Oldalak: 1 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A mezei nyúl és "kistestvére": a kinigli  (Megtekintve 543850 alkalommal)
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11248


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #945 Dátum: 2015. December 09. - 14:52:14 »

Igen    Nálunk 8.000 ha ról jó ha lesz 40 db.     Rííí
Nálunk még csak én lőttem 1-et...Ha vasárnap megint esik,ez már így is marad. Kb. van még 3 vadászat,jobb esetben elérjük az 5-öt. Nyúl van,de mivel ritkán üti az 50 kilót  Ördög Ördög Ördög kedv nincsen utána járkálni... Nem szól szám
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Stefi
Vendég
« Új üzenet #946 Dátum: 2015. December 09. - 14:55:46 »

Nálunk még csak én lőttem 1-et...Ha vasárnap megint esik,ez már így is marad. Kb. van még 3 vadászat,jobb esetben elérjük az 5-öt. Nyúl van,de mivel ritkán üti az 50 kilót  Ördög Ördög Ördög kedv nincsen utána járkálni... Nem szól szám

Mennyivel jobb a spenót ! Meg egészségesebb !    Emelem
Naplózva
Dobba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 418



« Új üzenet #947 Dátum: 2015. December 09. - 16:11:49 »

Igen    Nálunk 8.000 ha ról jó ha lesz 40 db.     Rííí

Viszont nálunk nem esik 10 kg feletti bika, sőt bika is ritkán  Sír

 Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #948 Dátum: 2015. December 09. - 17:11:43 »

Nyugodtan odabiggyesztheted az eltűnés okainak felsorolása végére ......

Szia Peti! Emelem

Persze, sok ismeretlenes egyenlet ez is, de az biztos, hogy valahol nagy a baj. Valószínűleg  Mosolyog a  nagymértékben megemelkedett vaddisznó állomány nem kedvez sem a nyúlnak, sem a földön fészkelőknek.
2008 táján Szolnokon egy mezei nyúl konferencián azt mondták, hogy 30 éven belül  a mezei  el fog tűnni teljesen, de már jóval előtte bekerül abba a "piros könyvbe" amelyikbe a kihalásra váró fajokat jegyzik.
A héten voltam Alsónémedinél (Valamikor Apám ott kezdte a vadászatot) a Duna-Tisza csatornán horgászni, ott beszélgettünk egy helyi vadásszal a vadállományról.  Elpanaszolta, hogy alig van apróvad. Szinte hihetetlen, mert ott aztán termelnek mindent mint egy konyhakertben!  Fejvakarás

Ürgét, hörcsögöt már nem is tudom mikor láttam. Valamikor kis srácként, még a légpuskás korszakban, a hörcsög volt a "nagyvad" amit Apám engedett lőni korlátlanul. 
Fót-Csomád környékén rengeteg volt, (ürge is)  de kb. tíz éve  már a fiamnak is csak a múzeumban tudtam megmutatni.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Wipe
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1308



« Új üzenet #949 Dátum: 2015. December 09. - 17:23:48 »

Szia Peti! Emelem

Persze, sok ismeretlenes egyenlet ez is, de az biztos, hogy valahol nagy a baj. Valószínűleg  Mosolyog a  nagymértékben megemelkedett vaddisznó állomány nem kedvez sem a nyúlnak, sem a földön fészkelőknek.
2008 táján Szolnokon egy mezei nyúl konferencián azt mondták, hogy 30 éven belül  a mezei  el fog tűnni teljesen, de már jóval előtte bekerül abba a "piros könyvbe" amelyikbe a kihalásra váró fajokat jegyzik.
A héten voltam Alsónémedinél (Valamikor Apám ott kezdte a vadászatot) a Duna-Tisza csatornán horgászni, ott beszélgettünk egy helyi vadásszal a vadállományról.  Elpanaszolta, hogy alig van apróvad. Szinte hihetetlen, mert ott aztán termelnek mindent mint egy konyhakertben!  Fejvakarás

Ürgét, hörcsögöt már nem is tudom mikor láttam. Valamikor kis srácként, még a légpuskás korszakban, a hörcsög volt a "nagyvad" amit Apám engedett lőni korlátlanul. 
Fót-Csomád környékén rengeteg volt, (ürge is)  de kb. tíz éve  már a fiamnak is csak a múzeumban tudtam megmutatni.

A vaddisznó helyett nálunk valami más okot kell keresni!  Nincsen disznónk, az éves 200db-ra lecsökkentett (a korábbi 350-ről csökkentettem 200-ra) kvótát sem használtuk még ki mióta én vagyok a vm.
Tavaly hálóval és puskával összesen 55db-ot vettünk le a területről. ( 5000Ha)
Évek óta nem fogunk 50db fölött (akkor sem fogtuk, mikor tudtunk volna jóval többet is) és mindenki 1db-ot lőhet évente. Ez max 34db.
Ennek ellenére drasztikusan fogy a nyulunk!   Fejvakarás Vállat von
Naplózva

A földet nem a szüleinktől örököltük, hanem az unokáinktól kaptuk kölcsön!
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #950 Dátum: 2015. December 09. - 18:12:42 »

A vaddisznó helyett nálunk valami más okot kell keresni!  Nincsen disznónk, az éves 200db-ra lecsökkentett (a korábbi 350-ről csökkentettem 200-ra) kvótát sem használtuk még ki mióta én vagyok a vm.
Tavaly hálóval és puskával összesen 55db-ot vettünk le a területről. ( 5000Ha)
Évek óta nem fogunk 50db fölött (akkor sem fogtuk, mikor tudtunk volna jóval többet is) és mindenki 1db-ot lőhet évente. Ez max 34db.
Ennek ellenére drasztikusan fogy a nyulunk!   Fejvakarás Vállat von
Nálunk, Fejér megyében, júniusig rengeteg a nyúl.
Aztán ahogy learatják a gabonát, már csak Arany Jánost lehet idézni.
"Nincs egy árva fűszál a tors közt kelőben,
 Nincs tenyérnyi zöld hely nagy határ mezőben."
Ezzel együtt a nyúl is eltűnik.
Szerintem buta álat, nem hajlandó 300 méterrel odébbmenni a lakóterületéről a zöldért, inkább megdöglik.
Sokat rontott a helyzeten a lucernacsíkok beszántása is.
Szeptemberre ami marad már mindet nevéről szóllitom. Rííí
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #951 Dátum: 2015. December 09. - 18:30:08 »

Ebben a nyúltémában sajnos okosnak lenni nem lehet.
Az biztos, hogy ennek a szerencsétlen nyúlnak van a legtöbb betegsége és a legtöbb ellensége a határban.
Az is biztos, hogy a jelenlegi körhajtásokkal szinte teljesen ki lehet irtani a nyulat az adott területről. Márpedig én mostanában nem hallok nyúlstráfról, ahogy a régiek vadásztak, csak körhajtásokról. Tizenévvel ezelőtt mi is fogadtuk az olaszokat, gazdaságosabbnak látszott lelövetni a nyulat, mint élve fogni, aztán rájöttünk, hogy hosszabb távon semmiképpen sem éri meg. Van olyan rész ahol aránylag hamar visszaállt a régi állomány (itt akár 10 hektáronként is tudtunk egy nyulat hasznosítani), és van olyan részünk, ahol a mai napig nyögjük az olasz áldásos tevékenységét. Ide szoktunk az élve fogott nyúlból néhány darabot kihelyezni vérfrissítésként, és azt látjuk, talán gyarapodtak a nyulak, majd hálózás után meglátjuk.
Nyilván a mezőgazdaság is közrejátszik, de ebben azért nem hiszek, mert a 80-as évek nyúlbőségében nálunk teljes gőzzel dübörgött a téesz világ, hatalmas monokultúrás táblák voltak, totál mérgező vegyszerek, és a nyulat sem etettük már kora ősszel cukorrépával (mint mostanság), csak ha hó esett, vittünk ki nekik szénát; mégis rengeteg volt a nyúl, mai szemmel szinte elképzelhetetlen. Szinte nulla befektetéssel számtalan nyulat lehetett hasznosítani, emlékszem egy előadáson az egyik szakember az "Isten ajándékának" nevezte a mezei nyulat.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Sam6
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1732



WWW
« Új üzenet #952 Dátum: 2015. December 09. - 18:56:11 »

Nálunk is drasztikusan csökkent a nyáron látotthoz képest az állomány. A hálózást mi sem vállaltuk be az idén (évek óta először), hiányozni is fog majd a kasszából  Rííí
Magyarázatot nem nagyon találunk rá hogy hová lettek.  Fejvakarás Vállat von
Naplózva

"A vadászat számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság"
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #953 Dátum: 2015. December 09. - 19:14:42 »

Nálunk is drasztikusan csökkent a nyáron látotthoz képest az állomány. A hálózást mi sem vállaltuk be az idén (évek óta először), hiányozni is fog majd a kasszából  Rííí
Magyarázatot nem nagyon találunk rá hogy hová lettek.  Fejvakarás Vállat von
Én a drasztikus gyomirtórásba és a tarlók azonnali betárcsázásába látom a problémát.
A gyomirtó miatt nem talál zöldet, a tárcsázás miatt meg hullott szemet.
A forró nyár, a harmat hiánya is okozhat problémát.
A felgyorsult betakarítógépek, a nem kötelető vadűző lánc is nagy károkat okoz az apróvad és őz szaporulatba.
Persze ez csak okoskodás! Emelem
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #954 Dátum: 2015. December 09. - 19:29:11 »

Ebben a nyúltémában sajnos okosnak lenni nem lehet.
Az biztos, hogy ennek a szerencsétlen nyúlnak van a legtöbb betegsége és a legtöbb ellensége a határban.


 Igen

Szinte nulla befektetéssel számtalan nyulat lehetett hasznosítani, emlékszem egy előadáson az egyik szakember az "Isten ajándékának" nevezte a mezei nyulat.

Dr. Nagy Lajos bácsi.

 Emelem





Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #955 Dátum: 2015. December 09. - 19:32:19 »


Persze ez csak okoskodás! Emelem

Géza! Emelem
Nem az, mert minden mondatod igaz!
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #956 Dátum: 2015. December 09. - 19:51:35 »

Augusztus végén, szeptemberben valóban szokott jönni valamilyen betegség, ami elviszi a nyúl egy részét. De ez nem jellemző minden évben. Tavaly láttam egy ilyen beteg nyulat, talán kézzel is meg lehetett volna fogni annyira bágyadt volt, és a fején az orra fölött, a két szeme között nagyon meg volt ritkulva a szőr. Ilyen tüneteket hallottunk a szomszéd társaságok vadőreitől is. Utólag már bánom, hogy nem lőttem le és nem vizsgáltattuk be a tetemet, de lehet, hogy semmi értelme nem lett volna, tudván, hogy a nyúlnak legalább negyven (vagy még több) ismert betegsége van. Nagy mérvű elhullást nem tapasztaltunk, tavaly inkább a mezei pocok invázió miatt a műtrágyaszóróval kijutatott Redentin volt a probléma, az gyilkolt rendesen.
Azt vettük észre a területünkön, hogy az első fialásból származó nyulak (amik sorsdöntőek az állomány szempontjából) valamiért nagyobb számban születnek, vagy maradnak meg a lazább kissé homokosabb földeken. A mélyebb fekvésű, kötött, nyirkosabb talajokon mintha kevesebb a nyúl kora tavasszal. Ezt csak azzal tudjuk magyarázni, hogy a nyúl jobban kedveli a hamarabb felmelegedő vagy a meleget megtartó talajokat és szívesebben is fial bele, mint a nyirkosabb hidegebb földekbe. Ha esetleg itt az időjárás miatt kissé megcsúsznak a kora tavaszi fogasolás-magágyelőkészítés munkák, akkor számíthatunk jó nyúlmennyiségre.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11248


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #957 Dátum: 2015. December 09. - 20:22:32 »

Kóbor kutya,hurok. Ezeket ne hagyjátok ki. Ahol sok a kerítés,napi 10-15 nyúl is kieshet az állományból ezek miatt.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #958 Dátum: 2015. December 09. - 20:29:04 »

Kóbor kutya,hurok. Ezeket ne hagyjátok ki. Ahol sok a kerítés,napi 10-15 nyúl is kieshet az állományból ezek miatt.

Ja, meg a kisebbség agarakkal. Na meg mi is vadászok, ahol nem akarnak a nyúl után vadkárt fizetni, és kényelmesen a napraforgó, dinnye, csemege kukorica földeken tavaszzal lámpánál kisgolyóssal kiirtják a nyulakat, aztán meg sírnak ősszel, hogy hova lett a nyúl  Nem
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #959 Dátum: 2015. December 09. - 21:51:31 »

Ja, meg a kisebbség agarakkal. Na meg mi is vadászok, ahol nem akarnak a nyúl után vadkárt fizetni, és kényelmesen a napraforgó, dinnye, csemege kukorica földeken tavaszzal lámpánál kisgolyóssal kiirtják a nyulakat, aztán meg sírnak ősszel, hogy hova lett a nyúl  Nem
Néhány éve felhívott egy ingerült gazda, hogy csináljak valamit mert nagy kárt okoz a dinnyébe a nyúl.
Mondtam neki, tilalom van nyúlra, de ha kér rá engedélyt szívesen.
Meg is kaptuk 10 db-ra.
Ki is mentünk közösen, löttem is hármat a 12-el, aztán mondta hogy ezt itt hagyjuk abba.
Szerinte egy lövéssel lőttem egy nyulat és egy mázsa dinnyét, ez neki nem jó üzlet.
 Röhög
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Oldalak: 1 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: