Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadgazdálkodás helyzete, jövőképe.  (Megtekintve 89892 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #285 Dátum: 2021. Január 20. - 21:27:20 »

.......
Sok esetben bírálják a fiatalokat, hogy ilyenek meg olyanok bezzeg az öregek, meg hiába tanítanák kezdőket a fiatalok tesznek rá. ....

Szerintem a vadásztársadalom hűen tükrözi a társadalmi problémákat.  Teljesen felesleges a hibákat a fiatalokban, vagy az öregekben keresni, mert minden korosztály hibás a kialakult állapotokért. Minden általánosítás nélkül így gondolom::  Az "öregeknek" nincs türelme a tanításhoz, a fiatalok közül pedig sokan nem akarják elfogadni, hogy tudnak nekik okosat mondani.  Én igen is nagyon nagy hibának tarom a pénz központiságát, a tagjelöltség elmaradását, a vadászképzés hiányosságait -  sok felesleges ismeret tanítását a lényeg elsikkadását  -  az egymás iránti  tiszteletet, türelmet,  a túlzott sikerorientáltságot, vezetés (Vt és attól feljebb is) az új dolgoktól  való elzárkózását,  a hozzáértés hiányát,.........  Nagyon jónak tartom (minden hibájukkal együtt) pl. az ilyen és ehhez hasonló fórumokat, vadászportálokat. Aki fogékony rá, nagyon sokat tud itt is tanulni, persze csak akkor ha hajlandó olvasni is!    Nem utolsó sorban azt is jól tükrözik, hogy ki hogyan áll a vadászathoz, korcsoporttól függetlenül. A személyes kapcsolatok során pedig még jobban megismerhetjük egymást. idd el, volt akiben kellemesen, volt akiben nagyon nagyot csalódtam.  De így szép az élet! Mosolyog
 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #286 Dátum: 2021. Január 21. - 04:38:26 »

Nem kell elzúgni a régi idők vadászaitól. A 70-es, 80-as évekből vannak emlékeim, nagyságrendel több volt a szemétláda a jelenleginél.

A 70-es évekről nem, a 80-as évekről nekem is vannak emlékeim. Valóban voltak akkor is szarháziak bőven. Viszont sokan voltak azok is, akiktől tanúlni lehetett, fel lehetett rájuk nézni, példát lehetett róluk venni. Nem gondolom, hogy ez generációs probléma lenne.
Naplózva

Jó szelet!
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #287 Dátum: 2021. Január 21. - 05:18:23 »

Nagyon szívesen olvasom a hozzászólásaid mert ha nem is értek minden leírt dologgal egyet megmutatja mit gondolsz egy-egy dologról.
Remélem a fórumon azért továbbra is átadod majd a gondolataidat. 

Azt, hogy milyen öregekre gondolok nehéz így megfogalmazni leginkább azt mondanám , hogy azokra akikre mindig csak hivatkoznak Mosolyog
Sok esetben bírálják a fiatalokat, hogy ilyenek meg olyanok bezzeg az öregek, meg hiába tanítanák kezdőket a fiatalok tesznek rá. Én a fiatal korosztályhoz tartozom és már nagyon tele van a hócipőm azzal, hogy ha valami etikátlan/ elítélésre méltó dolog történik elindul... akkor hihetetlenül gyorsan jön a fiatalok elővétel mert ők már tesznek mindenre meg ez azért van mert az öregeket nem hallgatják meg. Amit írtam azzal csupán annak adtam hangot, hogy ideje lenne elfogadni , hogy nem azzal van a gond, hogy nincs tagjelöltség vagy, hogy gazdasági érdekek is beleszólnak a vadászatba hanem azzal, hogy vannak akiknek a vadászat klasszikus értelemben vett értékei semmit nem jelentenek. Sajnos ezek az emberek rombolják leginkább a vadászat megítélését Ezekből vannak fiatalok és öregek is. Ha nem azt érezném, hogy a fiatalok vannak inkább hibáztatva nem írtam volna semmit. Ha végigolvassuk a hozzászólásokat akkor látszik, ki kit “okol” van aki a földtulajdonost, van aki rendszerválókat van aki az audisokat stb stb. Balkóbátya próbálta megvilágítani, hogy lássuk be nem csak az audis lehet gyökér én meg azt, hogy nem csak öreg lehet példakép és vannak olyan esetek mikor egy fiataltól is tanulhat egy idősebb függetlenül attól milyen autója van, van e földje , élt e egyáltalán a rendszerváltáskor ne agy isten van e egyáltalán tagsága valahol. Nagyon nehéz így írásban megfogalmazni de valahogy úgy érzem leginkább saját magunk ellenségei vagyunk mindenkit beteszünk egy dobozba és a szerint ítéljük meg (elsőre biztosan). Nem akarunk együttműködni inkább mindig találunk egy adott problémához leginkább illő bűnbakot akit lehet szidni vagy a “civilek” elé dobni, hogy mert a mocsok hőkamerás miatt ilyen a megítélésünk vagy éppen a politikusok miatt vagy bármi. Pedig azért tartunk itt mert ilyenek vagyunk, hogyan várhatjuk el , hogy valaki kiálljon értünk ha eleve nincs egy egység amiért ki lehetne állni ? Picit elkanyarodtam, bocsánat. Amit ebből ki akartam hozni az csak a következő: Tanuljuk meg elfogadni, hogy minden csoporton belül vannak jó és rossz példák ne általánosítsunk.
 Emelem

Az általánosítás valóban hiba.
A régen-most, öreg-fiatal kérdésben nem lehet  etikai következtetéseket levonni, mert ha akkor is lett volna éjjellátó, biztos akkor is lett volna olyan aki használta volna. De nem volt.
Viszont azt lehet vizsgálni, hogy a szabályozások milyen irányba viszik az értékrendünket. Az biztos, hogy ma boldog boldogtalan juthat fegyverhez, vadászathoz, ha megfelel a törvényi feltételeknek. Ez már eleve magába hordozza az "elértéktelenedést". Nem feltétlenűl volt jobb az, hogy a régi időkben csak a kiváltságosoknak adatott meg az hogy vadászok lehessenek, de az biztos, hogy vadásznak lenni áhított "rang" volt, és ez jobban magába hordozta a megfelelni vágyást.
 
Naplózva

Jó szelet!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #288 Dátum: 2021. Január 21. - 07:20:40 »

Szerintem egyáltalán nem volt kevesebb seggfej akkor sem. Az idő és a nosztalgia szépít meg mindent. A 80-as években a  doktor úr Zsigulijában elrohadó halomra lőtt nyulakról már írtam itt korábban...
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #289 Dátum: 2021. Január 21. - 12:12:11 »

Az általánosítás valóban hiba.
mert ha akkor is lett volna éjjellátó, biztos akkor is lett volna olyan aki használta volna. De nem volt.
 

De volt. A ruszkiktól seftelték vagy a seregből lopták. De pl. a régi társaságunk az áramszolgáltatótól kapott egyet kölcsön bőgésben... Nem
Emlékszem valami novellára is talán a nyolcvanas évekből ami a nimródban jelent meg és egy néger vadászvendégről szólt aki hozott magával egy éjjellátót. Akkoriban még törvény sem volt róla. (De lehet, hogy valami novelláskötetben olvastam)
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #290 Dátum: 2021. Január 21. - 12:15:39 »

Szerintem egyáltalán nem volt kevesebb seggfej akkor sem. Az idő és a nosztalgia szépít meg mindent. A 80-as években a  doktor úr Zsigulijában elrohadó halomra lőtt nyulakról már írtam itt korábban...
Seggfejek mindig voltak.
De akkoriban az vadászott, aki vadászni akart(és persze emellett megfelelt egy rakás feltételnek).
Azóta meg gyakrabban hangzik el, mint gondolnátok, hogy "öcsém, tőtsd meg nekem ezt a francot mer' nem t'om, hogyan köll"
Sok olyan puskással hozott össze a balszerencse akiben semmiféle motiváció nem volt a kapzsiságot kivéve..."hát ha ez neköm jár, akkor e' kő' fogadnyi" Nem
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Corbett
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 413


« Új üzenet #291 Dátum: 2021. Január 21. - 12:52:41 »

Szerintem egyáltalán nem volt kevesebb seggfej akkor sem. Az idő és a nosztalgia szépít meg mindent. A 80-as években a  doktor úr Zsigulijában elrohadó halomra lőtt nyulakról már írtam itt korábban...

85 óta járok hajtani majd vadászjelöltség után lettem tag 90-ben. Alig vártam a hétvégi vadászatokat a régi társasággal. Mert tényleg vadásztársaság volt. Nem a nosztalgia szépíti.

Most meg nem megyek el semmilyen társasvadászatra. Még akkor is udvariasan visszautasítom ha meghívnak és semmibe sem kerülne.
« Utoljára szerkesztve: 2021. Január 21. - 13:31:00 írta Pyrus » Naplózva
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #292 Dátum: 2021. Január 21. - 16:48:17 »

85 óta járok hajtani majd vadászjelöltség után lettem tag 90-ben. Alig vártam a hétvégi vadászatokat a régi társasággal. Mert tényleg vadásztársaság volt. Nem a nosztalgia szépíti.

Most meg nem megyek el semmilyen társasvadászatra. Még akkor is udvariasan visszautasítom ha meghívnak és semmibe sem kerülne.

 Igen Wave Igen

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #293 Dátum: 2021. Január 21. - 17:24:25 »


Emlékszem valami novellára is talán a nyolcvanas évekből ami a nimródban jelent meg és egy néger vadászvendégről szólt aki hozott magával egy éjjellátót. Akkoriban még törvény sem volt róla. (De lehet, hogy valami novelláskötetben olvastam)

Dr. Panigay Róbert: Csoki doki.
NIMRÓD Karácsonyi melléklet 1987.

 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #294 Dátum: 2021. Január 21. - 17:41:54 »

85 óta járok hajtani majd vadászjelöltség után lettem tag 90-ben. Alig vártam a hétvégi vadászatokat a régi társasággal. Mert tényleg vadásztársaság volt. Nem a nosztalgia szépíti.

Most meg nem megyek el semmilyen társasvadászatra. Még akkor is udvariasan visszautasítom ha meghívnak és semmibe sem kerülne.
85-nél is korábban jártam hajtani. Mosolyog
A hajtás a kocsmában kezdődött,ott is végződött. B. elvtárs arconsrétezett pár hajtót,de nem volt ügy. Lopott mindenki,de akkor azon szocializálódtak, ittasan is vadásztak,de az is természetes volt. Aki egyenlők között több volt,akkor is azt csinált amit akart. Nosztalgia ez,nem más. (Illetve össztársadalmi alapokon nyugvó szociopátia az, ami miatt már nem mindig szeretünk,mindenkivel-helyesebben - bárkivel vadászni...és ugye minden társaságban akad egy vagy több Bárki...)
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #295 Dátum: 2021. Január 21. - 17:45:28 »

A jövőképhez:

A vaddisznóállomány szabályozásáról szóló Nemzeti Akcióterv minden eddiginél intenzívebben vonja be az ASP elleni küzdelembe a vadásztársadalmat, a vadaskertek és vadfarmok üzemeltetőit, illetve a vadászati hatóságot. Az alábbi összefoglaló az egyes szervezetekre vonatkozó legfontosabb feladatokat és azok határidejét tartalmazza.

Vadászatra jogosultak feladatai:
-    Minden vadászatra jogosultnak hosszú távú, többéves tervet kell készítenie arról, hogy milyen intézkedésekkel éri el a 2025. február 28-ig megkövetelt 0,5 vaddisznó/km2 (0,5 vaddisznó/100 hektár) állománysűrűséget. A tervet a területi vadászati hatóságnak kell benyújtani 2021. március 31-ig.
-    Minden vadászatra jogosultnak – a szigorúan korlátozott területbe tartozók kivételével – éves tervet kell készítenie a 2021/2022-es és az azt követő vadászati évekre arról, hogy miként tesz eleget az ASP mentesítési terv diagnosztikai kilövésekre vonatkozó előírásainak. A tervet a területi vadászati hatóságnak kell benyújtani, az idei évben március 31-ig, a jövő évtől kezdve március 15-ig.

Területi vadászati hatóságok feladatai:
-    Az egységesség érdekében minden területi vadászati hatóságnak írásban kell közölnie a vadászatra jogosultakkal, hogy milyen adatokat és milyen formátumban vár el a fenti tervekkel kapcsolatban. Határidő: 2021. február 28. Amennyiben a hatóság az adatszolgáltatás adatkörén vagy formátumán módosítani szeretne, azt az adott évben legkésőbb január 31-ig jeleznie kell az érintettek felé.
-    Minden területi vadászati hatóságnak jóvá kell hagynia a vadászatra jogosultak által benyújtott terveket, melynek határideje minden évben április 30.




https://portal.nebih.gov.hu/-/a-nemzeti-akciotervhez-kapcsolodo-legfontosabb-feladatok-es-hataridok?fbclid=IwAR2YG89EZaHK6OMKdgq0XIZzKKAAR7GWyXRSRI3CJR1CWnSOb8wB-9AGbFU
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #296 Dátum: 2021. Január 21. - 18:11:34 »

85-nél is korábban jártam hajtani. Mosolyog
A hajtás a kocsmában kezdődött,ott is végződött. B. elvtárs arconsrétezett pár hajtót,de nem volt ügy. Lopott mindenki,de akkor azon szocializálódtak, ittasan is vadásztak,de az is természetes volt. Aki egyenlők között több volt,akkor is azt csinált amit akart. Nosztalgia ez,nem más. (Illetve össztársadalmi alapokon nyugvó szociopátia az, ami miatt már nem mindig szeretünk,mindenkivel-helyesebben - bárkivel vadászni...és ugye minden társaságban akad egy vagy több Bárki...)
Kb 50 tagu volt kisfalumban a VT. párthatározat alapján 20% munkás embert kötelező volt felvenni, a többi valaki, vagy valakinek a valakije volt.
Ne röhögtessete ki, hogy a párttitkár fiának ki kellett járni a vadásziskolát.
A fele se igaz, nosztalgia könyvek, meg az akkor vadászni tudó, még élő kivételezettek elbeszélései kenik be csöpögő mázzal a multat.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #297 Dátum: 2021. Január 21. - 18:35:07 »

Az általánosítás valóban hiba.
A régen-most, öreg-fiatal kérdésben nem lehet  etikai következtetéseket levonni, mert ha akkor is lett volna éjjellátó, biztos akkor is lett volna olyan aki használta volna. De nem volt.
Viszont azt lehet vizsgálni, hogy a szabályozások milyen irányba viszik az értékrendünket. Az biztos, hogy ma boldog boldogtalan juthat fegyverhez, vadászathoz, ha megfelel a törvényi feltételeknek. Ez már eleve magába hordozza az "elértéktelenedést". Nem feltétlenűl volt jobb az, hogy a régi időkben csak a kiváltságosoknak adatott meg az hogy vadászok lehessenek, de az biztos, hogy vadásznak lenni áhított "rang" volt, és ez jobban magába hordozta a megfelelni vágyást.
 


Hogyne lett volna! Én 1976 nyarán már használtam üregi vadászatra az orgoványi tankodromon egy T-54-esen. Igaz, hogy a párhuzamosított géppuskával egyet sem találtunk el. Szerencsére. Röhög
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #298 Dátum: 2021. Január 21. - 18:48:55 »

Kb 50 tagu volt kisfalumban a VT. párthatározat alapján 20% munkás embert kötelező volt felvenni, a többi valaki, vagy valakinek a valakije volt.
Ne röhögtessete ki, hogy a párttitkár fiának ki kellett járni a vadásziskolát.
A fele se igaz, nosztalgia könyvek, meg az akkor vadászni tudó, még élő kivételezettek elbeszélései kenik be csöpögő mázzal a multat.


Miért érzem úgy, hogy te valamiért nem lettél vadász akkor?  Ha lettél volna tudhatnád, hogy vadásztanfolyamon részt venni a 2010 évek eleje óta kötelező, addig csak vizsgát kellett tenni. Soha nem volt párthatározat arról, hogy ki lehet tagja egy társaságnak. A tagság azt vette fel aki elnyerte a többség bizalmát, és szimpatikusnak találta. Aki valami miatt nem nyerte el a bizalmat nem is lett felvéve!  1970-1998 is egy vt titkára, majd gazdasági vezetője voltam, igen csak belülről láttam mindent.  

Az italt nem tudom máshol hogyan kezelték, nálunk az ebéd után 1 azaz egy pohár bor elment.  De azt tudom, azelőtt és azután sem volt annyi vadászat előtti és utáni rendőrségi ellenőrzésünk Makádon mint a 80 az, 90 es években!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #299 Dátum: 2021. Január 21. - 18:59:48 »

85 óta járok hajtani majd vadászjelöltség után lettem tag 90-ben.

'88-ban megtudtuk, hogy a helyi társaságban lesz egy hely, így gyorsan beadtam a felvételi kérelmemet.
Apu több kollégája is itt vadászott, így volt támogatóm szép számmal.
Az akkori elnök felháborodva kérdezte:
-Mit akarsz gyerek? Nem is vagy párttag!
-Nem, de nem is leszek!
Felvettek máshová területes társaságba, ahol ez nem volt kritérium. Vigyorog
Két év múlva megkerestek, hogy ....Ft befizetése ellenében felvesznek, mert nagyon kell a pénz.
Naná, hogy kinevettem a "követet"... Vigyorog
Az akkori emberek közül már szerintem senki sem él, és a társaság is a múlt homályába veszett.
« Utoljára szerkesztve: 2021. Január 21. - 20:40:56 írta Pyrus » Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: