Oldalak: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 79   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Beírókönyv  (Megtekintve 178836 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #405 Dátum: 2017. Február 11. - 07:41:10 »

Nincs most időm végigrágni kéttucatnyi könyvet, de teljesen biztosan emlékszem, hogy Fekete István is használta, két helyen is, a "vadak" kifejezést.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Glück Balázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 327


« Új üzenet #406 Dátum: 2017. Február 12. - 06:44:59 »

Balázs, honnan derült ki? Lehet más a költö nyelve és más a vadászati szaknyelv. A soproni diákokba minden esetre ez ivódott be.

Szerintem a "vadak" kifejezés nem a vadászati szaknyelv része. Ez egy magyar nyelvtani kérdés. A vad szóhoz való ragaszkodást valaki egyszer kitalálta, és ahogy az öt majomról írtuk a blogon azóta "a fene tudja miért, de mi így szoktuk használni". Egy dologra jó. Arra, hogy gyarapítsuk a konfliktusok számát. Semmi értelmes eredménye nincs annak ha ilyen dolgokon vitázunk. Azoktól pedig akik nem vadászok egyáltalán nem lehet számon kérni, hogy egyébként nyelvtanilag helyesen leírják a "vadak" szót. De ugyanez igaz a "szarvascsorda" esetén. Az én fülemet is bántja, megértem, ha háborog rajta a vadásztársadalom, de valljuk be mi sem ismerjük a kárpitosok szakkifejezéseit. Minek ilyen dolgokon rugózni? Ki kell javítani és tovább menni. 
Naplózva
Glück Balázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 327


« Új üzenet #407 Dátum: 2017. Február 12. - 08:04:03 »

"nem lehet lőni vadakra"

Széchenyi Zsigmond saját hangján. Az első felvétel vele 01:29

http://www.vadaszat.net/?page_id=2674
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #408 Dátum: 2017. Február 12. - 09:36:15 »

"nem lehet lőni vadakra"

Széchenyi Zsigmond saját hangján. Az első felvétel vele 01:29

http://www.vadaszat.net/?page_id=2674

Csak a vita kedvéért!  Ördög Széchenyi anyanyelve a német (esetleg kis cseh beütéssel), nem a magyar! Ő mondhat ilyet!  Röhög Röhög Röhög
 Emelem Emelem
Naplózva
Glück Balázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 327


« Új üzenet #409 Dátum: 2017. Február 12. - 09:50:54 »

Aha.  Mosolyog Akkor József nem számít, Széchenyinek nem ez volt az anyanyelve. A maradéknak esküszöm hogy keresek egy Rákosi idézetet a "vadak" szóval, hogy ki legyen szolgálva mindenki.  Taps
Naplózva
Glück Balázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 327


« Új üzenet #410 Dátum: 2017. Február 12. - 10:03:51 »

József Attila úgy értem
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #411 Dátum: 2017. Február 12. - 10:35:18 »

József Attila úgy értem

József Attila Párizsban a Sorbonne-on tanult, hogy lenne autentikus a magyar nyelv terén?   Röhög
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16574



« Új üzenet #412 Dátum: 2017. Február 12. - 12:18:56 »

de valljuk be mi sem ismerjük a kárpitosok szakkifejezéseit. 
Így van. De nem is akadunk fenn rajta, nem is vitatjuk a jogosultságukat.
Akkor a "vadásznyelv" kifejezéseit miért akarjuk asztal alá söpörni?
A "ravasz" szóért is állandóan hőbörögnek a sportlövő vénával rendelkező vadölők, gyenge szóvicceket faragnak belőle. Az ilyeneknek szoktam javasolni, hogy üljenek le szépen otthon a fotelbe és addig mondogassák, hogy "elsütő billentyű" amíg ki nem pálik a szájuk...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3060



« Új üzenet #413 Dátum: 2017. Február 12. - 12:21:27 »

Végre egy vita, ami harcosan viszi előre a vadászat ügyét.
 Meghajol
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Glück Balázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 327


« Új üzenet #414 Dátum: 2017. Február 12. - 13:10:10 »

Így van. De nem is akadunk fenn rajta, nem is vitatjuk a jogosultságukat.
Akkor a "vadásznyelv" kifejezéseit miért akarjuk asztal alá söpörni?
A "ravasz" szóért is állandóan hőbörögnek a sportlövő vénával rendelkező vadölők, gyenge szóvicceket faragnak belőle. Az ilyeneknek szoktam javasolni, hogy üljenek le szépen otthon a fotelbe és addig mondogassák, hogy "elsütő billentyű" amíg ki nem pálik a szájuk...

Az a kérdés, hogy lesz valami a vadásznyelv része, és mitől, illetve mikortól a része valami. Ez egyébként a nagy kérdés a vadászati etika-etikett kapcsán is igaz. Miből induljunk ki? A nagyjaink nyomán kutassunk? Rengeteg dolog van amit az egyik így csinált, a másik úgy. Azt mondja valaki csak a "vad" szó a helyes, aztán jön Széchenyi aki a "vadakat" használja a vadászattal összefüggésben. Ez az út tehát ellentmondásos. Ugyanez van a teríték kapcsán is sokféle részletkérdésben. Aztán csodálkozunk, hogy sokan mostanra tökéletesen össze vannak zavarodva.
Maradjunk a vadaknál. Tudja valaki hogy ez miért a vadásznyelv része? Ki mondta hogy az? Ki találta ki, honnan ered? Az hogy mi így szoktuk nem elég ahhoz hogy számon legyen kérve valakitől.
Kittenberger azt mondja az elejtett vadra, hogy "kadáver" ami latinul hullát jelent. Ha most valaki a "hulla" szót használná abból botrány lenne. Ki teremti ezeket a vadásznyelvi kifejezéseket? Szerintem egyébként a rudli tekinthető a vadásznyelv részének mert ennek magyar nyelvtani alakjai nincsen, ráadásul magyar anyanyelvi környezetben csak a vadászok használják. A vadaknak - közhasználatú kifejezés - nyelvtanilag helyes, ezért tényleg csak a konfliktusok élezésére jó ha ezt kifogásoljuk.
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16574



« Új üzenet #415 Dátum: 2017. Február 12. - 13:24:23 »

Az a kérdés, hogy lesz valami a vadásznyelv része, és mitől, illetve mikortól a része valami. Ez egyébként a nagy kérdés a vadászati etika-etikett kapcsán is igaz. Miből induljunk ki? A nagyjaink nyomán kutassunk? Rengeteg dolog van amit az egyik így csinált, a másik úgy. Azt mondja valaki csak a "vad" szó a helyes, aztán jön Széchenyi aki a "vadakat" használja a vadászattal összefüggésben. Ez az út tehát ellentmondásos. Ugyanez van a teríték kapcsán is sokféle részletkérdésben. Aztán csodálkozunk, hogy sokan mostanra tökéletesen össze vannak zavarodva.
Maradjunk a vadaknál. Tudja valaki hogy ez miért a vadásznyelv része? Ki mondta hogy az? Ki találta ki, honnan ered? Az hogy mi így szoktuk nem elég ahhoz hogy számon legyen kérve valakitől.
Kittenberger azt mondja az elejtett vadra, hogy "kadáver" ami latinul hullát jelent. Ha most valaki a "hulla" szót használná abból botrány lenne. Ki teremti ezeket a vadásznyelvi kifejezéseket? Szerintem egyébként a rudli tekinthető a vadásznyelv részének mert ennek magyar nyelvtani alakjai nincsen, ráadásul magyar anyanyelvi környezetben csak a vadászok használják. A vadaknak - közhasználatú kifejezés - nyelvtanilag helyes, ezért tényleg csak a konfliktusok élezésére jó ha ezt kifogásoljuk.

Wildheger írta alant, hogy a német megfelelőből származik a többesszám elhagyása. Nem feltétlenül a "számon kérés"-re hegyezném a vitát, de egyenlőre mindkét oldal a maga igazát hangoztatja anélkül, hogy figyelembe venné a másik érveit. Hogy a magamét is hozzátegye: amikor ezt a fórumot csináltuk, "Vadak és vadászatuk" címet adtam az egyik témának. Horrido-akire akkoriban még érdemes volt hallgatni-javított ki, hogy nem illik a vadásznyelvhez, vadászfórumhoz ez a szóhasználat.
Más. Kittenberger Kálmán emlékeim szerint a "kadáver" kifejezést a "dög"-re, csalinak kinthagyott állati tetemre használta de meglehet, rosszul emlékszem.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #416 Dátum: 2017. Február 12. - 13:49:09 »

Aha.  Mosolyog Akkor József nem számít, Széchenyinek nem ez volt az anyanyelve. A maradéknak esküszöm hogy keresek egy Rákosi idézetet a "vadak" szóval, hogy ki legyen szolgálva mindenki.  Taps
Rákosi eredeti nevével(Rosenfeld) nem volt német, Rákosi nevével pedig nem volt magyar származású.
De Mi nem a magyar nyelv, hanem a magyar vadásznyelv szavairól kezdtünk vitatkozni. Azt hittem, mindenki megértette,hogy a kettő nem azonos.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3060



« Új üzenet #417 Dátum: 2017. Február 12. - 14:23:08 »

Az a kérdés, hogy lesz valami a vadásznyelv része, és mitől, illetve mikortól a része valami. Ez egyébként a nagy kérdés a vadászati etika-etikett kapcsán is igaz. Miből induljunk ki? A nagyjaink nyomán kutassunk? Rengeteg dolog van amit az egyik így csinált, a másik úgy. Azt mondja valaki csak a "vad" szó a helyes, aztán jön Széchenyi aki a "vadakat" használja a vadászattal összefüggésben. Ez az út tehát ellentmondásos. Ugyanez van a teríték kapcsán is sokféle részletkérdésben. Aztán csodálkozunk, hogy sokan mostanra tökéletesen össze vannak zavarodva.
Maradjunk a vadaknál. Tudja valaki hogy ez miért a vadásznyelv része? Ki mondta hogy az? Ki találta ki, honnan ered? Az hogy mi így szoktuk nem elég ahhoz hogy számon legyen kérve valakitől.
Kittenberger azt mondja az elejtett vadra, hogy "kadáver" ami latinul hullát jelent. Ha most valaki a "hulla" szót használná abból botrány lenne. Ki teremti ezeket a vadásznyelvi kifejezéseket? Szerintem egyébként a rudli tekinthető a vadásznyelv részének mert ennek magyar nyelvtani alakjai nincsen, ráadásul magyar anyanyelvi környezetben csak a vadászok használják. A vadaknak - közhasználatú kifejezés - nyelvtanilag helyes, ezért tényleg csak a konfliktusok élezésére jó ha ezt kifogásoljuk.

Vettem a fáradtságot és átlapoztam néhány oldal Széchenyit, kb. húsz alkalommal használta a vad főnevet, olyan összefüggésben is ahol nyelvtanilag a "vadak" helyesebb lett volna.
A kadáver szónak több jelentése van, pl. hulla, tetem, dög, ebből te önkényesen kivettél egyet, lelked rajta.
Ezt a vitát már sokan sokszor megvívták, a többség a "vad" mellett tette le a voksát.
Érzésem szerint senki nincs itt összezavarodva, max ismételten elő lehet venni és újra kelteni a feszültséget.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #418 Dátum: 2017. Február 12. - 14:37:17 »

Végre egy vita, ami harcosan viszi előre a vadászat ügyét.
 Meghajol


     Röhög Röhög
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #419 Dátum: 2017. Február 12. - 14:53:54 »


Más. Kittenberger Kálmán emlékeim szerint a "kadáver" kifejezést a "dög"-re, csalinak kinthagyott állati tetemre használta de meglehet, rosszul emlékszem.

 Emelem
Jól emlékszel. Igen
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Oldalak: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 79   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: