Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 1398   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Csevegő  (Megtekintve 1160503 alkalommal)
Bandi
Vendég
« Új üzenet #300 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 21:32:21 »

Hát uraim ezt hozta a hős szovjet tipusú hadvezetés.
Azt gondolom, hogy ameddig egy 6000 fős szedett-vedett társulatot is kínkeservesen tudunk fenntartatani, ruhatárosi feladatok végrehajtására is alig alkalmas hadieszközökkel felszerelve, addig a 25000 fős zsoldos sereg (nem igen látom honnan lenne nekünk ennyi zsoldosunk) csak Álom marad.
Légifölény....
Szép dolog. De az Iraki példa valamelyest sántít!
Persze a történések tükrében tán még igazolható is.
Kíváncsi lettem volna ha az amerikai-angol gépek a fedélzeten maradnak, a szárazföldön milyen helyzet alakult volna ki....Ezt persze soha nem tudjuk már meg. Kacsint
Te amúgy régóta élsz Kanadában?(persze csak ha nem vagyok tolakodó)
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #301 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 21:34:18 »

Hát uraim ezt hozta a hős szovjet tipusú hadvezetés.
Azt gondolom, hogy ameddig egy 6000 fős szedett-vedett társulatot is kínkeservesen tudunk fenntartatani, ruhatárosi feladatok végrehajtására is alig alkalmas hadieszközökkel felszerelve, addig a 25000 fős zsoldos sereg (nem igen látom honnan lenne nekünk ennyi zsoldosunk) csak Álom marad.
Légifölény....
Szép dolog. De az Iraki példa valamelyest sántít!
Persze a történések tükrében tán még igazolható is.
Kíváncsi lettem volna ha az amerikai-angol gépek a fedélzeten maradnak, a szárazföldön milyen helyzet alakult volna ki....Ezt persze soha nem tudjuk már meg. Kacsint
Te amúgy régóta élsz Kanadában?(persze csak ha nem vagyok tolakodó)
Pityu? Ő nem olyan rég...
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #302 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 21:34:37 »

 Vigyorog
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #303 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 21:37:57 »

Hát uraim ezt hozta a hős szovjet tipusú hadvezetés.
Azt gondolom, hogy ameddig egy 6000 fős szedett-vedett társulatot is kínkeservesen tudunk fenntartatani, ruhatárosi feladatok végrehajtására is alig alkalmas hadieszközökkel felszerelve, addig a 25000 fős zsoldos sereg (nem igen látom honnan lenne nekünk ennyi zsoldosunk) csak Álom marad.
Légifölény....
Szép dolog. De az Iraki példa valamelyest sántít!
Persze a történések tükrében tán még igazolható is.
Kíváncsi lettem volna ha az amerikai-angol gépek a fedélzeten maradnak, a szárazföldön milyen helyzet alakult volna ki....Ezt persze soha nem tudjuk már meg. Kacsint
Te amúgy régóta élsz Kanadában?(persze csak ha nem vagyok tolakodó)

Most nézem csak... Meglepődött
Szerintem te Fredit szeretted volna megkérdezni.
De én is válaszolok: én Szeged mellett élek.... Mosolyog
Naplózva
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #304 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 21:44:10 »

Nem regen! Cak 28 eve.
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #305 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 22:12:03 »

Hát uraim ezt hozta a hős szovjet tipusú hadvezetés.
Azt gondolom, hogy ameddig egy 6000 fős szedett-vedett társulatot is kínkeservesen tudunk fenntartatani, ruhatárosi feladatok végrehajtására is alig alkalmas hadieszközökkel felszerelve, addig a 25000 fős zsoldos sereg (nem igen látom honnan lenne nekünk ennyi zsoldosunk) csak Álom marad.
Légifölény....
Szép dolog. De az Iraki példa valamelyest sántít!
Persze a történések tükrében tán még igazolható is.
Kíváncsi lettem volna ha az amerikai-angol gépek a fedélzeten maradnak, a szárazföldön milyen helyzet alakult volna ki....Ezt persze soha nem tudjuk már meg. Kacsint
Te amúgy régóta élsz Kanadában?(persze csak ha nem vagyok tolakodó)

Most nézem csak... Meglepődött
Szerintem te Fredit szeretted volna megkérdezni.
De én is válaszolok: én Szeged mellett élek.... Mosolyog
Igen,Frédit,bocs Wave
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #306 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 22:17:40 »

Hát uraim ezt hozta a hős szovjet tipusú hadvezetés.
Azt gondolom, hogy ameddig egy 6000 fős szedett-vedett társulatot is kínkeservesen tudunk fenntartatani, ruhatárosi feladatok végrehajtására is alig alkalmas hadieszközökkel felszerelve, addig a 25000 fős zsoldos sereg (nem igen látom honnan lenne nekünk ennyi zsoldosunk) csak Álom marad.
Légifölény....
Szép dolog. De az Iraki példa valamelyest sántít!
Persze a történések tükrében tán még igazolható is.
Kíváncsi lettem volna ha az amerikai-angol gépek a fedélzeten maradnak, a szárazföldön milyen helyzet alakult volna ki....Ezt persze soha nem tudjuk már meg. Kacsint
Te amúgy régóta élsz Kanadában?(persze csak ha nem vagyok tolakodó)
Pityu? Ő nem olyan rég...
Igen Nevet  Vigyorog Vigyorog Vigyorog
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #307 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 22:19:41 »

Hát uraim ezt hozta a hős szovjet tipusú hadvezetés.
Azt gondolom, hogy ameddig egy 6000 fős szedett-vedett társulatot is kínkeservesen tudunk fenntartatani, ruhatárosi feladatok végrehajtására is alig alkalmas hadieszközökkel felszerelve, addig a 25000 fős zsoldos sereg (nem igen látom honnan lenne nekünk ennyi zsoldosunk) csak Álom marad.
Légifölény....
Szép dolog. De az Iraki példa valamelyest sántít!
Persze a történések tükrében tán még igazolható is.
Kíváncsi lettem volna ha az amerikai-angol gépek a fedélzeten maradnak, a szárazföldön milyen helyzet alakult volna ki....Ezt persze soha nem tudjuk már meg. Kacsint
Te amúgy régóta élsz Kanadában?(persze csak ha nem vagyok tolakodó)

Most nézem csak... Meglepődött
Szerintem te Fredit szeretted volna megkérdezni.
De én is válaszolok: én Szeged mellett élek.... Mosolyog
Ja én meg Tatán Wave Wave De a szívem másik fele 20km-el arrébb van bent a Gerecsében Vigyorog
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #308 Dátum: 2008. Augusztus 15. - 13:29:55 »

Hmm.. IL-2... JSZ-2...
[/quote]

Azokban az ütközetekben csak az indultak még kategóriában voltak!Lényegesen- sőt egyáltalán- nem tudták befolyásolni a csata végkimenetelét.
Gyüjtőnéven az "Alföldi páncoloscsata"...., szokták ezt "debreceni páncéloscsatának" is nevezni helytelenül.


Azt ki nyerte?
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #309 Dátum: 2008. Augusztus 15. - 22:28:21 »


Kíváncsi lettem volna ha az amerikai-angol gépek a fedélzeten maradnak, a szárazföldön milyen helyzet alakult volna ki....Ezt persze soha nem tudjuk már meg. Kacsint

Kb egy hettel tartott volna tovabb. mint igy. A technikai foleny  akkor is az koalicios oldalon volt. Gyorsabb csapatszallitasi kepesseg jobb logisztikai hatter, gyorsabb informacio csere es osszekottetes stb.Jobban motivalt csapatok (  haboru elejerol beszelunk) Sajat szememmel latom a "No man left behind" ( kb Senkit nem hagyunk ott ) szlogen hatasossagat.
Mi abbol indulunk ki hogy semmi nem fog mukodni. Ok abbol, hogy minden  mukodni fog es akkor amikor szukseg van ra.

Ui a Mig 29 jelenleg is a rendszerben levo legjobb vadaszgepek egyike  (lehetne ha kicsit feltuningoltuk volna az elektronikajat ( volt is ra jelentkezo aki megcsinalta volna)
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Steve
Vendég
« Új üzenet #310 Dátum: 2008. Augusztus 16. - 11:26:59 »

Hmm.. IL-2... JSZ-2...

Azokban az ütközetekben csak az indultak még kategóriában voltak!Lényegesen- sőt egyáltalán- nem tudták befolyásolni a csata végkimenetelét.
Gyüjtőnéven az "Alföldi páncoloscsata"...., szokták ezt "debreceni páncéloscsatának" is nevezni helytelenül.[/i]

Azt ki nyerte?
[/quote]

Látod Viktor ez nagyon jó kérdés!
Ha azt vesszük alapul, hogy a Szovjetek mekkora területet nyertek, akkor azt gondolhtnánk, hogy ők.
Gondolom tudod Te is, de esetleg ha valakit érdekel és még nem tudja azok kedvéért mondjuk el, hogy milyen dolgok befolyásolják a győzelem/vereség megítélését.
1.Ki uralta a harc színterét a harccselekmények végén?
2.Mekkora volt a felek elszenvedett veszetesége? Itt nem elsősorba a konkrét számok a fontosak- bár élőerőben még sok is- hanem az arányok. A harc kezdetén meglévő harceszközök/ élőerő mennyisége viszonyítva a harccselekmények beszüntetésekor meglévő eszköz/ ember mennyiséggel.
3. Talán katonai(!) szempontból a legfontosabb!Sikerült-e a kezdetekkor kitűzött hadműveleti tervet végrehajtani, és ez által a meghatározott célt sikerült-e elérni?


1. Az első két szakaszát az alföldi páncéloscsatának a szovjetek uralták(írtózatos veszteségek árán, és ennek, mint később láthatjuk a további magyarországi harcok során komoly következménye lesz)!! Viszont a záró szakaszt, Nyíregyháza környéki harcokban már a Német-Magyar haderő "uralta"!! Ez azért idézőjeles, mert a német-magyar alakulatok akkor és ott állították meg a szovjet-román tamádó erőket ahol és amikor akarták, de ellenlökéseknél nagyobb mozdulatokra már nem voltak képesek a román haderő átállása miatt! Ezek a román alakulatok bizony bármennyira alacsony harcértékűek voltak hiányoztak a hadrendből. A szovjet-román csapatok meg híába törtek rést, erőszakoltak ki hídfőt, azt a harceszközökben elszenvedett írtózatos veszteségek miatt mérg "órákra" sem bírták megtartani.
Szerintem ez egy "gyenge" patt helyzet.

2. A veszteségek.
Nem akarok táblázatokat gyártani, így kutatási adatokra támaszkodva kivonatosan vázolnám a X.06.-X.28. közötti harci csalakmények veszteségi adatait.
  2. Ukrán Front (Malinovszkíj marsal) ember veszetségei:
   Szovjet csapatok: a harcok kezdetén 698 200 fő, teljes veszteség 84 010 fő, 12%.
   Román 1. hadsereg: 67 347 fő, 8720 fő, 13%.
   Román 4. hadsereg: 120 861 fő, 24 630 fő, 20%(!).
Összesen a 2. Ukrán Frontnak a 886 408 fős személyi állományából 117 360 fő, 13%-os vesztesége volt!!! Az akkori viszonyokat számítva ez jelentős, de nem katasztrófális veszteség, mert a hátországból ezt napokon belül lehett pótolni a kifogyhatatlan ember állományból.

 2. Ukrán Front páncélos veszteségei:
    6. gárda-harckocsihadsereg: 130 páncélos a harcok kezdetén, 91 veszteség, 69%(!!!).
   Plijev és Groskov altbn. gyorscsoportja: 535 páncélos, 353 veszteség, 66%(!!!).
   53. hadsereg: 73 páncélosból, 45 veszteség, 65%(!!!)
   Összesen:734/489 páncélos, 66%(!!!). Ez már viszont több mint érzékeny veszteség páncélozott harceszközben. A 2. Ukrán Frontnak, mint a későbbi harci események is bizonyítják a magyarországi harcok alatt nem is sikerült kihevernie. Ez a hadsereg ez idő alatt már csak korlátozott hadműveletekre volt alkalmas, összfegyvernemi támadásra- mint azt a XI.2.-án(!) indult Budapest elleni offenzíva be is bizonyította- végképp alakalmatlan!
Érdekesség képpen meg kell állapítani, hogy a szovjet veszteségek 80%-os pontossággal azonosak a németek által megállapított adatokkal! Ennek a későbbikben  felbecsülhetetlen értéke lesz a németek szempontjából a Budapestért vivott harcok során!!!!

 A Dél- Hadseregcsoport 44 X.1.-i  élőereje 260 000 német-magyar katonát számlált. Alakulatonkénti bontásnak azért nincs értelme, mert a német harctérivezetés rugalmassága révén szigorúan vett hadrendben feltüntetett alakulatok már nem voltak. Ha kellett ad-hoc szerveztek a meglévő(összekeveredett) alakulat foszlányokból harccsoportokat! (Ez tisztán magánvélemény!!!) 44 X.31.ig elszenvedett élőerő vesztesége 15 328 fő(!!!!!), 5,8%(!!!!).

Német-magyar páncélos veszteségek:
  1. pc. ho.: a harcok kezdetén 85 pc. rendelkezett,41 veszeteség, 48%(!!!)
  23. pc. ho.: 80 pc., 26 veszteség, 32%(!!!)
  "Feldehernhalle" pc. ho.:78 pc., 41 veszteség, 52%(!!!)
Ez az arány ennél azért egy kicsivel rosszabb, mert harctéri jelentés nem említi ugyan, mert a cseh területekről átdobott néhány töredék alakulatnak is volt vesztesége melyek csak a hadinaplókban vannak említve!
 Így összesen a Dél-Hadseregcsoport 570 darabos pc.-os állományából 270 db-ot veszített 44 X.1-X.31. között, ez pedig csak 44%-os arány.(!!!) Ennek megint csak felbecsülhetetlen értéke lesz a németek szempontjából a Budapest körüli harcok alatt!

Mivel a német hadvezetés ekkor már látta, hogy egyenlőre a magyar hadszintéren komolyabb ellentámadásra reális esély nincs, amig meg nem próbálják pótolni az átállt román alakulatokat!Mondjuk ezt már X.6.-án indított, a Kárpátok déli hágóitt lezárni hivatott támadást meghiúsító szovjet támadás nyilvánvalóvá tette! Tehát tartós védelem és ebből indított masszív ellenlökésekkel megszilárdítani a frontot!

A repülőgépek terén a szovjetek a gépállományuk 23%-át veszítették, míg a németek 24%-át. Ezért mondtam neked, hogy nem osztott-szorzott ebben az ütközetben a repülők jelenléte. Gondolom köszönhető ez az októberi időjárásnak is...

3. Célkitűzések:

  2. Ukrán Front:
   6 nap alatt(?????) kettévágni a Dél-Hadseregcsoport, kisegíteni a kárpátokban gyakorlatilag, elakadt és állóháborút vívó 4. Ukrán Frontot, majd közös erővel bekeríteni és megsemmisíteni a 4. Ukrán Frontot óriási veszteségeket igénylő állóháborúra kényszerítő Wöhler sereg csoportot. A szervezett ellenállás megszüntével Magyarországot leválasztani a Németekről! Így komolyabb veszteségek nélkül elérni a Nagy német-birodalom dél-keleti határait!

  Elért cél: Az tisztán látszik- mivel a front megsziráldult "durván" a Tisza vonálaban- a 2. Ukrán Front célkitűzéseit megsem közelítette! Ezzel szemben hosszú-hosszú időre elveszetette stratégiai kezdeményező képességét az írtózatos veszteségeinek köszönhetően. Ezen alapvető problémáit még tetőzte az is, hogy a szovjet megasabb szintű katonai vezetése vagy nem tudta, vagy nem érdekelte a 2. Ukrán Front állapota! Ez adóthatott abból ahogyan a veszteségeket- mind saját, mind ellenséges- értékelték! Ezen a téren(is) a német katonai vezetés magasan felülmúlta a szovjeteket. A németek egy adott saját alakulat veszetségeit értékelve az alakulatot reális harcértékének megfelelő új jelzést adott nek és inntől a térképeken ennek megfelelően vették figyelembe! Pl. egy ezred erő elvesztette állománya 1/3-át, és már mint ezred erejű alakulatként nem számíthattak rá, át nevezték ezred-harccsoporttá, és onnantól fogva csak így vették figyelembe a további tervezésnél.


Dél-Hadseregcsoport:
   Célkitűzés: Mint már fentebb utaltam rá a román átállás után a Dél- Kárpátok hágói ellen indítani egy korlátozott támadást, azokat lezárni és így védeni az alföldi területeket. Ezt a szovjetek keresztül húzták a X.6.-án indított gyorssereg csoporttal végrehajtott támadással. Ekkor rendkívül pontosan felmérve rájöttek a német-magyar hadvezetők, hogy a Tiszántúl az egyenlőtlen erőviszonyoknak köszönhetően tarthatatlan. A szovjet hadmozdulatokat értékelve jól mérték fel a támadás célját. A rugalamsan kezelt új helyzeteben azt a célt tűzték ki, hogy a Tiszántúlon harcoló alakulatokat a Tisza északi ill. nyugati partjára visszavonja, és a frontott megszilárdítsa. A szovjet támadást lelassítani, majd a Tisza vonalában megállítani. A Budapest irányába indított szovjet próbálkozásokat visszaverje! A román olajmezők elvesztése után felértékelődött a zalai olajmező, annak mindenáron való megtartása. A szovjet-román csapatoknak a lehető legnagyobb veszeteségeket okozni!

Elért célok: A eredit célkitűzést a Déli -Hadseregcsoport egyértelműen még csak meg sem közelítette. Viszont a német hadvezetés rugallmasságának köszönhetően az új célokat maradáktalanul sikerült az alföldi páncéloscsatában végrehajtani!!!!


Tegyük fel újra a kérdést! Ebben a csatában ki nyert?
A szovjetek jelentős területeket foglaltak el. Ez alapján akár mondhatnánk azt is, hogy ők nyertek. Viszont a roppant veszteségeiknek köszönhetően ezen területek jelentős részéről vissza kellett vonulniuk! A németek meg- az ő szintén jelentős, de kezelhető veszteségeinek köszönhetően- ezeket a Tiszántúli területeket nem akarták megszállni.
A történészek szerint a szovjetek, hadműveleti szempontból súlyos vreséggel felérő, pürroszi győzelmet arattak!!!! Én csak azt mondom: utolsó nyertes csatánk volt, és a magyar honvédek helytálltak!!!!
Ami a legfájóbb szovjet szempontból: a 2. Ukrán Front kétség kívül "kellemetlen" helyzetbe kerülése! Amennyiben a vele szemben védekező német-magyar alakulatokat sikerül 2-3 nap alatt feltölteni, a 2.Ukrán Front vonalát sikerült volna símán áttörni dél-keleti irányba, és akár újra reális cél lehett volna a Déli-Kárpátok hágóit lezárni, és ezzel gyakorlatilag egy teljes szovjet hadsereg felszámolása! De ez is a II. Vh., a sokból az egyik elszalasztott lehetősége maradt....
   



 

Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #311 Dátum: 2008. Augusztus 16. - 16:01:15 »

Egy "erdőnek" leálcázott Panther 7,5cm-es, 3300mm hosszú csöve mellett elnézve, az irányzójelet a támadó ..... páncélos ék parancsnoki zászlócskát viselő ... páncélosának a lövegpajzs tövének közvetlen oldalán vezetve, és közben hallgatni a toronyfordító villanymotorok halk zümmögését..... 
 
 
Aztan meg hallani egy kib ....szott nagy reccsenest es
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #312 Dátum: 2008. Augusztus 16. - 16:05:16 »

Jobbik esetben csak a vezeto nez rad remult szemekkel, hogy Herr Obersturmfuhrer Panzer kaputt!!!! ( mert az eroatviteli rendszer mondta be az unalmast ) es nem egy 34 mm  gepagyu loszer koszont be oldalrol Fejvakarás
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Steve
Vendég
« Új üzenet #313 Dátum: 2008. Augusztus 16. - 16:09:59 »

Egy "erdőnek" leálcázott Panther 7,5cm-es, 3300mm hosszú csöve mellett elnézve, az irányzójelet a támadó ..... páncélos ék parancsnoki zászlócskát viselő ... páncélosának a lövegpajzs tövének közvetlen oldalán vezetve, és közben hallgatni a toronyfordító villanymotorok halk zümmögését..... 
 
 
Aztan meg hallani egy kib ....szott nagy reccsenest es

Taser!

Az is benne van a pakliban...., de ennyire nam lehet ez ciki....
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #314 Dátum: 2008. Augusztus 16. - 16:15:16 »

Jobbik esetben csak a vezeto nez rad remult szemekkel, hogy Herr Obersturmfuhrer Panzer kaputt!!!! ( mert az eroatviteli rendszer mondta be az unalmast ) es nem egy 34 mm  gepagyu loszer koszont be oldalrol Fejvakarás


A magyar honvédségben is rendszerben voltak ekkor tájt már a Pantherek.
A 76,2mm nehézpáncéltörö ágyúnak is komoly kihívás volt a Panther 7,5cm-es ágyújának hatásos lőtávolságából a Panther páncélzata.
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 1398   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: