Oldalak: 1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: .243 Win / 6mm BR  (Megtekintve 227132 alkalommal)
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #840 Dátum: 2018. Szeptember 11. - 21:01:23 »

A stucni cső rövidsége, sokkal lassítja sebességét a lövedéknek? Van ennek jelentősége a gyakorlatban? A gyorsabb lőszerek (pl a hornady superfomance) esetében érvényesűl e a plussz sebesség egy rövid csőből. Vagy semmi értelme nincs ezeknek stucniból, mert nem tudja elégetni a lőport?


Basszus eredj már vadászni vele, ne vekengj annyit. Nekem ilyenek eszembe se jutottak, amikor stucnim lett. Elkezdtem vele vadászni és kész. Sebesség, meg nem elégő lőpor... Lőjél jó helyre oszt teljesen mindegy, hogy annyi-e az annyi vagy nem.
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #841 Dátum: 2018. Szeptember 11. - 21:24:45 »

Basszus eredj már vadászni vele, ne vekengj annyit. Nekem ilyenek eszembe se jutottak, amikor stucnim lett. Elkezdtem vele vadászni és kész. Sebesség, meg nem elégő lőpor... Lőjél jó helyre oszt teljesen mindegy, hogy annyi-e az annyi vagy nem.

Várom még rá a távcsövet...Mennék én. De gondoltam megkérdezgetem elötte mivel etessem.  Ha zavar téged akkor nem kell feltétlenűl elplvasnod a "vekengésemet". Mások szívesen megosztják a tapasztalataikat, és én örömmel veszem. Ha nem tetszik ne olvasd.
Naplózva

Jó szelet!
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #842 Dátum: 2018. Szeptember 11. - 21:33:29 »

Várom még rá a távcsövet...Mennék én. De gondoltam megkérdezgetem elötte mivel etessem.  Ha zavar téged akkor nem kell feltétlenűl elplvasnod a "vekengésemet". Mások szívesen megosztják a tapasztalataikat, és én örömmel veszem. Ha nem tetszik ne olvasd.

Valamelyik Afrika-vadász írta, hogy 45 centis csövű volt a 243-asa, pont olyat vett, mint amivel a vendége lőtte a jávorantilopot, az ugye egytonnás jószág! Már nem emlékszem a nevére.
Naplózva
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #843 Dátum: 2018. Szeptember 11. - 21:52:50 »

Valamelyik Afrika-vadász írta, hogy 45 centis csövű volt a 243-asa, pont olyat vett, mint amivel a vendége lőtte a jávorantilopot, az ugye egytonnás jószág! Már nem emlékszem a nevére.

Azért kérdeztem a rövid csövet, mert lassítja a lövedéket. Ezáltal talán egy puha lövedék is kevésbé expandálódhat, mint egy hosszú csővel. Itt a Gecora-ra gondolok főképp. De lehet, hogy rosszúl gondolom, és nem olyan mértékű a sebesség csökkenés. Egy barátom fűrészeltetett egy 30-06-os csövéből, és mindent keresztűllövöldöz vele az SST-vel amit én nem. El voltunk maradva a borjúval tavasszal, és messzíről elválaltam egy lövést, 360m-ről (nem vagyok rá büszke) és az SST átütötte lapocka mögött. Előző nap egy ugyanekkora borjút lőttem 50m-ről azt nem verte át, ugyanolyan lövése volt.
Naplózva

Jó szelet!
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #844 Dátum: 2018. Szeptember 11. - 22:27:13 »

Várom még rá a távcsövet...Mennék én. De gondoltam megkérdezgetem elötte mivel etessem.  Ha zavar téged akkor nem kell feltétlenűl elplvasnod a "vekengésemet". Mások szívesen megosztják a tapasztalataikat, és én örömmel veszem. Ha nem tetszik ne olvasd.

De, szivesen olvasom,mert nekem is van 243-asom. Csak én nem éreztem döbbenetes különbséget a Cz 60 centis csövéből kilőtt 30-06-os Sako HH és a Manci 51 centis csövéből kilőtt 308-as Norma Vulcan között. Pedig tuti, hogy van. Viszont ahol, ahogy és amire én vadászom, ez számomra elhanyagolható diferencia.   Wave
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #845 Dátum: 2018. Szeptember 11. - 23:19:18 »

Valamelyik Afrika-vadász írta, hogy 45 centis csövű volt a 243-asa, pont olyat vett, mint amivel a vendége lőtte a jávorantilopot, az ugye egytonnás jószág! Már nem emlékszem a nevére.
B L 
Naplózva
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #846 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 04:36:04 »

De, szivesen olvasom,mert nekem is van 243-asom. Csak én nem éreztem döbbenetes különbséget a Cz 60 centis csövéből kilőtt 30-06-os Sako HH és a Manci 51 centis csövéből kilőtt 308-as Norma Vulcan között. Pedig tuti, hogy van. Viszont ahol, ahogy és amire én vadászom, ez számomra elhanyagolható diferencia.   Wave

 Wave Mert ott nincs is nagy jelentősége. De egy ilyen kis meggymag köpködőnél, szerintem küönösen fontos a jó lőszer kiválasztása, ha disznó és borjú is kerülhet a képbe. Nem volt még 243-om, és kicsit bizalmatlan vagyok amikor azt a kis likat látom a végén. S.Peti Próbálom olyannal belőni aminek jó a stopphatása, a mélységi hatása is, valamint pontos. A Geco 6,8g tetszik eddig legjobban, és abban bízom, hogy rövid csőböl lőve, talán nem fog annyira fröcsögni.
Naplózva

Jó szelet!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #847 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 08:33:05 »

Wave Mert ott nincs is nagy jelentősége. De egy ilyen kis meggymag köpködőnél, szerintem különösen fontos a jó lőszer kiválasztása, ha disznó és borjú is kerülhet a képbe. Nem volt még 243-om, és kicsit bizalmatlan vagyok amikor azt a kis likat látom a végén. S.Peti Próbálom olyannal belőni aminek jó a stopphatása, a mélységi hatása is, valamint pontos. A Geco 6,8g tetszik eddig legjobban, és abban bízom, hogy rövid csőböl lőve, talán nem fog annyira fröcsögni.

Konkrét számok nélkül a fizika max szubjektív érzések halmaza, annyi a változó fizikai paraméter lövés és lövés közt már pusztán a sebességgel kapcsolatban is, hogy a legnagyobb különbséget szerintem inkább csak Te fogod érezni, vagy inkább gondolni. Persze tulajdonképp ez a lényeg.
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #848 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 08:51:05 »

Wave Mert ott nincs is nagy jelentősége. De egy ilyen kis meggymag köpködőnél, szerintem küönösen fontos a jó lőszer kiválasztása, ha disznó és borjú is kerülhet a képbe. Nem volt még 243-om, és kicsit bizalmatlan vagyok amikor azt a kis likat látom a végén. S.Peti Próbálom olyannal belőni aminek jó a stopphatása, a mélységi hatása is, valamint pontos. A Geco 6,8g tetszik eddig legjobban, és abban bízom, hogy rövid csőböl lőve, talán nem fog annyira fröcsögni.

Semmi jelentősége nincs. Megnézem majd, de szerintem 60-65 centis csőhöz képest 30-50 m/s differencia is lehet. Soknak hangzik? Hát hangozzon. Kurvára semmi jelentősége nincs.
Nem kell feltétlen sietni annak a kis meggymagnak se, sőt, ha olyan a lövedék, akkor még előnyére is válhat, ha nem siet...
Igaz más kaliber: a Norma Alaska gyárilag elvileg 770 m/s-mal indul 8x57-ben. Egyik kollegának a Sako a legjobb lőképet akkor hozta, ha 690-700 körül volt a töltött. Sokat ellőtt belőle, kurva nagy megelégedettséggel.
A kaliber/sebesség relációnak semmi értelme nincs. A lövedék típus/sebességnek már inkább, meg főleg, hogy mire akarod használni.
A Geco pl egy soft point, annak tuti nem válik hátrányára, ha lassabban indul, és nem fröccsen szét egy süldőben is már azonnal. De egyik vad sem fog reklamálni, hogy 30 m/s a különbség. Vannak gyári lőszerek, ahol két lőszer között eleve van ekkora különbség ugyanabból a puskából kilőve. Na akkor ennek fényében van értelme ezen rugózni? Nincs  Vigyorog
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #849 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 09:02:46 »

Ezt a lőszert nem próbáltam, de az Interlock BTSP magot igen. Nem vagyok tőle elzúgva ebben a kaliberben.
Nagyobbakban nekem tökéletesen működik. Igaz, azok nem BT-ek. Geco hüvelybe töltöttem, Lovex S070 lőporral, számtalan variációba. 6-7 cm-nél jobb szórást nem tudtam vele kihozni 100-on. A hatása se az volt amit az amcsi oldalak leírnak. A puska Marlin X7S volt. Ugyan ez a cső gyári geco TM-el 2 cm-t tudott, Partizánal szintén. Np maggal töltve, némi kísérletezéssel le lehetett menni 1,5 cm-re. Viszont az Np ebben a kaliberben, szerintem nem műkódik, nagyon sok őzet kellett keresnem. Végül maradtam a Partizánnál, pontos, a hatása is jó és nem utolsó sorban olcsó.
 Emelem

A porral lesz ott a baj Géza bácsi...Legutóbbi töltéseim hasonlóan katasztrofálisak lettek. Beszéltem jóval tapasztaltabb emberrel. Hiába írja a Lovex, valszeg az s070 az nem ideális. Egyszerűen minden sorozat szar lett, pedig a sebesség is klappolt, mármint sikerült kb olyan tartományt belőni, ami ebben a kaliberben idálisnak mondható. Sallerbéla SP magot töltöttem, amit még tőled vettem. Kuka lett az egész, mármint a behúzott próba sorozatok, meg sem közelítette még a gyárit sem. Mint ahogy a 80 graines BT alá sem jó a VV N160. Vagyis nem ideális.
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #850 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 09:08:20 »

Nem volt még 243-om, és kicsit bizalmatlan vagyok amikor azt a kis likat látom a végén. S.Peti

Ha majd használod igen hamar el fog illanni az a bizalmatlanság...
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #851 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 09:09:17 »

Amit ráadásul a legtöbben rendszerint bármelyik kalibernél is teljesen kihagynak a patikamérlegelésből, hogy a torkolat meg a becsapódás közötti távolságon nagyságrenddel többet csökken a sebesség (akár 200 m/s is lehet 200 m-en .243-as kalibernél, csak a nagyságrend kedvéért írtam, nem kalkulált szám), mint amit jól be lehetne lőni mondjuk állandó távú céllövészethez, akár a cső rövidítéssel, akár lőporral, akárhogy. Márpedig a fröccsen - nem fröccsen kérdésnél az a mérvadó, mennyivel ér oda, nem az, mennyivel indul. Lásd még "Mer a magnum túl gyors, nincs ideje expandálni!" és egyéb okosságok...
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #852 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 09:12:58 »

Márpedig a fröccsen - nem fröccsen kérdésnél az a mérvadó, mennyivel ér oda, nem az, mennyivel indul. Lásd még "Mer a magnum túl gyors, nincs ideje expandálni!" és egyéb okosságok...

Értsd: ha a mag ugyanaz (a magától értetődő puhább v. keményebb mag kérdését persze csak egy pillanatra félre téve, hisz nyilván attól is függ)
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #853 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 10:59:23 »

A stucni cső rövidsége, sokkal lassítja sebességét a lövedéknek? Van ennek jelentősége a gyakorlatban? A gyorsabb lőszerek (pl a hornady superfomance) esetében érvényesűl e a plussz sebesség egy rövid csőből. Vagy semmi értelme nincs ezeknek stucniból, mert nem tudja elégetni a lőport?


 Nincs !  Magnum kalibereket nem "illik"  rövid csővel gyártani - megvenni meg hülyeség . ( Browning Accera  Nem  )   De szerinted mi a jelentősége hogy  jó találat esetén 760  vagy  710 m/s  el csapódik a lövedék a testbe  ?  Nagyon jókat lehet számolgatni , eszelni , vitatkozni de ha nem akarsz töltögetni és precíziós lövészkedni akkor találd meg azt a lőszert amit az a puska az a cső pontosan lő és vadássz vele .  Emelem
Naplózva
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #854 Dátum: 2018. Szeptember 12. - 13:49:22 »

Igazatok van! Azt gondoltam jelentősebb eltérés van cső miatt. Így ennek tényleg semmi jelentősége sincs. Belövöm ha feltettem a távcsövet, a Geco 6,8g-al, aztán majd kiderűl, hogy muzsikál a gyakorlatban. Köszönöm mindenkinek a segítséget. Wave
Naplózva

Jó szelet!
Oldalak: 1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: