Oldalak: 1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 74   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A mezei nyúl és "kistestvére": a kinigli  (Megtekintve 543644 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #750 Dátum: 2012. December 08. - 19:57:45 »

Igazad van Atilla!Valahol olvadtam valamikor, de segítsetek ha nem jól emlékszem mezei nyúl szaporítás nem ketreces hanem mély almos
igaz ott is sok a ráfordítás kevés haszon lenne ,ha lenne

Én Szlovákiában hallottam ilyet! Két éve hozattunk is húsz darabot, de pár az úton elpusztult a stressz miatt. Érdekes, hogy az élőnyúl befogásnál miért nem olyan stresszesek?
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
vizslás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 120


« Új üzenet #751 Dátum: 2012. December 08. - 20:03:41 »

Vagy még talán a vadas színű házinyúllal nem párzana el a mezei nyúl?
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #752 Dátum: 2012. December 08. - 20:12:52 »

Nem! Teljesen külön faj!  A házinyúlnak az üregi az "őse"!

De ha megnézel egy mezeit, és kis hegyes fület teszel rá, inkább hasonlít egy rusnya macskára mint nyúlra! Röhög Szerintem igen csúf egy állat szegény! Stoel
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #753 Dátum: 2012. December 08. - 20:51:36 »

Azért gondold el, hogy egy lőtt nyúl olyan 8000, az élő 11-12000 között mozog. Ha őszinték vagyunk, a befektetés szinte nulla.
Üdv!
Novemberben 15000 nettóért adtuk el a nyulat. Most 17-18000 Ft. Évente kora ősztől több száz mázsa takarmányrépát etetünk ki. Tavaly 870 nyulat fogtunk, idén 3 nap alatt 550 db. A tagok egy évben 4 alkalommal lőnek nyulat, ha vendéget hívok, az én fejadagomat kapja meg.  Emelem
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #754 Dátum: 2012. December 08. - 21:03:11 »

A "nagyüzemi gazdálkodás" már nem igen tűri a fa és bokorsorokat, a vadrejtőket. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy a mezei nyúl élettere kicsi, nagyon sok ilyenre lenne szükség. A ma is jó nyulas területeknek számító részeken ha megnézzük vannak fasorok, gyümölcsösök, nádasok, ligeterdők,...
Igen, az ideális ez lenne. De egyszer kiviszem már a fényképezőgépet, hogy az igazán jó nyulas részeinkről fotót készítsek.A kondorosi és a gyomai határból be lehet látni Mezőberénybe, pedig mindkettő 15 km-re van. Felénk 35-40 AK/ha szántók vannak, el lehet képzelni mekkora a takarás.
 Emelem
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #755 Dátum: 2012. December 08. - 21:07:12 »

Hát én jól mellélőttem! Lehet, hogy Öcsi barátom lőtt nyúlról beszélt, csak nem figyeltem rá? Fejvakarás

Ez az etetés dicséretes, Igen de sajnos nem ez a jellemző!
Szépen lehet nyulatok! Talán Békés? Három éve vadásztam Gyomaendrődön, a szezon utolsó napján, s tátottam a szám, mert több száz nyulat láttam, és ha jól emlékszem 2000 körül fogtak és lőttek ki!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #756 Dátum: 2012. December 08. - 21:25:59 »

Hát én jól mellélőttem! Lehet, hogy Öcsi barátom lőtt nyúlról beszélt, csak nem figyeltem rá? Fejvakarás

Ez az etetés dicséretes, Igen de sajnos nem ez a jellemző!
Szépen lehet nyulatok! Talán Békés? Három éve vadásztam Gyomaendrődön, a szezon utolsó napján, s tátottam a szám, mert több száz nyulat láttam, és ha jól emlékszem 2000 körül fogtak és lőttek ki!
Vagyogat  Mosolyog. Tavaly 1500 körül hasznosítottunk, idén is meglesz szerintem. Bár még két nap élőnyúlfogás hátra van. Igen Békés, a gyomai határ az egyik legjobb nyulas részünk.  Emelem
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #757 Dátum: 2012. December 08. - 21:28:05 »

Attila! Már csak 2.999.999 db kóbor kutya van.  Ördög

Két Vadásztársaság /A és B/ területén vadászok. A két terület határa között kb. 4 km a távolság. Területük közel egyforma /5.000 ha/.
Adottságaik közel azonosak, de az A terület "kisparcellásabb" és látszólag kedvezőbb adottságokkal rendelkezik az apróvadnak.
Idei teríték adatok mezei nyúlból:
"A" területen: 3 db, 5, db, 12 db, 8 db.
"B" területen 30-40 db/vadászat között volt az eddigi 5 vadászaton.
Ja a puskák száma is közel azonos mindkét terület vadászatain /25-30 között/
Ma kint ültem 4 és 8 óra között az "A" területemen lévő lesemen és 3 rókát valamint egy kutyát láttam, valamint kifelé menet is átszaladt előttem
egy róka /1/2 4-kor/. Sajnos a rókáknál nem kerültem lövési pozícióban.
A "B" területen, ha vadászat alatt szőrmés vagy tollas ragadozót látunk, az elnök finoman célozgat a vadőrök bérezésének csökkentésére.
Természetesen nem bántjuk őket, különösen a védetteket, csak alkalmazzuk a tótmegyeri gyakorlatot. Ördög
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #758 Dátum: 2012. December 08. - 21:32:25 »

Szia Soma! Emelem
Melyiket?
- amíg a róka orra nincs leadva nincs fizetés,
- vagy a ragadozó csak befelé jöhet, egyszer?
 :Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #759 Dátum: 2012. December 08. - 21:38:16 »

Szia Soma! Emelem
Melyiket?
- amíg a róka orra nincs leadva nincs fizetés,
- vagy a ragadozó csak befelé jöhet, egyszer?
 :Mosolyog

Így van!
Amit az öreg vadőr mondott Tótmegyeren.
Mindent megteszünk, hogy a területünket ne tudják elhagyni.
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #760 Dátum: 2012. December 09. - 09:35:47 »

Szia Sanyó! Emelem

Utána néztem a 2006 -ban megtartott szolnoki mezei nyúl konferencián elhangzott adatoknak, és valóban igazad van, tévedtem! Fejvakarás
(De, mint Boar mondaná: ebben a korban már.... Röhög) Megkövetem magam!

Ime a jó adatok:

Magyarországon kb. 3 millió kutya él. Ennek 6-7% (180-210.000 kutya) kóbor kutya.(A macskák száma felbecsülhetetlen.)  Egy kóbor kutyára évi 20-25  kisnyúl elpusztítását lehet számolni, így óvatos becsléssel is  3.600.000   nyúl!!  ?? Vállat von??
És ehhez tegyük még hozzá a szőrmés és szárnyas kártevők pusztítását, a természetes, és egyéb okból elpusztult vad számát!)


Apróvad törzsállomány:
 1936-ban 4,5 millió db
2005-ben  1,3 millió db.

Mezei nyúl törzsállomány:
1936-ban 2,3 millió
2005-ben 520 ezer db (75% Békés, Csongrád, Szolnok megye)


Saját véleményem:  Ez a 3.600 000 darabos szám nekem azért sántít. Ha 520 ezer a törzsállomány, egy nyúlra 3 elléssel számítva 4 nyúl/ellést veszünk alapul, és feltételezzük, hogy a törzsállománynak csak a fele bak, akkor ez 260 000 x 12 = 3.120.000 kisnyúl/év.
Ha ehhez hozzáadjuk az élve befogott, és kilőtt darabszámot, már nem lenne írmagja sem.
De a lényeg, hogy a dúvad számának csökkentése nélkül valóban lassan elfelejthetjük a nyúlvadászatokat, és már a gyermekeink is csak iskolai szertárakban fognak látni mezei nyulat!

 Wave Wave Wave


Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #761 Dátum: 2012. December 09. - 09:48:33 »

Szia Sanyó! Emelem

Utána néztem a 2006 -ban megtartott szolnoki mezei nyúl konferencián elhangzott adatoknak, és valóban igazad van, tévedtem! Fejvakarás
(De, mint Boar mondaná: ebben a korban már.... Röhög) Megkövetem magam!

Ime a jó adatok:

Magyarországon kb. 3 millió kutya él. Ennek 6-7% (180-210.000 kutya) kóbor kutya.(A macskák száma felbecsülhetetlen.)  Egy kóbor kutyára évi 20-25  kisnyúl elpusztítását lehet számolni, így óvatos becsléssel is  3.600.000   nyúl!!  ?? Vállat von??
És ehhez tegyük még hozzá a szőrmés és szárnyas kártevők pusztítását, a természetes, és egyéb okból elpusztult vad számát!)


Apróvad törzsállomány:
 1936-ban 4,5 millió db
2005-ben  1,3 millió db.

Mezei nyúl törzsállomány:
1936-ban 2,3 millió
2005-ben 520 ezer db (75% Békés, Csongrád, Szolnok megye)


Saját véleményem:  Ez a 3.600 000 darabos szám nekem azért sántít. Ha 520 ezer a törzsállomány, egy nyúlra 3 elléssel számítva 4 nyúl/ellést veszünk alapul, és feltételezzük, hogy a törzsállománynak csak a fele bak, akkor ez 260 000 x 12 = 3.120.000 kisnyúl/év.
Ha ehhez hozzáadjuk az élve befogott, és kilőtt darabszámot, már nem lenne írmagja sem.
De a lényeg, hogy a dúvad számának csökkentése nélkül valóban lassan elfelejthetjük a nyúlvadászatokat, és már a gyermekeink is csak iskolai szertárakban fognak látni mezei nyulat!

 Wave Wave Wave




Szia Attila!

Köszönöm a kimerítő válaszod, sajnos felét sem értem, mert a szomszédom, Alzheimer úr megint eldugta a gyógyszerem, mindig ezt csinálja!  Vigyorog
Én régről (mikor lehetett? Nevet ) egy 30.000-es számra emlékszem, ennyi kóbor kutyát és ugyanennyi macskát lőttek ki évente a vadászok, és ez a mennyiség következő évre újra termelődött! Szomorú Lehet, hogy Tótmegyeri adatok? Mosolyog
 Emelem
Naplózva
kacsavadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 109


« Új üzenet #762 Dátum: 2012. December 09. - 21:20:37 »

Üdv!

Hallottam olyan esetet, mely még régebben történt, hogy a vadászatvezető lefújta a vadászatot mivel nem volt egy körben 100 nyúl. A mostani időkben nem tudom, hány olyan terület lenne ahol nem fújná le.

Régen amikor cukorrépa volt a terület 1/3-ba ültetve és ment az öntözés állandóan, akkor még a csizma szárából is nyúl ugrott annyi volt. (Igaz a mérgezett tojás is 1000 számra került ki a területre.) Most már harmadik éve nem volt társas vadászat. Élő nyúl befogás pedig kb. 10 éve.
Az élőhely csökkenés és a víz hiánya mellett szerintem az is nagyon betett a nyúl állománynak, hogy nem maradt törzsállomány. Egyszerűen nincs mi szaporodjon.

(Talán a Nimródban volt nemrég egy cikk a mezei nyúlról és itt is találsz hasznos infókat az előadáshoz: http://vadgazdalkodas.emk.nyme.hu/okatatas_segedletek.htm )
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #763 Dátum: 2012. December 09. - 22:06:39 »

Szia Attila!

Köszönöm a kimerítő válaszod, sajnos felét sem értem, mert a szomszédom, Alzheimer úr megint eldugta a gyógyszerem, mindig ezt csinálja!  Vigyorog
Én régről (mikor lehetett? Nevet ) egy 30.000-es számra emlékszem, ennyi kóbor kutyát és ugyanennyi macskát lőttek ki évente a vadászok, és ez a mennyiség következő évre újra termelődött! Szomorú Lehet, hogy Tótmegyeri adatok? Mosolyog
 Emelem


Sanyó! Emelem

A kilövési szám nem egyenlő azzal ami van! Gondolj a törzsállományra! Vigyorog

Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
vizslás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 120


« Új üzenet #764 Dátum: 2012. December 10. - 19:41:37 »

Üdv !Érdeklődöm ,hogy Makó vagy Csorvás közeléből van-e fórumozó?
Mert ugyanis azért kérdezem mert ma olaszba vittek nyulat amit onnan hoztak hozzánk és ahogy fül gomboztam a nyulakat az egyik  fülében találtam egy fül gombot
"HU 05024" a száma jó lenne tudni a nyúl elő életét ,hogy mikor rakták a fülébe és hol?
Naplózva
Oldalak: 1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 74   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: