Oldalak: 1 ... 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 [382] 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 ... 415   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A róka és vadászata  (Megtekintve 723288 alkalommal)
FeCZo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 73



« Új üzenet #5715 Dátum: 2016. Július 19. - 15:03:41 »

Sziasztok!

Általában olyan élmény kapcsán ragadok klaviatúrát, ami úgy igazán megérint, természetesen nem lebecsülve egyetlen estét sem amit kint tölthetek az erdőn. Kifejezetten szeretek rókára vadászni, ennek ellenére ebben a topikban eddig csak olvasóként vettem részt, gondoltam a tegnap estéről szívesen írnék pár sort.

A „csavaros kifli” színre lép -2016. 07. 18.

Így az uborkaszezon derekán, mikor az ősznász még várat magára és a legtöbb vadmalac még jócskán felsejlő csíkos nyárikabátot visel, fordulok leginkább a ravaszdiék felé. Kifejezetten az ő társaságukat keresem, noha nem megvetve természetesen disznóék legénytársait sem, de a prioritás ilyenkor a vörösruhásoké.
Egy kora nyári napon mikor Édesapámmal vadkárelhárító vadászatra készültünk, a kezembe nyomott egy kis üveget, benne víz, a nyakán vastag cérnán egy kis kék hungarocell darab himbálózott. Gondoltam, hogy nem az esetleges áldomás gyanánt szánta, de hirtelen igazából el nem tudtam képzelni mi lehet ez. Elővett egy ugyanolyan kis „műtárgyat” a zsebéből, letekerte a kupakját, bevizezte az oldalát és elkezdett rágcsáló-hegedülni a kis üvegcse oldalán a kék szigetelődarabbal. Nagyon megtetszett a nóta, szívesen próbálkozom rókahívásra számomra új eszközökkel, igazán feltudja dobni az estét ha sikerül becsalni egy-egy komát, még ha nem is mindig emelek rá puskát.
Alig vártam, hogy kipróbálhassam, de igazi rókaesélyes helyre nem is igazán jutottam ki, amikor pedig próbálgattam nem mozdult rá semmi. Autodidakta módon, az eddigi tapasztalatom alapján játszottam a strófákat, próbáltam utánozni a pockok, egerek által kiadott hangokat és azok ütemét. Bizonyára van még mit tanulnom pocokul, de rá lehet érezni.


A múlt hétvégi esős napok után ragyogó napsütést hozott a hétfő reggel. Az agyamban már régóta körvonalazódott a körzet, ami ilyenkor aratás után szinte minden évben több rókát és disznót adott vadászélményeimhez. Este időben, már hét óra után, optimális 25’C-ban a völgyes-mocsaras erdőszéli lesen találtam magam, rókahíváshoz idilli tarlóra néző kilátással, tökéletes északnyugati széllel. Nagyon fel tudnak dobni az ilyen helyzetek és szinte teljesen ki tudok kapcsolni a hétköznapok forgatagából. Kattintok pár képet emlékmegőrzés gyanánt és csak úgy élvezem az estét a les oldalának dőlve. Közben szépen sorakoznak az őzek a tarlón, van is köztük egy korosabb legény, rövid hátsó ágú hatos bak, tekintélyt parancsoló habitussal uralja a terepet, későbbiekben érdekes lehet.
Nyolc órakor terveztem a húrok közé, akarom mondani a „csavaros kifli” oldalára „csapni”. Szépen szólt az egérdal, bár néha úgy éreztem a rigónemzetség túl akarja hangoskodni a dallamot. Kb tíz percig tarthatott az első felvonás, meg-meg állva, néha benedvesítettem az üveg oldalát. Majd félretettem a lesdeszkára a hangszert és a keresőtávcsővel pásztáztam a tarlót. Rögtön ahogy jobbra fordultam, a tarló egy kis bozótszéli hajlatából mintha egy rókafej kandikálna ki, kb 150méterre. Alig hogy kiléphetett a galagonyásból, egy szalma csík mögött ült és nézett a lesre. Lassan leengedtem a keresőt és egy-kettőt húztam még a cincogón. Erre a koma azonnal megindult és elég gyors léptekkel jobbról felém haladva közeledett. Már nem is a keresőhöz nyúltam, hanem óvatosan feltámasztottam a CZ-t a lesre és kibiztosítva követtem az osonó ravaszdit. Már csak 100m, már csak 80 és nem hogy lassított volna, hanem egyre csak szaporázta a lépéseit. Már kicsit rá is kellett fordulnom, úgy elém jött. Gondoltam cuppantok egyet a számmal ha megáll, nem engedem közelebb mert a végén még kiszúr. Így is lett, a hangra megállt kb 60mre és kicsit félsréhen szemben állva még kis is húzta magát. Ahogy a szálkereszt megállapodott, nagyot csattant a mellén a 30.06-os SPCE mag és a róka eltűnt a szalmarend mögött. Ahogy lenni szokott ilyenkor kezdtem aztán igen szaporán venni a levegőt.. Valaki mondhatná, hogy ez „csak” egy róka, de szerintem egyik szarvasbikámnál sem remegett jobban a kezem, mint ezt a lövést követően. A róka szempontjából pedig végképp aligha beszélhetünk „csak”-ról.
Számomra minden egyes este vagy hajnal valamiért különleges és remélem még sok hasonló élményt élhetek át hasonló szellemben. Végül pedig, de korántsem utolsó sorban, nagyon örülök, hogy újabb közösen összerakott sikert élhettem meg az Öreggel...

Kifejlett kan volt.

Vadászüdvözlettel:
FeCZo Emelem

Naplózva

" Azért lehetsz ma vegán, mert az őseid vadásztak. "
jatti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 141


« Új üzenet #5716 Dátum: 2016. Július 19. - 15:09:32 »

 Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #5717 Dátum: 2016. Július 19. - 15:13:24 »

FeCZo!

Gratulálok! Igen Kézfogás Emelem

Jó volt olvasni!  Az a cincogó meg zseniális! Ma este ki is próbálom. Emelem
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #5718 Dátum: 2016. Július 19. - 18:47:03 »







Gratulálok! Emelem
Ezt a fajta "hívót" kezdő vadász koromban sokat használtam eredményesen! Igen
Igaz, hogy egy pár üveg össze is tört a zsebeimben... Vigyorog Stoel
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
kisvador
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 631


« Új üzenet #5719 Dátum: 2016. Július 19. - 20:58:42 »

 Emelem
Ez a rókahívó nagyszerű ötlet.Ugyanis az egércincogó síppal egy hangot sem tudok kiadni. Mosolyog
Naplózva
dobbasszus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1767



« Új üzenet #5720 Dátum: 2016. Július 20. - 04:47:30 »

Sziasztok!

Általában olyan élmény kapcsán ragadok klaviatúrát, ami úgy igazán megérint, természetesen nem lebecsülve egyetlen estét sem amit kint tölthetek az erdőn. Kifejezetten szeretek rókára vadászni, ennek ellenére ebben a topikban eddig csak olvasóként vettem részt, gondoltam a tegnap estéről szívesen írnék pár sort.

A „csavaros kifli” színre lép -2016. 07. 18.

Így az uborkaszezon derekán, mikor az ősznász még várat magára és a legtöbb vadmalac még jócskán felsejlő csíkos nyárikabátot visel, fordulok leginkább a ravaszdiék felé. Kifejezetten az ő társaságukat keresem, noha nem megvetve természetesen disznóék legénytársait sem, de a prioritás ilyenkor a vörösruhásoké.
Egy kora nyári napon mikor Édesapámmal vadkárelhárító vadászatra készültünk, a kezembe nyomott egy kis üveget, benne víz, a nyakán vastag cérnán egy kis kék hungarocell darab himbálózott. Gondoltam, hogy nem az esetleges áldomás gyanánt szánta, de hirtelen igazából el nem tudtam képzelni mi lehet ez. Elővett egy ugyanolyan kis „műtárgyat” a zsebéből, letekerte a kupakját, bevizezte az oldalát és elkezdett rágcsáló-hegedülni a kis üvegcse oldalán a kék szigetelődarabbal. Nagyon megtetszett a nóta, szívesen próbálkozom rókahívásra számomra új eszközökkel, igazán feltudja dobni az estét ha sikerül becsalni egy-egy komát, még ha nem is mindig emelek rá puskát.
Alig vártam, hogy kipróbálhassam, de igazi rókaesélyes helyre nem is igazán jutottam ki, amikor pedig próbálgattam nem mozdult rá semmi. Autodidakta módon, az eddigi tapasztalatom alapján játszottam a strófákat, próbáltam utánozni a pockok, egerek által kiadott hangokat és azok ütemét. Bizonyára van még mit tanulnom pocokul, de rá lehet érezni.


A múlt hétvégi esős napok után ragyogó napsütést hozott a hétfő reggel. Az agyamban már régóta körvonalazódott a körzet, ami ilyenkor aratás után szinte minden évben több rókát és disznót adott vadászélményeimhez. Este időben, már hét óra után, optimális 25’C-ban a völgyes-mocsaras erdőszéli lesen találtam magam, rókahíváshoz idilli tarlóra néző kilátással, tökéletes északnyugati széllel. Nagyon fel tudnak dobni az ilyen helyzetek és szinte teljesen ki tudok kapcsolni a hétköznapok forgatagából. Kattintok pár képet emlékmegőrzés gyanánt és csak úgy élvezem az estét a les oldalának dőlve. Közben szépen sorakoznak az őzek a tarlón, van is köztük egy korosabb legény, rövid hátsó ágú hatos bak, tekintélyt parancsoló habitussal uralja a terepet, későbbiekben érdekes lehet.
Nyolc órakor terveztem a húrok közé, akarom mondani a „csavaros kifli” oldalára „csapni”. Szépen szólt az egérdal, bár néha úgy éreztem a rigónemzetség túl akarja hangoskodni a dallamot. Kb tíz percig tarthatott az első felvonás, meg-meg állva, néha benedvesítettem az üveg oldalát. Majd félretettem a lesdeszkára a hangszert és a keresőtávcsővel pásztáztam a tarlót. Rögtön ahogy jobbra fordultam, a tarló egy kis bozótszéli hajlatából mintha egy rókafej kandikálna ki, kb 150méterre. Alig hogy kiléphetett a galagonyásból, egy szalma csík mögött ült és nézett a lesre. Lassan leengedtem a keresőt és egy-kettőt húztam még a cincogón. Erre a koma azonnal megindult és elég gyors léptekkel jobbról felém haladva közeledett. Már nem is a keresőhöz nyúltam, hanem óvatosan feltámasztottam a CZ-t a lesre és kibiztosítva követtem az osonó ravaszdit. Már csak 100m, már csak 80 és nem hogy lassított volna, hanem egyre csak szaporázta a lépéseit. Már kicsit rá is kellett fordulnom, úgy elém jött. Gondoltam cuppantok egyet a számmal ha megáll, nem engedem közelebb mert a végén még kiszúr. Így is lett, a hangra megállt kb 60mre és kicsit félsréhen szemben állva még kis is húzta magát. Ahogy a szálkereszt megállapodott, nagyot csattant a mellén a 30.06-os SPCE mag és a róka eltűnt a szalmarend mögött. Ahogy lenni szokott ilyenkor kezdtem aztán igen szaporán venni a levegőt.. Valaki mondhatná, hogy ez „csak” egy róka, de szerintem egyik szarvasbikámnál sem remegett jobban a kezem, mint ezt a lövést követően. A róka szempontjából pedig végképp aligha beszélhetünk „csak”-ról.
Számomra minden egyes este vagy hajnal valamiért különleges és remélem még sok hasonló élményt élhetek át hasonló szellemben. Végül pedig, de korántsem utolsó sorban, nagyon örülök, hogy újabb közösen összerakott sikert élhettem meg az Öreggel...



Vadászüdvözlettel:
FeCZo Emelem


Gratulálok, az írás is jó.
Nekem is van ilyen cincogóm, csak az parafadugós, és maga a dugó a ,,vonó". Mondjuk még eszembe sem jutott vizet tenni bele, pedig mennyire kézenfekvő OOO
Szerintem ezt a hívót akkor találták ki, mikor még meg lehetett inni egy kupicával vadászat közben Mosolyog
Naplózva

,,Körülállják valamennyien, mustrálják, dícsérik, gyászolják. Mert gyász ez, bár vidám gyász. Győzelmesen örvendenek rajta, mert öröm is egyben. De valami furcsa szomorkás öröm. Szép. Akár hiszik, akár nem: szeretet.,, Zs.F.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5721 Dátum: 2016. Július 20. - 13:27:13 »

Sziasztok!



A „csavaros kifli” színre lép -2016. 07. 18.



Vadászüdvözlettel:
FeCZo Emelem



 Igen Emelem

Gratulálok ! Jó ötlet - egy újonccal kipróbáltatom - ha már 223 -as puckozót vett első golyósnak. Ördög Paksi a lelkem .  Röhög

Nem is olyan uborkaszezon ez .  Fejvakarás Lehet hogy a disznó meg a gidahangra jött ki a tarlóra ?  Vállat von Tegnap sípolgattam mert már láttam sutát hajtó bakot a körzetben és egyszer csak ..... Emelem
Naplózva
Skipper
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 23



WWW
« Új üzenet #5722 Dátum: 2016. Július 21. - 20:11:22 »

Üdvözletem!  Emelem

Nálunk is eredményesen lehet hívni a rudikat, de itt jelenleg nem hallgatnak a menyét hangra sem, és az egér hangra sem. Pedig már mi is kipróbáltuk ezt az üveges megoldást is, de semmi. Ami most nálunk nagyon jól alkalmazható, az a nyúlsírás. Elég egyszer elnyomni egy dallamot, és mintha zsinóron húznák a rókát, úgy jön a hang forrása felé. Így történt ez két egymást követő este is. Elég világosban megjelentek a tarlón a kis süldő rókák, és a kukorica takarásában, ahogy meghallották a síp hangját, már jöttek is.





És a becsapódás pillanata.


Vadászüdvözlettel  S.Peti
Naplózva
Skipper
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 23



WWW
« Új üzenet #5723 Dátum: 2016. Július 21. - 20:14:37 »

Üdvözletem!  Emelem

Nálunk is eredményesen lehet hívni a rudikat, de itt jelenleg nem hallgatnak a menyét hangra sem, és az egér hangra sem. Pedig már mi is kipróbáltuk ezt az üveges megoldást is, de semmi. Ami most nálunk nagyon jól alkalmazható, az a nyúlsírás. Elég egyszer elnyomni egy dallamot, és mintha zsinóron húznák a rókát, úgy jön a hang forrása felé. Így történt ez két egymást követő este is. Elég világosban megjelentek a tarlón a kis süldő rókák, és a kukorica takarásában, ahogy meghallották a síp hangját, már jöttek is.




És a becsapódás pillanata.


Vadászüdvözlettel  S.Peti
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #5724 Dátum: 2016. Július 26. - 15:57:56 »

 Emelem

A múlt hétfőn lőttem őkelmét, hívással egybekötött cserkelés eredményeként.




Vele avattam fel az új vegyescsövűt (ill. Misi barátom vegyescsövjét,  Vigyorog)

 Táncol
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
zajandras
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #5725 Dátum: 2016. Július 26. - 16:19:09 »

Emelem

A múlt hétfőn lőttem őkelmét, hívással egybekötött cserkelés eredményeként.

Vele avattam fel az új vegyescsövűt (ill. Misi barátom vegyescsövjét,  Vigyorog)

 Táncol


Gratulálok, sok élményt kívánok hozzá!  Emelem
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
Sebipeti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333



« Új üzenet #5726 Dátum: 2016. Július 28. - 17:43:08 »

Gratulalok,rokavadaszok! Emelem

Jo latni es olvasni hogy velem egyutt vagyunk paran akik szeretnek rokara vadaszni.

A junius-julius leginkabb a rokavadaszatrol szol,ha kijutok vadaszni,iden sikerult eddig 12 rokat es egy borzot loni,egy hibazas tortent.

Legtobbszor egy haromlabu kisszek es egy haromlabu lobot segitsegevel,elvezetes/hangulatos cserkelessel sikerult teritekre hozni a rokakat.

Udv. Peti  Emelem
Naplózva
ggmedve
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 18



« Új üzenet #5727 Dátum: 2016. Július 28. - 18:53:18 »

Esti várakozás! még világosva jött az anyuka, sötétbe a lánya

Naplózva
szabi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 119



« Új üzenet #5728 Dátum: 2016. Július 29. - 16:30:15 »

Sziasztok,  Emelem

ez az üveges dugós módszer tegnapelőtt nekem is meghozta az első rókámat. Mosolyog Egészen tavalyig nem igazán foglalkoztatott a rókavadászat, az én gyengém az éjszakai vadkárelhárítás, aztán ahogy az lenni szokott, mióta tavaly megrohant a vágy, hogy megmerítkezzek a rókavadászat gyönyöreiben, azóta természetesen nagy ívben elkerültek, vagy ha mégis összefutottunk, mindig olyan volt a szituáció, hogy a puska a les sarkában maradt...
Végül tegnap előtt két kukoricasáv közötti tarlón ültem kint megint csak vadkárelhárítás céljából, mikor este 11 felé a tarlón úgy 150 méterre megjelent egy róka. Na, gyorsan kaptam az üveg után, és mivel a dugó halk "nyikorgására" nem reagált a róka, gyorsan lecseréltem egy darab hungarocellre, aminek lényegesen nagyobb a hangja. Úgy tűnik, hogy az már elérte a rókafüleket, mert szép iramban megindult felém a koma. Mikor úgy 80 méter körül elbizonytalanodott, visszaváltottam a dugóra, mert úgy okoskodtam magamban, hogy innen meg már a hungarocell hangját találná gyanúsan hangosnak... szerencsére be is vált a számításom, és végül 40 méterről sikerült terítékre hozni az első ravaszdit.
Volt nagy öröm, de maradni kellett még, mert valóban tetemes vadkár volt a kukoricában, és kb 40 perc múlva meg is érkezett 3 disznó két turnusban, de sajnos itt már nem járt sikerrel  "bűnmegelőzés", mert addig bírálgattam őket (nehogy kocát lőjek a malacai mellől), hogy nem került sor lövésre, de ez már nem csorbította az első róka elejtésének élményét. Képet nem rakok fel, mert kissé átrendezte szegényt a 308-as magja, de így hál' Istennek nem is szenvedett...

Egy hátulütőjét találtam csak az üveges-dugós módszernek, azt hogy leköti az embernek mindkét kezét, ezért elég macerás a rókahívó/kereső/puska/ váltogatása. Ha esetleg valakinek van bevált praktikája, hogy hogyan lehet egy kézzel hegedülni az üvegcsén, az legyen olyan jó, írja meg...


Vadászüdv   Emelem

Szabi
Naplózva

„Bár az ősember ösztönös hajlamát a civilizáció megfékezte bennem, vadászszenvedélyemmel nem bír!”
(Guy de Maupassant)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #5729 Dátum: 2016. Július 29. - 18:10:07 »


Ha esetleg valakinek van bevált praktikája


Van, mégpedig a legegyszerűbb, legjobban használható. Meg kell tanulni szájjal cincogni! És máris szabad mindkét kéz, és nem kell üveg sem. Ha nekem még gyerekként sikerült megtanulni, magamtól, csak gyakorlással, akkor másnak sem okozhat problémát elsajátítani....

A rókához gratulálok!  Igen Emelem
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Oldalak: 1 ... 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 [382] 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 ... 415   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: