Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Fegyvercsőtől a célig  (Megtekintve 64327 alkalommal)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #15 Dátum: 2016. április 19. - 22:21:11 »

Én egy kicsit másképp közelítettem meg a problémát:
Amennyiben tudott a távcső magassága  (pld. 5cm) a ballisztikai programba a távcső magassága helyére a valós magasság mínusz a becsapódási pont távolságát írnám be ( itt 5cm-3,5cm azaz 1,5 cm) és így nulláznám 50m-re. Így a lövedék esést egy 3,5cm-el alacsonyabb vízszintes vonalhoz kapjuk meg, így szerintem 100m-en a célzott ponthoz képest 6cm alálövés adódik.
A lövedék pályája pedig ezen a -3,5cm (célzott ponthoz képest) magasságon éri el a csúcspontját, kb. 35-60 méter között "stagnál" ez a magasság, utána pedig esik a lövedék (200méteren kb. 25 cm-t).
 
Remélem érthető volt.

Üdvözlettel: Tamási Zoltán

Szerintem kicsit túl van bonyolítva a magyarázat, bár én már próbáltam egyszerűen leírni az elején. A távcső magasságával felesleges foglalkozni, nem változik, tehát nem befolyásolja az eredményt. Induljunk ki abból, hogy 50 m-en 2 cm plusz esetén 100m-en 4 cm plusz jön ki, és egy kattintás 1 cm-t változtat 100m-es távon.

Ha azt tapasztaljuk, hogy 50 m-en -3,5 cm-en van a becsapódás, az azt jelenti, mintha letekertük volna a távcsövet. Ami 100 m-en 1 cm-es kattintás, az 50 m-en 0,5 cm-t tol el, tehát ahhoz, hogy plusz 2-ből mínusz 3,5-be kerüljön a becsapódás, kell tekerni lefelé egyszer 2 cm / 0,5 cm/klikk = 4-et (még a nulláig), meg további 3,5 cm / 0,5 cm/klikk = 7 klikket. 100 m-en ennek a 11 klikknek a hatása épp 11 cm-lesz lefelé az eredeti 4 cm-ből, azaz logikusan pont 7 cm-t fogsz alálőni 100 m-en az eredeti 4 cm fölé lövés helyett. A Norma görbéjén ezt nem fogod tudni megnézni, mert az megkérdezi, hogy hány méteren van a nulla, de 50 m-en 3,5 cm alálövéssel sosem lesz nulla, sehol.
Naplózva
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #16 Dátum: 2016. április 20. - 13:46:03 »

Szerintem kicsit túl van bonyolítva a magyarázat, bár én már próbáltam egyszerűen leírni az elején...

Amit te leírtál, az szerintem azt mutatja meg, hogy ha beállítaná a távcsövet úgy, hogy 50-en pontba hordjon a fegyver ne pedig 3.5cm alacsonyat, akkor 100méterre célozva a távcsőben látott pont mennyivel volna alacsonyabban.
Katt ide! 50-re kinulláztam, 100on nem lesz nullában (odatettem az egeret, de a screenshot-on nem látszik, alul van egy 100.07m-t jelző kis téglalapocska, fent balra meg azt írja, hogy a távcső 3.34cm-el alá mutat, mint ahova a skuló megy). Ugye a távcső az 50-re beállítva sokkal meredekebb szögbe mutat lefelé, mint amennyit a lövedék esik...

Szerintem lőtér fog választ adni leginkább, én már elengedtem, hogy kiszámoljam akár csak elméleti síkon is Nevet

 Emelem
Naplózva
zerge69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 190



« Új üzenet #17 Dátum: 2016. április 20. - 16:11:35 »

Szia Marci!

Szerintem ott sántit az elméleted, hogy te a távcső tengelyével "foglalkozol" ami egy egyenes vonal, azaz "hasonló háromszögek elvén" amit 50m-en 3,5cm-el lejjebb látsz mint a célpont,
azt 100m-en 7cm-el lejjebb látod a célpontnál.
A lövedék viszont egy parabola pályán mozog van emelkedési szakasza-csúcspontja-süllyedő szakasza, tehát bőven előfordul, hogy 50m-en még az emelkedő szakaszon van a lövedék,
100m-en pedig már az süllyedő fázisban van, tehát nem tudod azt egy egyenes vonallal helyettesíteni.

Vadászüdvözlettel: Tamási Zoltán
Naplózva
zerge69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 190



« Új üzenet #18 Dátum: 2016. április 20. - 16:53:20 »

Valahogy így.... (nem ballisztikai program-csak szemléltető ábra!!!!!!).





Üdvözlettel:

Tamási Zoltán
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #19 Dátum: 2016. április 20. - 20:07:53 »

Valahogy így.... (nem ballisztikai program-csak szemléltető ábra!!!!!!).





Üdvözlettel:

Tamási Zoltán

Én annál érthetőbben nem tudom leírni, a Te ábrád hibás, a cső tengelye a torkolatnál értelemszerűen egybe kell essen a röppálya kezdeti szakaszának érintőjével. Már a múltkori ábrád sem stimmelt. Amit Te cső tengelynek rajzoltál, az a csőtorkolatból húzott egyszerű vízszintes vonal, és nem a cső tengelye. A lőszer arra indul, amerre a csőtengelye mutat.
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #20 Dátum: 2016. április 20. - 20:12:35 »

Amit te leírtál, az szerintem azt mutatja meg, hogy ha beállítaná a távcsövet úgy, hogy 50-en pontba hordjon a fegyver ne pedig 3.5cm alacsonyat, akkor 100méterre célozva a távcsőben látott pont mennyivel volna alacsonyabban.
Katt ide! 50-re kinulláztam, 100on nem lesz nullában (odatettem az egeret, de a screenshot-on nem látszik, alul van egy 100.07m-t jelző kis téglalapocska, fent balra meg azt írja, hogy a távcső 3.34cm-el alá mutat, mint ahova a skuló megy). Ugye a távcső az 50-re beállítva sokkal meredekebb szögbe mutat lefelé, mint amennyit a lövedék esik...

Szerintem lőtér fog választ adni leginkább, én már elengedtem, hogy kiszámoljam akár csak elméleti síkon is Nevet

 Emelem

Nem azt mutatja, lásd: "Induljunk ki abból, hogy 50 m-en 2 cm plusz esetén 100m-en 4 cm plusz jön ki, és egy kattintás 1 cm-t változtat 100m-es távon."

Én pont abból indultam ki, amit eredetileg kérdeztek. Ha így nem lehet megérteni, akkor biztosan én magyarázok rosszul, bár már kétféleképp is próbáltam. Én itt inkább feladom. Mosolyog
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #21 Dátum: 2016. április 20. - 20:16:32 »

Én annál érthetőbben nem tudom leírni, a Te ábrád hibás, a cső tengelye a torkolatnál értelemszerűen egybe kell essen a röppálya kezdeti szakaszának érintőjével. Már a múltkori ábrád sem stimmelt. Amit Te cső tengelynek rajzoltál, az a csőtorkolatból húzott egyszerű vízszintes vonal, és nem a cső tengelye. A lőszer arra indul, amerre a csőtengelye mutat.

Bocs, a csőtengelyt most már legalább beazonosítottam a felirat színe alapján. Ettől persze még mindig nem értjük egymást, de ettől még tudunk aludni mindketten szerintem.
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #22 Dátum: 2016. április 20. - 20:23:31 »

Türelem. Talán már holnap...
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #23 Dátum: 2016. április 20. - 21:07:06 »

Induljunk ki abból, hogy 50 m-en 2 cm plusz esetén 100m-en 4 cm plusz jön ki

Ja hogy ezzel korrigálod a lövedék pályája vs Line of Sight-ot... hát jó, végül is feltehetjük hogy Mosolyog  Igen

Lőtéri adatokra azért kíváncsi leszek Mosolyog

 Emelem
Naplózva
zerge69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 190



« Új üzenet #24 Dátum: 2016. április 20. - 21:35:12 »


 "Induljunk ki abból, hogy 50 m-en 2 cm plusz esetén 100m-en 4 cm plusz jön ki, és egy kattintás 1 cm-t változtat 100m-es távon."


Na akkor fussunk neki még egyszer és talán utoljára, a fent idézett mondatodat alapul véve akkor 200m-en 8cm plusz; 400m-en 16cm plusz; 800m-en 32cm plusz, azaz fölé lövés adódik.
A lövedék soha a büdös életben nem fog leesni, még egyszer leírom te a "célzó pont" elmozdulását tudod így számolni nem a becsapódás helyét!

Kicsit az az érzésem van mintha nem tudnál a saját elméleteden felülemelkedve átgondolni azt amit mások írnak.

(Ja és nem olvasol figyelmesen ......., amit én írtam arra snipr-nek válaszolsz.)

 Emelem
Tamási Zoltán

Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #25 Dátum: 2016. április 20. - 22:11:47 »

Na akkor fussunk neki még egyszer és talán utoljára, a fent idézett mondatodat alapul véve akkor 200m-en 8cm plusz; 400m-en 16cm plusz; 800m-en 32cm plusz, azaz fölé lövés adódik.
 Emelem
Tamási Zoltán

Ezt senki nem mondta, nem is értem, honnan veszed. Semmi köze az erdeti kérdésben foglalt felálláshoz. De inkább szerintem hagyjuk is.  Emelem
Naplózva
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #26 Dátum: 2016. április 21. - 09:47:23 »

(Ja és nem olvasol figyelmesen ......., amit én írtam arra snipr-nek válaszolsz.)

Bocsi fordítottam a sorrenden Mosolyog Nekem válaszolt szerintem nem neked, ha visszaolvasol ott lesz az én postom is a tiéd felett, nagyjából úgyan azt írtam mint Te (még ábra is volt ha rákattintasz), azért tűnhetett úgy, hogy neked is szól a válasz...

Idézet
a fent idézett mondatodat alapul véve akkor 200m-en 8cm plusz; 400m-en 16cm plusz; 800m-en 32cm plusz, azaz fölé lövés adódik.

Nem erről van szó, a távcsőbe ha belenézel látsz egy egyenest (Line of Sight), ehhez képest parabola ívű a lövedékpálya (ezt írtad te is ugye), emiatt simán feltehetjük, hogy 100méterhez érve kettő centivel magasabban lesz a lövedék az irányzékhoz képest, mint 50en volt. Ez abból adódik, hogy az irányzék szöge meredekebben esik, mint a lövedék... hogy 150-en meg 200-on hol lesz a skuló az jelen pillanatban nem érdekes, illetve nem is lehet nyilván ennyi adatból kikövetkeztetni)

Soknak tűnt elsőre nekem is a 7centi 100on, de elképzelhető, hogy a LoS felfelé ívben mutat (az biztos, hogy nem metszi sehol a lövedék pályáját ha 50-en 3.5cm alacsonylövés van), ezért a lövedék pálya meg a LoS mint egy nyitott kacsacsőr (görbe alsó kávával) kiadhat 100méteren akár 7centit is... de szerintem a többieknek lassan herótot kapnak ettől Mosolyog úgyhogy én már tényleg elengedtem ezt a témát Mosolyog
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #27 Dátum: 2016. április 21. - 10:01:21 »

Bocsi fordítottam a sorrenden Mosolyog Nekem válaszolt szerintem nem neked, ha visszaolvasol ott lesz az én postom is a tiéd felett, nagyjából úgyan azt írtam mint Te (még ábra is volt ha rákattintasz), azért tűnhetett úgy, hogy neked is szól a válasz...

...de szerintem a többieknek lassan herótot kapnak ettől Mosolyog úgyhogy én már tényleg elengedtem ezt a témát Mosolyog

Szerintem is, lévén inkább távolodunk a megértéstől érzésem szerint...
Naplózva
zerge69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 190



« Új üzenet #28 Dátum: 2016. április 21. - 12:27:31 »

snipr!
Olvass vissza!!!

"Én annál érthetőbben nem tudom leírni, a Te ábrád hibás, a cső tengelye a torkolatnál értelemszerűen egybe kell essen a röppálya kezdeti szakaszának érintőjével. Már a múltkori ábrád sem stimmelt. Amit Te cső tengelynek rajzoltál, az a csőtorkolatból húzott egyszerű vízszintes vonal, és nem a cső tengelye. A lőszer arra indul, amerre a csőtengelye mutat."

Ezt az eddigi első és egyetlen ábrámra kaptam válaszul!

Marci!
Az a probléma, hogy azt a kérdést, hogy: "Ha egy 30-06-os 180 graines lövedék 50 méteren a 2 cm magaslövés helyett 3,5 centit alá hord,akkor ez 100 méteren a 4 centi fölé helyett kb. 7 cm lesz alá?", te egy teljesen leegyszerűsített "távcső tekergetéssel próbálod megoldani".
Így maximum azt tudod kiszámolni, hogy 50m-en 3,5cm-es alálövésnél hány "lefelé klikk"-el tudod a (100m/1klikk=1cm távcső állítással) a találati pontot a kívánt helyre hozni.
Ez viszont semmilyen információt nem ad arra, hogy az 50 méter után hogyan viselkedik a lövedék.
Ezt csak a lövedék röppályája alapján lehet meghatározni amit befolyásol a kaliber; a lövedék tömege; a lövedék kialakítása; a kezdeti sebessége; távcső magassága (igen az is!!!), nem véleltlenül kell ezeket megadni a ballisztikai számításokhoz.
Amennyiben azt veszem alapul, hogy 50m-en 3,5 cm alálövés az 100m-en 7cm alálövést jelent a te elméleted alapján (ahol semmilyen röppályát befolyásoló tényezővel nem számolsz,
"klikkeled a távcsövet"), mindegy mivel lövünk (csúzli, íj, számszeríj, légpuska, kispuska, ágyú......) minden esetben igaz a fenti állításod.

Én megtanultam, ha egy problémát nem látok át rendesen akkor a paramétereket eltorzítva (felnagyítva) könnyebb megtalálni a jó megoldást illetve könnyebb kiszűrni a rosszakat.
Még egy utolsó kérdés, az eredeti problémából kiindulva 50m/3,5cm alálövésnél kiváncsi lennék arra, hogy szerinted 500m-en mennyi az alálövés?

Én adtam egy szerintem jó megoldást amivel 6cm-re adódik az alálövés ami 1cm-el tér el a te 7cm-es számításodtól (átlagos lövedékalakot, és sebességet feltételeztem, 5cm távcső magassággal), ez olyan kis eltérés, amit egy lőtéri próba egyértelműen nem tud igazolni, vagy cáfolni.

(Ja és a rajzomon a csőtengely szöget zár be a távcső tengelyével és érintője a röppálya kezdeti szakaszának!!!!)

 Emelem

Üdvözlettel (ebben a kérdésben utoljára):  Tamási Zoltán



Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #29 Dátum: 2016. április 21. - 14:05:39 »

snipr!
Olvass vissza!!!

"Én annál érthetőbben nem tudom leírni, a Te ábrád hibás, a cső tengelye a torkolatnál értelemszerűen egybe kell essen a röppálya kezdeti szakaszának érintőjével. Már a múltkori ábrád sem stimmelt. Amit Te cső tengelynek rajzoltál, az a csőtorkolatból húzott egyszerű vízszintes vonal, és nem a cső tengelye. A lőszer arra indul, amerre a csőtengelye mutat."

Ezt az eddigi első és egyetlen ábrámra kaptam válaszul!

Marci!
Az a probléma, hogy azt a kérdést, hogy: "Ha egy 30-06-os 180 graines lövedék 50 méteren a 2 cm magaslövés helyett 3,5 centit alá hord,akkor ez 100 méteren a 4 centi fölé helyett kb. 7 cm lesz alá?", te egy teljesen leegyszerűsített "távcső tekergetéssel próbálod megoldani".
Így maximum azt tudod kiszámolni, hogy 50m-en 3,5cm-es alálövésnél hány "lefelé klikk"-el tudod a (100m/1klikk=1cm távcső állítással) a találati pontot a kívánt helyre hozni.
Ez viszont semmilyen információt nem ad arra, hogy az 50 méter után hogyan viselkedik a lövedék.
Ezt csak a lövedék röppályája alapján lehet meghatározni amit befolyásol a kaliber; a lövedék tömege; a lövedék kialakítása; a kezdeti sebessége; távcső magassága (igen az is!!!), nem véleltlenül kell ezeket megadni a ballisztikai számításokhoz.
Amennyiben azt veszem alapul, hogy 50m-en 3,5 cm alálövés az 100m-en 7cm alálövést jelent a te elméleted alapján (ahol semmilyen röppályát befolyásoló tényezővel nem számolsz,
"klikkeled a távcsövet"), mindegy mivel lövünk (csúzli, íj, számszeríj, légpuska, kispuska, ágyú......) minden esetben igaz a fenti állításod.

Én megtanultam, ha egy problémát nem látok át rendesen akkor a paramétereket eltorzítva (felnagyítva) könnyebb megtalálni a jó megoldást illetve könnyebb kiszűrni a rosszakat.
Még egy utolsó kérdés, az eredeti problémából kiindulva 50m/3,5cm alálövésnél kiváncsi lennék arra, hogy szerinted 500m-en mennyi az alálövés?

Én adtam egy szerintem jó megoldást amivel 6cm-re adódik az alálövés ami 1cm-el tér el a te 7cm-es számításodtól (átlagos lövedékalakot, és sebességet feltételeztem, 5cm távcső magassággal), ez olyan kis eltérés, amit egy lőtéri próba egyértelműen nem tud igazolni, vagy cáfolni.

(Ja és a rajzomon a csőtengely szöget zár be a távcső tengelyével és érintője a röppálya kezdeti szakaszának!!!!)

 Emelem

Üdvözlettel (ebben a kérdésben utoljára):  Tamási Zoltán





Súlyos problémák ezek Uraim de én könnyen megoldom . Ha 50m en a 30-06 os a 11,7 gr.-os Rem. lövedékkel 3,5 cm "aláhord akkor százon majdnem  pontot lő mer szerintem egy picit még emelkedik a röppálya. Ergó százon csak én baxhatom el a dolgot.    Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: