Oldalak: 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A borz és vadászata  (Megtekintve 184234 alkalommal)
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #435 Dátum: 2012. április 05. - 18:35:55 »

Sziasztok!

Nem tudjátok véletlenül, hogy tavasszal vagy nyáron lőtt borz bőrét érdemes-e kikészíttetni? Tavaly nyáron kárelhárító vadászaton egy este alatt két hatalmas példányt is sikerült lőnöm. Úgy gondoltam, hogy nyár lévén biztos hullik a szőre, így nem foglalkoztam vele. Lehet hogy kár volt?
Ha kiteszed a falra óvatosan, akkor elvan. De mivel a tüszők a vékony nyári bőrön a tbelső oldalon szabadon vannak, ezért ha meghúzod a koronaszőröket, akkor könnyen kijönnek. Ezért használati tárgynak (pl. tarisznya) alkalmatlan. A nyári bőr vékony, kevésbé strapabíró amúgy is. De ha sikerül lőnöd egy kihízott nagy példányt, akkor szerintem a falra érdemes kiakasztani.
Vadászüdv.
Naplózva

Erdő az én templomom...
Beregi Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 513



« Új üzenet #436 Dátum: 2012. április 05. - 19:26:44 »

Köszi Silvestris!

Megfontolandó. Disznót már lőttem október közepén, aminek kikészítve tökéletes volt a bőre. Borzzal kapcsolatban nincs tapasztalatom, 95%-ukat nyáron lőttem.
Tehát a nyarat tisztáztuk. Március és késő ősz környékén mi a helyzet?
Előre is köszi!
Vadászüdv  Emelem
Naplózva

Csak azok véleményére adj, akikről tudod, hogy valóban szeretnek téged. S cserébe élj úgy, hogy ők látva azt boldogok legyenek.
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #437 Dátum: 2012. április 05. - 19:50:24 »

Szia!
Én a márciusi vadászatát nem erőltetném.  Emelem
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #438 Dátum: 2012. április 05. - 20:17:03 »

Szia Beregi!

Márciusban tilos vadászni borzra, bár lehet, hogy van idényen kívüli vadászatára lehetőség. Még nem hallottam, hogy valaki kérte volna a v.- hatóságtól. A kölykök miatt védelmet élvez ilyenkor, bár már a vadászidényben is megszülethetnek.
Erdőben nekem a szaporodási időszak jött be vadászatukra inkább (július vége, augusztus eleje) , mert ilyenkor többet mozognak kint, másrészt a február, ha hamarabb enyhül a tél. Ilyenkor ki vannak éhezve, és hamarabb elhagyják a kotorékot, még a lővilág határán. Meg persze a szórón is be - bejönnek, de kotoréknál izgalmasabb a vadászat. Szórón meg inkább a disznót várja az ember.
Naplózva

Erdő az én templomom...
Beregi Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 513



« Új üzenet #439 Dátum: 2012. április 05. - 21:47:15 »

Teljesen igazatok van, bocs a bakiért Stoel
Én még tavasszal egyébként soha nem találkoztam velük, a java július-augusztus körül került csak a szemem elé.
Egyszer futottam össze eggyel február utolsó napjaiban, azt meg is lőttem. Ez volt az első borzom. Sajnos a bőrével nagyon átvágtak, gyatrán készítették ki. Ketté lehetne törni, olyan merev és szerintem egy kicsit már penészes is.
Idényen kívüli kilövési kérelemről egyébként még én sem hallottam. Nem tudom, hogy lenne-e rá bárhol is szükség. Van egyébként ilyen? Na nem mint ha életcélom lenne Ördög
Naplózva

Csak azok véleményére adj, akikről tudod, hogy valóban szeretnek téged. S cserébe élj úgy, hogy ők látva azt boldogok legyenek.
Beregi Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 513



« Új üzenet #440 Dátum: 2012. április 06. - 12:22:28 »

A tegnapi kérdésemet annyival egészíteném ki, hogy március közeledtével lőtt példányoknak milyen a bundája? Rosszul fejeztem ki magam. Hogy mindenkit megnyugtassak, nem készülök tilalmi időben vadászni rájuk Mosolyog
Arra vagyok csak kíváncsi, hogy február utolsó napjaiban - már majdnem tavasszal -  előbújó példányoknál jelentkezhet-e már a szőrhullás, mivel az általam február utolsó napján lőtt borz gereznája el kezdte hullatni a szőrét. Amint írtam, nem valami szépen lett kikészítve és most nem tudom, hogy ennek tudjam-e be ezt, vagy valami bőrbetegségnek, vagy esetleg a hirtelen jóidőnek.
Ha nagy hülyeségeket írok, vagy kérdezek kérlek bocsássatok meg érte, nem igazán vagyok még szakértője a témának Vállat von
Naplózva

Csak azok véleményére adj, akikről tudod, hogy valóban szeretnek téged. S cserébe élj úgy, hogy ők látva azt boldogok legyenek.
Grus grus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 269



« Új üzenet #441 Dátum: 2012. április 06. - 17:13:29 »

A tegnapi kérdésemet annyival egészíteném ki, hogy március közeledtével lőtt példányoknak milyen a bundája? Rosszul fejeztem ki magam. Hogy mindenkit megnyugtassak, nem készülök tilalmi időben vadászni rájuk Mosolyog
Arra vagyok csak kíváncsi, hogy február utolsó napjaiban - már majdnem tavasszal -  előbújó példányoknál jelentkezhet-e már a szőrhullás, mivel az általam február utolsó napján lőtt borz gereznája el kezdte hullatni a szőrét. Amint írtam, nem valami szépen lett kikészítve és most nem tudom, hogy ennek tudjam-e be ezt, vagy valami bőrbetegségnek, vagy esetleg a hirtelen jóidőnek.
Ha nagy hülyeségeket írok, vagy kérdezek kérlek bocsássatok meg érte, nem igazán vagyok még szakértője a témának Vállat von


Szia Beregi Vadász,privát ment!

 Emelem
Naplózva

"Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem. Ősi harc ez, kutatási vágy, megfigyelés, tudásszomj, kalandkeresés, gyűjtési szenvedély, erdők, mezők, nádasok szeretete."
(Fekete István)
kiralyierdesz
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 18


« Új üzenet #442 Dátum: 2012. április 10. - 16:36:13 »

A tegnapi kérdésemet annyival egészíteném ki, hogy március közeledtével lőtt példányoknak milyen a bundája? Rosszul fejeztem ki magam. Hogy mindenkit megnyugtassak, nem készülök tilalmi időben vadászni rájuk Mosolyog
Arra vagyok csak kíváncsi, hogy február utolsó napjaiban - már majdnem tavasszal -  előbújó példányoknál jelentkezhet-e már a szőrhullás, mivel az általam február utolsó napján lőtt borz gereznája el kezdte hullatni a szőrét. Amint írtam, nem valami szépen lett kikészítve és most nem tudom, hogy ennek tudjam-e be ezt, vagy valami bőrbetegségnek, vagy esetleg a hirtelen jóidőnek.
Ha nagy hülyeségeket írok, vagy kérdezek kérlek bocsássatok meg érte, nem igazán vagyok még szakértője a témának Vállat von

[/Semmi probléma nincs a február végén lőtt borzok gereznájával. Több ilyen idény végi borzot lőttem, alegtöbbnek a bőre is meg van.quote]
Naplózva
kiralyierdesz
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 18


« Új üzenet #443 Dátum: 2012. április 10. - 16:45:11 »

Ezek is februárban estek, duplára! (2009)
Naplózva
Beregi Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 513



« Új üzenet #444 Dátum: 2012. április 18. - 20:11:49 »

Köszönöm az infókat, így tehát nem a borzzal volt a baj, hanem aki kikészítette.
Szép borzok, kiralyierdesz.
Gratula a dubléhoz Igen
Naplózva

Csak azok véleményére adj, akikről tudod, hogy valóban szeretnek téged. S cserébe élj úgy, hogy ők látva azt boldogok legyenek.
Mitulátbáti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 122


« Új üzenet #445 Dátum: 2012. Május 11. - 21:16:05 »

Ha kiteszed a falra óvatosan, akkor elvan. De mivel a tüszők a vékony nyári bőrön a tbelső oldalon szabadon vannak, ezért ha meghúzod a koronaszőröket, akkor könnyen kijönnek. Ezért használati tárgynak (pl. tarisznya) alkalmatlan. A nyári bőr vékony, kevésbé strapabíró amúgy is. De ha sikerül lőnöd egy kihízott nagy példányt, akkor szerintem a falra érdemes kiakasztani.
Vadászüdv.

Jó estét!
Ha nyári szőr, ha téli, nem szabad hogy hulljon a szőre a kikészített bőrnek! Ha hullik, akkor túlságosan el van vékonyítva a bőr, nem a nyári vagy a téli szőr befolyásolja ezt! A borz téli szőre egyértelműen másabb, mint a nyári, de azért érdemes vele foglalkozni szerintem, főleg a kan borzokéval, mert a szukák csapzottabbak lehetnek a kölyök nevelés miatt.
Naplózva
bernie636
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 244


« Új üzenet #446 Dátum: 2012. Július 03. - 22:32:14 »

Üdv mindenkinek!

Elsõ borzom történetét szeretném veletek megosztani. Hosszú szünet után a hétvégén ismét eljutottam vadászni, vasárnap este egy völgyben lévõ kaszálón foglaltam helyet. Elõttem kb 20m-re bozót, abban folyik egy kis patak, mögöttem galagonyás, akácos domboldal, a dombtetõn szántók. A patak másik oldalán hasonló a kép, bár átlõni nem lehet a sûrû miatt. Jobbra és balra a kaszáló, de mivel a déli szél balról fúj, jobbra igen ritkán kell távcsövezzek... Elsõsorban rókát szeretnék elejteni, de halvány remény van a patakra érkezõ disznóra is.

Este fél kilenc körül foglaltam el a helyemet a székemen (ami egyúttal a hátizsákom is), majd lassan rámsötétedett. Egy õz, nyulak, illetve a szemben lévõ sûrûbôl néha motoszkálás volt a "mûsor". Barátom ennek a völgynek az elején ült egy lesen, szintén a ravaszdikra és kószáló disznókra várva. 10-kor a második lövést hallom felõle - gondoltam megint egy rókát ijesztget. Az elsõt tényleg csak megijesztette fél órával azelõtt, de mint késõbb kiderült ezúttal egy öreg kanróka "ijedt halálra".  Igen

De vissza a borzhoz. Tehát 10-kor lövés, pár percet vártam aztán gondoltam megkérdezem mire lõtt. Elõtte körbenéztem, sehol semmi, majd a következõ párbeszéd zajlott le:
- Mire lõttél?
- Róka megint.
- Megvan?
- Meg. Nálad semmi?
- Õz, nyulak, és sok szúnyog.
- Az van itt is...
- Mindjárt visszahívlak, van itt valami...  Meglepődött

Majd 10 másodpercen belül lövés. Miközben beszéltük, a szemem sarkából láttam, hogy valami megy a pataktól az erdõ felé, és biztosan nem õz vagy nyúl. Bal kézzel telefon vissza a zsebbe, jobbal hátranyúlok a keresõért, egy pillantás és látom, hogy borz. A keresõt visszacsúsztattam a helyére, közben a borz elindul vissza a patak felé. Egy mozdulat a távcsövön (a puska végig a térdemen volt keresztben), majd hagtalanul felállok, a borz rögtön a célkeresztben és amikor megáll egy pillanatra akkor lövök. A céltávcsõben még látom, hogy azonnal eldõl és utána csend.
Az egész nem volt talán 10 másodperc sem, utána volt csak idõm vadászlázra. Meglepődött  Táncol

Fiatal szuka borz, lõtáv 32 lépés, menekülés 0m. A 243 (6.5g-os Nosler Partition) nem tépte meg, kis lyuk be, kicsit nagyobb lyuk ki. A lapocka mögött találtam el, bent minden egy massza volt rengeteg vérrel. Gratuláció, töret, avatás, illetve kellemes séta a nyomokban levegõt tartalmazó szúnyogfelhõben következett, majd miután hazaértünk és elpakoltunk, ittunk egy sört a borz és a róka egészségére.  Piál

Még valami ami emlékezetes marad, bár nem elõször fordul elõ velem: a lövés után vártam kb 20 percet, majd cserkeltem egyet a kaszálón, kihasználva a szélén növekvõ holdárnyékot. Nem láttam semmit, jó fél óra múlva vissza is ültem a helyemre. Miközben vártam a segítséget, egy bagoly kinézte a mellettem felállított lõbotot pihenõhelynek.  Ördög Én meg majdnem feldõltem a székkel, csak nem volt rá idõm, mert éppen szívrohamot kaptam... OOO  Woest  Röhög Röhög Röhög

Üdv,
B.  Emelem

Holnap teszek fel képet is.  Wave
Naplózva
bernie636
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 244


« Új üzenet #447 Dátum: 2012. Július 04. - 13:43:49 »

A képek:



Üdv,
B.  Emelem
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #448 Dátum: 2012. Július 04. - 14:04:55 »

Gratulálok!

Tegnap én is lőttem egy hasonló borzot, nekem ez volt a második!!


 Effendi Emelem
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Wipe
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1308



« Új üzenet #449 Dátum: 2012. Július 04. - 16:25:40 »

Elsõ borzom történetét szeretném veletek megosztani.

Gratulálok hozzá!   Emelem  Igen
Naplózva

A földet nem a szüleinktől örököltük, hanem az unokáinktól kaptuk kölcsön!
Oldalak: 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: