Oldalak: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 6,5-es kaliber  (Megtekintve 164614 alkalommal)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #375 Dátum: 2014. Február 06. - 10:12:15 »

Közhelyszámba megy, de a skandináv vadászok elég nyugodtan használják a "hatésfelest" az őznél "picit" nagyobb jávorra is.
Igaz, nem sötétben, pislákoló lámpafénynél a szórón hanem nappal, de hajtásban, úgy, hogy ott egy sebzésnek kicsit komolyabb következményei vannak. Tudnak lőni.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Stefi
Vendég
« Új üzenet #376 Dátum: 2014. Február 06. - 11:22:06 »

Szerintem a 6,5-ös kaliber megnyugtatóan max. őz nagyságú vadra megfelelő. Minden 6,5-es tulajdonos keresgéli a nehezebb lövedékeket, pedig sokkal egyszerübb lenne egy nagyobb kalibert választani mindenes fegyvernek.
Pár évig volt nekem is 6,5x57 , azzal lőttem a legnagyobb disznómat, de a vége az lett, hogy előkotortam a 30-06-ost a szekrény mélyéről és minden egyébb golyós fegyveremet eladtam a .22WM kivételével!
Betárazok 10,7g DK-val és maximálisan nyugodt vagyok, vadászhatok  az összes hazai nagyvadra, a szerszámom elég hozzá!



A 6,5x55 és a 6,5x57 egy teljesen más kaliber. Az 55 höz az átlag lövedék 8-9-10 grammos de igazán a 9-10 grammosokat szereti mert erre van tervezve így a 10,1 grammos nem nagyon marad el súlyban 10,7 grammos általad preferált lövedéktől. Tettem fel itt már képet arról hogy anno milyen lőképet produkált a Carl Gustim a 10,1 grammos Sakoval. Na az egy vadonat új Blaser, Steyr stb puskáknál is elfogadható lenne pedig 100 éves volt az öreg. Volt mikor disznóhajtásra is a Gusztit vittem még gáloscsabus is láthatta és lőttem is vele Kistápén hajtásban is disznót de nem erre való kaliber az biztos . Ha nekem akkor már megvan Csipetke kutyám mikor a Gusztim volt akkor szerintem még mindig foglalná a helyet a szekrényben. Aki nyugodtan kivárja a megfelelő pillanatot és biztos a keze az mindent terítékre tud vele hozni hazánkban. Valahol olvastam hogy Afrikában nem vastagbőrűekre nem a veszélyes ötökre de nagy respektje van a 6,5x55 és a 6,5x54 Mannlicher Schönauernek pontosan az áthatolóképességük miatt amit a viszonylag nagy tömeg és a kisebb átmérő garantál.                    Emelem
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #377 Dátum: 2014. Február 06. - 12:37:24 »

"de nagy respektje van a 6,5x55 és a 6,5x54 Mannlicher Schönauernek pontosan az áthatolóképességük miatt amit a viszonylag nagy tömeg és a kisebb átmérő garantál."

Egen, nálunk meg állta-lába ezért nem szeretik... Mert sokszor csak kötőtű, és hiába csinál bent rendet, nem igazán vérzik kifelé. Afrikába nappal vadásznak, jók a fényviszonyok, a nyomkövetők nem is mindig a vérnyomot nézik-követik, a meleg miatt más a vércsapa jelentősége, és ők profik, ebből élnek.
A Magyar honi vadász meg nagyságrendileg 50-60 méterről lesről blatt környékére fogja, jobb esetbe félholdtól, vagy szürkületbe. Utána jobb esetbe 10-15 perc elteltével lámpával tök sötétbe próbálja megkeresni a rálövés feltételezett helyét, aztán ha nem találja, jöhet a feltételezett elugrást környékét és keresi a vért vagy a lő-nyomot, ha van, akkor szerencse, ha nincs reménykedik, hogy hibázott, vagy esetleg megpróbál használható kutyot keríteni.

Ez a baja ennek a kettő kicsit vékony, de nagyszerű cal.-nak Magyarországon.

 Wave
Naplózva

Üdv End
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #378 Dátum: 2014. Február 06. - 20:06:34 »

Emelem
Már kezdheted is, akár az újratöltés topikban!  Táncol 
Az se baj, ha több, mint (más)fél oldal. Kacsint
 Wave

Nem sok van olyan, amit leírhatnék, ami a vadászati lényeget illeti, és itt már nem írták le.
A töltési dolgok pedig csak azoknak érdekesek, akik töltik, vagy tölteni akarják.
A lényeg: a töltési topikban.

 Emelem
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #379 Dátum: 2014. Február 06. - 23:09:35 »

Egen, nálunk meg állta-lába ezért nem szeretik... Mert sokszor csak kötőtű, és hiába csinál bent rendet, nem igazán vérzik kifelé. ............
Ez a baja ennek a kettő kicsit vékony, de nagyszerű cal.-nak Magyarországon.
De akkor csak oda értünk, hogy magával a kaliberrel nincsen semmi probléma Fejvakarás
Ha a vadászok nagy része végre rendesen megtanulna lőni (értsd: nem elégedne meg  azzal, hogy a vad oldalába valahová beleteszi a golyót) és még arra is fordítana némi gondot,
hogy megtalálja a saját szokásainak megfelelő lőszer-össszeállítást (ha már egyszer megvan rá a lehetőssége, hiszen olyan választék van a polcokon, amiről 20-25 éve még álmodni sem mertünk),
akkor nem a kalibereken menne a polémia.
Azt meg nagyon jól leírtad, hogy pl. én is miért nem vadászom lámpával Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #380 Dátum: 2014. Február 07. - 08:08:43 »


Azt meg nagyon jól leírtad, hogy pl. én is miért nem vadászom lámpával Emelem

Hogy tudtam ...  Igen Igen Igen Emelem Meghajol
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #381 Dátum: 2014. Február 09. - 12:46:21 »


Itt és a töltögetős topikban többen érdeklődtek hogy mi a gyakorlati tapasztalat a 6,5x55 -el. Talán jó lenne ha többen megírnák én elkezdem.
Nekem csak kb. 1 évig volt egy 61 centis kurtított csövű Carl Gustavom a 9,3x62 es Cz-m mellett , ebből adódóan inkább a kíváncsiság vitette ki magammal ezt a puskát vadászatra. Hat disznót egy sutát és két rókát lőttem vele. A rókák és az őz tűzben maradtak közel 200 méter távolságból. Az egyik rókát elsőre elvétettem de megvárta a második lövést. Hat terítékrehozott disznóból öt helyben maradt na nem azért mert ez a csodafegyver hanem úgy sikerült  Vállat von  Mindig lapockára céloztam és ez esetekben mindig a 10,1 grammos Sako lövedéket használtam.Lehetséges hogy a szilánkhatás is besegített a vadak helybenmaradásában, ezek nem szórón hanem tavaszi turkáláson és tarlón estek 100 méter körüli távon .  Egy disznót lőttem szórón Norma Vulkán lövedékkel nagyon pontosan blatton fogva. Ez csak másnap reggel lett meg mert sajnos nagyon kevés vér volt az is csak úgy 3-4 méteres szakaszon. Egy disznót sebeztem Sako lövedékkel elég gazos bokros dagonyán. Elég jó vérnyom volt úgy 400 méter hosszan majd megszűnt. Sajnos akkor még nem volt Csipetke kutyám.     Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #382 Dátum: 2014. Február 09. - 12:51:13 »

Bocsánat! Az öt tüzberogyott disznóból egy hajtásban esett.       Emelem
Naplózva
kofedr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 109


« Új üzenet #383 Dátum: 2014. Február 09. - 19:00:42 »

"1 évig volt egy 61 centis kurtított csövű Carl Gustavom a 9,3x62 es Cz-m mellett"

Tiszteletem!
A fenti kaliber párosításban gondolkodom én is, de szinte mindenki le akar beszélni róla. A 6,5x55 helyett inkább a 243win-t javasolják, mondván "a 6,5-nek túl nagy az esése". Ráadásul CZ-ben nem is találtam még itthon 6,5-öst.
Esetleg van valakinek CZ-ben ilyen fegyvere? Ha igen, mi a tapasztalata vele?
Üdvözlettel:


Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #384 Dátum: 2014. Február 09. - 19:22:46 »

Van-e olyan vadászati helyzeted, ami csak – Hazánkat figyelembe véve – őz, vagy róka vadászat lehet, és nincs esély arra, hogy kiröfögjön egy zongora?
Ha van, akkor a 243 is jó, nagyon messzire. De ha jön egy sertevad, a 6,5-es nagyságrenddel nagyobb biztosíték. Lövedék tömegben 9 gramm még elég lapos, akár az 55-ösben, akár az 57-esben, de már elég nehéz, hogy nagy átütőereje is legyen. 
 Emelem
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #385 Dátum: 2014. Február 09. - 19:36:32 »

Van-e olyan vadászati helyzeted, ami csak – Hazánkat figyelembe véve – őz, vagy róka vadászat lehet, és nincs esély arra, hogy kiröfögjön egy zongora?
Ha van, akkor a 243 is jó, nagyon messzire. De ha jön egy sertevad, a 6,5-es nagyságrenddel nagyobb biztosíték. Lövedék tömegben 9 gramm még elég lapos, akár az 55-ösben, akár az 57-esben, de már elég nehéz, hogy nagy átütőereje is legyen. 
 Emelem
Átütőerő?
A 6,48 grammos NP simán áthatolt egy 15 centis akácon.
Vagy Orosztonyban gyengék az akácok? Vállat von
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
verebt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 366


« Új üzenet #386 Dátum: 2014. Február 09. - 19:37:48 »

Van-e olyan vadászati helyzeted, ami csak – Hazánkat figyelembe véve – őz, vagy róka vadászat lehet, és nincs esély arra, hogy kiröfögjön egy zongora?
Ha van, akkor a 243 is jó, nagyon messzire. De ha jön egy sertevad, a 6,5-es nagyságrenddel nagyobb biztosíték. Lövedék tömegben 9 gramm még elég lapos, akár az 55-ösben, akár az 57-esben, de már elég nehéz, hogy nagy átütőereje is legyen. 
 Emelem
Igen
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #387 Dátum: 2014. Február 09. - 19:39:29 »

Átütőerő?
A 6,48 grammos NP simán áthatolt egy 15 centis akácon.
Vagy Orosztonyban gyengék az akácok? Vállat von
De a svéd tényleg jobb disznóra...disznóra. Igen
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #388 Dátum: 2014. Február 09. - 19:43:17 »

Átütőerő?
A 6,48 grammos NP simán áthatolt egy 15 centis akácon.
Vagy Orosztonyban gyengék az akácok? Vállat von

Most nem azokról van szó, akik tudnak lőni..... például olyanok, mint én, akik nem.... kifejezetten előnyét látják a 6,5-es lövedékátmérőnek (.264 vs. .243) és a 9,1 grammnak a 6,5-el szemben. Kacsint Vigyorog
 Wave
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #389 Dátum: 2014. Február 09. - 19:55:16 »

Most nem azokról van szó, akik tudnak lőni..... például olyanok, mint én, akik nem.... kifejezetten előnyét látják a 6,5-es lövedékátmérőnek (.264 vs. .243) és a 9,1 grammnak a 6,5-el szemben. Kacsint Vigyorog
 Wave
Mindig jobb a nagyobb kaliber...ez tagadhatatlan. Igen
Bááár egy Fórumtársat idézve:
" Kis arc, kis kaliber..." Ördög



 S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Oldalak: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: