanakkor maradnék az 1 fegyvernél, csak esetleg mellé érkezne egy váltócső. A 6,5x68-ashoz a 8x68-as párosítható zárfej csere nélkül. Bár, ha az ember ráadja a fejét a projektre, akkor már nem ezen múlik...  OOO

A 8x68-asról mi a véleményed?

Jurex78


Nálam jelenleg a 8x68S - 243 win. kombináció van. És szerintem marad is örökre. Röviden ez tükrözi a véleményemet mindkét kaliberről  Ördög A hülyebogár miatt biztos lesznek néha "beugrók", de alapvetően ez a bázis. Kutya miatt egy olcsó 8x57 utánkeresőnek talán talán még befigyelhet.

Ha vmiért a 30-06ot már végleg "eltemetted", akkor egy kalibernek a 8x68S is megfelel - szerintem - (mint ahogy többen ajánlották a 300WM-et is). Utóbbihoz azért nagyobb a választék a gyári lőszerekben (meg magokban is persze, ha töltesz). 8x68S-ben a 11,7es KS, de még a 12,1es H-Mantel is igen lapos röppályát ad.

Ha csak a 8x68 lenne, akkor töltenék egy 11,7es magot  + mellé egy 14,3-14,5est (erdei-, szóró-, hajtóvadászat). Mint a piros hetes (csak nehogy a legvége előtt kicsalják)... Ördög
Mivel ott a 243, ezért csak a nehezebb magot töltöm, gyári h-mantel meg van még két doboz, majd összelövöm vhogy a kettőt.

 Wave
Naplózva
Jurex78
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #9078 Dátum: 2015. április 02. - 08:15:55 »

Kedves Barátom! Tíz hozzászólásodból annyit tudtam leszűrni, hogy "vadászias"-ságot nem tőled fogok tanulni.
Üdvözlettel! sanyooo  Emelem

Kedves Vadásztárs!

Nyugodj meg, kölcsönös az érzés! De hidd el, a vadásziasságot nem a fórumon tett hozzászólások számában mérik.  Kacsint Az emberi oldal (pl: udvariasság, segítőkészség, tisztelet, stb.) meg más kérdés...  Nem szól szám, ezt döntsd el te magadban. Hála az Istennek boldog és elégedett vadász vagyok, sok vadászélménnyel! A kaliberemmel kapcsolatosan van némi hiányérzetem és aggályom, s az esetleges kaliberváltás (vagy lőszerváltás) kapcsán kértem tanácsot a fórumon lévő vadásztársaktól (több szem többet lát, több fül többet hall, ergó több vadász, több tapasztalat...). Szerencsére vannak, akik érdemben szóltak hozzá és segítőkészen álltak a felvetésemhez és a kérdéseimhez.

Mindezek ellenére, én minden jót és vadászélményeket kívánok Neked!

 Emelem

Naplózva
Jurex78
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #9079 Dátum: 2015. április 02. - 08:41:17 »

Szia!
Nem hinném, hogy kalibert kellene cserélned, inkább próbáld ki a Winchester Power Max Bonded 11,7-est, vagy a Sako Hammerhead 11,7-est.
Az RWS EVO viszonylag kemény lőszer standard kaliberhez. Hosszú lövéseknél, ahol már jelentősen meglassul, nem fog kellően gombásodni
és valószínű, hogy csak kilyukasztja a vadat. Ha esetleg még lehetőséged, akkor kipróbálhatod még a Federal Premium Fusion 10,7-est, vagy 11,7-est.
Ha viszont váltani akarsz és egy puskára, akkor 300 WinMag, az lapos és "hatékony" is.
Üdv.

 Emelem

A Winchester Power Max Bonded 11,7 gr-os lőszerről már mástól is hallottam, hogy ár-érték arányban és eredményesség szempontjából is kedvező.

Nagyon köszönöm a segígítséget!

Szép napot!
Naplózva
Jurex78
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #9080 Dátum: 2015. április 02. - 08:49:50 »

Nálam jelenleg a 8x68S - 243 win. kombináció van. És szerintem marad is örökre. Röviden ez tükrözi a véleményemet mindkét kaliberről  Ördög A hülyebogár miatt biztos lesznek néha "beugrók", de alapvetően ez a bázis. Kutya miatt egy olcsó 8x57 utánkeresőnek talán talán még befigyelhet.

Ha vmiért a 30-06ot már végleg "eltemetted", akkor egy kalibernek a 8x68S is megfelel - szerintem - (mint ahogy többen ajánlották a 300WM-et is). Utóbbihoz azért nagyobb a választék a gyári lőszerekben (meg magokban is persze, ha töltesz). 8x68S-ben a 11,7es KS, de még a 12,1es H-Mantel is igen lapos röppályát ad.

Ha csak a 8x68 lenne, akkor töltenék egy 11,7es magot  + mellé egy 14,3-14,5est (erdei-, szóró-, hajtóvadászat). Mint a piros hetes (csak nehogy a legvége előtt kicsalják)... Ördög
Mivel ott a 243, ezért csak a nehezebb magot töltöm, gyári h-mantel meg van még két doboz, majd összelövöm vhogy a kettőt.

 Wave


 Emelem

Te vagy az én emberem... Őszinte leszek, a 8x68S kaliber nagyon csiklandoz egy ideje. Ha a 2 kaliber mellett döntenék, akkor a 8x68S lenne az egyik. De az az igazság, hogy a környezetemben nincs vadász, aki ezt a kalibert használná, és amikor szóba hoztam, hogy ebben gondolkozom, néztek rám, hogy normális vagyok-e  Meglepődött...

Szóval, ha nem sértelek meg, érdekelne a lehetőségekhez és a rám szánható idődhőz mérten minden erről a kaliberről. Miként viselkedik, mennyire roncsol, hajtásban esetleg lágy részt érő lövés esetén mit produkál, stb... Lehet, hogy hirtelen ez így sok, de bocsájtsd meg...

Válaszod előre is köszönöm!

Tisztelettel,

Jurex78
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #9081 Dátum: 2015. április 02. - 10:20:18 »

hogy a 30.06-ossal 150 méter felett, 200 méter környékén már nem jellemző a tűzberogyás
Ha neked a "tűzberogyás" a fontos akkor vegyél 50BMG-t.
A 9.3-asokkal sem "jellemző" a tűzberogyás mert az erősen találati pont függő. Aki meg azzal a dumával jön, hogy "nekem minden vadam tűzberogyott", az vagy hazudik, vagy életében három nagyvadat lőtt, azt is szórón ötven méterről.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4589



« Új üzenet #9082 Dátum: 2015. április 02. - 10:33:41 »

Aki meg azzal a dumával jön, hogy "nekem minden vadam tűzberogyott", az vagy hazudik, vagy életében három nagyvadat lőtt, azt is szórón ötven méterről.

Van még egy lehetőség, ami szerintem a legelterjedtebb:

Nem maradt helyben, elhibáztam...
Vagyis ahogy itt páran már megfogalmazták: "bűzlik utána az erdő".
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #9083 Dátum: 2015. április 02. - 10:36:02 »

Van még egy lehetőség, ami szerintem a legelterjedtebb:
Nem maradt helyben, elhibáztam...
Vagyis ahogy itt páran már megfogalmazták: "bűzlik utána az erdő".

Még ennél is többször szerintem: "már megint nem maradt helyben, nyilván szar a lőszer / kicsi a kaliber!"
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #9084 Dátum: 2015. április 02. - 11:07:16 »

Kedves Vadásztárs!

Nyugodj meg, kölcsönös az érzés! De hidd el, a vadásziasságot nem a fórumon tett hozzászólások számában mérik.  Kacsint Az emberi oldal (pl: udvariasság, segítőkészség, tisztelet, stb.) meg más kérdés...  Nem szól szám, ezt döntsd el te magadban. Hála az Istennek boldog és elégedett vadász vagyok, sok vadászélménnyel! A kaliberemmel kapcsolatosan van némi hiányérzetem és aggályom, s az esetleges kaliberváltás (vagy lőszerváltás) kapcsán kértem tanácsot a fórumon lévő vadásztársaktól (több szem többet lát, több fül többet hall, ergó több vadász, több tapasztalat...). Szerencsére vannak, akik érdemben szóltak hozzá és segítőkészen álltak a felvetésemhez és a kérdéseimhez.

Mindezek ellenére, én minden jót és vadászélményeket kívánok Neked!

 Emelem

Két potenciális jövőbeli 8x68S felhasználó képes így beszélni egymással??!! Hallatlan... Röhög
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #9085 Dátum: 2015. április 02. - 11:30:22 »

Emelem

Te vagy az én emberem... Őszinte leszek, a 8x68S kaliber nagyon csiklandoz egy ideje. Ha a 2 kaliber mellett döntenék, akkor a 8x68S lenne az egyik. De az az igazság, hogy a környezetemben nincs vadász, aki ezt a kalibert használná, és amikor szóba hoztam, hogy ebben gondolkozom, néztek rám, hogy normális vagyok-e  Meglepődött...

Szóval, ha nem sértelek meg, érdekelne a lehetőségekhez és a rám szánható idődhőz mérten minden erről a kaliberről. Miként viselkedik, mennyire roncsol, hajtásban esetleg lágy részt érő lövés esetén mit produkál, stb... Lehet, hogy hirtelen ez így sok, de bocsájtsd meg...

Válaszod előre is köszönöm!

Tisztelettel,


Jurex78

Szia!

Én azt gondolom, hogy lett volna a kézenfekvő cal., és nem a 30-06, már az előző vásárlásnál is.  Bow 8x68
Nem kell aggódni az őzlövésnél sem, mert nem csinál nagy kalamajkát egy megfelelő lövedékválasztás esetnén, és ha bikára lösz akkor sem.
Jó lehet mindenhová, és szinte ugyanaz a röppálya.

A 30-06-nál egyet rontottál el, mégpedig nem a megfelelő lőszert választottad.
Vagyis 6,5x68 KS után elég nehéz hasonlót választani 30-06-ban, akárhogy is csavargatom nem fog hasonlóan működni...

 Wave Emelem
Naplózva

Üdv End
Stefi
Vendég
« Új üzenet #9086 Dátum: 2015. április 02. - 12:39:07 »

Egy igaz történet !

Jó anyagi helyzetű vadásztárs felváltotta a szépen kézrefaragott 30-06 CZ 550 est amit egyébként eredményesen használt egy Blaser 300 Weatherby Magnumra, sőt telitalálatként véletlenül a 375 ös H&H Magnumot választotta váltócsőnek. Akik ismerik a két kalibert tudják miért jó ez.  Ha jól emlékszem még mondta is hogy a Ti 30-06 -osotok csőtorkolatnál ad akkora energiát mint ez 200 méter körül. (mármint a 300-as)
Akkor megnéztem a ballisztikai táblázatokat és igazat kellett adjak neki. Megjárta vele Afrikát eredményesen. Hozott is onnét valami szuper töltényeket tán Nitro fedőnévvel  Fejvakarás  . Egy idő után panaszkodni kezdett hogy a vad messzebb elmegy halálos lövéssel mint a régi puskával.
hajtásokra már a legnehezebb tán 14,3 grammos lövedékekkel hozta a fegyvert volt is néhány távoli parádés lövése de a szórón továbbra se a vártaknak megfelelően működött a dolog. Egyszer rászánta a pénzt és a régi Cz-re vett egy távcsövet -tán tartalék fegyvernek gondolta - de ki is próbálta mindjárt a szórókon. Azóta ez a szórós fegyvere . 
Na ezért nehéz itt tuti tanácsokat adni hogy milyen fegyverek legyenek főleg úgy hogy nem ismerjük a terepadottságokat a várható vadfajokat, lőtávolságokat,vadászati módokat.        Emelem
Naplózva
Fkorei
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1178


« Új üzenet #9087 Dátum: 2015. április 02. - 12:49:22 »

Olcsóbb árkategóriában a Browning X-Bolt vagy Tikka fegyverek vannak balkezesben. Mondjuk  Tikka már kicsit drágább.

Na meg a Remington, és Savage is (már ha beszerezhető). Persze a Zastava is gyárt. Azzal is lehet vadászni.
Bár ezek közül mindegyikben találtam valami kifogásolni valót.
Nekem kell a 'contolled feed', meg vas és fa kombó + megbízhatóság...aztán mivel az épített fegyver is marha drágán jön ki balosban, erősen húzok a Sako 85-felé. Na de ez majd csak jövőre..
Naplózva
svk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 488



« Új üzenet #9088 Dátum: 2015. április 02. - 13:02:30 »

"de a szórón továbbra se a vártaknak megfelelően működött a dolog"

Sokat hallottam és olvastam, hogy a magnumok közelről csak átszúrják a vadat, meg, hogy csak 150 méter felett kezdenek jól működni, de a tapasztalataim teljesen mások. Én és egyik vadászbarátom akivel sokat vadászom együtt is 300-as win mag-ot használunk. Voltam vele jó párszor szórón, voltak nem túl jó találatok is, de a hatás így sem maradt el. Egy 60 kg körüli süldő kb. 25 méterről üres nyaklövéssel sem mozdult többé, illetve egy 70 kg körüli kb 70-80 méterről hátracsúszott gyomorlövéssel is csak 50-60 métert tudott menni. Jó lövéssel talán 1 disznóra emlékszem ami elment talán 20-30 métert, de ott nem ért lapockát a lövés, a többi mind helyben maradt. Én már biztosan nem váltom le ezt a kalibert, maximum jön mellé még valami más.  Emelem
Naplózva

Üdv! Viko.
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #9089 Dátum: 2015. április 02. - 13:06:23 »

Két potenciális jövőbeli 8x68S felhasználó képes így beszélni egymással??!! Hallatlan... Röhög


Én csak "balkézről" vagyok 8x68S-tulajdonos, már ha ki tudom várni!  Rííí
 Vigyorog
Naplózva
Oldalak: 1 ... 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 [606] 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 ... 981   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: