Oldalak: 1 [2] 3 4 5   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Különleges öbnagyságok  (Megtekintve 42769 alkalommal)
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #15 Dátum: 2015. December 19. - 09:58:11 »

 

 Üdv!  

.410= 10,4mm

Ismerek egy embert, akinek van egy ilyen kaliberű félautómata Remington-ja  !      lehet hogy te is ismered
Igen nagyon  nagyon jól lő vele , ( korongozni láttam ,  alázott vele rendesen )  

Szia!

Jelentés a hajónaplónak! Kacsint
A lőszerre vonatkozó adatok a teljesség igénye nélkül!
.410 (36): Adattok: Hűvelykupak max: 12.0 mm, min: 11.90 mm
                              Hűvelyfenék max: 13.60 mm, min 13, 40 mm
                              Hűvely átmérő max: 9,65 mm, min 9, 45 mm

 Emelem
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #16 Dátum: 2015. December 19. - 10:14:05 »

Szia!

Jelentés a hajónaplónak! Kacsint
A lőszerre vonatkozó adatok a teljesség igénye nélkül!
.410 (36): Adattok: Hűvelykupak max: 12.0 mm, min: 11.90 mm
                              Hűvelyfenék max: 13.60 mm, min 13, 40 mm
                              Hűvely átmérő max: 9,65 mm, min 9, 45 mm

 Emelem

Mindent vissza egy sorral lejjebb néztem Stoel

Hüvely átmérő max: 11,75 mm min: 11,55 mm

Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
bull
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1222


« Új üzenet #17 Dátum: 2015. December 19. - 11:07:37 »

Mindent vissza egy sorral lejjebb néztem Stoel

Hüvely átmérő max: 11,75 mm min: 11,55 mm


Igen , már néztem én is !

Mindenesetre furcsa egy jelölése van , ezek az adatok inkább  a  .45 kaliber  ( főleg hogy a 410 kaliberű sörétesbe betölhető és kilőhető  a .45 Long Colt pisztolylőszer,  minden károsodás nélkül)     ,    mint a .41  !    Fejvakarás     
 
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #18 Dátum: 2015. December 19. - 11:43:19 »

Igen , már néztem én is !

Mindenesetre furcsa egy jelölése van , ezek az adatok inkább  a  .45 kaliber  ( főleg hogy a 410 kaliberű sörétesbe betölhető és kilőhető  a .45 Long Colt pisztolylőszer,  minden károsodás nélkül)     ,    mint a .41  !    Fejvakarás     
 


Hát igen a sörétes fegyverek kaliber meghatározása is egy evolúciós folyamaton ment keresztül. Ugye először fúrtak azután kitalálták, hogy, hogy a bánatban kéne azt mérni, erre találták ki meghatározott mennyiségű ólomból kiönthető golyók számával való jelölést a golyók mérete a kifúrt lyukkal egyezett, aztán megnézték, hogy ezzel az átmérővel hány golyó önthető a meghatározott mennyiségű ólomból.( Persze a pontos metodika ismert ) Azután az angolszász mértékek visszaszorulása után kezdeni kellett valamit, és igazgatták a dolgokat a metrikushoz is majd az egészet sztandardizálták. A chok furatok beazonosítására kaliberenként és gyártónk ként még ma is nehéz fellelni metrikus méreteket, csak ha vissza váltjuk őket angolszászra és a dolgot bonyolítja, hogy van aki feles, negyedes, háromnegyed és teljes megjelölést használ, holott az eredetileg kiképzett angolszász, ilyet nem ismer. A sörétes fegyverek és lőszerek méreteinek tűréshatárai lényegesen nagyobbak mint a golyós fegyvereké.
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #19 Dátum: 2015. December 19. - 11:56:20 »

Ha már nálam van a szó, akkor egy megjegyzést tennék, nem témába vágó, de az utóbbi időkben ugye szó volt a vimes(by Stefi) doboz méretű kaliberektől kezdve, a kerti puskákon át a schonzeit kaliberekig mindenről. Az én szívfájdalmam, hogy a szakirodalom is hallgat az egyik legjobban sikerült kaliberről a 14-es ről, ami igazán elfogadható méret volna, de valamiért jótékonyan elfelejtették úgy mint a sok kiváló golyós kalibert.
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #20 Dátum: 2015. December 19. - 12:09:17 »

Ha már nálam van a szó, akkor egy megjegyzést tennék, nem témába vágó, de az utóbbi időkben ugye szó volt a vimes(by Stefi) doboz méretű kaliberektől kezdve, a kerti puskákon át a schonzeit kaliberekig mindenről. Az én szívfájdalmam, hogy a szakirodalom is hallgat az egyik legjobban sikerült kaliberről a 14-es ről, ami igazán elfogadható méret volna, de valamiért jótékonyan elfelejtették úgy mint a sok kiváló golyós kalibert.
Ez a " schonzeit " a régmúlt éveket idézi.
Köszönöm!  Igen



 S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #21 Dátum: 2015. December 19. - 14:10:55 »

Ez a " schonzeit " a régmúlt éveket idézi.
Köszönöm!  Igen



 S.Peti

A mai rohanó világunkban egy kicsit elmentünk dolgok mellett. Az ortodox germán vadászfelfogás szerint(most nem ironizálok), bizony a tilalmi idő nem csak azt jelentette, hogy valamire nem vadászhatunk, hanem azt is hogy csendbe ténykedjünk a területen, és a lehető legkevesebbet zavarkodjunk, és ha még is el kell sütni fegyverünket akkor azt csendbe tegyük.
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #22 Dátum: 2015. December 19. - 15:09:08 »

A mai rohanó világunkban egy kicsit elmentünk dolgok mellett. Az ortodox germán vadászfelfogás szerint(most nem ironizálok), bizony a tilalmi idő nem csak azt jelentette, hogy valamire nem vadászhatunk, hanem azt is hogy csendbe ténykedjünk a területen, és a lehető legkevesebbet zavarkodjunk, és ha még is el kell sütni fegyverünket akkor azt csendbe tegyük.

Ezért "gyárcsák" a hangtompítót !   Röhög
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #23 Dátum: 2015. December 19. - 15:27:55 »

Ezért "gyárcsák" a hangtompítót !   Röhög

Vannak magas vadászati kultúrával rendelkező országok, ahol engedélyezett a használata. Mi még jobban félünk az avatatlan kezekbe kerülésétől mint, hogy engedélyezzük.(Rossz az, aki rosszra gondol) Ahogy elnézem a dolgok állását egyhamar nem kerül bevezetésre. Én szimpatizálok vele több ok miatt is, de ez már más téma.
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Norbert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 818


Preparátor


« Új üzenet #24 Dátum: 2015. December 19. - 20:52:12 »




[/quote]
Valóban nagyon szűken hord az enyém is, ki kell engedni mese nincs. Viszont a kökénybokor, torony kakas nem akadály inkább a a "hátuljával" szokott gond lenni. Ördög

Tehát ha jó helyre lősz, ugyanolyan messzire hatékony mint mondjuk egy 12-es?
Mert bevallom, kacsintgatok a 410-es kaliber felé is, de kicsit fázok tőle, mert nagyon kevés vele a tapasztalatom, lőttem már 410-es el, de abból a két lövésből, nem lehet semmi következtetést levonni.
28-as nál nem tapasztaltam, hogy kevésbé lenne hatékony, mint egy 12-es.
(Mondjuk ez  itt OFF: De én 20-as 81cm es csövű puskával versenyeztem is, ott sem éreztem semmi hátrányt a kaliber miatt, sőt, volt egy verseny ahol sikerült egy igen messzi korongot csinálniuk, gyakorlatilag senki nem lőtte meg.
Pedig volt ott Perazzi, Kemen, Browning, stb. dögivel, meg hozzá komoly sport lövők is, és senki nem lőtte le, míg sorra kerültem, ki figyeltem, hogy mit hibáznak, aztán meg próbáltam nem meg csinálni ugyanazt.
Sorra kerültem, meg téptem eszeveszett módon elé a csövet, látszólag indokolatlanul nagyot elé lőve a vak világba, és a lövés után kb egy másodperc késéssel el tört a korong! kb 80m-es lövés volt!
Háromból sikerült kétszer meg lőnöm,  gyozo nem lőttem valami jó eredményt az nap, de ez a két parádés találat feldobta a napom!  Vigyorog Volt is nagy rácsodálkozás a puskára ez a manőver után.  Ördög  Nem mondom, hízott a májam!  :)OFF vége.
28-as nál sem éreztem, hogy akármilyen hátrány érne a tizenkettesekkel szemben, ha azzal lőnék.


Az elmélet szerint minél nagyobb öbnagyság annál távolabbi a hatásos lőtávolság a söréteseknél - mégis nekem is az a tapasztalatom (azt látom másoknál) hogy a 20 -asok nagyon szűken hordanak és messziről is hullik velük a kacsa és fácán stb.  Vállat von  Ennyire ellentétben van az elmélet a gyakorlattal ?  Fejvakarás           Emelem
Igen én is morfondíroztam már ezen, olvastam tudományos írásokat a sörétes lőszerről, hatás mechanizmusáról, meg hogy minél kisebb a kaliber, egyre jobban romlik a szórásképe, mert a sörétnyaláb egyre magasabb lesz, ahogy megyünk lefelé kaliberben,(ugyanazt a sörét töltetet feltételezve) és e-miatt egyre instabilabb is, ami azt eredményezi, hogy minél kisebb a kaliber, annál kisebb a hatékony lő táv is.

Úgy hogy én is kicsit össze vagyok zavarodva,  valószínüleg létezik a jelenség, nekem logikusnak hangzik, de lehet hogy ezek csak százalékokban mérhető különbségek, amit csak labor körülmények között lehet kimutatni, és a fegyverrel lövő ezeket a különbségeket az életben nem fogja érzékelni, annyira elenyésző a különbségekről van szó talán? Én kb ezt a magyarázatot tudtam adni magamnak, erre a kérdésre. De a tévedés jogát fenntartom!  Ördög
Naplózva
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9915



« Új üzenet #25 Dátum: 2015. December 20. - 04:14:42 »

Tehát ha jó helyre lősz, ugyanolyan messzire hatékony mint mondjuk egy 12-es?



Igen én is morfondíroztam már ezen, olvastam tudományos írásokat a sörétes lőszerről, hatás mechanizmusáról, meg hogy minél kisebb a kaliber, egyre jobban romlik a szórásképe, mert a sörétnyaláb egyre magasabb lesz, ahogy megyünk lefelé kaliberben,(ugyanazt a sörét töltetet feltételezve) és e-miatt egyre instabilabb is, ami azt eredményezi, hogy minél kisebb a kaliber, annál kisebb a hatékony lő táv is.

Úgy hogy én is kicsit össze vagyok zavarodva,  valószínüleg létezik a jelenség, nekem logikusnak hangzik, de lehet hogy ezek csak százalékokban mérhető különbségek, amit csak labor körülmények között lehet kimutatni, és a fegyverrel lövő ezeket a különbségeket az életben nem fogja érzékelni, annyira elenyésző a különbségekről van szó talán? Én kb ezt a magyarázatot tudtam adni magamnak, erre a kérdésre. De a tévedés jogát fenntartom!  Ördög


16-s kaliberrel rendelkezem... nem tudom.
Fogalmazzunk inkább úgy  szárnyasra messzebb szőrmésre közelebb. De itt is áll hogy, milyen lőszered van hozzá...
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #26 Dátum: 2015. December 20. - 12:14:12 »

olvastam tudományos írásokat a sörétes lőszerről, hatás mechanizmusáról, meg hogy minél kisebb a kaliber, egyre jobban romlik a szórásképe, mert a sörétnyaláb egyre magasabb lesz, ahogy megyünk lefelé kaliberben,(ugyanazt a sörét töltetet feltételezve) és e-miatt egyre instabilabb is, ami azt eredményezi, hogy minél kisebb a kaliber, annál kisebb a hatékony lő táv is.

Szerintem ott a hiba.
Nem lehet összehasonlítani egy 12-es kalibert egy 410-essel ugyanolyan söréttöltettel. Illetve össze lehet, csak nincs értelme.

Épp az a lényeg, hogy a kisebb kaliber kevesebb sörétet használ, de lehet hogy ugyanolyan tulajdonságokkal (lőtáv, átütőerő, stb.), mint a nagyobb kaliber a több söréttel.

De ez csak kb. hozzáértés nélküli, józan paraszti ész diktálta okoskodás a részemről...  Vállat von

De a tévedés jogát fenntartom!  Ördög

Én is!  Vigyorog
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Norbert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 818


Preparátor


« Új üzenet #27 Dátum: 2015. December 20. - 13:19:42 »

Szerintem ott a hiba.
Nem lehet összehasonlítani egy 12-es kalibert egy 410-essel ugyanolyan söréttöltettel. Illetve össze lehet, csak nincs értelme.

Épp az a lényeg, hogy a kisebb kaliber kevesebb sörétet használ, de lehet hogy ugyanolyan tulajdonságokkal (lőtáv, átütőerő, stb.), mint a nagyobb kaliber a több söréttel.

De ez csak kb. hozzáértés nélküli, józan paraszti ész diktálta okoskodás a részemről...  Vállat von

Én is!  Vigyorog

Lehet benne némi disszonancia, vagy csak rossz felől közelítjük meg a kérdést, és nem látjuk át teljes mélységében a dolgot, de igazából nem kaliber/lőszer össze hasonlításon volt a hangsúly, hanem egységnyi sörét töltet pl: 21gramm sörét töltet esetén, (ami mind két kaliberben létezik) kisebb kaliberben ugyanaz a töltet magasabb sörétoszlopot eredményez.

Lényegében arról volt szó, hogy a sörétoszlop magasságának növelése, egy bizonyos határon túl, szóráskép romlást okoz, és minél nagyobb a szélességéhez mért magassága a sörét oszlopnak, annál jobban romlik a szóráskép elvileg.
De ez csak tudományos fingreszelde a részemről.

De lehet hogy ez a videó többet elárul a valóságról.  Mosolyog
Általában 30m-en belül lövi a fickó a madarat a kis 410-essel, viszont néha odanyúl meglepően messzire is! Figyelemreméltó.

Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #28 Dátum: 2015. December 20. - 13:24:31 »

Az a szép nagy Kádár-kolbász  Ördög hangtompító? Sörétesen?
Még annyi jutott eszembe  Ördög nézve a videót, hogy "Szabad-e a talmud olvasása közben cigarettázni?  Ördög
Naplózva
baikalbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 437


« Új üzenet #29 Dátum: 2015. December 20. - 23:29:00 »

Üdv Urak!

Szerintem nem hétköznapi dologról írok, de biztos látott már közületek valaki ilyet. 9mm flóbert sörétes puska. Volt a kezembe egy ilyen egycsöcű külsőkakasos kis "szörnyeteg", nagyon tetszett. Egun oldalon nézegettem, de csak hozzávaló lőszert meg néha-néha tolózáras Anschütz fegyvert árulnak ebben a kaliberben.

Közületek használt már valaki ilyet? Esetleg valaki nem tud elfekvőben ilyen fegyvert?
Naplózva
Oldalak: 1 [2] 3 4 5   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: