Oldalak: 1 ... 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 [796] 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1913168 alkalommal)
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #11925 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 18:10:17 »

Azért csak esnek bikák a jobbak közül is....a déli országrész feljövőben....

Naplózva
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #11926 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 18:13:59 »



Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #11927 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 18:15:37 »

Azért csak esnek bikák a jobbak közül is....a déli országrész feljövőben....



Ez nem korai kilövés?
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #11928 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 18:20:56 »

Ez nem korai kilövés?


A kulmináció csúcsán lévő bika. Egy-két évet még hagyva az állományban jelentősen nőhetett volna még a súlya.....és ezzel együtt a trófea pontszáma is... De ez manapság nem olyan komoly szempont, hogy megérje bent tartani....
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11929 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 19:01:16 »

A kulmináció csúcsán lévő bika. Egy-két évet még hagyva az állományban jelentősen nőhetett volna még a súlya.....és ezzel együtt a trófea pontszáma is... De ez manapság nem olyan komoly szempont, hogy megérje bent tartani....

Kulmináció jelentése: csúcspont,tetőpont.
Akkor a bika a csúcs csúcsán van.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
svk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 488



« Új üzenet #11930 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 19:35:34 »

Ez nem korai kilövés?


10 évesre bírálták. 218, valahány pont, ami szerintem kevés, úgyhogy lehet csak képen mutat ennyire nagyot az agancs.
A súlyok viszont nagyon jók. A terítéken 8, max 8,5 kilóra becsült bikánk 9,65 lett. A környékbeliek is jó 1 kilóval alábecsülték szinte minden bikát.
Naplózva

Üdv! Viko.
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #11931 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 20:00:09 »

10 évesre bírálták. 218, valahány pont, ami szerintem kevés, úgyhogy lehet csak képen mutat ennyire nagyot az agancs.
A súlyok viszont nagyon jók. A terítéken 8, max 8,5 kilóra becsült bikánk 9,65 lett. A környékbeliek is jó 1 kilóval alábecsülték szinte minden bikát.

A kor megállapítása teljesen korrekt...A bika meg bőven aranyérmes....Mire is kellett volna még itt várni? Hogy valami baj érje? Jövőre meglövesse a szomszéd? A télen hurokba fusson? Elüsse egy száguldó autó? Azért ennyire jól egy vadásztársaságnak sem megy!
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11932 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 20:47:42 »

10 évesre bírálták. 218, valahány pont, ami szerintem kevés, úgyhogy lehet csak képen mutat ennyire nagyot az agancs.
A súlyok viszont nagyon jók. A terítéken 8, max 8,5 kilóra becsült bikánk 9,65 lett. A környékbeliek is jó 1 kilóval alábecsülték szinte minden bikát.
A bika nyugati típusú. Ha összehasonlítjuk egy olyan keleti típusúval,melynek szárhossza 115 cm és minden más méret azonos,akkor ez a bika a szárhossza miatt 9,5 ponttal kevesebbet kap. Ha van egy olyan keleti típusú,melynek minden mérete e bikáéval azonos,de a szárhossza 120cm,akkor a különbség már 10 pont felett van. A kulmináció idejét jó élőhelyen nálunk okosabb szakemberek 14-15 évre taksálják. Ez alapján korai a kilövés,de gazdaságilag hasznos,ha sok van belőlük.Sok szarvas pedig utoljára a hetvenes évek második felében volt.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #11933 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 21:11:31 »

A kor megállapítása teljesen korrekt...A bika meg bőven aranyérmes....Mire is kellett volna még itt várni? Hogy valami baj érje? Jövőre meglövesse a szomszéd? A télen hurokba fusson? Elüsse egy száguldó autó? Azért ennyire jól egy vadásztársaságnak sem megy!

Na, csak azért kérdeztem, mert , többek között te is, a szarvas állomány "elfiatalosodásáról", a korai kilövésekről írtok évek óta, mert a vadásztársaságok csak a pénzre hajtanak.  A többi (hurok, elütés,...)  csak mellébeszélés, mert ezen az alapon  mindent meg kellene lőni ami megáll! De nem azért írtam, hogy vitatkozzunk! Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
svk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 488



« Új üzenet #11934 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 21:24:50 »

A kor megállapítása teljesen korrekt...A bika meg bőven aranyérmes....Mire is kellett volna még itt várni? Hogy valami baj érje? Jövőre meglövesse a szomszéd? A télen hurokba fusson? Elüsse egy száguldó autó? Azért ennyire jól egy vadásztársaságnak sem megy!

Nem tudom hol olvastad a hozzászólásokban, hogy várni kellett volna vele. Csak leírtam amit hallottam, hogy 10 évesre lett bírálva.
Naplózva

Üdv! Viko.
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11935 Dátum: 2016. Szeptember 10. - 08:18:33 »

A kezét kéne letörni, aki kiadta rá a bittesliccent!...

Ezt hol fogod megtenni? Mert ezt én is megnézem... Nyihi pl. Jövő évi fehova?

"Most nem tudom, hogy sírjak vagy nevessek...

Nem tudom, hogy mi okozhatta benned ezt a megkeseredettséget, hogy a honfitársaidról képes vagy így nyilatkozni...

Sajnálom.
Sajnállak."

(...bár van egy olyan sejtésem, ha a jövő évi fehován a trófea alatti standon ül az illetékes vadásztárs és elkezdetek beszélgetni, örök barátság fog kialakulni köztetek...  Kacsint )
Naplózva

" There is good out there "
antlers
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138


« Új üzenet #11936 Dátum: 2016. Szeptember 10. - 16:27:39 »

aranyvesszo   Emelem Köszi a szép bikákról- terítékről készült fotókat . Naprakész vígasztaló,hogy akadnak szép hazánkban még ilyen kincsek . Minek nekem Nimród Magyar Vadász újság ( a reklámért) ????? Várom a folytatást a szezon eredményeiről . Jó egészséget erdőjárást kivánok .  Igen Emelem Emelem Emelem
Naplózva
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #11937 Dátum: 2016. Szeptember 10. - 16:45:20 »

Na, csak azért kérdeztem, mert , többek között te is, a szarvas állomány "elfiatalosodásáról", a korai kilövésekről írtok évek óta, mert a vadásztársaságok csak a pénzre hajtanak.  A többi (hurok, elütés,...)  csak mellébeszélés, mert ezen az alapon  mindent meg kellene lőni ami megáll! De nem azért írtam, hogy vitatkozzunk! Mosolyog


Kedves Attila! Nem érzem, hogy az eddig hirdetett a szarvasgazdálkodással kapcsolatos véleményem változott volna.....Mivel jó szokás szerint itt minden hozzászólás tartalmában azonnal előkerülnek a kákán is csomót keresők, ezért egy kicsit el szeretném oszlatni a kulmináció körül leereszkedett reggeli ködöt..... a kulmináció valamilyen folyamat, teljesítmény  csúcsát, tetőpontját, delelését jelenti. Ha a szarvasbika trófeafelrakási képességét egy folyamatnak tekintjük, akkor azt tapasztaljuk, hogy ez a folyamat kezdetben új ágak felrakásával minden évben gyarapodik, míg el nem éri a kulminációt, ami a legtöbb, eddigi éveiben felrakott ágat jeleníti meg egy adott időszakban. A kulmináció utáni években a szarvasbika fogyassza ágait, "visszarak" mondják a vadászok.....  azonban nem ilyen egyszerű ez a szarvasbikánál, mert beszélhetünk biológiai kulminációról és gazdasági kulminációról is. A kettő pedig nagyon nem ugyanaz.
    A biológiai kulmináció, abban az évben következik be a gímszarvasbika esetében, amikor trófeájában a legnagyobb mennyiségű ág számolható meg. Ez az állapot korántsem ugyanazon életévben jelentkezik minden bikánál, hanem típustól függően  (gyors fejlődésű nyugati típus, lassú fejlődésű keleti típus ) 10 és 14 életév közé tehető. Ezek a tulajdonságok már az éves agancselhullajtások kezdeti időpontjaiban is megnyilvánulnak hiszen azonos korosztályba tartozó bikák január 25 és március 10-i közötti széles időtartalmi sávban szórják agancsaikat, holott az aktuális időjárás hatásai egyformán érik őket. Mert egy részük gyors fejlődésű míg a másik részük lassabb ütemben fejleszti trófeáját. Azonban a szarvas trófeája számomra és még rajtam kívül sokak számára is nem a biológiai kulmináció idején, hanem az azt követő két három esztendő elmúltával válik igazán, az igaz vadász ember számára kívánatossá. Ekkor a trófea már koronában erősen visszarakott, a szárak egyforma vastagságúra híznak, úgy mondják " betellnek a szárak" az ágvégeken rövid hófehér gyertyák villognak, a szárak terpesztése az eddigi legnagyobb méreteket érik el. A trófea ágaiban apró törések, lepattanások fordulnak elő, az egész trófea patinássá válik, méltán hirdeti, hogy a tulajdonosa immáron megöregedett. A trófea súlya ekkor a legnehezebb...Na ezt az állapotát ritkán várják meg a vadászok, hogy elérhesse egy szarvasbika és ezért joggal beszélhetünk általában korai kilövésekről és ennek hatásaként a bika állomány elfiatalodásáról, amely immáron nem csak az én 10 éve hangoztatott vesszőparipám, hanem mivel sokáig nem voltak palástolhatók az ezen a területen elkövetett hibák következményei már a vadász szaklapokban is erről cikkezgetnek manapság.
Ha megnézünk néhány lelkiismeretesen begyűjtött hullajtott agancs sorozatot, szinte kivétel nélkül azt tapasztaljuk, hogy a legtöbb ág a bika kilencedik, tizedik és tizenegyedik elhullajtott agancsain található ( vagyis fejlődési típus függvényében a bika 10-11 és 12. életévében ) azonban még további egy-két évig (lemérhető!!!!) a visszarakás mellett is növekszik az elhullajtott agancsainak súlya, tehát van tömeggyarapodás, ami viszont a trófeabírálatnál értékes pontokat tud hozni. Azt bátran leírhatom, hogy  a biológiai kulmináció idején a szarvasbika trófeájának bírálati pontjai lényegesen elmaradnak attól, amit a biológiai kulmináció után egy-két, esetenként három esztendővel bírálhatnánk ugyanazon bikánál.
  És akkor beszéljünk a szarvasbika gazdasági kulminációjáról....Ez nagyon egyszerű, meghízott a disznó az ólban, le kell vágni mielőbb, mert megeszi azt a kicsi hasznot is, ami még esetleg van rajta.
  A tárgyalt bika esetében ezt ismerte fel az elejtő vagy a vadásztató jó szemmel. Egy sokágú, masszív trófea, a nyugati típusra jellemző örökletes rövid szárakkal. Hál istennek az idei bőséges esztendőnek, még komoly súly is került a trófeába, úgy hogy  8 bírálati ponttal meghaladta az  aranyérem küszöbértékét jelentő 210 C.I.C. pontot. Az arany érem az aranyérem 210 nemzetközi pontszámmal és 238 C.I.C. ponttal is.  Ezt a bikát egyszerűen bűn lett volna a bizonytalan jövőre áttenni, mert jöhet egy szárazabb periódusú időjárás, még a jelenlegi súlyt se rakja bele a trófeájába és akkor is csak ott tartunk, hogy aranyérmes.
  Beszéljünk a siklósi nagy bikáról.....Egy-egy ilyen valójában öreg bika elejtése, méltán öregbíti a vadgazdálkodó hírnevét, mert valahol azt sugallja, hogy rendet tart a portán, biztonsággal felhoz egy-egy kiváló bikát akár 13-14 éven keresztül is. Ehhez pedig sok sok minden szükségeltetik, legfőképpen szakmai hozzáértés.
  Azonban van egy kis baj az ilyen bikákkal, főleg akkor, ha ismeretlen és váratlanul tűnik fel a területünkön..... Mégpedig az, hogy 16 kg-os trófeasúllyal szarvasbikát Magyarországon csak nagyon keveseknek adatott meg látniuk. Ezért sajnos itt az árnál hatalmas nagy veszteségeket kell elkönyvelniük a vadásztatóknak (szabad területeken élő vadállományról beszélek ) lásd a Lenkei szindrómát a 8 kg-ban meglövetett 16 kg-os bika esetében. Ezért nagyon fontos az ilyen nagy bikáknál a hullajtott agancs friss súlyának ismerete, mert az alapján elég pontos becslésekbe lehet bocsátkozni. Egy ilyen nagy bika óvása és nevelése a területen csak úgy éri meg, ha a kilövési ár is a valóságos trófeasúlyhoz kötődik.  Az ilyen nagy bikák viszont akár az európai gím trófealistát is képesek átrendezni és méltó hírnevet szereznek hazájuknak és a vadgazdálkodó egységnek, ahol terítékre hozták.
Naplózva
svk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 488



« Új üzenet #11938 Dátum: 2016. Szeptember 10. - 17:10:53 »

Ma reggel a szomszéd társaságtól kaptam hívást, hogy lőttek egy jó bikát, menjek terítékre, ha szeretnék. Mentem is, nem bántam meg. Ilyen vastag nyakat még nem láttam, szinte egy vastagságban volt a testével. Nagyon szép érdekes, öreg bika.
Nem osztom meg általában a más által lőtt vadakat, de már páran felrakták más helyre is, úgyhogy bátorkodtam mégis.



 Emelem Emelem
Naplózva

Üdv! Viko.
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11939 Dátum: 2016. Szeptember 10. - 18:27:52 »


  Azonban van egy kis baj az ilyen bikákkal, főleg akkor, ha ismeretlen és váratlanul tűnik fel a területünkön..... Mégpedig az, hogy 16 kg-os trófeasúllyal szarvasbikát Magyarországon csak nagyon keveseknek adatott meg látniuk. Ezért sajnos itt az árnál hatalmas nagy veszteségeket kell elkönyvelniük a vadásztatóknak (szabad területeken élő vadállományról beszélek ) lásd a Lenkei szindrómát a 8 kg-ban meglövetett 16 kg-os bika esetében. Ezért nagyon fontos az ilyen nagy bikáknál a hullajtott agancs friss súlyának ismerete, mert az alapján elég pontos becslésekbe lehet bocsátkozni. Egy ilyen nagy bika óvása és nevelése a területen csak úgy éri meg, ha a kilövési ár is a valóságos trófeasúlyhoz kötődik.  Az ilyen nagy bikák viszont akár az európai gím trófealistát is képesek átrendezni és méltó hírnevet szereznek hazájuknak és a vadgazdálkodó egységnek, ahol terítékre hozták.

 Emelem

"Ezért sajnos itt az árnál hatalmas nagy veszteségeket kell elkönyvelniük a vadásztatóknak"

Azért ezt picit helyreraknám, mert a veszteség fogalma szerintem mást takar...

Talán úgy helyesebb, hogy kisebb "profitot legalizálnak" ! Nagyon nem mindegy szerintem...

"Azonban van egy kis baj az ilyen bikákkal, főleg akkor, ha ismeretlen és váratlanul tűnik fel a területünkön..... "

Akkor meg pláne nem beszélhetünk veszteségről inkább csak kisebb nyereségről... Talán a másik VT. könyvelheti el veszteség gyanánt, ahonnan a bika átváltott, főleg ha már évek óta figyelik és belekalkulálták az éves költségvetésbe... De még igazából ott sem veszteség, ha csak azt a vadkárt nem számítjuk amit ez a bika okozott és azt meg kellett fizetni... "Az óvás és nevelésen" nem tudom mit értesz, főleg nem tudom milyen anyagi költséggel (veszteséggel) járhat egy VT.-nek ez a két cselekmény...  Fejvakarás

Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 [796] 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: