Oldalak: 1 ... 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 [799] 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1913115 alkalommal)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #11970 Dátum: 2016. Szeptember 12. - 20:59:38 »

Természetesen ez visszafelé is működik egy 13 éves elejtett szarvasbika trófeáján, ha mindkét száron a mért felső körméretek magasabb értékek, mint alsó körméretek, akkor az a bika még a trófeájában fent erősen építkezik, következésképpen nem lehet 13 éves. De ez csak az egyik módszer, aztán viszont a hullott agancssúlyra visszaszámított eljárás is ugyanezt az eredményt hozta.

Asszem hallottam már olyanról (sőt talán láttam is), hogy a bika "alulról rak vissza"  Fejvakarás Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #11971 Dátum: 2016. Szeptember 12. - 21:00:27 »

Aranyvessző!  Emelem

 "Szerintetek és a szakirodalmatok szerint az ágait a trófeájában  elspóroló gímszarvasbika "visszarak" és ez számotokra már a kulminációt követő hanyatlás jele. És Te kérdezel engem, hogy miért nem éri meg ezeket a bikákat korosbítani? Rííí Hát miért nem korosbítjátok őket, ahelyett, hogy fiatal korban "gazdaságilag érett" kategóriában kipöckölitek az állományból?"

Én azt hiszem, ez a beszélgetés itt vált részemről parttalanná. Én olyan sok ellentmondást vélek felfedezni a hozzászólásaidban, hogy értelmetlennek tartom a vitát. Mint írtam, nem a bika jó, vagy rossz kilövését vitattam. Egyszerűen azt nem értem, ha azt fújod , hogy a kulmináció nem jelenti a minőségi és súly béli hanyatlást, az igazán 13 éves kor környékén következik be, és az az igazi jól fizető, érett trófea, akkor ez számomra azt jelenti, hogy ez egy korai kilövés volt.  Ezek után felsorolod, hogy végül is miért is jó ez a kilövés! (elvándorol, kilövi más, jöhet egy száraz év. stb)  Ezen az alapon már minden, " gazdasági érett"  bika kilövése jogos lenne, sőt, minden bikáé, mert ha elmegy, ha.....
Nem érzed az ellentmondásokat?

Ugyanezt akartam leírni, Attila, de megelőztél!  Emelem
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #11972 Dátum: 2016. Szeptember 12. - 21:45:47 »

Vizsgálatok alapján az ember, 20 és 40 éves kora között tudja létrehozni a legéletképesebb utódokat.
Szarvasnál ez korban min jelent?
Vizsgálta már ezt valaki, hogy náluk ez hogyan működik?
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11973 Dátum: 2016. Szeptember 12. - 22:04:47 »

Sok. Ha van lehetőséged és megtekintesz olyan hullajtott agancs sorozatokat, amelyek egy-egy bika életútját végigkísérik és ahol évente alsó és felső szárkörméreteket precízen feljegyezték, persze e mellet az ágszám alakulást és sok minden mást is, akkor azokból az tapasztalható meg, hogy a felső szárkörméretek a bika abban a korában amikor még építkezik, trófeáját tömegében gyarapítani képes ( ez nem feltétlenül az ágak számának növekedését jelenti ) akkor mért méreteiben meghaladhatja az alsó szár mért körméreti értékét. Az igazi hanyatlás korában viszont ami a szarvasbika esetében nem minden bikánál azonos életévben következik be, az alsó szárkörméretek mért értékei meghaladják a felső körméretekét. Ez sem újdonság, mert hanyatlás után az agancsszár alsó szakasza "telik" "töltődik" fel, csak ezt a mért értékek korhoz köthetően egy egy sorozatban pontosan az éves hullajtás levehető méreteiben megjelenítik. Így aztán a hanyatlás pontos éve, nagyon könnyen beazonosítható. Természetesen ez visszafelé is működik egy 13 éves elejtett szarvasbika trófeáján, ha mindkét száron a mért felső körméretek magasabb értékek, mint alsó körméretek, akkor az a bika még a trófeájában fent erősen építkezik, következésképpen nem lehet 13 éves. De ez csak az egyik módszer, aztán viszont a hullott agancssúlyra visszaszámított eljárás is ugyanezt az eredményt hozta.
Hát tényleg sok!
Tizedik nekifutás után is levertem a lécet,pedig valamikor 191-et ugrottam.
Egyszerűen nem értem,annyira összekeverte a sz@rt a holdvilággal.
Ha van lehetőségem megtekinteni olyan hullott agancs sorozatot,amely egy bikaéletútját végigkíséri,akkor nem vagyok kíváncsi a feljegyzésekre. Inkább az érdekelne,hogy a sorozat melyik bika életútját kíséri,ha már nem szemlélteti. Meg arra is kíváncsi vagyok,hogy hol építkezik(Én domboldalba építkeztem)és közben az agancsának melyik része és mivel töltődik.Az is érdekelne,hogy ha fent töltődik építkezés közben,akkor milyenek az alapok és miért nem lehet 13 éves. Talán egy 13 éves bikának már tilos építkezés közben töltődni?
Elküldtem egy egy jogász barátomnak a 11969-es hozzászólást és azt kértem tőle,próbálja meg értelmezni és leírni nekem úgy,hogy én is megértsem.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #11974 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 07:34:46 »

Hát így van ez, én UFO vagyok közöttetek. Tisztességgel leírtam a véleményem, hogy Ti mindent összekevertek, mert egyszerűen a táji vadgazdálkodás különbözőségeit sem értitek, annak valószínű nem én vagyok az oka. Úgy gondolom mindenki véleményét tiszteletben tartottam , ugyanakkor már jelentkeznek a gúnyolódó, az embert szarnak néző hozzászólások..... Szóval kár volt ide visszatérnem. Mikor meg így elmegyek azt tapasztalom, hogy félévekre lefagy a topik, ami arról árulkodik saját kútfőből egy értelmes témát nem tudtok kibontani és végig értékelni. És Ti akarjátok az elkövetkező húsz bérleti évben más alapokra helyezni a vadászat és vadgazdálkodás tevékenységét? Hát sok sikert kívánok hozzá... de azt hiszem, hogy ha az itt jelenlévőkön múlik, akkor minden marad a régi állapotában. Mert a gúnyolódás az nagyon megy, de az építkezés.....no arra még várni kell...

   Azért aki teheti csak gyűjtse a vadászélményeket, amikhez erőt, egészséget, jó szelet, kívánok    Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #11975 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 07:52:49 »

Két dologhoz szeretnék hozzászólni.
Az egyik a változás.
A jelenleg érvényben lévő vadászati törvény nem a változásról szól, hanem a jelenlegi állapotok hosszú távú bebetonozásáról.
Alapvetően és jellemzően a vadászat és a vadgazdálkodás nem fog új alapokra kerülni.

A másik egy kérdés. Én ugyan nem kértem jogászi segítséget a hozzászólásod értelmezéséhez, de nekem egy olvasás után az jött le, hogy a "fenn az erő-lenn az erő" kérdést feszegeted a szár vonatkozásában. Jól értelmeztem?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11976 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 08:25:02 »

Vizsgálatok alapján az ember, 20 és 40 éves kora között tudja létrehozni a legéletképesebb utódokat.
Szarvasnál ez korban min jelent?
Vizsgálta már ezt valaki, hogy náluk ez hogyan működik?


Higgy nekik! Biztos igazuk van! Ha nincs az sem baj, te csak mond el mindenkinek, hogy biztos így van, terjeszd az igét!
Naplózva

" There is good out there "
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #11977 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 08:53:36 »

Hát így van ez, én UFO vagyok közöttetek. Tisztességgel leírtam a véleményem, hogy Ti mindent összekevertek, mert egyszerűen a táji vadgazdálkodás különbözőségeit sem értitek, annak valószínű nem én vagyok az oka. Úgy gondolom mindenki véleményét tiszteletben tartottam , ugyanakkor már jelentkeznek a gúnyolódó, az embert szarnak néző hozzászólások..... Szóval kár volt ide visszatérnem. Mikor meg így elmegyek azt tapasztalom, hogy félévekre lefagy a topik, ami arról árulkodik saját kútfőből egy értelmes témát nem tudtok kibontani és végig értékelni. És Ti akarjátok az elkövetkező húsz bérleti évben más alapokra helyezni a vadászat és vadgazdálkodás tevékenységét? Hát sok sikert kívánok hozzá... de azt hiszem, hogy ha az itt jelenlévőkön múlik, akkor minden marad a régi állapotában. Mert a gúnyolódás az nagyon megy, de az építkezés.....no arra még várni kell...

   Azért aki teheti csak gyűjtse a vadászélményeket, amikhez erőt, egészséget, jó szelet, kívánok    Emelem

Hogy ki kit tekint szarnak, azt ez a hozzászólás nagyon jól tükrözi.

 Sajnos én egy olyan "hitetlen Tamás " vagyok akit nem győz meg egyetlen kinyilatkoztatott állítás sem, ha az mögött nincs számomra meggyőző bizonyíték. Ezért nem tudtam minden esetben elfogadni az állításaidat sem, az ellentmondásokról nem is beszélve. A tudásodat soha nem kérdőjeleztem meg, (bár részemre igazán bizonyító erővel nem hatottak)  de a véleményem az, hogy az egysíkú. Az én környezetemben az ilyen , a szakma csak egy területébe magát beleásó embert szakbarbárnak hívják. Nekünk vadászoknak nem az a feladatunk, hogy a vadállományból egyet kiragadva, csak azzal foglalkozzunk, abban profikká képezzük magunkat, hanem a legjobb tudásunk szerint minddel egyaránt kell foglalkoznunk. Arról nem is beszélve, hogy ezt legtöbben nem főfoglalkozásként fizetésért végezzük napi 8 órában. Hogy ez mennyire sikerül, azt az idő majd eldönti.
Én eddig sem sírtam a hiányod miatt, valószínűleg ezután sem fogok, és ez a fórum is  tud működni tovább, amit az elmúlt évek már bizonyítottak.
  


Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11978 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 09:29:29 »

Asszem hallottam már olyanról (sőt talán láttam is), hogy a bika "alulról rak vissza"  Fejvakarás Vállat von
Alul nem rak vissza a bika,még ha úgy látszik is.Párhuzamos visszarakás van,de csak a végső szakaszban.
Nem véletlenül írták le,hogy az oldalkép téglalapba fér bele a középkorúnál,az öregnél pedig háromszöggel rajzolható körül. De itt is vankivétel,mert vannak olyan típusok,melyeknek agancsa mindenkor háromszöggel rajzolható körül.
Az előző vitatémához találtam egy képet,majd segítséggel felteszem.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #11979 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 19:42:38 »



Gemeinsam Cervus unterzurückgesetztus Sztgörgyváricus .   Wave Ördög Nyihi Emelem
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11980 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 20:49:34 »



Mindannyian úgy tanultuk,hogy a középkorú bika agancsában fenn van az erő,a sokkal, korosabb bika agancsában pedig lenn van az erő.
Tehát egy olyan agancs,melynek a felső szár körmérete nagyobb, mint az alsó szárkörméret,az egy fejlődő középkorú bika,amelyiknél az alsó szár körmérete nagyobb,mint a felsőé,az pedig hanyatló bika.
Viszont a szarvasok nagyon nagy többségénél mindenkor az alsó szárkörméret a nagyobb,legfeljebb megközelíti a felső mérete az alsóét,aztán újra vékonyodik.
A filogenetikusan jóval fiatalabb bikák agancsára viszont az jellemző,hogy hat éves kortól a teljes hanyatlásig a felső szár körmérete jóval nagyobb,mint az alsóé.
Mindkét esetnél értelmetlen a látvány alapján visszakövetkeztetni a korra.
Az sem igaz,hogy a vastag felső szár a jó vadgazda érdeme.
Az egész egyszerűen genetika!
« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 13. - 21:12:31 írta Voldi » Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11981 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 21:26:46 »



Mindannyian úgy tanultuk,hogy a középkorú bika agancsában fenn van az erő,a sokkal, korosabb bika agancsában pedig lenn van az erő.
Tehát egy olyan agancs,melynek a felső szár körmérete nagyobb, mint az alsó szárkörméret,az egy fejlődő középkorú bika,amelyiknél az alsó szár körmérete nagyobb,mint a felsőé,az pedig hanyatló bika.
Viszont a szarvasok nagyon nagy többségénél mindenkor az alsó szárkörméret a nagyobb,legfeljebb megközelíti a felső mérete az alsóét,aztán újra vékonyodik.
A filogenetikusan jóval fiatalabb bikák agancsára viszont az jellemző,hogy hat éves kortól a teljes hanyatlásig a felső szár körmérete jóval nagyobb,mint az alsóé.
Mindkét esetnél értelmetlen a látvány alapján visszakövetkeztetni a korra.
Az sem igaz,hogy a vastag felső szár a jó vadgazda érdeme.
Az egész egyszerűen genetika!
Az előbbi hozzászólásomat kiegészítem egy mondattal.A feltett képen olyan bika látható,melynek a jobb szárán a felső szár vastagabb,a bal száron pedig az alsó.
Én mindig elsőnek a bika testalkatát és a mozgását figyelem.Ezek alapján biztosabban megállapítható a kor,mint agancs alapján.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
antlers
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138


« Új üzenet #11982 Dátum: 2016. Szeptember 14. - 10:18:16 »

wildheger  Emelem Egyetértek jó megközelítés jó meglátás .  Igen   Valóban testalkat mozgás biztosabb kormeghatározó az agancs felépítésénél . Igen Gondolom régebbi fotókat tett fel Károly barátunk neki is jár  Emelem Emelem Emelem  Az összes agancs találatom életemben (kerek 40 év) fiatal bikától az öregig  60% ban lent vastagabb 10% egyforma mm re 30% fenn erősebb .
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #11983 Dátum: 2016. Szeptember 14. - 11:01:01 »



 Kr. e. 1969 . Első és második bikám . A bal oldalinál bizony rezgett a léc , de azért nem lett baj, a másik simán jó lett . A sötét hajnali bükkösben sajnos nem volt nálam 150 méter hosszú szabócenti es jelölő nyilak és karikák sem . Még többszáz szarvasbika fotó sem . Csak gukker , cserkelőbot meg bőgőtülök . Ezt a felelőtlenséget... !   Nyihi Ördög Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #11984 Dátum: 2016. Szeptember 14. - 11:18:29 »

wildheger  Emelem Egyetértek jó megközelítés jó meglátás .  Igen   Valóban testalkat mozgás biztosabb kormeghatározó az agancs felépítésénél . Igen Gondolom régebbi fotókat tett fel Károly barátunk neki is jár  Emelem Emelem Emelem  Az összes agancs találatom életemben (kerek 40 év) fiatal bikától az öregig  60% ban lent vastagabb 10% egyforma mm re 30% fenn erősebb .



Teljesen egyetértek ! Még az őz bak bírálatánál is inkább és feltétlenül először a testalkatot , testtartást nézem. -----  A hivatali bírálat meg trófea alapján megy lefőzött koponyával , centivel , mérleggel , táblázattal , számítógéppel .  Röhög                     Rííí
Naplózva
Oldalak: 1 ... 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 [799] 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: