Oldalak: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 35   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadgazdálkodás helyzete, jövőképe.  (Megtekintve 89876 alkalommal)
Győző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301


« Új üzenet #90 Dátum: 2015. December 05. - 19:32:05 »

kerületvezető erdészé...

Csak hogy ne annyira távoli példákat soroljunk.


 OOO
Naplózva

A róka, sakál és a farkas az erdész és mezőgazdász legjobb barátja.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #91 Dátum: 2015. December 05. - 22:21:20 »

Tudom, hogy nem lesz népszerű amit most írok, de üsse kavics. Azt is tudom, hogy nem én birtoklom a "Bölcsek kövét" és igazán megoldást sem tudok, de ez az egész Vadászat valahogy nem jó irányba halad. (és sajnos ezen az új törvény sem sokat javít)
Előre bocsájtom, nem a hivatásos vadászok ellen beszélek, nem vagyok híve a minimálbéres foglalkoztatásuknak, és egész vadászmúltam alatt harcoltam az éppen aktuális vadőrünk becsületes fizetéséért, megbecsüléséért, legtöbbször sikerrel. Híve vagyok a premizálásnak, a gépkocsitérítésnek, a dúvadpénznek, a tisztességes  természetbeli ellátásnak, a vadászrészből való részesedésnek,.... Cserébe elvárom, hogy a vadőr normálisan öltözzön, legyen pontos, tudja a munkáját és azt lássa el becsülettel. Ne legyen cseléd,és csak egy főnöke legyen!

DE! Nagyon nem vagyok híve annak, hogy egy központi intézkedéssel határozzák meg a hivatásosok fizetését, a bérleti díjak minimumát, stb. Azt sem tartom elfogadhatónak, hogy az előző gazdálkodási év vadkár összegét el kell különíteni a következő évre. A vadásztársaság egy önálló jogi személy amelyik közelebb áll a magán szférához, mint az un. állami szférához.  Az, hogy egy munkavállalóval hogyan állapodik meg, az, hogy az éves pü. tervében mi szerepel ahhoz szerintem senkinek semmi köze. Ha a vt nem tud vadkárt fizetni, majd összedobják, vagy megszűnik a bérleti szerződése. A Tv. egyértelműen biztosítja az okozott károk, vagy más károsultak követeléseinek rendezési felelősségét! Ezen az alapon azt is meghatározhatnák, hogy egy kőműves vállalkozó mennyit fizessen az alkalmazottainak, és a költségeinek egy részét különítse el a következő gazdálkodási évre. Az állam előbb rakjon rendet a saját szemétdombján, fizesse meg pl. a tanárokat eü dolgozókat, .... és utána szóljon bele a magánszférába, de akkor is csak igen módjával!
A területbérlet egy szerződés két fél között. Abba sem lehetne beleszólása senkinek, hogy milyen bérleti díjban állapodnak meg! Ez kb. olyan, mint ha az állam határozná meg, hogy egy albérlet mennyiért adható ki.

Tudomásul veszem, hogy a vad az állam tulajdona, a vadászati jog a földbirtokosé és valahogy biztosítani akarják a jussukat, de ez azért így már túlzás.   Ez a vadászat is kezd lassan olyan lenni mint a foci, amibe mindenki büntetlenül belepofázhat.
Meghatározták, hogy vadászmester csak középfokú képzettséggel lehet valaki, és ha az megvan lehet akár mekkora barom, az sem kell, hogy értsen hozzá. szerezhette azt libáért, vagy OKJ képzésen csak a papír meglegyen. Lassan egy vadásztársaság elnökének előírják a jogi + közgazdászi végzettséget, a gazdasági felelősnek meg minimum a mérlegképest.
Bezzeg milliárdos vállalkozóknak aki  állami és Uniós pénzekkel garázdálkodik, azoknak elég a nyolc általános.

A tagdíj mértékét szerintem minden vadásztársaságnak magának kell meghatároznia úgy, hogy az biztosítsa a vadásztársaság működését. Azt tartanám elfogadhatónak, ha az alkalmazottak és a területbérlet költségét maradéktalanul befizetnék, a vadgazdálkodás költségeit kigazdálkodnák, ha pedig ez nem megy újból zsebbe kell nyúlni! Nem tartható a pár tízezer forintos tagdíj, és az sem, hogy minden költség a területből való "ki-rablógazdálkodása" sem! Azt sem lehet sokáig elvárni a tagoktól, hogy fizessenek, dolgozzanak, és hajtsanak a vendégeknek ahelyett, hogy ők vadásszanak. Ismerek olyan területet, ahol a tagok csak akkor lőhetnek őzet ha mondjuk az 50. szülinapjukra kapnak egyet! De nem kell messzire mennem azért, hogy elmondhassam van olyan társaság is ahol a tagok nagyrészének évente még egy db apróvad vadászrész sem jut! Kacsint
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Győző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301


« Új üzenet #92 Dátum: 2015. December 05. - 23:07:40 »

A vadászati jogot a bejelentett földhasználathoz kell kötni, hisz Ő viseli terheit és a hasznát is a földnek! Ma már a vadgazdálkodás sarkítva megfelel egy extenzív állattartásnak, biógazdálkodásnak!
 A föltulajdonosi képviselő pedig nem lehet vadász ugyanazon a területen az összeférhetelenség miatt!
Naplózva

A róka, sakál és a farkas az erdész és mezőgazdász legjobb barátja.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16589



« Új üzenet #93 Dátum: 2015. December 06. - 13:29:22 »

A vadászati jogot a bejelentett földhasználathoz kell kötni, hisz Ő viseli terheit és a hasznát is a földnek! Ma már a vadgazdálkodás sarkítva megfelel egy extenzív állattartásnak, biógazdálkodásnak!
 A föltulajdonosi képviselő pedig nem lehet vadász ugyanazon a területen az összeférhetelenség miatt!
Te, Győző, a "Zenéljünk" topicba még nem írtad be...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
pipacs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 102


« Új üzenet #94 Dátum: 2015. December 06. - 21:28:09 »

A vadászati jogot a bejelentett földhasználathoz kell kötni, hisz Ő viseli terheit és a hasznát is a földnek! Ma már a vadgazdálkodás sarkítva megfelel egy extenzív állattartásnak, biógazdálkodásnak!
 A föltulajdonosi képviselő pedig nem lehet vadász ugyanazon a területen az összeférhetelenség miatt!

Vadász lehet. A haszonbérlő egyesület vezetőségi tagja nem lehet.

Tudom, hogy nem lesz népszerű amit most írok, ......
........... apróvad vadászrész sem jut! Kacsint

Én szívesen kifizetek a hivatásos vadásznak 150-200 eFt összeget, vagy többet is, ha jól teljesít. Nincs ezzel baj.

A minimálbért több vonatkozásban is már meghatározta az állam: pályakezdő diplomás, szakmunkás esetén és végzettség nélkül is jár a minimál bér más-más összeggel.

Annak ellenére, hogy a közgyűlés szavazza meg a jól, vagy rosszul előkészített pénzügyi tervet, nem ártana egy gazdasági végzettséggel rendelkező gazdasági felelős. Az egyesület gazdálkodási tevékenységet folytat, ahogy kft-k, zrt-k. Ott sem lakatos végzettségű a főkönyvelő.

Több alkalommal írtam már, hogy csak döntés kérdése mennyi pénzért vadászik a tagság. Ha kevés pénzért akar, akkor mindent "el kell adni". Ennek következménye a kevesebb vadászati élmény. Ha sokat tudnak egységesen áldozni a kiadások fedezetére, akkor mindent maguk vadászhatnak. Évi 50 eFt tagdíjért hajtásokat, suta és bak kilövéseket kell eladni. 300eFt/év összegért már a lőtt nagyvadat sem kellene leadni és minden vadászati lehetőség a tagságé lenne. A példa valós és az is valós, hogy inhomogén a tagok pénzügyi lehetősége. Ezáltal nem könnyű megfelelő irányt találni.
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #95 Dátum: 2015. December 07. - 06:42:58 »

Évi 50 eFt tagdíjért hajtásokat, suta és bak kilövéseket kell eladni. 300eFt/év összegért már a lőtt nagyvadat sem kellene leadni és minden vadászati lehetőség a tagságé lenne. A példa valós és az is valós, hogy inhomogén a tagok pénzügyi lehetősége. Ezáltal nem könnyű megfelelő irányt találni.


 Igen  Kb. így lehet az általam átlagosnak vélt  150-200 ha / vadász esetén . A képletet persze felrúgja egy jelentős vadkár vagy más kártérítési igény.     Emelem
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #96 Dátum: 2015. December 07. - 06:54:59 »

Mondjuk egy nettó 200 eFt-os fizetés az évi több mint 5 millióban van a társaságnak ! Azért ezt ki is kell tudni gazdálkodni !
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #97 Dátum: 2015. December 07. - 09:52:37 »

Mondjuk egy nettó 200 eFt-os fizetés az évi több mint 5 millióban van a társaságnak ! Azért ezt ki is kell tudni gazdálkodni !
Innen indult a diskurzus...ez volt a kérdésem oka. Egy átlag társaságban el lehet felejteni a 3000 Ft/hó tagdíjakat. A tízszerese sem lesz kirívó.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
forester73
Vendég
« Új üzenet #98 Dátum: 2015. December 07. - 11:16:41 »

10 000 ha 500 Ft/ha/év 5 milla 2 vadőr 2x 5 milla/év , ez már 15 millió/ év ehhez jönnek majd a járulékos költségek kerekítve 20 millió simán . Másik oldal 40 fővel 500 eFt/év 50 fővel 400 eFt/év . Ne számoljuk a vendégvadásztatásból befolyó bevételeket mert ott nem 500Ft/ha/év lessz a bérleti díj . Emelem
Naplózva
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #99 Dátum: 2015. December 07. - 12:45:57 »

10 000 ha 500 Ft/ha/év 5 milla 2 vadőr 2x 5 milla/év , ez már 15 millió/ év ehhez jönnek majd a járulékos költségek kerekítve 20 millió simán . Másik oldal 40 fővel 500 eFt/év 50 fővel 400 eFt/év.
Lehet ilyen is,de nem ez lesz a jellemző...3500 ha-1 vadőr-6 milla vs. 15 fő-200 eFt/év-vadhús és/vagy bérvadásztatás 3 milla reálisabbnak tűnik.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #100 Dátum: 2015. December 07. - 15:57:40 »

Vadász lehet. A haszonbérlő egyesület vezetőségi tagja nem lehet.

Én szívesen kifizetek ....


Szervusz Pipacs! Emelem

Én is! Nekem nem az összegszerűséggel van gondom. A minimálbér rendszerét ismerem, azzal egyet is értek, csak azt is ott játsszák ki ahol lehet.  Az itt említett fizetések azért jóval ezek fölött vannak. Mint említettem, egyetlen hivatásostól sem sajnálom a pénzt, ha egy vadőr arra kényszerül, hogy másod, harmad állást vállaljon akkor megette a fene az egész vadőri munkát.
Egyébként nálunk még a húsz éves kezdő vadőr is hazavitte havonta a 150+ fizetést!
Amivel nem értek egyet az a "központi meghatározás"!

Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #101 Dátum: 2015. December 08. - 07:33:07 »

Csak megjegyezném, - jó néhány éve már - hogy a könyvvizsgálói kamara kiadott a tagjainak bizonyos ajánlásokat a szolgáltatások térítési díjaira vonatkozóan.
A versenyhivatal úgy kente el, mint a szél.
Pedig talán még nem is voltunk uniós tagállam.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #102 Dátum: 2015. December 10. - 19:52:39 »

Két eltérő adottságú társaság.Az egyik -ha minden így marad, lehúzhatja a rolót...
1. példa 7000 ha,kevés apróvad,kevés nagyvad,kis taglétszám (18 fő). Alföldi jellegű terület, évente eladott ~20 közepes bak,egyre kevesebb élőnyúl.
2. példa 4000 ha nagyvadas terület,földtulajdonosok,20-22 fő. Nem jellemző a vadásztatás,a tagok maguk lőnek mindent.
Ma esti kérdésem: melyik fog beborulni az új rendszerben? (Ha így marad minden???)
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
pipacs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 102


« Új üzenet #103 Dátum: 2015. December 10. - 22:07:10 »

Két eltérő adottságú társaság.Az egyik -ha minden így marad, lehúzhatja a rolót...
1. példa 7000 ha,kevés apróvad,kevés nagyvad,kis taglétszám (18 fő). Alföldi jellegű terület, évente eladott ~20 közepes bak,egyre kevesebb élőnyúl.
2. példa 4000 ha nagyvadas terület,földtulajdonosok,20-22 fő. Nem jellemző a vadásztatás,a tagok maguk lőnek mindent.
Ma esti kérdésem: melyik fog beborulni az új rendszerben? (Ha így marad minden???)

Egyik sem.
1. bérvadásztatásból nem remélhet számottevő bevételt, így emelik a tagdíjat és vadásznak
2. bérvadásztatásból és tagdíj emeléséből is bevételhez juthat, így vadásznak

A 2.-nek 2 alternatívája és boldogabb tagjai vannak.
Naplózva
Abonyi
Vendég
« Új üzenet #104 Dátum: 2015. December 26. - 20:39:45 »

Én mint laikus a témában, kívülállóként, elfogulatlanul szeretnék hozzászólni.       A földbirtokosokkal, a NAGY földbirtokosokkal az a probléma(tisztelet a kivételnek) , hogy azt az elvet vallják hogy a mezei nyúl az kártevő , és egy is sok belőlük a földeken. Ráadásul ők vadászok is!! Sikerült is nekik mütrágya szóróval szétszórni a Redentint,  ami után a vadőr barátomék  37db! nyulat szedtek össze egy táblán!!!   Egyszer és mindenkorra szeretném ha megértenék ezek az emberek, hogy a vadak sokkal régebben itt vannak mint mi!!!!  És mi emberek raboljuk tőlük az életterüket!  A természet szemszőgéből nézve a vadaknak ugyanannyi joguk van itt élni ( vagy több, ugyanis ök nem  szennyezik a környezetet) mint nekünk embereknek. Tehát ha a vad lerág 10 ha-t  az 1000ha-ból  akkor nem irtó hadjáratot kellene indítani a vadak ellen, hanem el kellene könyvelni  , hogy a természet kiveszi a részét a jussból. Mi lenne teoritikusan  ha minden évben elverné a termést a jég??? Kiülnének jeget lőni !?!                     Persze vadászni szeretnek !!             Ilyenkor megvesznek hétvégére vagy 100 fácánt oszt azt durrogtatják lefelé, mert az övéik a Redentintől elpusztulva fekszenek a bokrok alján. Arra képtelenek gondolni , hogy vadföldeket  készítsenek, arról meg nem is beszélve , hogy fácánt tenyésszenek, mert az már némi energiát igényel!   A rájuk rohadt terményt meg aratás előtt a főldek szélén szórják ki , mert kell a hej az újnak.   Ilyen világnézettel mint ezeknek az embereknek van, nem lehet normális vadgazdálkodást folytatni.   
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 35   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: