Oldalak: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 415   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A róka és vadászata  (Megtekintve 725635 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #90 Dátum: 2008. Június 16. - 14:10:51 »


Érdekes látvány lehetett a megbénúlt nyuszi! A róka képét is megnéztem volna mikor rászóltál! Igen


Parancsolj !

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #91 Dátum: 2008. Június 16. - 14:12:40 »

Lajos, nagyon jó képeket csináltál erről a rókáról! Igen
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #92 Dátum: 2008. Június 16. - 18:40:43 »

Urak!

Nálunk ma megkezdődött az aratás, nekiestek az árpáknak...micsoda jó vadászkalandoknak nézünk elébe. (sajnos a rókák ezt nem így gondolják... Mosolyog)

Szóval ütni vágni való puskákat, amiket nem féltünk a portól, esőtől, sártól elővenni, tőttényeket bekészíteni és türelemmel várni, hogy fogyogasson az a kalászos... gyozo
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #93 Dátum: 2008. Június 16. - 20:29:57 »


Akkor holnap nálunk is kezdik!!! Bion Az utcánk végén van egy rókacsalád (5-6 kölyök) és mindig a gabonában tűnnek el. Lehet, hogy rájuk szállok! Lő
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #94 Dátum: 2008. Június 20. - 09:29:56 »

Említettem már, hogy napok óta egerésző rókák kerülgetnek. Érdekes sejtésem alakult ki közben.
Azt figyeltem meg, hogy 1-2 óra intenzív egerészés után a róka egérfogás után a fűben mintha az orrát és a száját törülgetné. Minden egér után.
Arra gondoltam, hogy dugig lakott és elrejti a megfogott egeret a fűbe, amit aztán később megkeres. Ugyanúgy, ahogy a kutya elássa az ételt, amit pillanatnyilag nem tud megenni. Tapasztaltatok-e ilyet, vagy hamis nyomon járok? 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #95 Dátum: 2008. Június 20. - 09:51:14 »


 Üdv Lajos!Nem lehet,hogy azért csinálja ,mert zavarná .Valószínű rajta marad az egér szaga és azt próbálja
 semlegesíteni ? Wave
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Szik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 838


« Új üzenet #96 Dátum: 2008. Június 20. - 12:17:58 »

Említettem már, hogy napok óta egerésző rókák kerülgetnek. Érdekes sejtésem alakult ki közben.
Azt figyeltem meg, hogy 1-2 óra intenzív egerészés után a róka egérfogás után a fűben mintha az orrát és a száját törülgetné. Minden egér után.
Arra gondoltam, hogy dugig lakott és elrejti a megfogott egeret a fűbe, amit aztán később megkeres. Ugyanúgy, ahogy a kutya elássa az ételt, amit pillanatnyilag nem tud megenni. Tapasztaltatok-e ilyet, vagy hamis nyomon járok? 

Szia Lajos!

Ha jóllakott a róka akkor sem bír a vadászösztönnek ellenállni és az elé kerülő egereket akkor is megfogja. Sokszor láttam már. Tartalékol a szükebb időkre. Ilyenkor az orrával takarja be ha elássa, de van amikor csak a fü alá teszi akkor is így csinál. Ez ösztönös cselekvés akkor is csinálja ha már lusta eldugni is, akár a kemény út közepén is  ezt teszi ahol semmit nem tud rátakarni.
Többször láttam azt is,hogy úgy játszik vele mint a macska. Dobálja fel, elkapja, kergeti, pofozza. Néha ha elunja el is tud menekülni az egér.
Naplózva

"A tapasztalatot nem az évek súlyával mérik, hanem a megszerzett tudás hasznosításának a mértékével."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #97 Dátum: 2008. Június 23. - 09:33:05 »

Köszönöm Szik, valószínűleg ez történt.
Ilyenkor azért mindig rádöbbenek, hogy milyen keveset tudok vadjaink mindennapi viselkedéséről.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Szik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 838


« Új üzenet #98 Dátum: 2008. Június 23. - 11:10:04 »

Köszönöm Szik, valószínűleg ez történt.
Ilyenkor azért mindig rádöbbenek, hogy milyen keveset tudok vadjaink mindennapi viselkedéséről.

Szia Lajos!

Ne csüggedj ezzel én is így vagyok pedig valószínűleg nagyságrendekkel többet tudok mint egy átlag vadász mégis.  Jó pap holtig tanul.
Naplózva

"A tapasztalatot nem az évek súlyával mérik, hanem a megszerzett tudás hasznosításának a mértékével."
Huta
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 88


« Új üzenet #99 Dátum: 2008. Június 29. - 00:20:26 »

Sikerült félig- meddig belőni ez új fegyveremt.  Aztná kimetem vadászni .Az alábbi süldő került puskacsőre.
Naplózva

Üdv:
Huta
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #100 Dátum: 2008. Június 29. - 11:18:34 »

Kis történet hozzá, stb.?
A jobb hátsó mancsát a kilövés vitte szét?
Gratulálok!  Éljen
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Huta
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 88


« Új üzenet #101 Dátum: 2008. Június 29. - 23:35:14 »

Kis történet hozzá, stb.?
A jobb hátsó mancsát a kilövés vitte szét?
Gratulálok!  Éljen

Köszönöm!
Nem, az élet utolsó mozdulataival vérezte össze magát.
Lőszer: Remington CoreLokt Pointed SoftPoint, 100 grain. A fegyver 243W Zastava, most sikerült félig meddig belőnöm egy távcsővel, immár a harmadikkal, de ez sem igazán tökéletes, de legalább csak felfelé mozog el, ha változtatok a nagyításon. Jut eszembe,  nincs vkinek jó és olcsó, 6-24x50 körüli távcsöve, ami tartja a célpontját, akkor is, ha eltekerem a nagyítást, eladó?
Kb. 30 méterről lőttem, rögtön összeeesett, még rúgott egyett, bár egy pillanatig azt hittem, hibáztam, mert a lövés után elugorni láttam. Aztán kiderült, hogy két róka is volt, de a másik még félig takarásban ... Előtte , kb . 20 perce láttam is mindkettőt, de az egyik elijesztette a másikat, azt pedig egy óvatlan mozdulatom elriasztotta azt is. De kivártam és cincogtam nekik, végül is, eredményesen. A belövést alig találtam meg, blatt mellett közvetlen, a túloldal viszont eléggé ronda lett. A közeli táv és a lesről történő lövés szöge miatt eléggé lekerült a kimenet és eléggé roncsolta szegényt egy gyerektenyérnyi helyen. Sajnáltam, olyan fiatal volt, alig élt még, de nem lehetett kihagynom, mivel eleve rókázni ültem ki. Nálunk nem igazán lőjük (inkább disznós-őzes terület), csak elvétve, ezért úgy gondoltam, lőnöm kell. Nem vagyok egy nagy rókalövő, szerintem elég hasznosak, hogy ne írtsuk tűzzel-vassal őket, de most, a tarlós időszakkal azért néhányszor kiülök rájuk, mert télen fácánoznék is...
Naplózva

Üdv:
Huta
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #102 Dátum: 2008. Július 02. - 13:39:26 »

Miután a múlt héten egyik este egy ültő (guggoló, térdelő) helyemben két rókát is elhibáztam az Izs kissé hosszú úton járó, akadós ravasza miatt, muszáj volt némileg finomítanom a dolgon. Beláttam, hogy távoli, pontos lövésekre így nem alkalmas a fegyver, főleg akkor nem, ha a feltámasztása is bizonytalan kissé.
Tapasztaltabb tulajdonosok ajánlásait figyelembe véve egy alátétet tettem be a megfelelő helyre, és jó minőségű zsírral biztosítottam az alkatrészek finomabb mozgását.
Érezhető lett a változás. Nem mondom, hogy szuper, de jobb a sütés és a nyitás-zárás is, emellett mégsem kell félnem, hogy véletlenül „elszól”.

És most hétfőn sikerült is kipróbálni:

Este 9 körül indulunk Szabolccsal a nagy tarlóra, leendő lakhelyem kertjének végébe. Itt esett az aratás utáni este a két hibázás, akkor három rudi is kint csatangolt az árpaföldön. Azóta többször is voltam itt, de nem láttam őket.
Most is üres az egész tábla. Nézelődünk pár percig, aztán indulunk másfelé. Az utolsó pillanatban Szabolcs mégis észrevesz kettőt a keleti oldalon, de nagyon messze. Én, aki fejjel alacsonyabbra nőttem, képtelen vagyok megpillantani őket. Mindegy, visszamegyünk, ki az utcára és az utolsó ház mellől távcsövezünk. Sehol semmi, eltűntek.

A kocsiba visszaülve azon tanakodunk, hogy merre tovább? Eredetileg úgy gondoltam, hogy a szőlőhegyen nézünk szét, viszont eszembe jut a kripta melletti nagy tarló is. Töprengésembe beleszól Szabolcs, miszerint levágták a Kiss u. végén levő gabonát.
Valóban, hiszen egyik este magam is láttam! Máris döntök, odamegyünk.

Ezen a környéken tanyázik a Meggyes utcai Rém, ahogy magamban elneveztem ezt a távolabbról már sokszor látott, de csővégre még sosem kapott, rengeteg kárt okozó rókát.
Az egymásra nagyjából merőlegesen elhelyezkedő Hársfa és Meggyes utcák kertjeibe kelet-északkelet irányából, a mező felől zavartalanul be tud járni, és ezt könyörtelenül kihasználja. Van olyan kert, ahol az embernél magasabb, szögesdróttal biztosított kerítésen is átmászik. Óvatos, a cincogástól inkább menekül, ismeri a rá leselkedő veszélyt. A kertek körül golyóval lőni nehéz, ezért eddig megúszta. Hátha most elkaphatjuk…

Pár házzal előbb állítom le a kocsit és néhány túlbuzgó házőrző csaholásának kísérőzenéjére lopakodunk ki a tarlóra. Körbetávcsövezünk, semmi. Elsétálunk vagy 30-40 méterre jobbra, ott egy kis barackfa mellett elhelyezkedünk. Erősen sötétedik, egyre inkább a távcsőre szorulunk.
Igazából még jobbról, a kertek végében várom a komát, és az egész alighanem csak megfigyelés lesz, hiszen arra nem lőhetek. Ha viszont kicsit közelebb, a kukorica szélében jelenne meg, akkor…

A kutyák lassan elfelejtik, hogy arra jártunk, befogják a szájukat. Szabolcs mozgolódik, balra is nézeget, amíg rá nem szólok, hogy oda most ne! Csak a Meggyes u. felé figyeljen!
Alig telik el néhány perc, amikor már jelez, ott van a nagy fa alatt!

Felveszem a puskát, a távcsőben keresem a kukorica sarkában álló fa alatt, de nem látom. Arrébb még egy fa, hiába, sehol nem látom!

- Most megy keresztbe a tarlón!

Megvan, eddig rossz helyen néztem, Szabolcs jóval balra látta. A feltűnően világos árnyék határozott, sietős léptekkel halad át a tiszta terepen, mintha érezné, hogy nincs takarása. Megy a Hársfa u. felé, szokott vadászterületére. A szálkereszt ott táncol körülötte, de nem lőhetek, kertek vannak mögötte. Lekéstem, megjelenésekor a kukoricaszélben még jó lett volna.
Mindegy, legalább tudom, hogy legközelebb merre leselkedjek! Sőt, alighanem sörétest hozok.

Csendesen visszasétálunk a kocsihoz. Már szinte teljesen besötétedett, elővesszük a keresőlámpát.
Kinézünk a Meggyes végére, ahol kezdtünk, hátha előjött azóta az a kettő, ám a fényben sehol sem csillan vörös szempár. Az Újtelep szintén tiszta. Vissza a faluba.
Aztán újra ki a főút felé.
Csendesen duruzsol a tűzpiros Mazda, Szabolcs szorgalmasan forgatja a lámpát. Balra egy gödör következik, benne apró tavacska, környékén néhány nagyobb fa, túloldalán kukoricás. Én az út szélét nézem, és teljesen váratlanul ér a fojtott kiáltás:
- Ott van!
Reflexből lépek a fékre, és miközben jobb kézzel nyúlok a puska után, szemem a fénysugár által megvilágított területet pásztázza. Sajnos néhány alacsonyra lehajló ág miatt semmit nem látok, és mire az ajtókeretre fektetem az Izs-t, már csak egy vörös villanásban gyönyörködhetek, amint eltűnik a kukorica sűrűjében.
- Mekkora volt?- kérdezem.
- Mint egy macska, kicsi!
Akkor még lehet reménykedni. Legjobb tudásomat összeszedve cincogok percekig, hiszen az ilyen kis süldő könnyen becsapható, lámpázzuk a területet, semmi. Ezt elnyelte a kukorica. Ráadásul gyalogosok jönnek szembe, esélyünk oda. Tovább indulunk.

Kint az Újtelepen fordulunk meg, szemem sarkából egy biciklist és egy hatalmas német juhászt veszek észre, amint a falu felé indulnak. A temető felett érjük utol őket, kutyafuttatáson volt a tulaj, akivel már többször beszéltem rókaügyben. Most is váltunk néhány szót, már mennek haza, de a mezőből nemrég hallott rókaugatást. Jó hír, az ottani tarlót úgyis meg akarom nézni.

A rétre vezető út hídján hagyjuk a kocsit, gyalog sétálunk be a mezőbe. Kis erdőfolt mellett haladunk, bagolyfiókák hívják éles hangon táplálékot szállító szüleiket. Látjuk is valamelyiket elénk beszállni, óvatosan lopakodunk tovább, aztán Szabolcs világít. Némi keresgélés után meg is van a „hunyó”, szépen fejlett fiatal erdei fülesbagoly bámul felénk az egyik ágról. Fényképezőgép otthon. Bár lehet, hogy ennyi világosság kevés is lenne neki.
Mindenesetre nagyon örülök, szeretem az éjszaka bársonytollú vadászait.

Hamar kiérünk az alig 6-8 méter széles tarlóra, balról búza, jobbról kukorica között húzódik, csak később szélesedik ki. Egyenlőre a belátható része üres.
Lebököm  a célzóbotot és néhány strófát cincogok. Szabolcs, aki távcsővel figyel, már szól is:
- Valami kijött a tarlóra!
Felteszem a puskát a botra, aztán intek, hogy jöhet a lámpa.
Alig 30 méterre süldőróka bámul ránk, aztán elugrik, és a kukorica mellett lassan kocogva távolodik.
Rácincogok, megáll, félig visszafordul. A következő másodpercben a szálkereszt már a válla mögött van, és azonnal csattan a lövés. Bár talán hihetetlennek tűnik, de hallom a becsapódást, mögötte porzik a föld, és a róka egy fordulattal beugrik a kukoricába. Még csak nem is siet különösebben.

Ha a bamba nézésben lenne verseny, alighanem vetélytárs nélkül győznék. El nem tudtam volna képzelni, hogy a róka akár csak egyetlen lépést is tehet a lövés után.
Az eddigi ötöt, és a két sebzetten elveszőt (még a régi távcsővel) is, odavágta a golyó azonnal, ráadásul azok mind felnőtt példányok voltak. Ez meg simán távozik! Elhibáztam volna? Kérdőn nézek Szabolcsra.
- Mellé lőttél!
- Mellé? Meg sem mozdult a szálkereszt, biztosan nem rántottam el! És pont mögötte porzott a föld, a teste még takarta is a porfelhő egy részét. Nem hibázhattam el!!! Ez nem kínai gagyi távcső, ami minden nap máshova mutat!

Kétségekkel telve sétálunk a rálövés helyére. Közben folyamatosan pörgetem vissza magamban a filmet, és mindig ugyanúgy látom, szilárdan, biztosan áll a kereszt a róka válla mögött a test alsó harmadában. A ravasz elhúzásának pillanatában sem mozdul semerre! És a menekülés, az nem természetes, ijedt mozgás volt…

Tenyérnyi helyen véres a száraz szalma a rálövés helyén, ez jó jel! Megtaláljuk a beváltás helyét, és egy-két lépést a kukoricában is. Aztán nem nagyon erőltetjük, irány haza Belláért.
Közben végig azon töprengek, miért nem maradt helyben a róka. Itt most nem jelentkezett a sokkhatás? Vagy túl alacsonyat lőttem?

Bella a szokásos vehemenciájával lát neki a keresésnek. Ez annyit jelent, hogy őrült módra beszáguldja a környéket, még az ellenkező irányban is. Ilyenkor kicsit mindig elszomorodom, és arra gondolok, hogy mennyivel szebb lenne, ha orrát a földön tartva szépen, lassan, biztosan dolgozná ki a csapát.
De ezt Bellától nem kívánhatom. Ő maga a mindent elsöprő lendület, az eszetlen száguldás, a türelmetlenség földre szállt ördöge (labradorja), aki azért kölyökkora óta már sokat komolyodott.
Arról inkább ne beszéljünk, milyen volt akkoriban…

Sokadik rászólásra visszajön, és amikor látja rajtam, hogy most nagyon nem vagyok jó kedvemben, megszeppen. Azért még lendületesen veszi fel a nyomot, szépen igyekszik rajta, és pár méter után elcsendesedik a zörgése.
- Hozd!
Mozdul a kukorica, és most nem liheg, hanem szuszog, orrán keresztül veszi a levegőt a kutya, ezt halljuk. Megvan a róka.
Megyek is be. Közben elkerüljük egymást, rengeteg vért és húzásnyomokat találok, visszafelé indulok rajta, és már ott is Bella, szájában a kistermetű ravaszdival.
Kíváncsian forgatom, egy hajszálnyival ment lejjebb a golyó, mint kellett volna, a túloldalon viszont nagyot szakítva távozott. Talán 15 méterre vihette el a lövést.

Megint tanultam valamit…




Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #103 Dátum: 2008. Július 02. - 13:55:39 »

Gratulálok!
Látom nem adod fel a rudik elleni harcot.
Valószínű a közeli lövésnél nem számoltál a csőtengely és a távcső tengelye közötti néhány cm-re, azért ment alacsonyan. Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #104 Dátum: 2008. Július 02. - 13:58:05 »

Gratulálok Peti! Igen
Jó lenne, ha többet írnál, mert jó olvasni az írásod és hát ez a rókavadászat.....
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 415   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: