Oldalak: 1 2 [3] 4 5   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Különleges öbnagyságok  (Megtekintve 42646 alkalommal)
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #30 Dátum: 2015. December 20. - 23:55:42 »

Üdv Urak!

Szerintem nem hétköznapi dologról írok, de biztos látott már közületek valaki ilyet. 9mm flóbert sörétes puska. Volt a kezembe egy ilyen egycsöcű külsőkakasos kis "szörnyeteg", nagyon tetszett. Egun oldalon nézegettem, de csak hozzávaló lőszert meg néha-néha tolózáras Anschütz fegyvert árulnak ebben a kaliberben.

Közületek használt már valaki ilyet? Esetleg valaki nem tud elfekvőben ilyen fegyvert?
http://www.egun.de/market/item.php?id=5692622
Pont ma akadt meg rajta a szemem... Kacsint
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
dobbasszus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1767



« Új üzenet #31 Dátum: 2015. December 21. - 06:31:02 »

http://www.egun.de/market/item.php?id=5692622
Pont ma akadt meg rajta a szemem... Kacsint
Árulja már el valaki, mi az, hogy Schonzeit. Külön-külön értem a szavakat, de így ehybennem tudom hova tenni. Köszönöm
Naplózva

,,Körülállják valamennyien, mustrálják, dícsérik, gyászolják. Mert gyász ez, bár vidám gyász. Győzelmesen örvendenek rajta, mert öröm is egyben. De valami furcsa szomorkás öröm. Szép. Akár hiszik, akár nem: szeretet.,, Zs.F.
feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1966



« Új üzenet #32 Dátum: 2015. December 21. - 06:44:07 »

Amikor a legtöbb vadnak nincs vadászati szezonja.

Üdv         Gyuri Emelem
Naplózva

Don´t eat yellow snow
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #33 Dátum: 2015. December 21. - 08:14:55 »

Árulja már el valaki, mi az, hogy Schonzeit. Külön-külön értem a szavakat, de így ehybennem tudom hova tenni. Köszönöm
Jagdwaffe BBF Rhöner SM 70  ( Schonzeitbüchse )= Csendestárs Ördög Stoel
Naplózva
Norbert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 818


Preparátor


« Új üzenet #34 Dátum: 2015. December 21. - 08:46:01 »

Üdv Urak!

Szerintem nem hétköznapi dologról írok, de biztos látott már közületek valaki ilyet. 9mm flóbert sörétes puska. Volt a kezembe egy ilyen egycsöcű külsőkakasos kis "szörnyeteg", nagyon tetszett. Egun oldalon nézegettem, de csak hozzávaló lőszert meg néha-néha tolózáras Anschütz fegyvert árulnak ebben a kaliberben.

Közületek használt már valaki ilyet? Esetleg valaki nem tud elfekvőben ilyen fegyvert?

Az SP Jagd-ba láttam egy 9mm-es flóbert félautomatát kb egyéve, volt hozzá lőszer is.
Fel is hívtam őket az előbb, de már eladták.  Szomorú
Naplózva
dobbasszus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1767



« Új üzenet #35 Dátum: 2015. December 21. - 09:08:17 »

Amikor a legtöbb vadnak nincs vadászati szezonja.

Üdv         Gyuri Emelem
Naplózva

,,Körülállják valamennyien, mustrálják, dícsérik, gyászolják. Mert gyász ez, bár vidám gyász. Győzelmesen örvendenek rajta, mert öröm is egyben. De valami furcsa szomorkás öröm. Szép. Akár hiszik, akár nem: szeretet.,, Zs.F.
ingerelt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1315



« Új üzenet #36 Dátum: 2015. December 26. - 19:18:11 »

Egy néhány szó a .410-rol Chuck Hawks fegyver analiszt tollából.

A  .410 csövű

A névleges csőméret a .410-es sörétesnek .410 inch. Épp ezért hivják szavatos kifelyezéssel .410 csövűnek, nempedig .410 calibernek. Európában néha hivján a 12mm-esnek ami megintcsak nem pontos kifelyezés  azért mert a .410 csőnek az aktuális csőátmérője körülbelül  10.4 mm metrikusan mérve. Ha pl. tradicionális módon mérjük, miszerint egy .41 inch átméröjű olomgolyó sujja nyomott egy pandot, akkor a csőátmérőnek 67-68 GA (gauge) –nek kellene hogy legyen. Sok-sok évvel ezelött ugyan ugy  hivták 36g-nek is, és én is láttam képet az öreg Remington lőszeresdobozokon  ahol a lőszer  “(36 GA.) .410-2 ½ IN. (12MM)”
Minden esetre, a “36 Gauga” leirása teljesen inkorect volt mivel aktuálisan a fegyvernek a csőátmérője .506 inch.

.410-es hivatalosan egy kinnyű sullyú sörétes amelyik hátralökésmentes. Hátralökő energiája hivatalosan 7-10 ft/lds. körül van, változóan a töltet nagyságától, egy 5.5 pound-os puskának.

Sajnálatosan, .410-es szintén a fegyver ami nehezen ejt el madarakat vagy töri össze az agyaggalambot. Mindez azért van mert a pötömnyi .410-es hüvelybe kevés sörét tölthető épp ezért a sörétszorás is igen vékonyka. Legtobb .410-es csöve teljes szűkitéssel rendelkező ami az egyépként is kevés sörétmennyiséget kis átméröjű sörétszorásra kényszeriti, a .410-re jellemző efektiv lőtávolságon belül. A relativli kicsi, vékony szórás teszi a .410-est kevésbé effektivnek, összehasonlitva egy standart caliberrnel. Nekem volt egy pár .410 sörétesem és, habar rengeteget löttem vele, és a kezdők vagy a fiatalok puskájának minősitik, a .410-es egy ügyes, jo lövésznek való.

Minden esetre, a lövő aki alacsony felépitésű vagy nagyon érzékeny a fegyver visszalökésére, annak a .410-es talán egy legjobb választás a lövésre aminek hossza nem több mint 25 yard, és a madár ha arra lőnek leginkább kistestű legyen. Ez egy jó puska a fiataloknak hogy tanuljanak vele lőni, meg egyáltalán hogy tanulják a puska kezelést. Némelyik .410 direkt tervezett a könnyű “Youth Models” (tinajger model) visszavágott könnyű tus, az alacsony lövőnek.

A legtöbb népszerű .410-es sörétes az egyszerű megtöréses-akciójú, egy csövű, mint Harrinton & Richardson vagy  a New England Arms. Egy másik fajta .410-es sörétes a gyönyörűen kivetelezett forgózáras akciós model, ilyen a Mossberg 500 es Remington 870 tipusok. Nagyszerű de drága .410-es dupla csöves  fegyverek  pl. Browning, Charles Daly, Weatherby és még sok más.

.410 lőszer elterjedten gyártott nem tull drága lőszer (habár az altalános ár az előállitására sokkal több mint a regulár 12-es vagy 20-as lőszereké). A főszerek méretük szerint lehetnek  2  1/2 inch hüvelyhosszú ami 1/2  ounce lőport tartalmaz, vagy 3 inch hüvelyű 11/16 ounce töltettel. A hosszú rézzel ellátott ugyancsak 3 inch hosszú 3/4  ounce töltetű volt, de pár évvel ezelőt azt is levették 11/16 ounce-ra. Hogy miért azt nem lehet tudni.

A .410 csövű puskából valoszinűl a legjob sörétnagyság amivel arányleg türhető eredményt lehet elérni az a 7 1/2, 8, 9-es sörétnagyságok. Amit én használtam, amivel eredményesen vadásztam is az a # 7 1/2  madárra, és  # 9 az agyaggalamb lövészetre. A # 6- os (aránylag) nagy sörettel töltött lőszer igen szegényes szorást mutat, valószinüleg azért mert a maximum 11/16 ounce lőpor igen kevés loadnak bizonyul. Hogy ha beszámitunk egy jo szorást ami általában 225 darab soőrét (ez a mennyiségű  # 6 sörét 1 ounce sullyú) ami kötelező a jo szoráskép kialakitásához, a .410 csövünél is ugyan ugy bejön kötelezően.

A tipikus .410-es 2 1/2 inch céltábla patront, elsödlegesen kis kaliberű csöves agyaggalambok lövésére használják, ½ ounce # 9 sörét töltettel. Ez kb. olyan 292 db. sörétet jelent ennél a loadnál. Ez ugyan ugy jo töltet egy nem hivatalos lövésre egy kézi dobálóval agyaggalambra, és egy kezdővel megtanitani az  alapfogásokat a madárlövésre.

A 2 ½ inch vadász lőszer töltete  ½ ouns  # 4, 6, vagy 7 ½ sörét. A 7 ½ söréttel töltöt, aminek sörétmennyisége kb. 175 db. sörét per hüvely. Ez a lőszer szorása igen szegényes de mégsem indokol egyébb nagyob töltetet azért mert a hüvelz csak  2 ½ incs méretű.

A 3 inch “maximum” .410 ami mostani szabály szerint csak 11/16 ounce  #4, 6 vagy 7 ½ söréttel töltött. A  #7 ½ söréttel töltött ami kb. 241db. körül van, valamivel kedvezőbb  szorással rendelkezik.  Viszont egy ugyan ilyen töltettel de ami #6 sörettel (155 db.) vagy #4 sörettel (93 db.)töltött, szintén nagyon gyenge szorásképet produkál egy normálisnak mondott vadászias távolságon, és leginkább csak a véletlennek mondható az elejtés normálisnak mondható lehetősége. A gyenge szorás a nagyobb méretű söréttöltessel a .410—es csövűt egy gyenge ölővé teszi, de sebzés aránylag gyakran elófordul.

Ugyan ugy egy 1/5 ounce (kb. 86 graine) Foster féle slog is létezik a .410-es sörétesbe. A kezdősebesség normális körülményekkel 1830 fps. Ez a vérszegény szlag szintén erötlen egy 25 poun-os élő testet levinni, 50 yardos távolsagról.

.410 buckshot töltet általában nem javasolt, a hüvely tull kis átméröjű ahhoz hogy az indokolt mennyiségű nagyméretű söréteket nolmálisan el lehessen hellyezni benne. Minden esetre a Wincsheszter 2002-ben gyártott 2 ½ inches hüvellyel ami 3 db. #000 sörétet tartalmazott (Q1483) Nekem van egy pár ilyen lőszerem de csak a bemutatás vegett tartom.

 A .410 sörétes, jólehet meglehetösen népszerű, mégis emlékteztet valami rejtéjre. Ez valamelyike a “kezdős” vagy egy “szakavatott” puskája, de ritkán lehet látni a kezében az átlag lövő vagy vadász embernék.
Naplózva

Az élet szép, csak igyekezz kihasználni embertársaidnak!
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9913



« Új üzenet #37 Dátum: 2015. December 31. - 17:15:12 »

Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Norbert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 818


Preparátor


« Új üzenet #38 Dátum: 2015. December 31. - 18:27:26 »

Múltkor én is találtam egy jó képet, csak el felejtettem feltenni.



                                  10    12   14   16   20   24   28   32   410    9mm Flobert Schrot
Naplózva
Norbert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 818


Preparátor


« Új üzenet #39 Dátum: 2016. Január 01. - 18:02:26 »

Ha már a képeknél tartunk, be teszek még egy utolsót, más szemszögből is.
Naplózva
dobbasszus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1767



« Új üzenet #40 Dátum: 2016. Január 07. - 10:29:33 »

Nesztek, különleges öbnagyság Ördög (elfogadnám)
http://www.keptelenseg.hu/keptelenseg/mukodokepes-kispuska-107822
 Emelem
Naplózva

,,Körülállják valamennyien, mustrálják, dícsérik, gyászolják. Mert gyász ez, bár vidám gyász. Győzelmesen örvendenek rajta, mert öröm is egyben. De valami furcsa szomorkás öröm. Szép. Akár hiszik, akár nem: szeretet.,, Zs.F.
Misi
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4


« Új üzenet #41 Dátum: 2016. Január 08. - 09:42:53 »

Tisztelt Vadásztársak!
Nemrégen sikerült szert tennem egy 24/65-ös kaliberű belga, Pieper Bayard sörétes vadászlőfegyverre. Sok tapasztalatom még nincs vele, de jó kapású, kézies, könnyű fegyver. Elfogadható áron beszerezhetőek a töltények hozzá. Kíváncsi lennék, hogy van-e fegyvergyár, amely ilyen kaliberben vagy 32-es kaliberben gyárt még sörétes vadászlőfegyvert.
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #42 Dátum: 2016. Március 24. - 19:36:50 »

Ezekhez az apróságokhoz gyártanak brenekkét?
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9913



« Új üzenet #43 Dátum: 2016. Március 24. - 19:41:49 »

Ezekhez az apróságokhoz gyártanak brenekkét?

Persze.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #44 Dátum: 2016. Március 24. - 20:00:39 »


Persze.


 Emelem
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Oldalak: 1 2 [3] 4 5   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: