Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Fegyvercsőtől a célig  (Megtekintve 63669 alkalommal)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Dátum: 2016. április 17. - 20:36:55 »

Alap ballisztika 50-en 2cm fölé, 100-on 4cm.
Ezt a szerelék magassága módosítja.
3,5cm alá esetén még valószínűleg záródni fog a távcső és a cső szöge, ezért a pálya 100-nál még emelkedő lesz, vagy lehet.
Nem biztos hogy 2cm.


A szerelék magasságának módosító hatása totálisan elhanyagolható (már ha "normális" határok között marad, mondjuk kb. 45 mm-t szoktak feltételezni). Ha 50 m-en 3,5 cm-el alá megy a pontnak, akkor már nem fog soha összeérni a röppálya az irányzóvonallal. A határeset a 70 m-en nulla, mert akkor pont érinti a röppálya az optikai tengelyt "alulról", de nem megy fölé. Ekkor 50 m-en 0,4 cm-el lesz a találat a pont alatt. Ennél nagyobb (lefelé) eltérés esetén nem is lesz "nullád", mert nem éri el a röppálya az optikai tengelyt ill. irányzóvonalat..
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1 Dátum: 2016. április 17. - 20:44:51 »

A szerelék magasságának módosító hatása totálisan elhanyagolható (már ha "normális" határok között marad, mondjuk kb. 45 mm-t szoktak feltételezni). Ha 50 m-en 3,5 cm-el alá megy a pontnak, akkor már nem fog soha összeérni a röppálya az irányzóvonallal. A határeset a 70 m-en nulla, mert akkor pont érinti a röppálya az optikai tengelyt "alulról", de nem megy fölé. Ekkor 50 m-en 0,4 cm-el lesz a találat a pont alatt. Ennél nagyobb (lefelé) eltérés esetén nem is lesz "nullád", mert nem éri el a röppálya az optikai tengelyt ill. irányzóvonalat..

De Stefi hsz-a alapján én is azt gondolom (bár nem ismerem a történetet, milyen jószág, stb.), hogy ha hibázás történt, annak nem gondolnám, hogy az a 11 cm diffi lett volna az oka. Múltkor engem is elkapott a harctéri ideg, elmenetben egy pillanatra keresztbe fordult egy nyiladékon tőlem jó 130 m-re egy akkora kan, hogy szamarat láttam már kisebbet is nála, olyan simán fölé lőttem, mint a sicc. Olyan idegbe voltam, hogy a lövés előtti meg után 1-2 másodperc egyszerűen nincs meg, hogy mit csináltam...  Emelem
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3060



« Új üzenet #2 Dátum: 2016. április 17. - 21:09:00 »

A szerelék magasságának módosító hatása totálisan elhanyagolható (már ha "normális" határok között marad, mondjuk kb. 45 mm-t szoktak feltételezni). Ha 50 m-en 3,5 cm-el alá megy a pontnak, akkor már nem fog soha összeérni a röppálya az irányzóvonallal. A határeset a 70 m-en nulla, mert akkor pont érinti a röppálya az optikai tengelyt "alulról", de nem megy fölé. Ekkor 50 m-en 0,4 cm-el lesz a találat a pont alatt. Ennél nagyobb (lefelé) eltérés esetén nem is lesz "nullád", mert nem éri el a röppálya az optikai tengelyt ill. irányzóvonalat..
A lövedék esést 50en elhanyagolva, párhuzamos cső és irányzóvonal esetén az aláhordás 4.5cm lenne a példád alapján.
3,5cm esetén szöget kell hogy bezárjanak.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #3 Dátum: 2016. április 17. - 21:14:29 »

A lövedék esést 50en elhanyagolva, párhuzamos cső és irányzóvonal esetén az aláhordás 4.5cm lenne a példád alapján.
3,5cm esetén szöget kell hogy bezárjanak.


Igen, de az épp csak arra elég, hogy 70 m-en épp érintse az irányzóvonalat a röppálya.
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3060



« Új üzenet #4 Dátum: 2016. április 17. - 21:20:22 »

Igen, de az épp csak arra elég, hogy 70 m-en épp érintse az irányzóvonalat a röppálya.
És abból hogyan lesz 100-on -7cm?
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #5 Dátum: 2016. április 17. - 21:28:42 »

És abból hogyan lesz 100-on -7cm?


Abból sehogy, mert akkor 50 m-en -0,4 cm-en volna a becsapódás.

Ha 50 m-en +2 cm-en vagy, akkor kb. 100-on + 4 cm. Ahhoz, hogy 50 m-en - 3,5 cm-en legyél, ahhoz a távcsövön lefelé kell kattintani 11-et. 4-et ahhoz, hogy lemenj 0-ra (50-en és 100 m-en is, pont így adja a görbe, meg további 7-et, ami 100 m-en ugye épp 7 cm-t jelent, 50-en viszont ennek a felét, 3,5 cm-t lefelé. Vágod?
Naplózva
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #6 Dátum: 2016. április 17. - 21:33:33 »

A lövedék esést 50en elhanyagolva, párhuzamos cső és irányzóvonal esetén az aláhordás 4.5cm lenne a példád alapján.

Ha a lövedék a cső síkjában haladna, de ugye mindig emelkedik picit, ahogy elhagyja a csövet... Valahogy így (katt), fekete a cső síkja, a szaggatott a line of sight, a piros meg a lövedék útja. Próbálgattam, de nekem sem sikerült reprodukálni a progival, a mellékelt ábra egyébként 50méteren olyan -2.5cm, olyan 60on van egy keresztezés, 80nál +2.3cm (és ugye elvileg 120-ra van pontba belőve)... és természetesen ez egy kitalált tulajdonságokkal rendelkező lövedék, amivel próbáltam reprodukálni a fentebb írtakat.
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #7 Dátum: 2016. április 17. - 21:49:57 »

Ha a lövedék a cső síkjában haladna, de ugye mindig emelkedik picit, ahogy elhagyja a csövet... Valahogy így (katt), fekete a cső síkja, a szaggatott a line of sight, a piros meg a lövedék útja. Próbálgattam, de nekem sem sikerült reprodukálni a progival, a mellékelt ábra egyébként 50méteren olyan -2.5cm, olyan 60on van egy keresztezés, 80nál +2.3cm (és ugye elvileg 120-ra van pontba belőve)... és természetesen ez egy kitalált tulajdonságokkal rendelkező lövedék, amivel próbáltam reprodukálni a fentebb írtakat.

Mit próbáltál konkrétan reprodukálni?
Naplózva
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #8 Dátum: 2016. április 17. - 22:01:58 »

Mit próbáltál konkrétan reprodukálni?

50-en -3.5cm... nem sikerült (mindenből átlagos értékeket vettem, mert semmi konkrétat nem ismerek én sem). Így elsőre én is úgy vélem, hogy ha 50-en -3.5cm, akkor nem fogja keresztezni a lövedék pályája az optikai rálátás síkját (LoS)
Naplózva
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #9 Dátum: 2016. április 17. - 22:13:44 »

50-en -3.5cm... nem sikerült (mindenből átlagos értékeket vettem, mert semmi konkrétat nem ismerek én sem). Így elsőre én is úgy vélem, hogy ha 50-en -3.5cm, akkor nem fogja keresztezni a lövedék pályája az optikai rálátás síkját (LoS)

Mondjuk a -7et sokallom százon, 50nél még valószínűleg felfelé ívben mozog a lövedék az optikai rálátás síkjához képest (talán 65-70ig, majd 80nál kb megint annyi mint 50nél... tehát 100körül még nem szabadna -7en lenni sztem)
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3060



« Új üzenet #10 Dátum: 2016. április 17. - 22:28:36 »

Abból sehogy, mert akkor 50 m-en -0,4 cm-en volna a becsapódás.

Ha 50 m-en +2 cm-en vagy, akkor kb. 100-on + 4 cm. Ahhoz, hogy 50 m-en - 3,5 cm-en legyél, ahhoz a távcsövön lefelé kell kattintani 11-et. 4-et ahhoz, hogy lemenj 0-ra (50-en és 100 m-en is, pont így adja a görbe, meg további 7-et, ami 100 m-en ugye épp 7 cm-t jelent, 50-en viszont ennek a felét, 3,5 cm-t lefelé. Vágod?
A kattintgatást értem, csak azt nem hogy ha 70-80-nál van egy nulla, hogyan esik egy 30-06 lövedék 20-30m alatt 7cm-et.
Ballisztikai táblázatokból ezt nem tudom kiszerkeszteni.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #11 Dátum: 2016. április 17. - 22:34:52 »

Ha eljutok a lőtérre majd megmutatom mi volt 100-on.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #12 Dátum: 2016. április 17. - 22:54:53 »

Ha eljutok a lőtérre majd megmutatom mi volt 100-on.

Igen, ez a legegyszerűbb  Vigyorog a QuickTarget Unlimited-ben mintha lenne egy olyan kalkulátor, ami arra van, hogy ha tudod X távon mekkora az eltérés (jelen esetben 50-en 3.5esés), akkor megmondja neked Y távra is (a sima verzióban csak olyan van, ami ebből ki tudja számolni hol a zéró, de ugyebár ebben az esetben nem tud számolni zérót). Viszont az unlimited kalkulátora valószínűleg bekér vagy 30paramétert ehhez... és még úgy is csak elméleti sík Mosolyog... szóval lőtér a tuti. (Azért lőj majd 50-re is, hogy valóban 3.5 alacsonyt produkál-e)

 Emelem
Naplózva
zerge69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 190



« Új üzenet #13 Dátum: 2016. április 19. - 16:17:46 »

Tanult ballisztikus fórumozók segítségét kérem. Ha egy 30-06-os 180 graines lövedék 50 méteren a 2 cm magaslövés helyett 3,5 centit alá hord,akkor ez 100 méteren a 4 centi fölé helyett kb. 7 cm lesz alá? Stoel Illetve a ballisztikai görbe, becsapódási pont hogyan néz ki 80 méter távolságból 5 méter magasból??? ( nem szeretnék kísérletezni,megyek lőtérre,de azt hiszem rájöttem hogy mi volt a baj legutóbb...)   Stoel Stoel

Én egy kicsit másképp közelítettem meg a problémát:
Amennyiben tudott a távcső magassága  (pld. 5cm) a ballisztikai programba a távcső magassága helyére a valós magasság mínusz a becsapódási pont távolságát írnám be ( itt 5cm-3,5cm azaz 1,5 cm) és így nulláznám 50m-re. Így a lövedék esést egy 3,5cm-el alacsonyabb vízszintes vonalhoz kapjuk meg, így szerintem 100m-en a célzott ponthoz képest 6cm alálövés adódik.
A lövedék pályája pedig ezen a -3,5cm (célzott ponthoz képest) magasságon éri el a csúcspontját, kb. 35-60 méter között "stagnál" ez a magasság, utána pedig esik a lövedék (200méteren kb. 25 cm-t).
 
Remélem érthető volt.

Üdvözlettel: Tamási Zoltán
Naplózva
zajandras
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #14 Dátum: 2016. április 19. - 17:39:24 »

Tanult ballisztikus fórumozók segítségét kérem. Ha egy 30-06-os 180 graines lövedék 50 méteren a 2 cm magaslövés helyett 3,5 centit alá hord,akkor ez 100 méteren a 4 centi fölé helyett kb. 7 cm lesz alá? Stoel Illetve a ballisztikai görbe, becsapódási pont hogyan néz ki 80 méter távolságból 5 méter magasból??? ( nem szeretnék kísérletezni,megyek lőtérre,de azt hiszem rájöttem hogy mi volt a baj legutóbb...)   Stoel Stoel

Nem értek én a lovakhoz, én csak hajtom őket.
Viszont a norma oldalán nagyon jó a táblázat, mindent be tudsz állítani rajta, még grafikont is rajzol.
http://www.norma.cc/en/Ammunition-Academy/Ballistics/iframe/

 Emelem
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: