Oldalak: 1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Magyar vizsla  (Megtekintve 288161 alkalommal)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1035 Dátum: 2015. Szeptember 01. - 19:19:22 »

Makkmarci: így igaz!

Bár személyesen nem ismerem a leendő gazdákat, azt tudom, hogy nem vadásznak. Mondjuk ez nem mentesít a szakszerű kutyakiképzés felelőssége alól, de vadászni nem fognak a vizslával.
A lényeg, hogy kint élnek, szeretnének egy magyar vizslát és felmerült bennem, hogy jobb lenne kint találni kennelt, nem kell repülővel utaztani a kölyköt, ha nem muszáj.


Elárulom, hogy ezt a hsz-t nem ide szántam. Valamelyik topikban valaki említette, hogy mivel a kutya nem úgy dolgozik, ahogy ő szeretné, visszaadja a korábbi gazdájának, mert "nem akarja lelőni". Ettől durrant el az agyam, de úgy éljek, azóta sem találom, melyik topikban olvastam ezt ma...  Vállat von  Wave
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1036 Dátum: 2015. Szeptember 01. - 19:24:45 »

Makkmarci: így igaz!

Bár személyesen nem ismerem a leendő gazdákat, azt tudom, hogy nem vadásznak. Mondjuk ez nem mentesít a szakszerű kutyakiképzés felelőssége alól, de vadászni nem fognak a vizslával.
A lényeg, hogy kint élnek, szeretnének egy magyar vizslát és felmerült bennem, hogy jobb lenne kint találni kennelt, nem kell repülővel utaztani a kölyköt, ha nem muszáj.


Basszus, meg is találtam, de hogy hogyan keveredtem ma napközben egy idén februári hozzászólásig, ezt nem tudom...
Naplózva
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #1037 Dátum: 2015. Szeptember 01. - 19:29:21 »

Tetszik, nem tetszik, a kutya kiképzése nem véletlenül külön szakma. Az átlag vadászember attól, hogy nagyon tudja, milyen munkavégzésre képes kutyát szeretne magának, mert már látott is olyat, még nagyon messze van attól, hogy azt ő ki is tudja képezni olyanná, ezt persze szinte senki nem hajlandó elismerni. Nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy elhiszik, hogy a vadászkutyának elég kölyökkorában néha eldobálgatni valamit hátul az udvarban, netán csak ki kell vinni először csak a természetbe, aztán meg vadászni, majd ott "magától" vagy "a többi kutyától" megtanulja, mit várnak tőle. Nyilván egy jó képességet meg ösztönöket örökölt kutyát könnyebb képezni, de akkor is ismerni kell a kiképzés,a kutyával való érthető kommunikáció módszereit. Ennek hiányában életre kel KÉT tévhit is, hogy milyen fasza kutyám van és milyen jól tudom vezetni (mert a két feltételnek egyszerre kell fennállni jó esetben), aztán kint a területen legtöbbször az alapvető kezdeti fegyelmező képzés teljes hiányából adódóan következik a vadásznap totális összerondítása a „végigordibálom a napot, de alig látom a kutyámat”, rosszabb esetben a „kutyám mindenki más szórakozását is elrontja” című mutatvány. Ja, és „mindig a kutya a hibás”, pedig számon kérni a kutyától csak azt lehet és szabad, amit egyszer JÓL megtanítottunk a kutyának. Ha erre nem vagyunk képesek magunk, akkor oda kell adni olyannak, aki ért hozzá, még ha ennek ára is van. És meg kell tanulni JÓL vezetni is a kutyát. Az, hogy valaki (akármilyen rég óta) kijár vadászni, az még erre baromira nem garancia.

Meg az sem garancia hogy a szakmabeli kőműves egyenes falat tud rakni...
Nagyon de nagyon kevés kutyakiképző van kis hazánkban akihez elvinném a kutyámat.
Viszont több olyan egyszerű vadászt is ismerek akinek nem szakmája mégis tud egyenes falat rakni derékszögű sarkokkal...
Nem vitaindítónak szánom, csak ez van...  Vállat von

 Emelem

Naplózva

"Az erdő az én templomom."
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1038 Dátum: 2015. Szeptember 02. - 08:43:52 »

Meg az sem garancia hogy a szakmabeli kőműves egyenes falat tud rakni...
Nagyon de nagyon kevés kutyakiképző van kis hazánkban akihez elvinném a kutyámat.
Viszont több olyan egyszerű vadászt is ismerek akinek nem szakmája mégis tud egyenes falat rakni derékszögű sarkokkal...
Nem vitaindítónak szánom, csak ez van...  Vállat von

 Emelem



VADÁSZKUTYÁT a terepen lehet nevelni . Az ilyen olyan főleg a fegyelmet és a különböző mutatványokat teljesitő kutyákat pedig a kiképzők hátsóudvarában is . Ritka hogy e kettő valakinél összejön de azok előtt le a kalappal .     Emelem
Naplózva
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #1039 Dátum: 2015. Szeptember 02. - 10:25:43 »

VADÁSZKUTYÁT a terepen lehet nevelni ...     Emelem

 Igen

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
Snoopy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 267


WWW
« Új üzenet #1040 Dátum: 2015. Szeptember 02. - 16:11:28 »

VADÁSZKUTYÁT a terepen lehet nevelni . Az ilyen olyan főleg a fegyelmet és a különböző mutatványokat teljesitő kutyákat pedig a kiképzők hátsóudvarában is . Ritka hogy e kettő valakinél összejön de azok előtt le a kalappal .     Emelem


Bocsánat, de a nevelés a kutya tanításának csak egy szakasza és ezt többnyire az udvarban végezzük.  Meglepődött
Minden vadászkutyánál alapvető követelmény kell, hogy legyen a fegyelem! Fegyelem nélkül meg lehet cseszni a kutyát . Kacsint
Jól dolgozó vadászkutyát én eddig csak fegyelmezettet láttam és nem csak kiképzők kezéből kerültek ki ezek! Jóska bácsinak is lehet fegyelmezett és jó vadászkutyája, amit nem a területen nevelt fel.  Mosolyog
 Emelem

Naplózva

"Adja a magyarok Istene, hogy ősi, nemes
      kedvtelésünk: az agarászat újra felviruljon!"
                       (Csanádi Jenő)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1041 Dátum: 2015. Szeptember 02. - 16:29:48 »


Bocsánat, de a nevelés a kutya tanításának csak egy szakasza és ezt többnyire az udvarban végezzük.  Meglepődött
Minden vadászkutyánál alapvető követelmény kell, hogy legyen a fegyelem! Fegyelem nélkül meg lehet cseszni a kutyát . Kacsint
Jól dolgozó vadászkutyát én eddig csak fegyelmezettet láttam és nem csak kiképzők kezéből kerültek ki ezek! Jóska bácsinak is lehet fegyelmezett és jó vadászkutyája, amit nem a területen nevelt fel.  Mosolyog
 Emelem

Nem akartam tovább érvelni, mert azt hittem, hátha én írtam valamit félreérthetően, de ezek szerint van, aki érti miről beszélek. A fegyelmező gyakorlatoknak szent meggyőződésem szerint minden mást meg kell előzni, és otthon, kontrollált, értsd zárt környezetben, mert ha valaki nem úgy visz ki egy kutyát a terepre "mert ugye ott lehet kutyát kiképezni", hogy az már kellően engedelmes, azzal pont egy életre el lehet cseszni egy kutyát, ha nem tudod már első alkalommal lehívni a nyúlról, vagy bármi egyéb nem kívánatos tevékenységről. Vadászat közben a kutya pont ugyanúgy be van zsongva, mint egy vadász, úgyhogy terepen max. az otthon tanult fegyelem 60-70%-a marad meg ill. kérhető számon megnyugtató módon. Ha valaki otthon nem teszi bele a kutyába a szófogadást 100%-osan, az pont nem fog bírni a kutyájával, se fiatal korában, se később...
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1042 Dátum: 2015. Szeptember 03. - 09:47:11 »

Nem akartam tovább érvelni, mert azt hittem, hátha én írtam valamit félreérthetően, de ezek szerint van, aki érti miről beszélek. A fegyelmező gyakorlatoknak szent meggyőződésem szerint minden mást meg kell előzni, és otthon, kontrollált, értsd zárt környezetben, mert ha valaki nem úgy visz ki egy kutyát a terepre "mert ugye ott lehet kutyát kiképezni", hogy az már kellően engedelmes, azzal pont egy életre el lehet cseszni egy kutyát, ha nem tudod már első alkalommal lehívni a nyúlról, vagy bármi egyéb nem kívánatos tevékenységről. Vadászat közben a kutya pont ugyanúgy be van zsongva, mint egy vadász, úgyhogy terepen max. az otthon tanult fegyelem 60-70%-a marad meg ill. kérhető számon megnyugtató módon. Ha valaki otthon nem teszi bele a kutyába a szófogadást 100%-osan, az pont nem fog bírni a kutyájával, se fiatal korában, se később...

Mint írtam VADÁSZKUTYÁT ! Engedelmes kutyát , különböző mutatványokat bemutató kutyát lehet a hátsóudvarban is nevelni.  Nem egyet láttam amelyik talán még a pislantásra - ül,fekszik,hentereg,szolgál,pitizik - de kint vagy meg van őrülve , vagy meg van illetődve. Egy ilyen hentergős mutatvány után jegyezte meg a barátom aki már ismerte " De a kacsát ki hozza ki a vízből ? "  Természetesen engedelmességre otthon is lehet és kell tanítani de VADÁSZATRA csak terepen lehet .  A jó vadászkutya is gyenge lesz ha csak évente egy két alkalommal viszik ki főleg társas vadászatra . Hol szocializálódhat ? Hol szokja meg a többi kutyát ,vadászt , lövéseket . Hol tanulja meg hogy a nádban sűrűben "önállóan " kell dolgoznia a szántáson a gazdára is kell figyelnie. De nem leragadva az apróvadas kutyáknál . Hol tanulja meg mi az állítás , mi a hajsza , milyen az élő és a kimúlt vad ? Hogyan vigyázzon a bőrére ? Mi a különbség a sebzett és a keresztező más állatok szaga közt ? Csak szőrmentén érintettem azokat a kérdéseket amik megkülönböztetik a képzett és fegyelmezett kutyát a vadászkutyától . Ha valaki nem érti le is írom a vadászkutya először képzett és fegyelmezett és még sokkal több annál . Számomra azért nagy tiszteletnek örvendenek a nem éppen fegyelmezett de tapasztalt , harcos  hajtókutyák is . Még ha az ülj ,fekszik vezényszóra nem is reagálnak. Sajnos Csipetkét sem tudtam ilyen mutatványokra tanítani de az én szememben VADÁSZKUTYA ám .      Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1043 Dátum: 2015. Szeptember 03. - 10:08:50 »

Mint írtam VADÁSZKUTYÁT ! Engedelmes kutyát , különböző mutatványokat bemutató kutyát lehet a hátsóudvarban is nevelni.  Nem egyet láttam amelyik talán még a pislantásra - ül,fekszik,hentereg,szolgál,pitizik - de kint vagy meg van őrülve , vagy meg van illetődve. Egy ilyen hentergős mutatvány után jegyezte meg a barátom aki már ismerte " De a kacsát ki hozza ki a vízből ? "  Természetesen engedelmességre otthon is lehet és kell tanítani de VADÁSZATRA csak terepen lehet . 

Ugyan ki beszélt itt bármiféle mutatványokról? Arról volt szó, hogy mielőtt elkezded megtanítani vadászni, ELŐBB meg kell tanítani engedelmeskedni. Nem cigánykereket csináltatni, nem labdát egyensúlyozni az orrán, hanem ülni, feküdni, főleg bárhonnan visszajönni vezényszóra, bármikor, feltétel nélkül. Ez mind engedelmesség és fegyelem címszó alá esik szerintem, és időben előbbre való, mint a "vadászni tanítás" a természetben, ÉS a még ebben a szakaszban csak zavaró "vadászati" ingerektől elzártan, lásd hátsó udvarban, és nem odakint célszerű csinálni. Az majd később jöhet, a "vadászat" részben, de "a természetbe" már belenevelt engedelmesség birtokában szabad kimenni, különben csak példaképpen, beugrik egy nyúl mögé, aztán rohanhatsz utána ordítva az ég aljáig. Ki akar itt mutatványos kutyát nevelni?
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9519


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #1044 Dátum: 2015. Szeptember 03. - 10:47:14 »

Ugyan ki beszélt itt bármiféle mutatványokról? Arról volt szó, hogy mielőtt elkezded megtanítani vadászni, ELŐBB meg kell tanítani engedelmeskedni. Nem cigánykereket csináltatni, nem labdát egyensúlyozni az orrán, hanem ülni, feküdni, főleg bárhonnan visszajönni vezényszóra, bármikor, feltétel nélkül. Ez mind engedelmesség és fegyelem címszó alá esik szerintem, és időben előbbre való, mint a "vadászni tanítás" a természetben, ÉS a még ebben a szakaszban csak zavaró "vadászati" ingerektől elzártan, lásd hátsó udvarban, és nem odakint célszerű csinálni. Az majd később jöhet, a "vadászat" részben, de "a természetbe" már belenevelt engedelmesség birtokában szabad kimenni, különben csak példaképpen, beugrik egy nyúl mögé, aztán rohanhatsz utána ordítva az ég aljáig. Ki akar itt mutatványos kutyát nevelni?

Jól van, de akkor sosem lesz egy vadászaton 5-6 kutya, amiknek a második neve ugyanaz:   "... aqrvaanyádgyerevisszavagyagyonváglak!"   Röhög
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1045 Dátum: 2015. Szeptember 03. - 10:50:21 »

Jól van, de akkor sosem lesz egy vadászaton 5-6 kutya, amiknek a második neve ugyanaz:   "... aqrvaanyád!"   Röhög

Na jól van, megnyugodtam, úgy látom, már legalább 3-an vagyunk, akik értik miről beszélek...  Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1046 Dátum: 2015. Szeptember 03. - 10:55:39 »

Na jól van, megnyugodtam, úgy látom, már legalább 3-an vagyunk, akik értik miről beszélek...  Emelem

Az a helyzet hogy zömében ugyan arról beszélsz mint én .   Emelem

Mellesleg neked milyen kutyáid vannak és milyen vizsgájuk van ?    Kacsint
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1047 Dátum: 2015. Szeptember 03. - 11:03:48 »

Az a helyzet hogy zömében ugyan arról beszélsz mint én .   Emelem

Mellesleg neked milyen kutyáid vannak és milyen vizsgájuk van ?    Kacsint

Magyar vizslám volt, míg el nem aludt szegénykém. Semmiféle vizsgája nem volt, még törzskönyve sem, a papírokat-pedigréket világéletemben le***am, ettől függetlenül mindenhol megsüvegelték a munkáját, ahol csak jártam vele.
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1048 Dátum: 2015. Szeptember 03. - 11:20:21 »

Magyar vizslám volt, míg el nem aludt szegénykém. Semmiféle vizsgája nem volt, még törzskönyve sem, a papírokat-pedigréket világéletemben le***am, ettől függetlenül mindenhol megsüvegelték a munkáját, ahol csak jártam vele.

Akkor biztos ismered azt a dolgot hogy akiknek nincs kutyája az a vadászaton állandóan azon van fennakadva ha valamelyik kutya egy kicsit is rendetlenkedik . ( Pedig a legjobb és legmunkavizsgásabb kutyának is van rossz napja rossz pillanata. ) Az anyjába küldi a kutyát gazdástul ha fut a nyúl után , a disznóra akkor is rálő ha lóg rajta a foxi . Amikor viszont elveszik a vad akkor ..........Hmmmmm Hááááát nem e lehetne ............
Na ezért nem rajongok a túlzott fegyelmet követelőkért a soha kutyát nem látott szuper kinológusokért !   Írom ezt úgy hogy 4 kutyám van , mindegyik munkavizsgás ebből egy leinformálhatóan kitűnő apróvadas volt (már nyugdíjas ) egy vélhetőaen az lesz és egy szintén leínformálhatóan jó utánkereső .  Ja tözsvkönyvük az nincs      Emelem
Naplózva
Snoopy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 267


WWW
« Új üzenet #1049 Dátum: 2015. Szeptember 03. - 11:26:55 »

Igaz ez már lovaglás a szavakon, de a fogalmak mást jelentenek.
Nevelés: A kiképzés előkészítő szakasza, amikor meglévő előnyös tulajdonságokat erősítjük!Az én értelmezésemben, a kutyám hallgat a nevére, reagál a behívásra, követ vezetéken/szabadon, érti az ül/ fekszik parancsot, érdeklődik a szárny, csülök, bőr, apport iránt. Ezeket többnyire zavarásmentes helyen tanítjuk. Kiképzés: a veleszületett és tanult cselekvéseket,( keresés, leül stb…)akaratom szerint, meghatározott módon és időben hajtsa végre! Ezt már területen műveljük. Ráerősítek az alapvető fegyelmező feladatokra, keresésre, csapázásra, ráhúzásra, vad jelzésre/megállásra, elhozásra, stb…Meg ismerkedik a kutya szagokkal, lövéssel stb.

Sajnos az alapvető fegyelemre/engedelmességre még sokan cirkuszi mutatványként tekintenek. Pedig ennek hiánya a Vav vizsga meglétét is kizárja, ami ugye kötelező lenne minden vadászkutya számára!
Lehet feleslegesnek gondolni ezeket a „mutatványokat”, de amellett, hogy a napi szintű együttélést megkönnyíti sok gyakorlati haszna is van.

( Jelenleg kilenc kutya van nálam. Mind származsi lapos, hétnek van , vav, munka és teljesítmény vizsgája. Nem vagyok kynológus, csak egyszerűen imádom a vadászkutyákat és szeretek dolgozni velük.)
Naplózva

"Adja a magyarok Istene, hogy ősi, nemes
      kedvtelésünk: az agarászat újra felviruljon!"
                       (Csanádi Jenő)
Oldalak: 1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: