Oldalak: 1 2 3 [4] 5   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Különleges öbnagyságok  (Megtekintve 42777 alkalommal)
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #45 Dátum: 2016. Március 25. - 06:49:31 »

Nesztek, különleges öbnagyság Ördög (elfogadnám)
http://www.keptelenseg.hu/keptelenseg/mukodokepes-kispuska-107822
 Emelem
Tetszik ! És ráadásul még engedély sem kell hozzá! Ördög
Naplózva
dobbasszus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1767



« Új üzenet #46 Dátum: 2016. Március 25. - 10:22:19 »

Tetszik ! És ráadásul még engedély sem kell hozzá! Ördög
Vajon milyen lőszer jár bele?  Ördög
Naplózva

,,Körülállják valamennyien, mustrálják, dícsérik, gyászolják. Mert gyász ez, bár vidám gyász. Győzelmesen örvendenek rajta, mert öröm is egyben. De valami furcsa szomorkás öröm. Szép. Akár hiszik, akár nem: szeretet.,, Zs.F.
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #47 Dátum: 2016. április 05. - 09:59:36 »

Tisztelt Vadásztársak!
Nemrégen sikerült szert tennem egy 24/65-ös kaliberű belga, Pieper Bayard sörétes vadászlőfegyverre. Sok tapasztalatom még nincs vele, de jó kapású, kézies, könnyű fegyver. Elfogadható áron beszerezhetőek a töltények hozzá. Kíváncsi lennék, hogy van-e fegyvergyár, amely ilyen kaliberben vagy 32-es kaliberben gyárt még sörétes vadászlőfegyvert.
egy cimborának van 24-es puskája meg hozzá vagy 50 bronzhüzlije. Szerintem Te is szerezz ( ha másképp nem megy, lehet esztergályoztatni) ilyen hüzliket és töltögessél, mert ez a kaliber kihaltnak kezd számítani. Amúgy annak idején az 50-es években sok szibériai "promiszlovik" használta ezt a kalibert és "Oleny " (Szarvas) márkanév alatt még paradoxban is gyártották Izsevszkben.
Naplózva
Norbert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 818


Preparátor


« Új üzenet #48 Dátum: 2019. November 23. - 19:44:43 »

Nagyon leült ez a topik.
Majd írok a 28.-asról ezt azt, hamarosan nekiállok lőtéren is tesztelni az új szerzeményt. Vigyorog
Naplózva
Atik4
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #49 Dátum: 2019. November 27. - 17:46:32 »

Sziasztok.

Nekem van egy 28-as browningom. Kicsi, könnyű, gyors és mindemellett ugyanolyan "halálos", mint akármelyik másik kaliber. Nyilvánvaló, hogy megvannak a korlátai..pl. nem lehet vele a nyulat bukfenceztetni 50 méterről (de 30-35 ről simán).
Sokkal szűkebben lő, mint egy 12-es. Papírra lövöldözve nekem az volt a szembetűnő (12-eshez viszonyítva), hogy a szóráskép közepe (hasznos része) kisebb a 28-nál, viszont azon belül sokkal sűrűbb és egyenletesebb, ezért kíván egy kicsit precízebb célzást. Ha valaki mondjuk 12-el stabilan, megbízhatóan lő, képes a madarat nagy százalékban dögre lőni és nem a 12-es szórásának szélsörétjeivel néha-néha, egy-egy kalimpáló, majd földet érve esetleg még elrohangáló madarat letessékelnie, annak úgy gondolom, igen hamar rááll a keze és a 28-as kaliberrel is ugyanolyan eredményes lehet(vagy akár a .410-essel)
A szórása: az én puskám (de félve megkockáztatom, hogy a többi 28-as is) nem igazán szereti, ha nagyon le van szűkítve. A legszebb szórásképet negyedes és feles szűkítéssel lövi. Szép, kontrasztos a különbség a két szűkítés szórásképe között. A full nekem valamiért nem jött be, rosszabbat lő, mint a feles. Persze nem tartom kizártnak, hogy valami hozzáértő lőszer újratöltögető, a kis boszorkánykonyhájában, ki tudna kísérletezni valami tuti lőpor mennyiség/minőség, illetve sörét mennyiség/minőség/méret kombót, amivel a full szűkítés klasszisokkal jobb szórást produkálna. Mint minden kalibernek ennek is megvan az a söréttöltet tömeg amellyel a legszebben szór, ezáltal legjobban öl...és még nem is üt. Nekem a 19-23 gramm súlyú, 5-6 (ang. 2,8-2,9mm) söréttel töltött patronok váltak be a legjobban. A teljesség igénye nélkül: Mirage 21gramm No.5, Hull Imperial Game 16gramm No.5., Hull High Pheasant 23 gramm No.5-6, Fiocchi High Performance 24 gramm 2,9 mm, vagy a Sellier & Bellot 19, vagy 21 gramm. Az ennél több söréttel töltött pl.: 28 gramm, vagy 30!! gramm (Baschieri & Pellagri Extra Rossa Max) esetén a szóráskép romlik, sokkal több lesz a szélsörét, ami gondolom a "túlnépes" sörétraj miatt van, ...több sörétszem, több ütközés, több deformálódás, emiatt szarabb szóráskép, igazából semmi pluszt nem nyerünk a több söréttel. Itt kanyarodnék még vissza egy gondolat erejéig a Cseh lőszergyártás remekéhez, a "sallerbélához". Nem tartom rossz lőszernek, ebben a kaliberben a legdrágábbak is a 198.-forintos darabárral. DE!!! Tudtommal egyedül ők töltenek 3 mm-nél vastagabb sörétet 28-as hüvelybe (van 3,5 mm, illetve 4 mm is). Nekem is van még egy karton békebeli papírhüvelyes "sallerbélám" 19 gramm 3,5mm-es söréttel töltve. A most kaphatóak 21 gramm söréttel vannak töltve. Ezt pusztán azért írtam le, mert valaki fentébb megpedzette a libalövést kis kaliberrel.
Minden hazai apróvad terítékre hozható vele, felelősséggel, ismerve és mérlegelve a saját magunk és a fegyverünk/lőszerünk képességét, no és persze a korlátait, ez bármilyen kaliber esetén igaz. A kicsi kaliberek, így a 28-as is leszoktatják az embert a felelőtlen lövöldözésről, hiszen átgondolt és pontos célzás nélkül itt az eredmény elmarad, megtanít a vadászias lőtávra, s talán még kicsit sportszerűbb is.

Legnagyobb áldása mégis a súlya. Egy...a hasát igen szerető, így 15-20 kiló súlyfelesleggel rendelkező spori (legyek ez mondjuk Én) a felázott szántáson, a csizmán 5-5 kilós sárkoloncokat emelgetve, meg a zsombékban bukdácsolva...valljuk be őszintén, hogy alapból az életéért küzd. Na nekem ott számít igazán mennyit is nyom a puska meg hozzá a patron, könnyű séta vele egy hajtóvadászat.
Én összességében ajánlani tudom.

Bocsánat, ha fárasztó voltam, nem szoktam hozzászólásokat írkálni.
Üdv.
 Emelem
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #50 Dátum: 2019. November 27. - 18:14:47 »


Én összességében ajánlani tudom.

Bocsánat, ha fárasztó voltam, nem szoktam hozzászólásokat írkálni.
Üdv.
 Emelem
[/quote]Szerintem ez tök egyenes volt!!
Igen, így kell összefoglalni egy adott sörétes kaliber egészét!!
Ha vadászol más mérettel is Én biztosan érdeklődéssel olvasom!
Írj!
 Üdv vadasz75!
 Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #51 Dátum: 2019. November 29. - 22:23:30 »


.............. nem szoktam hozzászólásokat írkálni.
Üdv.
 Emelem

Pedig rászokhatnál! Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #52 Dátum: 2019. November 29. - 22:25:27 »

egy cimborának van 24-es puskája meg hozzá vagy 50 bronzhüzlije. Szerintem Te is szerezz ( ha másképp nem megy, lehet esztergályoztatni) ilyen hüzliket és töltögessél, mert ez a kaliber kihaltnak kezd számítani. Amúgy annak idején az 50-es években sok szibériai "promiszlovik" használta ezt a kalibert és "Oleny " (Szarvas) márkanév alatt még paradoxban is gyártották Izsevszkben.

Szívesen megnézném azt az esztergályost aki esztergál egy rézhüvelyt! 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Atik4
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #53 Dátum: 2019. December 09. - 14:01:42 »

Sziasztok.

Az előző hozzászólásomban tettem egy kijelentést, miszerint a kis kaliberű sörétes puskákkal minden hazai apróvadat, még a vadlibát is terítékre lehet hozni. Vadlibás kijelentésemet a kapható lőszerek sebesség adatainak, sörét méreteinek (van 3,5 mm is), illetve azok minőségének (pl. sima, temperált...esetleg nikkelezett) illetve szórásképük ismeretében tettem...ergo elméletben működik.
Ám ez az elméleti síkon való mozgolódás általában nekem nem túl megnyugató (elég ha az "elméletileg-gyakorlatilag" viccekre gondolok), így egy hétvégét rászántam a vadliba vadászatára 28-as puskával. A vadászat sikeres volt.



A korábban már ismertetett lőszerek közzül a Fiocchi Higp Performance 24g 2,9 mm-es, illetve a régi papírhüvelyes "Sallerbéla" 19g 3,5 mm-es patronjait vittem magammal. A fegyver Browning, az alsó csőben 1/4, a felső csőben 1/2 szűkítés került.
A lőtt libák nagy részét 30-40 méter magasságból hoztam terítékre, ennél volt alacsonyabb és egy esetben egy igen magasról lövés is.
Egy szárnyalt libám volt, más "piszkolás" nem történt.
Mindkét patronnal lehetett libát lőni, de a kedvenc mégis a "Sallerbéla" volt...a maga "lassúságával" (370 m/s) és a kilőtt papírhüvelyek illatával (van akinek szag), melyek a régmúlt idők vadászatait idézték.


Ebben a patronban 19 gramm 3,5 mm-es sörét van ami kb. 70 szem sörétet jelent kosár nélkül amit elég szűken, nagyjából egy kupacba hord a Browning csöve feles fojtóval.


Ez a madár 30-35 méter magasan volt, a feles cső elég szűken hordja a "Sallerbélát.

Úgyhogy igen, tényleg lehet a kis kaliberekkel libát lőni, sőt igen nagy élmény, hiszen ha jó helyen el van találva akkor le is fog esni...de azért egy jó 12-sel valami tuti 34-36 grammos patronnal jóval könnyebb.

Ha valakinek esetleg kérdése van a 28-as kaliberről, az kérdezzen bátran és próbálok megfelelni rá...

Üdv:
A.
 Emelem

A középre igazításnál sokkal fontosabb a megfelelő méretű kép linkelése!
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 09. - 14:12:13 írta Voldi » Naplózva
Atik4
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #54 Dátum: 2019. December 09. - 15:04:05 »

Kedves Admin!

El is forgathattam volna őket, vagy csinálhattam volna miniatűrökből egy olyan kollázs szerűséget is.

Negyedére butítottam vissza a képeket, igazán sajnálom, hogy kevésnek bizonyult.

Ezúton szeretnék kérni Öntől valamiféle iránymutatást a feltöltött képek méretére vonatkozóan, mert ilyet, bevalom nem találtam (de azt igen, hogy a "kép belinkelése előtt nyomd meg a "középre rendez" gombot")

Még egyszer elnézést.

Üdv.
A.

...és...várom a képméretekre vonatkozó adatokat
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9519


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #55 Dátum: 2019. December 09. - 15:30:21 »

Kedves Admin!

El is forgathattam volna őket, vagy csinálhattam volna miniatűrökből egy olyan kollázs szerűséget is.

Negyedére butítottam vissza a képeket, igazán sajnálom, hogy kevésnek bizonyult.

Ezúton szeretnék kérni Öntől valamiféle iránymutatást a feltöltött képek méretére vonatkozóan, mert ilyet, bevalom nem találtam (de azt igen, hogy a "kép belinkelése előtt nyomd meg a "középre rendez" gombot")

Még egyszer elnézést.

Üdv.
A.

...és...várom a képméretekre vonatkozó adatokat

Nincs semmi probléma.
Ha a kép legnagyobb szélessége 800 pixel környékén van, akkor rendesen elfér, nem kell középre sem illeszteni, mert a leggyakrabban használt monitor felbontásokban általában amúgy is középen lesz. Persze nem hiba a középre illesztés, csak felesleges.

Egyébként nincs különösebb fájlméret megkötés a képeknél, -mert úgysem nálunk tárolódik-, csupán a megfelelő szélességre (800 pixel teljesen jó) kell ügyelni.

A képek linkjei közé célszerű beszúrni egy üres sort, jobban tagolt lesz a hozzászólás.

Nagyjából ennyi.

Ja, és még valami, itt mi tegeződünk!  Ördög

 Emelem
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Atik4
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #56 Dátum: 2019. December 09. - 17:41:31 »

Idézet
Nincs semmi probléma.
Ha a kép legnagyobb szélessége 800 pixel környékén van, akkor rendesen elfér, nem kell középre sem illeszteni, mert a leggyakrabban használt monitor felbontásokban általában amúgy is középen lesz. Persze nem hiba a középre illesztés, csak felesleges.

Egyébként nincs különösebb fájlméret megkötés a képeknél, -mert úgysem nálunk tárolódik-, csupán a megfelelő szélességre (800 pixel teljesen jó) kell ügyelni.

A képek linkjei közé célszerű beszúrni egy üres sort, jobban tagolt lesz a hozzászólás.

Nagyjából ennyi.

Ja, és még valami, itt mi tegeződünk!  Ördög

 Emelem

Köszönöm a segítséget! Így már világos.

 Emelem
Naplózva
Atik4
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #57 Dátum: 2019. December 09. - 18:27:27 »

 

Szia Atik4!   Gratulálok! Ez férfi munka volt.  Emelem

Ja! Hallottál már vadászirigységről?...  Ördög

Szia ZSU!

...férfi munka? Nem, nem volt az.
Ha nem lőttem volna semmit, akkor is azt mondtam volna, hogy "Szép vadászat volt!".
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #58 Dátum: 2019. December 09. - 19:55:38 »

Atik4 !



 Emelem
Naplózva
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #59 Dátum: 2019. December 09. - 20:16:49 »

 Ez is jónak tűnik!
https://keptelenseg.hu/keptelenseg/krumplipuska-29521
 Vigyorog
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 [4] 5   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: