Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Fegyvercsőtől a célig  (Megtekintve 64342 alkalommal)
nazzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 79



« Új üzenet #120 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 08:01:08 »

Egy dolog biztos, ugyanazon töltöttségű löszernél a 40 fokkal magasabb hőmérsékleten nagyobb lesz a nyomás a csőben, ergo nagyobb lesz a lövedék sebessége. Azt kell végig gondolni ez milyen hatással van a lövedék röppályájára? És ez hogyan hat a találati pontra?



Hmm...igazából hasonló válaszokra vártam volna, nem egyből hülyének nézésre és lerohanásra...
Igaz nem gondoltam, hogy geofizikát számolunk  Röhög Meglepődött  Emelem 

Pusztán mertem remélni, hogy valaki már foglalkozott és esetleg tapasztalt ilyet.
No meg nézzük csak... a lőszerünk adott...a fegyver adott....az időt sem tudjuk befolyásolni... így pusztán a gyakorlati tapasztalatra lettem volna kíváncsi...

De nem árt elgondolkozni azon.... aki nem jár lőtérre SOHA...az honnan is tudja hogy a lőtudása jó. Hogy a fegyvere jó? Abból hogy fekszik a vad előtte? Hm... Meglepődött Igaz hogy felülre nyaktőre céloztam..de a szív lövés is megállította, sőt még jobb is mert nem roncsolta annyira....

Ez kicsit kisarkítva volt...

Nekem volt olyan hogy 3.lettem lövészversenyen...itt a kupa fent a szekrényen. De mindenki gratulált. Egy idősebb kolléga kérdezi, te fiam miért nem örülsz annyira. Mondom nézzed csak meg a lőképet..a köregység belefért a 3. helyezésbe..de nézd a szórásképet...

Szerelékkel volt baj mint kiderült...

És ha valakit zavart hogy erről kérdeztem, akko :Emelr bocsánat....
Naplózva

"A vadászat vadűzés és érdőzúgás, de több erdőzúgás" (Sz.Zs.)
Makkmarci
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #121 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 08:04:58 »

Csak csak sikerül még mindig ide belekeverned azt a hideg meg meleg csövet . A -10 celsius és a +30 celsius fokban ugyan arra a távra leadott lövések közötti találati pont eltérés nem elsősorban attól függ hogy hanyadik lövést adod le az az "meleg e cső vagy hideg e " . Miért gondolod hogy ha az első lövés 2 cm magas lövés akkor a 2.3.4. lövés "középső találati pontja" 4-5  centiméter magasan lesz 50 méteren  ?     Fejvakarás

Gondolom, mert azokat is ő lőtte. Vagy Te úgy gondoltad, hogy kiment a lőtérre, EGYET lőtt, azt még lemérte centire, de aztán összepakolt, hazament és fejben lejátszotta a következő hármat, és rossz számra gondolt?  Fejvakarás
Naplózva
nazzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 79



« Új üzenet #122 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 08:11:57 »

Gondolom, mert azokat is ő lőtte. Vagy Te úgy gondoltad, hogy kiment a lőtérre, EGYET lőtt, azt még lemérte centire, de aztán összepakolt, hazament és fejben lejátszotta a következő hármat, és rossz számra gondolt?  Fejvakarás

Köszönöm!  Emelem
Naplózva

"A vadászat vadűzés és érdőzúgás, de több erdőzúgás" (Sz.Zs.)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #123 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 09:08:58 »

Egy dolog biztos, ugyanazon töltöttségű löszernél a 40 fokkal magasabb hőmérsékleten nagyobb lesz a nyomás a csőben, ergo nagyobb lesz a lövedék sebessége. Azt kell végig gondolni ez milyen hatással van a lövedék röppályájára? És ez hogyan hat a találati pontra?


A nyomásadatok tényleg drasztikusan változnak, a kezdősebesség viszont csak 25m/s-al. Ennyi eltérés egy doboz gyári lőszeren belül van.
Bekéne a két QL adatot másolni a QT-ba és kiderülne hogy 100-on ez mit jelent.
Sajnos az én gépemen nincs QL.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #124 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 09:32:19 »

Nekem van egy friss tapasztalatom a témában.

Januárban (mínusz fokos környezeti hőmérsékleten) belőttem a puskát (338 Win Mag, 250 gr Hornady lövedék), majd lőttem vele két őzet, oda találva, ahová céloztam.
Aztán nyáron csak két borz került elém, de íjásztávolságról, így nem tűnt fel semmi, mígnem pár hete egy bakot hibáztam. Sok körülmény nem volt ideális, ezért nem gyanakodtam a puskára.
Rá pár napra a hülyebogár szavának engedelmeskedve letöltésre került egy széria Lapua Naturalis, így mentem a lőtérre. Az első lövést a régi lőszerrel lőttem (30 fokos környezeti hőmérséklet). Az eredmény 11 centi magaslövés 100 méteren.

Annyi a tanulság, hogy univerzálisabb lehet egy 15 fok környéki hőmérsékleten belőni a puskát, ha már nem tudja/akarja valaki folyamatosan az évszakhoz igazítani a belövést.
 Emelem
Naplózva
nazzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 79



« Új üzenet #125 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 10:21:45 »

Nekem van egy friss tapasztalatom a témában.

Januárban (mínusz fokos környezeti hőmérsékleten) belőttem a puskát (338 Win Mag, 250 gr Hornady lövedék), majd lőttem vele két őzet, oda találva, ahová céloztam.
Aztán nyáron csak két borz került elém, de íjásztávolságról, így nem tűnt fel semmi, mígnem pár hete egy bakot hibáztam. Sok körülmény nem volt ideális, ezért nem gyanakodtam a puskára.
Rá pár napra a hülyebogár szavának engedelmeskedve letöltésre került egy széria Lapua Naturalis, így mentem a lőtérre. Az első lövést a régi lőszerrel lőttem (30 fokos környezeti hőmérséklet). Az eredmény 11 centi magaslövés 100 méteren.

Annyi a tanulság, hogy univerzálisabb lehet egy 15 fok környéki hőmérsékleten belőni a puskát, ha már nem tudja/akarja valaki folyamatosan az évszakhoz igazítani a belövést.
 Emelem


Köszönöm szépen ezt a megerősítést... Már is nem érzem magam olyan hülyén... Akkor mégis van valós értelme erről beszélni.

De akkor a hideg meleg csövet hagyhatjuk is. Bár szerintem az sem elhanyagolható, főként nem egy überdrága überúj fegyver esetében.

Erre mondanám azt,- ha nem indulsz el az autóddal, nem fogy belőle a gázolaj, sőt az sem derül ki, hogy beindul e vagy sem  Röhög

Gyakrabban kellene látogatni a lőteret-de ezt gondolom más is osztja velem együtt. Az is idő, plussz pénz...de érhetnek meglepetések.
Hoznék egy ugyancsak saját sztorit.Lőtér... Lövészet mindenki a saját vadászpuskájával...aki lesről, aki fekvő helyzetből, széken ülve padon lőve ki ahogyan akarta.

Bátorkodtam mondani hogy fiuk, kézből??? lőlapra...? 100m Valaki. páran megpróbálták.
És tegyük őszintén szívünkre a kezünket...sokan próbáltuk már??? Én kicsit csaltam mert már nem egyszer próbáltam korábban. Voltak meglepetések  Okos Figyelmes olvasás főleg mikor 3 lövés is leadásra került...

Hmm...vadászati szempontból jók voltak a találatok? hmm végülis igen egy kan 30 cm vitális területéhez viszonyítva....
Naplózva

"A vadászat vadűzés és érdőzúgás, de több erdőzúgás" (Sz.Zs.)
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9519


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #126 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 10:38:22 »


Hmm...vadászati szempontból jók voltak a találatok? hmm végülis igen egy kan 30 cm vitális területéhez viszonyítva....

Erre szoktam mondani, amikor valaki azt reklamálja, hogy nem szakadnak össze a lövések a céltáblában, hogy oszt a kezedben mennyi van? Mert kint nem állványból fogsz lőni!
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
nazzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 79



« Új üzenet #127 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 10:45:26 »

Erre szoktam mondani, amikor valaki azt reklamálja, hogy nem szakadnak össze a lövések a céltáblában, hogy oszt a kezedben mennyi van? Mert kint nem állványból fogsz lőni!

Lelkembol szoltal.....  Emelem
Naplózva

"A vadászat vadűzés és érdőzúgás, de több erdőzúgás" (Sz.Zs.)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #128 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 11:06:24 »


Köszönöm szépen ezt a megerősítést... Már is nem érzem magam olyan hülyén... Akkor mégis van valós értelme erről beszélni.

De akkor a hideg meleg csövet hagyhatjuk is.
Bár szerintem az sem elhanyagolható, főként nem egy überdrága überúj fegyver esetében.

Erre mondanám azt,- ha nem indulsz el az autóddal, nem fogy belőle a gázolaj, sőt az sem derül ki, hogy beindul e vagy sem  Röhög

Gyakrabban kellene látogatni a lőteret-de ezt gondolom más is osztja velem együtt. Az is idő, plussz pénz...de érhetnek meglepetések.
Hoznék egy ugyancsak saját sztorit.Lőtér... Lövészet mindenki a saját vadászpuskájával...aki lesről, aki fekvő helyzetből, széken ülve padon lőve ki ahogyan akarta.

Bátorkodtam mondani hogy fiuk, kézből??? lőlapra...? 100m Valaki. páran megpróbálták.
És tegyük őszintén szívünkre a kezünket...sokan próbáltuk már??? Én kicsit csaltam mert már nem egyszer próbáltam korábban. Voltak meglepetések  Okos Figyelmes olvasás főleg mikor 3 lövés is leadásra került...

Hmm...vadászati szempontból jók voltak a találatok? hmm végülis igen egy kan 30 cm vitális területéhez viszonyítva....

Végre !   Meg kell mondjam illetve mutatom mit csinálnék olyan fegyverrel ami csak annyit tud minden ok nélkül hogy az első lövés 2 cm magas  a 2.3.4. lövés találati középpontja pedig normál mondjuk 30 másodperces lövésekkel 5 centi magasan van .   Favag Tábortűz Comput  Ez szerintem egy közepes minőségű tolózáras vagy gavallér fegyver esetén megengedhetetlen . ( vegyeseknél más a helyzet ) .  Emelem                                                                                                                                                                                                                                                     

Ui.  A fentieket prémium fegyverek esetén csak akkor tudom elképzelni ha Delta távcső van rajta .     Stoel
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #129 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 11:27:12 »

és valljuk meg őszintén senki nem vár addig egy lőtéren hogy ujra fegyverszekrény hőméréskletűre hüljön. Azaz olyan hőmérsékletűre, mint ami előtt az 1. lövést leadtuk, és amivel a kiszemelt vadra is leadjuk...


 Emelem

Szerintem azért érdemes várni. Én a lehetőségekhez képest lövések között kivárom a cső teljes lehülését. Főleg a vegyescsövüeknél vagyok erre rákényszerítve  Kacsint (Ez pesze elég "kellemetlen", főleg ha kétezervalahányszáz Forint per negyedóra(!) a lőtéri dij, mint pl. brájzler lőtér... Rííí Woest)
Legjobb persze kipróbálni a puskát, hogy meleg ill. egyre melegedő csővel hogy módosul a találati hely és a szóráskép. Bow

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Makkmarci
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #130 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 11:31:32 »

Esküszöm, süketek párbeszéde...  Röhög Röhög
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #131 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 11:38:26 »

Esküszöm, süketek párbeszéde...  Röhög Röhög
Fejvakarás Ezt most nekem?  Vállat von
(Egyébként sajnos tényleg elég süket vagyok, pedig nincsenek is rövid csövű puskáim... Ördög)
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #132 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 11:41:33 »

 Fejvakarás Fejvakarás Fejvakarás

A bőgés eleje/dandárja zajlik területtől függően, itt meg a centiméterekről meg a celziuszfokokról meg a bárokról megy a vita napok óta.

Aztán még front sincs...

 Vállat von Vállat von Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Makkmarci
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #133 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 11:42:03 »

Fejvakarás Ezt most nekem?  Vállat von
(Egyébként sajnos tényleg elég süket vagyok, pedig nincsenek is rövid csövű puskáim... Ördög)


Nem neked, szándékosan nem idéztem senkit. Az elmúlt két nap posztjainak...
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #134 Dátum: 2019. Szeptember 13. - 11:52:14 »

Fejvakarás Fejvakarás Fejvakarás

A bőgés eleje/dandárja zajlik területtől függően, itt meg a centiméterekről meg a celziuszfokokról meg a bárokról megy a vita napok óta.

Aztán még front sincs...

 Vállat von Vállat von Vállat von

Szerintem sajnos sok embernek nincs "kedve" bikára vadászni...
Nekem az elmúlt huszonvalahány évben legtöbbször a szarvasbőgés nem a fő vadászidényt, hanem a másfél-két hónapos vadászati pauzát jelentette...  Vállat von
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: