Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 35   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadgazdálkodás helyzete, jövőképe.  (Megtekintve 89719 alkalommal)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #60 Dátum: 2015. Július 05. - 22:30:06 »

Bitay Márton nyilatkozata a Magyar Vadászlap 2015/júliusi számában.
"-Ahogy jeleztem,a törvény középpontjában a vad és a természet áll. 10 év alatt nem lehet minőségi trófeagazdálkodást végezni. Hiába próbálom egy szarvasbikánál elérni a tizenkét éves kort,ha tíz esztendőm van rá,ezért aztán az üzemtervi időszak végén elejtem a bikát,hogy az élmény vagy a bevétel nálam maradjon.Nem várhatunk el tudatos élőhely-fejlesztési munkát egy olyan vadászatra jogosulttól,aki tisztában van vele,hogy mire eredménye lenne egy-egy apróvadállományt javító élőhely-fejlesztési beruházásának,addigra már ki tudja ki fog vadászni az "ő" területén. Az apróvad esetében pedig a legfontosabb az élőhely-fejlesztés."
Miért,a nagyvadnál nem fontos az élőhely-fejlesztés?
Mi köze van az üzemtervnek a bérlőhöz?
Az erdőgazdálkodási üzemterv is tíz éves,pedig van 120 éves vágásforduló is.Mi lenne,ha én is azt mondanám,nem ápoltatom meg a közreműködésemmel erdősített tölgyeseket,mert úgyse én fogom végvágatni?
Visszatérve a bika-kérdésre:
Csak ma született szarvasokat kapok,mikor aláírom a bérleti szerződést?
Bár így belegondolva kaptunk Mi már üres területeket,mikor növeltük az üzemi területet,nem adtuk ki további bérletre,mégsem kardoskodtunk az üzemtervi időszak lejárati idejének módosításáért!
Mindenesetre a vad számára az lenne a legjobb megoldás,ha a suszter maradna a kaptafánál!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9986



« Új üzenet #61 Dátum: 2015. Július 06. - 08:05:53 »

Egyetértünk. (tudom, ritka pillanat  Vigyorog)
Többször leírtam már, hogy a vadászati felügyeletnek az erdőfelügyelőség mintájára kéne működnie. Talán az sem eretnek gondolat, hogy együtt, egy szervezeti egységben. Ha jól meggondoljuk, az erdőfelügyelet szerepe sem más, minthogy a hosszú távú gazdálkodói érdeket a pillanatnyi elmezavar fölé helyezze.

Annyival azért árnyalnám, hogy az erdőfelügyelőnek egy kicsit könnyebb dolga van, mert a fa nem mászkál, könnyebb észrevenni a gazdálkodói hülyeséget.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnargoreny
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 126


« Új üzenet #62 Dátum: 2015. Július 06. - 11:53:10 »

Nekem az volt a kérdésem magamban, mikor a cikket olvastam, hogy rendben a 20 éves tervek, érthető, hogy az új területbérlők így jobban be tudják magukat biztosítani és mehet a rabló vadga-ráz-dálkodás -tisztelet a kivételnek- .
De azokon a területeken ahol pénz szűkében áll a társaság és a tagság nem akar, vagy nem tud több tagdíjat, vadkárt fizetni -mert ugye régen is így vót- akkor megfogják hagyni a szerencsétlen bakot, bikát megöregedni, vagy a nyulat meg fogják-e hagyni egyáltalán túlélni a nagy szárazságot, vagy épp az özönvizet?
Szerintem nem. Ezért jutottunk idáig, hogy minden eladó és mindent lehet, mindegy a mínusz pont is, meg a korosztály is, mert az van eladva, meglőve ami tetszik.
A vadőrnek meg tetszik nem tetszik, ezt kell végrehajtani, mert nehogy már zsebbe kelljen nyúlni a tagságnak, van még a területen 6 bak ami 500 grammos, nem baj ha 3-4 éves.
A papírvadőrökről meg annyit, hogy mindenki jól tudja a szomszédságban hol és kik a papírvadőrök, ha más nem a hivatásos vadász "továbbképzéseken" találkoznak egymással a szakmabeliek, csak a hatóság sem akart senkit agyonbüntetni se vadőrileg se mínuszpontilag ebben a pénztelen helyzetben, pedig sokszor szakad a cérna amikor trófeabírálaton az ezt miért hoztátok be kérdésre azok a válaszok: mert kövesút mellett volt, úgyis elüti az autó, vagy mert a határon volt, vagy mert lőni kellett valamit, ezt mondták, vagy nem utolsó esetben ezt benéztem...tehát ez elég gyenge indok, hogy ezért kellene 5999 ha-ra egy vadőr. Egyébként a most 3000 hektáronként dolgozó vadőr megkapja a járandó szabadságát, pihenőnapját, stb? A nagyobb területrészen ez jobban megoldható lesz? Mert ez a jelenlegi rendszerben sem működik... És lehet írni a jelenléti ívet, meg a szolgálati naplót, kilómétert ezek vagy eltérnek ami alapból gáz, vagy hazugság ami megint gáz, ugye. A Vadászlapban is lemerték írni egy vadőr napját -de ha nem is minden napja ilyen- azért durván ütik az órák a 40-et még kötetlen munkaidőben is. Ja és télen is, mert nem, nem lehet lecsúsztatni télen sem a nyáron felszaporodott "túlórákat", mert a téli vadászatok közben sem mondja azt a vadőr, hogy elnézést, mehet mindenki haza, mert most "csúsztatok".
Addig is lehet véleményezni és a tapasztalatokat átadni, gondolom a nyári szabadságolások alatt ez lesz a legfontosabb a törvényalkotóknak, hogy mi lesz az új vadászati törvénnyel.
És a jelenlegi vadgazdálkodás helyzete, jövőképe: nagyon nem jó ez az irány amerre a vadászat (is) halad...

 Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9986



« Új üzenet #63 Dátum: 2015. Július 07. - 07:22:34 »

Nekem az volt a kérdésem magamban, mikor a cikket olvastam, hogy rendben a 20 éves tervek, érthető, hogy az új területbérlők így jobban be tudják magukat biztosítani és mehet a rabló vadga-ráz-dálkodás -tisztelet a kivételnek- .


Nagyon érdekes ez. Most vonatkoztassunk el egy kicsit a személyedtől, csak azért az idézet, mert ez volt kéznél.
Ha visszakeresnék (most ehhez sincs kedvem) mondjuk 3-5 évvel ezelőtti hozzászólásokban, a sajátomon kívül aligha találnék olyan véleményt, hogy elég a 10 év.
Szinte egyöntetűen az időtartam emelésében látta minden itteni hozzászóló is a megoldás egyik kulcsát.
A másikat a vadászterületek méretének emelésében.
Akkor is azt vallottam, azóta is tartom, hogy egyik sem fog érdemi változást hozni. Alapvető változás akkor lesz, ha a vadászatot elkezdjük tömegesen a helyén kezelni, azaz valóban egy rekreációs szenvedélynek tekinteni, amitől nem anyagi haszonszerzést kell remélni, hanem költeni kell rá, nem is keveset. Ha elmozdul a mi vadászatunk is egy kanadai modell irányába.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnargoreny
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 126


« Új üzenet #64 Dátum: 2015. Július 07. - 12:53:15 »

Nagyon érdekes ez. Most vonatkoztassunk el egy kicsit a személyedtől, csak azért az idézet, mert ez volt kéznél.
Ha visszakeresnék (most ehhez sincs kedvem) mondjuk 3-5 évvel ezelőtti hozzászólásokban, a sajátomon kívül aligha találnék olyan véleményt, hogy elég a 10 év.
Szinte egyöntetűen az időtartam emelésében látta minden itteni hozzászóló is a megoldás egyik kulcsát.
A másikat a vadászterületek méretének emelésében.
Akkor is azt vallottam, azóta is tartom, hogy egyik sem fog érdemi változást hozni. Alapvető változás akkor lesz, ha a vadászatot elkezdjük tömegesen a helyén kezelni, azaz valóban egy rekreációs szenvedélynek tekinteni, amitől nem anyagi haszonszerzést kell remélni, hanem költeni kell rá, nem is keveset. Ha elmozdul a mi vadászatunk is egy kanadai modell irányába.

Én is egyetértek a 10 év növelésével, és jó lenne megszabni egy nagyobb minimális nettó vadászterület nagyságot, mint 3000 ha, kivéve a különleges rendeltetésű területek -amiket felül kellene vizsgálni-, csak a vadászlap cikkben ez a bika példa nem jó példa az üzemtervekre...
És igen, a fejekben is rendet kéne rakni, elfogadni, hogy a vadászat egy költséges hobbi, sport, szórakozás, amire igen is van, mikor költeni kell és nem csak kivenni.
A vadászat nem szociális juttatás.
Az élőhelyfejlesztést is előtérbe kell(ene) hozni, de nem külön kihangsúlyozva apró- vagy nagyvadra nézve.  ->pl. klímaváltozás
A vadkár pedig egy külön vita tárgya, mert a földtulajdonosok, földművelők közt is akad fejtágításra szoruló egyén, mert amit lehet hallani pl. egy vadkárbecslésnél, az sokszor hihetetlen, és sajnos igaz. Teljes sötétség.
Bízzunk a pozitív változásokban az új törvénnyel kapcsolatban...
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #65 Dátum: 2015. Augusztus 24. - 12:52:23 »

http://erdo-mezo.hu/2015/08/22/keseru-pirulak-a-vadgazdalkodasunkban-i-resz-miert-nem-kerunk-szaktanacsot/
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #66 Dátum: 2015. Szeptember 28. - 17:25:25 »

https://www.magyarvadasz.hu/index.php?p=vadaszhirek&id=1408
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
pipacs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 102


« Új üzenet #67 Dátum: 2015. Szeptember 28. - 19:53:19 »

Sziasztok!

Szeptember 30.-ig (ebben az évben) lehet a jogszabálytervezetet véleményezni, ami a vadászati törvény módosítást illeti.
A koncepció véleményezése során közel 100 észrevétel érkezett, írták/nyilatkozták.
Hát, hogy is mondjam.... Ez a 60 ezer vadászjeggyel rendelkezők 1,67 ezreléke. Ez nem túl combos eredmény. Aki írt, az nyilván a lelkiismeretét nyugtatta meg azzal, hogy a tőle telhetőt megtette az ügy érdekében. A 99,833% egyetértett vele, vagy izgatta fel különös képen a következő etap szabály rendszere. Már kifelé megyünk az erdőből, nemsokára meglátjuk a következő 20 év keretét, amit nekünk kell kitöltenünk.
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11248


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #68 Dátum: 2015. Szeptember 28. - 19:58:09 »

Sziasztok!

Szeptember 30.-ig (ebben az évben) lehet a jogszabálytervezetet véleményezni, ami a vadászati törvény módosítást illeti.
A koncepció véleményezése során közel 100 észrevétel érkezett, írták/nyilatkozták.
Hát, hogy is mondjam.... Ez a 60 ezer vadászjeggyel rendelkezők 1,67 ezreléke. Ez nem túl combos eredmény. Aki írt, az nyilván a lelkiismeretét nyugtatta meg azzal, hogy a tőle telhetőt megtette az ügy érdekében. A 99,833% egyetértett vele, vagy izgatta fel különös képen a következő etap szabály rendszere. Már kifelé megyünk az erdőből, nemsokára meglátjuk a következő 20 év keretét, amit nekünk kell kitöltenünk.
A 100 észrevétel nagyobb része (itteni jelzések alapján) társaságoktól,kamaráktól (csoportoktól) érkezett. Így már azért nagyobb az a százalékos arány.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
pipacs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 102


« Új üzenet #69 Dátum: 2015. Október 04. - 20:03:20 »

http://omvk.hu/hirek/a-vadaszati-erdekkepviseletek-javaslatai-a-vtv--modositasahoz.html

Jó lenne megismerni a 11 pont tartalmát.
Naplózva
iblase
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 33


« Új üzenet #70 Dátum: 2015. November 28. - 14:45:40 »

Tisztelt Vadásztársak!

Szerintetek indokolt e egy 10-15 ezer hektárral rendelkező falukkal tűzdelt vadásztársaság területén gyümölcsfákat ültetni kizárólag a vadászterületen, tehát messze a faluktól.
Ki hogyan gazdálkodik a saját területén? Mennyire bevett szokás a minél több vagy minél kevesebb gyümölcs biztosítása a nagyvadnak kizárólag a sűrüben? Tehát nem szórón.

Illetve kell e vagy sem a vadgesztenyefa és termése egy vadászterületen? Keresik e a vadak?

Tisztelettel:
Egy vadásztárs
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9986



« Új üzenet #71 Dátum: 2015. November 28. - 17:36:48 »

Tisztelt Vadásztársak!

Szerintetek indokolt e egy 10-15 ezer hektárral rendelkező falukkal tűzdelt vadásztársaság területén gyümölcsfákat ültetni kizárólag a vadászterületen, tehát messze a faluktól.
Ki hogyan gazdálkodik a saját területén? Mennyire bevett szokás a minél több vagy minél kevesebb gyümölcs biztosítása a nagyvadnak kizárólag a sűrüben? Tehát nem szórón.

Illetve kell e vagy sem a vadgesztenyefa és termése egy vadászterületen? Keresik e a vadak?

Tisztelettel:
Egy vadásztárs


A legjobb szarvas és disznóélőhelyeink az elhagyott zártkertek, ahol a nomád körülmények között megmaradt, még élő gyümölcsfák tavasztól őszig szórják a termésüket.
Ha van helyed, meg türelmed kivárni amíg termőre fordulnak, nagyot lendíthetsz vele a terület vadeltartó képességén.
Extenzív fajtákat válassz, amit csak minimális mértékben, vagy egyáltalán nem kell gondozni.

A vadgesztenyét magam még nem próbáltam, állítólag elég jó vadtakarmány. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3605


« Új üzenet #72 Dátum: 2015. November 29. - 17:34:44 »

A vadgesztenyét magam még nem próbáltam, állítólag elég jó vadtakarmány. 

Érdekes dolog ez!...

Vannak területek, ahol megőrül a vad a vadgesztenyéért, ősztől télig keresgéli, aztán ahogy leesik a - mostanában sajnos csak - tél végi hó, akkor megint össze-vissza van túrva a fák alja.
Máshol meg ott csírázik ki tavasszal a szórón.  Vállat von

Ugyanezt mással (pl. dinnye) is tapasztaltam már.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #73 Dátum: 2015. November 29. - 18:54:21 »

Pár éve szereztünk egy kocsi szelídgesztenyét, és kihordtuk a szóróra.  Igaz, nálunk a disznó szinte fehér holló, de állítólag a dám és az őz is szereti, mégis ott rothadt el, hozzá sem nyúltak! Fejvakarás
Gondolom a gesztenye inkább ott "sikeres" ahol terem, és a vad generációk óta ismeri. Vállat von
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9986



« Új üzenet #74 Dátum: 2015. November 30. - 07:31:49 »

Minden takarmányhoz hozzá kell szoknia a vadnak.
A csicsókáról is az a hír járja, hogy él-hal érte a disznó, amikor meg elkezdtem termeszteni meg szóróra hordani, elég ímmel-ámmal eszegették.
A disznó nem a globalizáció gyermeke, hogy rögtön nekiessen minden egzotikus szir-szarnak, amit eléje dobnak.  Ördög
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 35   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: