Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 35   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadgazdálkodás helyzete, jövőképe.  (Megtekintve 89713 alkalommal)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #15 Dátum: 2014. Szeptember 03. - 13:13:38 »

Csak így tovább , előre a megkezdett úton ... !    Igen  Vigyorog             Emelem

Naplózva
Győző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301


« Új üzenet #16 Dátum: 2014. Szeptember 03. - 19:36:10 »

 Ezzel a vadföld gazdálkodással csak az a problémám, hogy még több vadat szül, mivel a vadföld eltartja hisz azért létesült no meg azért hogy a vad itt táplálkozzon ne a telepítésben és a mezőgazdasági kultúrákban. Ezt viszont vad nem tudja és mivel mesterségesen többszörösére felduzzasztott állománnyal gazdálkodunk mint a valós vad eltartóképesség iszonyú vadkárokat hoznak  létre azon területeken ami a territóriumuk.
 Mi az oka a felduzzasztott állománynak!?
A rohanó élet!! A lehető legkevesebb idő alatt, a fizető vendéggel megtudjuk lövetni  álmai trófeáját, ugyan is a vendégnek pénze van, de ideje nincs!
 A normális az volna, ha erdeinket természetes úton, kerítések nélkül feltudnánk nevelni! Ekkor volna optimális a vadlétszám!

 Üdv.: Győző.
Naplózva

A róka, sakál és a farkas az erdész és mezőgazdász legjobb barátja.
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #17 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 16:59:58 »

Ezzel a vadföld gazdálkodással csak az a problémám, hogy még több vadat szül, mivel a vadföld eltartja hisz azért létesült no meg azért hogy a vad itt táplálkozzon ne a telepítésben és a mezőgazdasági kultúrákban. Ezt viszont vad nem tudja és mivel mesterségesen többszörösére felduzzasztott állománnyal gazdálkodunk mint a valós vad eltartóképesség iszonyú vadkárokat hoznak  létre azon területeken ami a territóriumuk.
 Mi az oka a felduzzasztott állománynak!?
A rohanó élet!! A lehető legkevesebb idő alatt, a fizető vendéggel megtudjuk lövetni  álmai trófeáját, ugyan is a vendégnek pénze van, de ideje nincs!
 A normális az volna, ha erdeinket természetes úton, kerítések nélkül feltudnánk nevelni! Ekkor volna optimális a vadlétszám!

 Üdv.: Győző.
Felveszem a kesztyűt,de több részletben válaszolok!
 A felduzzasztott állománynak a szárnyaló fantáziád az oka! Kong az erdő! Vért izzadva tudják,vagy nem is tudják teljesíteni az irreális kilövési tervet.
Válaszodban írd meg,mikor születtél!( Lényeges,mert látásmódod meghatározó eleme!)
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
CID
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3274



« Új üzenet #18 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 21:05:06 »

Van megoldás?  Fejvakarás Vállat von
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #19 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 21:06:15 »

Hát az egyetemi oktatók , az igazgatók - erdészetvezetők , az erdőfelügyelők türelmes , okos útmutatása az smafu ???  Elvégre szakképzett munkavállaló alkalmazott a titulus . . . !  Az öntörvényű egyedek kilógnak a sorból ... !   Nyihi Ördög  Vigyorog              Emelem  Kézfogás
Naplózva
CID
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3274



« Új üzenet #20 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 21:09:50 »

Akkor ebbe bele kell törődnünk, hogy ez is (mint sok más terület) olyan lett amilyen.  Ördög

 Wave
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3605


« Új üzenet #21 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 21:12:07 »

A felduzzasztott állománynak a szárnyaló fantáziád az oka! Kong az erdő! Vért izzadva tudják,vagy nem is tudják teljesíteni az irreális kilövési tervet.

Márahol.

 Stoel bocs, hogy beleszólok a diskurzusotokba  Stoel
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #22 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 21:49:09 »

Felveszem a kesztyűt,de több részletben válaszolok!
 A felduzzasztott állománynak a szárnyaló fantáziád az oka! Kong az erdő! Vért izzadva tudják,vagy nem is tudják teljesíteni az irreális kilövési tervet.
Válaszodban írd meg,mikor születtél!( Lényeges,mert látásmódod meghatározó eleme!)

Mint annyi minden más, ez is relatív.

Zalában a múlt század elején eseményszámba ment egy szarvasbika elejtése.
A 80-as évek derekán lépten-nyomon szarvasba botlottunk.
A mostani helyzet az, hogy pár éven belül elérjük a száz évvel ezelőtti állapotot.
Szóval, tüzetesen ismerjük már a lónak mindkét oldalát, csak a hátán nem nagyon sikerül megmaradni.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #23 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 21:58:33 »

Ezzel a vadföld gazdálkodással csak az a problémám, hogy még több vadat szül, mivel a vadföld eltartja hisz azért létesült no meg azért hogy a vad itt táplálkozzon ne a telepítésben és a mezőgazdasági kultúrákban. Ezt viszont vad nem tudja és mivel mesterségesen többszörösére felduzzasztott állománnyal gazdálkodunk mint a valós vad eltartóképesség iszonyú vadkárokat hoznak  létre azon területeken ami a territóriumuk.
 Mi az oka a felduzzasztott állománynak!?
A rohanó élet!! A lehető legkevesebb idő alatt, a fizető vendéggel megtudjuk lövetni  álmai trófeáját, ugyan is a vendégnek pénze van, de ideje nincs!
 A normális az volna, ha erdeinket természetes úton, kerítések nélkül feltudnánk nevelni! Ekkor volna optimális a vadlétszám!

 Üdv.: Győző.
Az egészet Frey és Freya ideje lőtt kell kezdenem. Azért nem Ádám és Éva,mert ahol Ők éltek,ott nem volt szarvas. Meg egyébként is én Frey leszármazottja vagyok!
Az Axis Mundi -hoz csúcsosodva  a három nagy élettérben az ember előtt háromban,emberi időkben már csak kettő és félben éltek szarvasok.
Az emberi társadalmak fejlődésével négyzetes úttörvény sebességével egyik részen kipusztultak a szarvasok,a többi részen pedig a szarvasfélék fő táplálkozási területeit elvettük gabona,szőlő stb termelése okán.Volt olyan idő,hogy azonos típus Mandzsúriától Írországig mindenhol előfordult,akadály nélkül vándorolhatott,követve az időjárás adta táplálkozási lehetőségeket. Az élőhelyváltozás ilyen gyors mértékű változásához az evolúció során még az ember sem tud teljes mértékben alkalmazkodni,így ne várjuk el a szarvastól,hogy mutáció nélkül hozzászokjon egy teljesen más táplálékforráshoz,az erdőhöz úgy,hogy a mi önös érdekeinket nem sérti táplálkozásával,ösztönös életben maradási szándékával!
Az idők előtti sakktábla szerkezetű szarvasélőhelyet oly mértékben sikerült a háború után utánozni,hogy a szarvas a hetvenes évek végéig világcsodának számító mértékben megszaporodott. Még Nemeskéry Kiss Géza is rácsodálkozott és kíváncsi volt a receptre.
Az egyik rész a földművelés időszakos tönkretételével  és az utána következő nagyüzemi rendszer  akaratlanul is az idők előttihez hasonló sakktáblaszerű élőhely táplálékgazdagságát produkálta.
A hetvenes években már közel tíz éves rálátásom volt az erdei vad-erdőművelés viszonyokra.
Én így láttam:
Kerítés nélkül erdősítettünk,különösebben kiugró vadkár nélkül időben átadtuk a folyamatos ápolásokat.De gondoztuk szinte az összes nyiladékot,melyek a gondozást gazdag fehérhere és legelhető perjefélék nevelésével hálálta meg.A legkisebb vadföld is művelve volt,a rét-legelők kaszálva,vagy legeltetve voltak(Volt sarjú!)
Akkori megfigyelésemet a nyolcvanas évek közepén,mikor már az erőszakos szemléletváltoztatással szított erdész-vadász háború folyt, az akkori erdészetvezetőmnek a következőképpen adtam elő:
- Megfigyeltem,hogy a bükköseinkben kerítésen belül,vagy kívül  a szarvas előszeretettel csipkedi tél végén a bükk csemetéket.Ez oda vezet,hogy a csemeték zöme bonsai - szerű alakúvá lesz.A bonsai-ok évről évre szélesednek,de a meg nem rágottakhoz képest függőlegesen állnak,mert a magasságukhoz képest erős törzsük lesz.
A szarvas mindig a szélső,rügyekben gazdag részt csipegeti.Egyszer csak a nagyon megszélesedett bonsai közepén a nagy asszimiláló felületben megfogyott csúcsrügyhormon a középsőben "felhalmozódva" egy oly mértékű magasságnövekedést produkál,hogy kinő a szarvas szájából.De a szarvas a következő évben is változatlanul a rügyben gazdag oldalát eszegeti.Az állomány közben rohamosan magasodva záródó koronaszintet alakít ki. A koronaszint záródásával  leszáradnak az alsó oldalhajtások,a bükkös vidáman fejlődik,miközben a meg nem rágottak hódöntés áldozataivá válva kiesve az állományalakítás szerepéből, elszáradnak. Tudósaink pedig megállapítják,hogy a bükknek fiatal korában sokkal jobb a sarjadzó képessége,mint később.(Talán így választódtak ki)
Főnököm engem meghallgatva nagyon lassan tudott csak válaszolni. Neki a hivatalos szarvasellenes álláspontot kellett erősíteni,de szakmailag nem tudott kifogást találni az általam elmondottakban,így nagy nehezen  következőt válaszolta:
- Azért ezt a megfigyelésedet ne nagyon hangoztasd!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #24 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 22:09:07 »

Mint annyi minden más, ez is relatív.

Zalában a múlt század elején eseményszámba ment egy szarvasbika elejtése.
A 80-as évek derekán lépten-nyomon szarvasba botlottunk.
A mostani helyzet az, hogy pár éven belül elérjük a száz évvel ezelőtti állapotot.
Szóval, tüzetesen ismerjük már a lónak mindkét oldalát, csak a hátán nem nagyon sikerül megmaradni.
Mikor több,mint nyolc évvel ezelőtt a sors a közeledbe sodort,(Mert szomszédok vagyunk,csak  nem tudod!) körülnézve a területeken,a következőt jelentettem ki:
-Én olyan helyről jöttem,ahol megtapasztaltam a szarvasállomány felszaporodását,aztán évtizedek múlva a majdnem kipusztulását. Itt is azt látom,hogy ugyanaz van,fáziskéséssel.
Mindenféle hülye,meg okoskodó lettem.
Most, kilenc év múlva azokon a területeken,ahol elvárás volt,hogy ahány éves,annyi kilós legyen,görcsölnek,hogyan teljesítsék a kvótát." Mi csak súlyra bírálunk. Nyolc éves,az már jó."
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #25 Dátum: 2014. Szeptember 05. - 22:54:00 »

Szóval, tüzetesen ismerjük már a lónak mindkét oldalát, csak a hátán nem nagyon sikerül megmaradni.

A földtulajdonos dilemmája : erdőt is akarok , meg búzát kukoricát is , meg jó bikát is , meg disznóhajtást is ,meg halastavat , meg vastag bukszát is ... !   Ördög  Nincs az a muraközi , amelyiknek ilyen széles a háta !    Vigyorog Wave

Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #26 Dátum: 2014. Szeptember 07. - 07:37:50 »

A földtulajdonos dilemmája : erdőt is akarok , meg búzát kukoricát is , meg jó bikát is , meg disznóhajtást is ,meg halastavat , meg vastag bukszát is ... !   Ördög  Nincs az a muraközi , amelyiknek ilyen széles a háta !    Vigyorog Wave


Szerintem ez az állítás legfeljebb a vadászó földtulajdonosra áll.
A ténylegesen gazdálkodó földtulajdonosok jelentős része első számú közellenségnek tekinti a vadat, ami
 megeszi a hasznát.
Aki meg bérbe adja a földjét valamely agrárvállalkozónak, azt hóttra' nem érdekli a vad, legfeljebb akkor veri a tamtamot "minden rohadt dög" kiirtásáért, amikor közúton, autóval kerül vele közelebbi kontaktusba.
Tudom: most következik az állam!  Ördög
Az államot annyiban érdekli a dolog, hogy fizesd be trófeadíj, a bérvadászat, meg a hús Áfa-ját, fizesd be a hatósági díjakat, az alkalmazottak járulékait, levont adóját. Ja, és időnként vadásztasd meg az illetékes nagykutyát, akit az aktuális politikai áradat a felszínre dobott.

Azt gondolom, hogy igenis meg lehet ülni azt a lovat a hátán.
A telepítést, meg a felújítást időlegesen meg kell óvni a vadtól, legalábbis a lassan növő fafajok (tölgy, bükk) esetében. Az élettartam nagyjából 7-8 %-a az az időszak, amíg a területről ki kell zárni a vadat.
Úgyszintén ki kell zárni a kukorica területekről, villanypásztorral.
Az így kieső élelemforrást pedig vadfölddel kell pótolni.
Szerintem ez az a modell, amivel olyan állomány tartható, amely mennyiségben valahol félúton van a nyolcvanas évek és napjaink vadlétszáma között.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #27 Dátum: 2014. Szeptember 07. - 10:43:29 »

A telepítést, meg a felújítást időlegesen meg kell óvni a vadtól, legalábbis a lassan növő fafajok (tölgy, bükk) esetében. Az élettartam nagyjából 7-8 %-a az az időszak, amíg a területről ki kell zárni a vadat.
Úgyszintén ki kell zárni a kukorica területekről, villanypásztorral.
Az így kieső élelemforrást pedig vadfölddel kell pótolni.

Tudtam én , hogy megy ez Lajos !   Igen  Wave
Csak tedd még hozzá a núdum tölgy , bükk , fenyő nagyságát , aztán megközelítően pontos vadlétszámbecslés után ki kell számítani a sze.-et , annak termelő takarmányigényét . Vadföideket , réteket , legelőket több darabban - szerte a területen - , ennek megfelelően kell telepíteni . Be kell vonni a művelésbe a nyiladékokat , villanypásztákat ! A takarmányozást meg nem csak "150 téli havas napra" kell tervezni ... !  Persze ezt én csak nagyban erdősült területekre értem .  A többiek tojózzanak fácánt , foglyot , kergessenek nyulat - - - , azokkal is van éppen elég gond , ha jól akarják csinálni !    Emelem


Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16587



« Új üzenet #28 Dátum: 2014. Szeptember 07. - 13:15:41 »


A telepítést, meg a felújítást időlegesen meg kell óvni a vadtól, legalábbis a lassan növő fafajok (tölgy, bükk) esetében. Az élettartam nagyjából 7-8 %-a az az időszak, amíg a területről ki kell zárni a vadat.

Ez működik a tarvágásos szisztémánál. Próbáld meg az agyonerőltetett szálalásos technológiánál... Fejvakarás
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #29 Dátum: 2014. Szeptember 07. - 14:04:35 »

A műveléskor sok rágófát kell meghagyni , ne csak a nagyterületű monokultúra lebegjen a szem előtt , meg a 120 évről 100-ra , aztán meg 80 évre levitt vágásérettség ... !  Hadd gyűljön a köbméter , meg jöjjön a pénz  !   Ördög  Táncol 
Naplózva
Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 35   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: