Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Fegyvercsőtől a célig  (Megtekintve 64343 alkalommal)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #135 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 11:54:28 »

Emelem

Szerintem azért érdemes várni. Én a lehetőségekhez képest lövések között kivárom a cső teljes lehülését. Főleg a vegyescsövüeknél vagyok erre rákényszerítve  Kacsint (Ez pesze elég "kellemetlen", főleg ha kétezervalahányszáz Forint per negyedóra(!) a lőtéri dij, mint pl. brájzler lőtér... Rííí Woest)
Legjobb persze kipróbálni a puskát, hogy meleg ill. egyre melegedő csővel hogy módosul a találati hely és a szóráskép. Bow

 Wave

   Igen        Emelem

   Tolózárasnál is érdemes de vegyeseknél kötelező ellenőrizni mit mutat a visszahűlt csővel .  ( Nekem gyakorlati tapasztalat az hogy vegyessel a 3. lövésig mondjuk percenként lövés aztán várni kell hogy visszahűljön és végén hideg csővel még egyszer  próba . ) Igen gyakorlott fegyvermesterrel is így csináljuk de nekem még tolózáras fegyverrel sosem tartott szünetet és sosem lőtt ellenőrző lövést a belövés végén . / Na nehogy valaki ezért a fegyvermestert ócsárólja mert !  Dühhh  Szexárdon naponta többet lő mint néhány vadász évente . /
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16590



« Új üzenet #136 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 14:15:50 »

Fejvakarás Fejvakarás Fejvakarás

A bőgés eleje/dandárja zajlik területtől függően, itt meg a centiméterekről meg a celziuszfokokról meg a bárokról megy a vita napok óta.

Aztán még front sincs...

 Vállat von Vállat von Vállat von
Aki bikára vadászik/vadásztat annak nincs ideje/energiája fórumozni. Aki meg itt van(pedig nyilván szívesebben vadászna maga is) annak ez a pótcselekvés.
De izgatottan várjuk a képes beszámolódat a bőgés eseményeiről a szaktopicban... Wave
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #137 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 15:43:53 »

Nem neked, szándékosan nem idéztem senkit. Az elmúlt két nap posztjainak...
Rolandkám, úgy tünik a tudás birtokába vagy, csak nam osztod meg velünk.
Ne fogd vissza magad!
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #138 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 15:48:32 »

A nyomásadatok tényleg drasztikusan változnak, a kezdősebesség viszont csak 25m/s-al. Ennyi eltérés egy doboz gyári lőszeren belül van.
Bekéne a két QL adatot másolni a QT-ba és kiderülne hogy 100-on ez mit jelent.
Sajnos az én gépemen nincs QL.

Elvégeztem az elméleti kísérletet QT-al.
8x57-nél az eltérés 1 cm lett, 338-nál 6mm, 100m-en.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #139 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 16:57:22 »


Legjobb persze kipróbálni a puskát, hogy meleg ill. egyre melegedő csővel hogy módosul a találati hely és a szóráskép. Bow

 Wave

Azt hiszem hogy van itt jó pár olyan tag (olvtárs) akinek sok - sok tapasztalata van e téren és én is kíváncsi lennék hogy mit mondanak erről . Mi itt süketelhetünk de versenyzők , mesterlövészek , oktatók  csak csak tudják hogy van ez mert ott nem is csak 3 meg 5 lövésről szól a történet .( Nincs idő meg vizes rongy hűteni a csövet ,ha egyáltalán akarják hűteni .)  Légyszi-légyszi-légyszi  !    Emelem
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #140 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 18:28:22 »

http://www.precizios-loveszet.hu/szabalyok.html
Azért idő az van, nem is túltöltött vadász kalibereket használnak, meg a vasak súlya se 3,5kg.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #141 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 20:23:10 »

Rolandkám, úgy tünik a tudás birtokába vagy, csak nam osztod meg velünk. Ne fogd vissza magad!

Gézám, nem erről van szó, félreérthetted (Te is), amit írtam, én csak olvasgattam végig az eredeti kérdéstől kezdve itt az „adogatásokat”, és az az iskolás játék jutott az eszembe, mikor a sor elején valaki súg valamit a következő ember fülébe, aztán az tovább súgja a következőnek, és a sor végén mér teljesen mást fog mondani fennhangon az utolsó ember, mint amit az első elkezdett tovább adni.
Nem vagyok én a Szent Grál birtokában sem, de a kedvedért felhívtam valakit (most épp nem Varga Karcsit, akit innen is üdvözlök  Wave, hanem másvalakit), aki szintén több tíz éve élvonalbeli precíziós lövő, hogy megkérdezzem Tőle az itt elhangzott dolgokat. Ő körülbelül ugyanazt mondta erre, a precíziós lövészettel kapcsolatosan, mint amit itt egy jó páran (persze a szakértő többség által rendszerint túlkiabálva), mindig próbálunk elmondani, mikor valaki mindenkiénél igazabb saját tapasztalatot oszt meg a nagyérdeművel mintegy axiómaként arról, hogy „A” lőszer MINDIG ad vért, „B” lőszer SOHA nem üti át a vadat, „C” meg MINDIG csak átsukkan a vadon, stb. stb.

A lényeg, szerinte a precíziós lövés pontosságát IS olyan nagy mennyiségű paraméter befolyásolja, hogy teljesen felesleges „minden helyzetre érvényes” megállapítást tenni, mert nincs két egyforma lövés (lövő, puska, lőszer, körülmények, stb., tulajdonképp még egy "sorozaton" belül sem).

Az első lövés is függ attól, ki volt-e takarítva a cső előtte, mert akkor az első lövés „még csak” felkeni a rezet, a következők már másképp mennek ki. Ha nem volt kitakarítva, akkor is más a koszos, kicsit akár korrodálódott cső súrlódása elsőre, mint az azt követő többi lövésé, úgyhogy tulajdonképp mindenkinek igaza van a saját tapasztalatait illetően, de ezt teljesen felesleges igazabbnak gondolni bárki más tapasztalatánál, mert az teljesen más körülmények között született.

A melegedő cső hatása is borzasztóan „darabfüggő”, melyik puskacső anyag összetétele, vastagsága, huzagolása alapján merre hogyan tágul a hő hatására, melyik szabadságfoka körül mennyit torzul, mennyit nyúlik, mennyit csavarodik, stb. stb. Elhajlik-e valamerre, vagy csak a lengési tulajdonságai változnak, mindenesetre a szórásképe általában azért romlik a melegedéstől, és nem javul...
Szóval akár mindenkinek is igaza lehet a SAJÁT tapasztalatait illetően az adott helyre, körülményekre, alkalomra vonatkozóan, de ez alapján bárki másét cáfolni, leszólni, megpróbálni kizárólagos igazságként rábeszélni a másikéval szemben. Tejesen alaptalan és felesleges dolog.

Nekem ezt mondták, aki nem ért egyet, hozzon másik hitelesebb forrást.  Emelem
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9519


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #142 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 20:45:37 »


Nekem ezt mondták, aki nem ért egyet, hozzon másik hitelesebb forrást.  Emelem

Az eredeti kérdésre kaptál választ?  Vigyorog  Mert itt sokmindent felemlegettél, de nem találom az eredeti kérdés feloldását. -10°kontra 30° Csőmelegedés nélkül, 1-1 lövés. Januárban és júliusban.
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #143 Dátum: 2019. Szeptember 14. - 08:46:48 »

Az eredeti kérdésre kaptál választ?  Vigyorog  Mert itt sokmindent felemlegettél, de nem találom az eredeti kérdés feloldását. -10°kontra 30° Csőmelegedés nélkül, 1-1 lövés. Januárban és júliusban.


 Türelmetlen   Szóval ha erre a viszonylag egyszerű kérdésre se tudunk megválaszolni akkor hogyan tudnánk azt hogy ezt még bonyolítjuk csőmelegedéssel , csőkorrozioval  , olajjal , tiszta vagy koszos csővel ,stb . És arról már ne is beszéljünk hogy nagy hidegben a külső ballisztikai viszonyok is változnak a nagy meleghez képest és ez is eredményezhet találati pont eltérést . ( pl.légsűrűség)  Illetve a belső és külső ballisztikai viszonyok összessége az ami ténylegesen eredményezi a találati pont változást ha a képletből kivesszük a lövő " kezében " lévő eltérést . 
Én igazán arra lettem volna kíváncsi hogy a csőmelegedés befolyásoló hatásáról mi a sportlövők véleménye - és ezt puszta kíváncsiságból mert biztos hogy én ezzel eddig se és ezután se foglalkozom .
Gyakorlati jelentősége akkor lenne  ha nagy távolságra szélsőséges klimatikus viszonyok között vadásznék de sajnos magashegyi kecskevadászatra nem fussa .  Rííí

Gyakorlati részből meg Zolimesterrel értek egyet illetve e nélkül is így csinálom ( Bár már három éve nem kellett  belőni a puskát . Mármint a sajátomat (!) ) Belőni lőtéren belövő padból . Ellenőrizni a terepen és a vadászat során - ha valami gyanús - lőtér . Mivel Szexárdon pince lőtér van és annak hőmérséklete télen nyáron is kis eltérést mutat az a belövés a téli és nyári vadászatra is megfelelő . Természetesen max. 150 méteres távolságra .  Emelem
Naplózva
Borzgróf
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 673


« Új üzenet #144 Dátum: 2019. Szeptember 14. - 21:03:05 »


 Türelmetlen   Szóval ha erre a viszonylag egyszerű kérdésre se tudunk megválaszolni akkor hogyan tudnánk azt hogy ezt még bonyolítjuk csőmelegedéssel , csőkorrozioval  , olajjal , tiszta vagy koszos csővel ,stb . És arról már ne is beszéljünk hogy nagy hidegben a külső ballisztikai viszonyok is változnak a nagy meleghez képest és ez is eredményezhet találati pont eltérést . ( pl.légsűrűség)  Illetve a belső és külső ballisztikai viszonyok összessége az ami ténylegesen eredményezi a találati pont változást ha a képletből kivesszük a lövő " kezében " lévő eltérést . 
Én igazán arra lettem volna kíváncsi hogy a csőmelegedés befolyásoló hatásáról mi a sportlövők véleménye - és ezt puszta kíváncsiságból mert biztos hogy én ezzel eddig se és ezután se foglalkozom .
Gyakorlati jelentősége akkor lenne  ha nagy távolságra szélsőséges klimatikus viszonyok között vadásznék de sajnos magashegyi kecskevadászatra nem fussa .  Rííí

Gyakorlati részből meg Zolimesterrel értek egyet illetve e nélkül is így csinálom ( Bár már három éve nem kellett  belőni a puskát . Mármint a sajátomat (!) ) Belőni lőtéren belövő padból . Ellenőrizni a terepen és a vadászat során - ha valami gyanús - lőtér . Mivel Szexárdon pince lőtér van és annak hőmérséklete télen nyáron is kis eltérést mutat az a belövés a téli és nyári vadászatra is megfelelő . Természetesen max. 150 méteres távolságra .  Emelem
Apropó Zolimester, annyival szoktam kiegészíteni a procedúrát, hogy ha tehetem, megkérem Zolimestert lőjön ő is a puskával, és ezzel a balf@sz-faktort ki is iktattam..... Mosolyog
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #145 Dátum: 2019. Szeptember 15. - 15:48:14 »

Az eredeti kérdésre kaptál választ?  Vigyorog  Mert itt sokmindent felemlegettél, de nem találom az eredeti kérdés feloldását. -10°kontra 30° Csőmelegedés nélkül, 1-1 lövés. Januárban és júliusban.
Szerintem Zolimester megadta. 338WM-nál 11cm
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #146 Dátum: 2019. Szeptember 15. - 17:25:47 »

Szerintem Zolimester megadta. 338WM-nál 11cm

Csak plusz 7, mert eredetileg 4 centi magasra volt belőve.
 Wave
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #147 Dátum: 2020. április 22. - 16:02:26 »

 Emelem

Kis érdekesség (még ha nem is kifejezeetn vadászat):

http://real.mtak.hu/90569/1/HT_2018-5_cikk_10.pdf
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1671


Koma


« Új üzenet #148 Dátum: 2020. április 22. - 20:51:50 »

Volt szerencsém élőben hallgatni a komplett érvelést és a cikk alapját Földi Feritől.
Illetve mindenféle Gepárdos kérdéssel nyaggatni.
Azt kell mondjam, ilyen szakember a fehér hollónál is ritkább
Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
istike77
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 12


« Új üzenet #149 Dátum: 2021. November 06. - 04:27:08 »

Sziasztok!

Lehet volt már kérdés, nem olvastam el az összes írást.

Geko plusz 11 gr lőszerről mi a tapasztalatotok? Nemrég  vettem egy CZ 537-t 30-06-os. Eddig pár lövést adtam csak le, eddig nincs panasz, de túl nagy tapasztalat nincs.
 
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: