Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadgazdálkodás helyzete, jövőképe.  (Megtekintve 89879 alkalommal)
copper
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 23


« Új üzenet #390 Dátum: 2021. Február 15. - 16:23:52 »

Kedves Tony.
Nem vállalsz túl nagy kockázatot az érdemrend átnyújtására tett utalásoddal.Egyenlőre szerintem eddig senkit sem tudtam erről a fórumról annyira sem rábírni ,hogy írjon egy emailt a kamarájának,vagy egyéb helyre./Nem is igazán értem ezt a fokú passzivitást./Ezért örülök,hogy talán már hárman vagyunk akik úgy gondolják,hogy tesznek is valamit.
Erdőjáró  ha jól értem hajlandó is tenni ? én is így gondoltam ahogyan ő fogalmazott: " Természetes, hogy ez nem azt jelenti, hogy minden békát szó nélkül le kell nyelnünk, de én úgy gondolom, minden véleménynyilvánításnak csak akkor van értelme, ha mindnyájan összefogunk, ez pedig csak úgy megy, ha vadgazdálkodó egységek egységesen, minden tag aláírásával tiltakoznak. Erre jók a tavaszi (valamikor megtartható) taggyűléseken aláírt, normális hangvételű, szakmailag megindokolt megfogalmazás. Na, ezt kellene a megyei kamaráknak koordinálni, hogy egyáltalán eljusson minden érdekelthez.  Igazi hasznát nem látom, de ha meg sem próbáljuk még jobban átnéznek rajtunk. "
Na ezért kellene kicsit piszkálni a kamarákat,meg a vadászokat is.Én a baráti, ismeretségi körömben is csak annyit kérek mindenkitől hogy küldjön egy emailt a kamrájának.
Ha ezen a fórumon regisztráltakat valahogy belehetne vonni talán sikerülne.
Kedves Német Lajos. Igen sokan egyetértenek ,én is Millei Sándor szavaival de számomra  ez a legvégső pont ha nem jutunk semmire.Előtte azonban még talán tehetünk mást is.

Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #391 Dátum: 2021. Február 15. - 17:58:28 »

Kedves Tony.
Nem vállalsz túl nagy kockázatot az érdemrend átnyújtására tett utalásoddal.Egyenlőre szerintem eddig senkit sem tudtam erről a fórumról annyira sem rábírni ,hogy írjon egy emailt a kamarájának,vagy egyéb helyre./Nem is igazán értem ezt a fokú passzivitást./Ezért örülök,hogy talán már hárman vagyunk akik úgy gondolják,hogy tesznek is valamit.
Erdőjáró  ha jól értem hajlandó is tenni ? én is így gondoltam ahogyan ő fogalmazott: " Természetes, hogy ez nem azt jelenti, hogy minden békát szó nélkül le kell nyelnünk, de én úgy gondolom, minden véleménynyilvánításnak csak akkor van értelme, ha mindnyájan összefogunk, ez pedig csak úgy megy, ha vadgazdálkodó egységek egységesen, minden tag aláírásával tiltakoznak. Erre jók a tavaszi (valamikor megtartható) taggyűléseken aláírt, normális hangvételű, szakmailag megindokolt megfogalmazás. Na, ezt kellene a megyei kamaráknak koordinálni, hogy egyáltalán eljusson minden érdekelthez.  Igazi hasznát nem látom, de ha meg sem próbáljuk még jobban átnéznek rajtunk. "
Na ezért kellene kicsit piszkálni a kamarákat,meg a vadászokat is.Én a baráti, ismeretségi körömben is csak annyit kérek mindenkitől hogy küldjön egy emailt a kamrájának.
Ha ezen a fórumon regisztráltakat valahogy belehetne vonni talán sikerülne.
Kedves Német Lajos. Igen sokan egyetértenek ,én is Millei Sándor szavaival de számomra  ez a legvégső pont ha nem jutunk semmire.Előtte azonban még talán tehetünk mást is.


Kedves, cooper!
Igérem neked, hogy tiltakozni fogok és sok aláírást gyüjtök.
A te feladatod is egyszerű!
Tegyél fel ide a fórumra egy szakmailag megalapozott beadványt, ami a jelenlegi intezkedésekkel szemben, megoldást ad az ASP járvány visszaszorítására.
 Emelem
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #392 Dátum: 2021. Február 15. - 18:09:45 »

Kedves, cooper!
Igérem neked, hogy tiltakozni fogok és sok aláírást gyüjtök.
A te feladatod is egyszerű!
Tegyél fel ide a fórumra egy szakmailag megalapozott beadványt, ami a jelenlegi intezkedésekkel szemben, megoldást ad az ASP járvány visszaszorítására.
 Emelem

Komolyan gondolod, hogy egy átgondolatlan, radikális létszámcsökkentés, amit 5 év alatt kell elérni megállítja az ASP terjedését?
A vaddisznó állomány differenciált csökkentésével egyet értek, de ezt ne az ASP-vel indokoljuk!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #393 Dátum: 2021. Február 15. - 19:20:17 »

Komolyan gondolod, hogy egy átgondolatlan, radikális létszámcsökkentés, amit 5 év alatt kell elérni megállítja az ASP terjedését?
A vaddisznó állomány differenciált csökkentésével egyet értek, de ezt ne az ASP-vel indokoljuk!

Nincs radikális állomány csökkentés!
A jelenlegi állományt kell 40%-al csökkenteni 5 év alatt.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #394 Dátum: 2021. Február 15. - 19:45:53 »

Nincs radikális állomány csökkentés!
A jelenlegi állományt kell 40%-al csökkenteni 5 év alatt.


Az utóbbi  időben sokat beszélgettem az egyik állami erdészet erdészeivel mert elég sokat voltunk kint. Itt korábban megjelent az ASP és már a terv alatt “vagyunk”. Ha úgy tetszik itt némi kímélet is szükséges ahhoz, hogy a kitűzött cél meglegyen ,  igen ám de ez kb lehetetlen ha a bérlők  99%-a disznót akar lőni. Ha meg nincs disznó akkor előveszik a szarvast ami eddig sem volt túlságosan kímélve az  újulatok miatt. Mi lesz a megoldàs ? “Eldugnak” annyi disznót amennyit lehet és remélik így nem lesz 0 az állomány.

De ha radikális létszámcsökkentésről van szó akkor bemásolnék egy részletet ami annak a területnek a vadgazdálkodási céljait jelöli ki ahol bérlőként vadászom. A szóhasználat igazán fontos. Szó szerinti az idézet :



A területen és környezetében végzett nagyvad-gazdálkodás során csak olyan tevékenységet szabad engedélyezni, amely összhangban van a területre vonatkozó természetvédelmi célkitűzésekkel. Különös figyelmet kell fordítani a muflon és a dám állomány kiirtására és a nagytestű növényevők olyan szintre szorítására, ami a dolomit gyepek és természetközeli erdők megőrzésével összhangban van. A vadgazdálkodást a populációk pontos monitorozása alapján kell megszervezni. “

Na ez radikális, és nem fokozatos csökkentés 5 év alatt. Csak ez nem sért annyi embert és emiatt csend van/volt. A disznó a megfizethető vad  és szerintem sokan nem a disznót féltik hanem a vadászati lehetőségeik csökkenése a felháborodás oka csak szebben lehet csomagolni ha azt mondjuk a szakmaisággal nem értünk egyet, vagy kiirtásról beszélünk ami közel sem igaz. Szerintem

 Emelem


Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
Mamut
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155


« Új üzenet #395 Dátum: 2021. Február 15. - 20:05:00 »

" Különös figyelmet kell fordítani a muflon és a dám állomány kiirtására és a nagytestű növényevők olyan szintre szorítására, "

És így , hogy a teljes kiszorítás  lett a cél, így a bérlők számára ez hogy csapódik le, hogy a disznó mellett ezek vadászati lehetősége is kiesik. Mi marad- lesz helyette , minek csinálnak helyet ? Mert a táplálékban gazdag élőhely nem marad üresen sokáig.... Oda vándorol egy másik terület nagyvad állománya. A szomszédok nagy örömére.... Gondolom.

 
Naplózva
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #396 Dátum: 2021. Február 15. - 20:50:36 »

És így , hogy a teljes kiszorítás  lett a cél, így a bérlők számára ez hogy csapódik le, hogy a disznó mellett ezek vadászati lehetősége is kiesik. Mi marad- lesz helyette , minek csinálnak helyet ? Mert a táplálékban gazdag élőhely nem marad üresen sokáig.... Oda vándorol egy másik terület nagyvad állománya. A szomszédok nagy örömére.... Gondolom.


Természetvédelmi terület így elég speciális a helyzete, illetve körbe van kerítve szóval nem nagyon tud utánpótlás jönni. Azt, hogy a bérlőket hogyan fogja érinteni a disznó eltűnése majd jövőre (márciustól) látszik meg. Biztosan lesz még egy két ilyen beállítottságú ember mint én aki ha kell 20x is szívesen kimegy mire elejt valamit és lehet 10 alaklommal max rókát esetleg őzet lát de iszonyatosan élvezi a cserkelések minden percét. (Lesre majdnem felesleges ülni de néha megesik, szórón meg nem vadászom csak kizárólag íjas vadászatra kialakított helyen)
Disznó mindig lesz max kevesebb és jobban kell majd rá vigyázni/ válogatni amennyire lehet. Gímet nem szabad hagyni nagyobb számban szóval azt is nagyon óvatosan lehet a kívánt szinten tartani ( emiatt nem botlik bele az ember még hetente/havonta sem feltétlenül) A muflon és a dám is tud annyira vigyázni magára, hogy puskával egy ilyen fedettségű/nehézterepű területen soha nem tűnik el teljesen szóval nagy kihívás a vadászatuk . A fent említett célt már évek óta megfogalmazták és ha nem is sok vad esik de nagyon szépeket lehet itt vadászni. Bizonyos helyeken az országban  a “vadmentes”erdő a cèl. szerintem az ilyen helyeken igazán sok élmény kapcsolódik egy egy terítékre kerülő vadhoz szóval itt is kevesebb az olyan bérlő aki sok vadat akar elejteni gyorsan ( vagy ők valószínüleg nem újítanak mert eddig sok disznó volt) de ez itt soha nem volt titok nagyon korrektek az erdészetnél, a kerületvezetők előtt meg le a kalappal. Hihetetlen milyen odafigyeléssel kezelik a területüket mind a ketten akiknek beleesik a területükbe az említett rész.

Remélem sikerült válaszolni a kérdésedre.  Kacsint
 Emelem
Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
dhraken
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 176


« Új üzenet #397 Dátum: 2021. Február 15. - 20:59:25 »

A jelenlegi állományt kell 40%-al csökkenteni 5 év alatt.


ezt nem gondolhatod komolyan...
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #398 Dátum: 2021. Február 15. - 22:06:06 »

ezt nem gondolhatod komolyan...
Magyarországon a vaddisznó sűrüség 0,9-1/100Ha, ezt kell 5 év alatt 0,5-re csökkenteni.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #399 Dátum: 2021. Február 15. - 22:12:31 »

Kedves Tony.
Nem vállalsz túl nagy kockázatot az érdemrend átnyújtására tett utalásoddal.Egyenlőre szerintem eddig senkit sem tudtam erről a fórumról annyira sem rábírni ,hogy írjon egy emailt a kamarájának,vagy egyéb helyre./Nem is igazán értem ezt a fokú passzivitást./Ezért örülök,hogy talán már hárman vagyunk akik úgy gondolják,hogy tesznek is valamit.
Erdőjáró  ha jól értem hajlandó is tenni ? én is így gondoltam ahogyan ő fogalmazott: " Természetes, hogy ez nem azt jelenti, hogy minden békát szó nélkül le kell nyelnünk, de én úgy gondolom, minden véleménynyilvánításnak csak akkor van értelme, ha mindnyájan összefogunk, ez pedig csak úgy megy, ha vadgazdálkodó egységek egységesen, minden tag aláírásával tiltakoznak. Erre jók a tavaszi (valamikor megtartható) taggyűléseken aláírt, normális hangvételű, szakmailag megindokolt megfogalmazás. Na, ezt kellene a megyei kamaráknak koordinálni, hogy egyáltalán eljusson minden érdekelthez.  Igazi hasznát nem látom, de ha meg sem próbáljuk még jobban átnéznek rajtunk. "
Na ezért kellene kicsit piszkálni a kamarákat,meg a vadászokat is.Én a baráti, ismeretségi körömben is csak annyit kérek mindenkitől hogy küldjön egy emailt a kamrájának.
Ha ezen a fórumon regisztráltakat valahogy belehetne vonni talán sikerülne.
Kedves Német Lajos. Igen sokan egyetértenek ,én is Millei Sándor szavaival de számomra  ez a legvégső pont ha nem jutunk semmire.Előtte azonban még talán tehetünk mást is.



Hamar feladtad...

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #400 Dátum: 2021. Február 15. - 22:33:02 »

Egy dolgot nem tudok, hogy a disznóskertek állománya benne van-e ebben a statisztikában? Mert ha nélkülük kéne csökkenteni, az geciség lenne.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #401 Dátum: 2021. Február 15. - 22:35:58 »

Egy dolgot nem tudok, hogy a disznóskertek állománya benne van-e ebben a statisztikában? Mert ha nélkülük kéne csökkenteni, az geciség lenne.
Ha igen, és nélkülük kéne a szabadföldi állományt csökkenteni.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
dhraken
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 176


« Új üzenet #402 Dátum: 2021. Február 15. - 22:36:47 »

Magyarországon a vaddisznó sűrüség 0,9-1/100Ha, ezt kell 5 év alatt 0,5-re csökkenteni.

Nekem hasmenésem van, neked székrekedésed, tehát statisztikailag jó a székletünk? Mert ez körülbelül ennyit jelentett. Az ország területileg jelentős részén teljesen mindegy, hogy a törzsállomány 0 vagy 100%-át lövik ki, pont semmilyen hatással nem lesz az országos vaddisznósűrűségre. Egy átlagos zalai , somogyi területen viszont 90%-al kell csökkenteni.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #403 Dátum: 2021. Február 15. - 23:04:17 »

Na akkor nézzük a számokat:
2011 adatok:
Magyarország területe   93000 km2
ebből lakott terület        8733 km2
az állóvizek!!! nagysága  1685 km2
Nettó vadászterület kb. 82582 km2  Ugye, csak ezzel a területtel számolhatunk.  

Vaddisznó állomány 2019.  95 850 db
Tehát 1 km2 re  jut                   1.16 db.

Ez azt jelenti, hogy ki kell lőni 0,66db-ot ami 57%

A gondot nem is itt látom. Van olyan terület, ahol szinte nincs vaddisznó, vagy nem éri el a fél disznót km2.  Van olyan terület (ismerem a területet) ahol 120 km2 (12000 ha)   360 disznó esik évente. Ha ezen a területen is előírás lesz a teljes csökkentés, akkor 60 vaddisznó lehet a területen.  Ha országos átlagot kell elérni, akkor lesznek területek amelyek állománya sokszorosan meghaladja majd a 0,5 darabot.  Akkor mi van az ASP megfékezésével!  Nem a kútba sz@rtunk, csak a kávájára, oszt belelökjük.



Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #404 Dátum: 2021. Február 15. - 23:21:11 »

Na akkor nézzük a számokat:
2011 adatok:
Magyarország területe   93000 km2
ebből lakott terület        8733 km2
az állóvizek!!! nagysága  1685 km2
Nettó vadászterület kb. 82582 km2  Ugye, csak ezzel a területtel számolhatunk.  

Vaddisznó állomány 2019.  95 850 db
Tehát 1 km2 re  jut                   1.16 db.

Ez azt jelenti, hogy ki kell lőni 0,66db-ot ami 57%

A gondot nem is itt látom. Van olyan terület, ahol szinte nincs vaddisznó, vagy nem éri el a fél disznót km2.  Van olyan terület (ismerem a területet) ahol 120 km2 (12000 ha)   360 disznó esik évente. Ha ezen a területen is előírás lesz a teljes csökkentés, akkor 60 vaddisznó lehet a területen.  Ha országos átlagot kell elérni, akkor lesznek területek amelyek állománya sokszorosan meghaladja majd a 0,5 darabot.  Akkor mi van az ASP megfékezésével!  Nem a kútba sz@rtunk, csak a kávájára, oszt belelökjük.




Az Uniós direktíta bruttó területre vonatkozik. A te számításod szerin is meghaladja ez a sűrüség a 70-es 80-as évek átlagát, pedig akkor is jókat vadásztunk/takok.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: