Oldalak: 1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Apróvad gazdálkodás : fácán, fogoly  (Megtekintve 210584 alkalommal)
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #675 Dátum: 2011. December 27. - 22:30:37 »

Megkésve bár, de törve nem, ahogy a költő mondaná...

Az tényleg lehet, hogy a szerhordozó magmérete miatt nem tudja kellően kicsire állítani a kiömlőnyílást. Ilyenkor az a módi, hogy ballasztot kell mellé tenni. Hasonló méretűre darált kukoricát például. Két rész tiszta kukoricadara, egy rész vegyszerrel kezelt, aztán rögtön 60 kiló a kiszórandó anyag, de ebben csak 20 kiló a mérgezett. Betonkeverőben párszor átforgatva homogén lesz és egyenletesen oszlik el a területen.
Száraz homokkal keverve akár 2 -3 kg tarlórépa vetőmag is kijuttatható hektáronként műtrágyaszóróval..
A röptárcsás szórót egyébként környezetvédelmi okokból tiltja a jogszabály?

Igen Lajos, most nem néztem meg pontosan, de úgy emlékszem, hogy azért tiltja a röptárcsás szórót mert nem lehet vele egyenletesen kijuttatni a szert. A Redentin ilyen formában való kijuttatásánál nem lehetnek átfedések valamint csomók, gondolom a röpítőtárcsás kevésbé alkalmas rá.

Üdv. bferi Wave
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #676 Dátum: 2012. Január 19. - 15:12:43 »

Sziasztok!

Csak egy gondolat erejéig visszatérnék a Redentines problémához. Átbeszéltük már a kihelyezés módját, láttuk a szer engedélyezési okiratát, tudjuk hogy az egész nem ér semmit, mert a vad így is úgy is el fog hullani, stb.
Azonban most tudtam meg, hogy van a Redentin kiszórásának egy vadbarát módja, amit az egyik szomszédos vt. hivatásosa talált ki (jól ismerem a srácot).
A módszer minimális plusz költséggel jár. Szóval egy mázsa rágcsálóirtót betonkeverőben 10 kg húsliszttel és egy liter étolajjal el kell keverni. A húsliszt szagát nem bírják az őzek és a nyulak, így nem esznek belőle, a pockokat és egereket ugyanakkor nem zavarja, sőt talán még jobban rámennek.
A végső megoldás azonban a Redentin végleges betiltása lenne szerintem...

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Bütyök
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 773


« Új üzenet #677 Dátum: 2012. Február 05. - 19:37:14 »

Ma délután kerültem egyet .Mindenütt a nagy hó éjszakára nagy hideg készül .Alkonyatkor viszont ezt a kakast fotóztam amint éjszakai szállását készül elfoglalni egy fiatal nyárfa erdőben . Megvan a magához való esze  Igen
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #678 Dátum: 2012. április 11. - 20:54:14 »

A jutubon találtam:



Nem gyenge...

Úgy gondolom inkább ide illik, mert ez gazdálkodás nélkül nem megy!
Gyönyörűszép, jólrepülő fácánok - öröm lehet ott vadászni!
 Emelem
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
merkelnorbi
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 18


« Új üzenet #679 Dátum: 2012. Május 10. - 20:11:24 »

Ha valakinek kell fácántojás akkor állok rendelkezésére. Emelem
Naplózva
vizslás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 120


« Új üzenet #680 Dátum: 2013. Január 23. - 20:07:52 »

Igaz nincs itt még az ideje,de szerintem érdemes lenne róla beszélni(beszélgetni).
Ki honnan veszi,rendeli a fácán ,fogoly csibéket tavaly ki mennyiért árulta?
hallottátok -e hogy az idén hogy alakul az ár? Emelem
Naplózva
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #681 Dátum: 2013. Január 24. - 17:35:38 »

 Nálunk hétvégén lesz az állománybecslás és fácán téren nem lesz szégyellnivalóm, mert tegnap és ma volt olyan etető amelynek a közvetlen közeléből tizessével repültek a madarak. Ugyanakkor van egy nagy álmom. Az, hogy a területemen vegetáló négy fogolycsapatot hogyan lehetne helyzetbe hozni. Fácán téren öt éve hoztam be Abádszalókról 1500 tojást amit keltettem és előneveltem. Ez a vérfrissítés nagyon jól sikerült és hála az égnek van egy területrészem ahol 1-2 hektáros szántók, lucernások, szántatlan parlagok váltakoznak. Tavaly az állami taxátor (állománybecslő) nem hitt a szemének, mert a mi viszonyaink között annyi madarat még nem látott. No de azokkal a szerencsétlen foglyokkal mit lehetne kezdeni? Az abádszalókiak annó nagyon elvették a kedvem tőle, mondván a mesterséges kihelyezés szinte teljesen értelmetlen. Szarkára varjúra újabban odafigyelőnk, a réti héjákat meg nem szabad bántanai. Mit lehetne még tenni?
Naplózva
vizslás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 120


« Új üzenet #682 Dátum: 2013. Január 26. - 13:50:05 »

Nálunk hétvégén lesz az állománybecslás és fácán téren nem lesz szégyellnivalóm, mert tegnap és ma volt olyan etető amelynek a közvetlen közeléből tizessével repültek a madarak. Ugyanakkor van egy nagy álmom. Az, hogy a területemen vegetáló négy fogolycsapatot hogyan lehetne helyzetbe hozni. Fácán téren öt éve hoztam be Abádszalókról 1500 tojást amit keltettem és előneveltem. Ez a vérfrissítés nagyon jól sikerült és hála az égnek van egy területrészem ahol 1-2 hektáros szántók, lucernások, szántatlan parlagok váltakoznak. Tavaly az állami taxátor (állománybecslő) nem hitt a szemének, mert a mi viszonyaink között annyi madarat még nem látott. No de azokkal a szerencsétlen foglyokkal mit lehetne kezdeni? Az abádszalókiak annó nagyon elvették a kedvem tőle, mondván a mesterséges kihelyezés szinte teljesen értelmetlen. Szarkára varjúra újabban odafigyelőnk, a réti héjákat meg nem szabad bántanai. Mit lehetne még tenni?
Nem tudom,hogy ha szórókat az ember közelebb és megint közelebb tenné egy máshoz évek alatt nem találkoznának a fogoly családok?
akkor lehet hogy párt választanának!
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #683 Dátum: 2013. Január 26. - 16:52:15 »

Mit lehetne még tenni?

Késő ősszel befogod őket amennyit csak tudsz , áttelelteted , tavasszal kiengeded .  Fogolyteleltető .
Szakirodalom pl. " Szederjei Ákos - Dr Studinka Lászó :  Nyúl, Fogoly, Fácán "

Van velük macera , de meghálálják !  Monogám , helyét tartó madár , nem császkál összevissza , mint a fácán .

 Emelem
Naplózva
goodman75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 25


« Új üzenet #684 Dátum: 2013. Február 03. - 10:50:10 »

Sziasztok Fórumozók!
Most regisztráltam, úgyhogy bocsánat ha valamit még nem tökéletesen csinálok.
Szóval amiért itt vagyok: A novemberi Nimródban olvastam egy cikket amelyben fácán kihelyezésről irnak. A lényege az, hogy tyúkokat raknak ki március végén, illetve április elején. Teljesen logikus és életszerű dolgokat irnak ebben a cikkben. Érdemes elolvasni. A kérdésem, hogy valakinek esetleg tapasztalata ezzel kapcsolatban? Természetesen a cikket el kell olvasni, itt még a lényeget sem tudom kiemelni, összességében jónak tartom az egészet.
Szóval apróvadas(is) tagként várom a reagálásokat, hátha valakinek van ezzel kapcsolatban valami tapasztalata!
Nálunk eléggé katasztrofális az apróvad főleg a fácán helyzete. Valamit tenni kellene,mert az ősz eleji kibocsájtás nem nagyon nyerő.
Szóval kiváncsian várom, hogy mi a véleményetek, mert ahogy az irásokból láttam többen "értetek" a dologhoz.
 
Naplózva

A disznó, az disznó! Kiszámithatatlan, mint egy jó feleség! Kacsint
pitich12
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 52


« Új üzenet #685 Dátum: 2013. Február 03. - 11:26:41 »

Szia Goodman!
Én nem olvastam a cikket, de hallottam már erről és állítólag jobb, mint ha kihelyeznétek , mert a nevelt fácán nem tudja eleinte, hogy mitől kell félni, így belőlük sok prédává válhat. A vadon született fácánokat viszont elővigyázatosságra neveli az anyjuk és állítólag jobban kötődnek a területhez ahol születtek, így ritkább az ,,elvándorlás,, más területekre. Ehhez persze élelem is kell, mert ha nincs kaja akkor kénytelen tovább állni.  Nem alkalmaztuk még, de szerintem érdemes megpróbálni. Szóval annyi a lényeg, hogy a párzás elején ki kell helyezni x tyúkot, ezeket a kihelyezés előtt 1-2 héttel el kell kezdeni tojótáppal etetni és a kihelyezés után is az etetőbe ezzel kell etetni 2-3 hétig, persze mehet mellé más takarmány is. Elengedhetetlen mellé a kártevő irtás, mert az nélkül nem sok értelme van.
Üdv: Pitich
Naplózva
goodman75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 25


« Új üzenet #686 Dátum: 2013. Február 03. - 11:35:30 »

Igen, ezt értem, csak arra gondoltam, hogy esetleg valaki már alkalmazhatta e valaha?
Én a magam eszével tovább is kombináltam. Amennyire tudom a fácán biológiáját úgy gondolom, hogy a kikelt csibék magas fehérje táplálékkal történő etetése is hasznos lenne. Nálunk ahol min 40 aranykoronás földek vannak, és eléggé intenziv mezőgazdasági termelés folyik. Magyarul az utat is felszántják, és amire a fácáncsibék kikelnek, addigra túl vagyunk minimum egy, de lehet két rovarirtáson. Szóval arra gondoltam, hogy a következő lépés a kisfácánok magas fehérjetartalmú etetése lenne jó. Kiváncsi lennék a véleményekre, meg a technikai megoldásokra, hátha valaki már csinált ilyet.
Naplózva

A disznó, az disznó! Kiszámithatatlan, mint egy jó feleség! Kacsint
Dobba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 418



« Új üzenet #687 Dátum: 2013. Február 03. - 11:37:05 »

Tapasztalataink szerint nem sokat segít a kihelyezés. Mi megpróbáltuk, kihelyeztünk 100 db megjelölt tyúkot (igen sok sötét színű volt közte) áprilisban.

Mellette nagyon komoly duvad gyérítésbe kezdtünk. Ami szerintünk meghozta az idei év sikerét. Ugyanis soha nem látott mennyiségű madarat láttunk, persze ehhez még hozzásegített a téli etetés is. Míg a környező vt-k mind panaszkodtak, hogy nincs fácán, addig nálunk igen komoly terítékek estek.

Vadászat során illetve területbejárás közben mindössze 2 megjelölt tyúkot láttam/unk, így arra a következtetésre jutottunk, hogy azt a pénzt amit a tyúkokra költöttünk, inkább a duvad elleni "harcra" költjük, illetve a téli takarmányozásra.
Naplózva
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #688 Dátum: 2013. Február 03. - 11:50:09 »

Igen, ezt értem, csak arra gondoltam, hogy esetleg valaki már alkalmazhatta e valaha?
Én a magam eszével tovább is kombináltam. Amennyire tudom a fácán biológiáját úgy gondolom, hogy a kikelt csibék magas fehérje táplálékkal történő etetése is hasznos lenne. Nálunk ahol min 40 aranykoronás földek vannak, és eléggé intenziv mezőgazdasági termelés folyik. Magyarul az utat is felszántják, és amire a fácáncsibék kikelnek, addigra túl vagyunk minimum egy, de lehet két rovarirtáson. Szóval arra gondoltam, hogy a következő lépés a kisfácánok magas fehérjetartalmú etetése lenne jó. Kiváncsi lennék a véleményekre, meg a technikai megoldásokra, hátha valaki már csinált ilyet.

Szia!
Az ilyen mezőgazdasági területeken jó megoldást a vadföldek jelenthetik. Az már fél siker, ha a földtulajdonos tagok egy -egy szikes foltot, csücskőt, mélyebb fekvésű, vízállásos területet a vt. rendelkezésére bocsátanak. Szerintem a vadon kikelt fácáncsibék takarmányozása értelmetlen. Ez a magas fehérjetartalmú táplálék inkább a fogolyra emlékeztet. Az itatás inkább fontosabb. Az utóbbi száraz nyarakban szerintem gondoskodni kell az apróvad itatásáról, fúrott kútakkal stb.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
goodman75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 25


« Új üzenet #689 Dátum: 2013. Február 03. - 13:03:55 »

Köszönöm a válaszokat!
Az ilyen mezőgazdasági területeken, mint a mienk sajnos nincs lehetőség akár csak 10 négyzetméter vadföld bérlésére, kölcsönére stb. A dúvadirtás közelit a 0-hoz, mert mi tagok járunk ki páran kotorékhoz vadászni. A vadőr szerintem 2012-ben egy rókát sem lőtt. Ez külön több oldalas történet, hogy miért tartják. Szóval a dúvadirtás majdnem 0. Eközben szemmel láthatóan felszaporodott a dolmányos, a borz. Biztos ez is hatással van az állomány nagyságára. Sőt!A másik területen ahol vadászom(szintén apróvadas, a szóban forgóval határos) meglehetősen komoly dúvadirtás folyik. Nem tűrnek meg egy rókát, egy dúvadat sem. Ott is őszi fácánkibocsájtás van, és az az igazság, hogy ott sem tobzódnak a fácánok, pedig eléggé ki van nyalva a seggük. Nem tudom Dobba olvastad e a cikket, de a kihelyezett fácántyúkok elsősorban nem a kotlás, csibenevelésben vesznek részt, hanem a kakasok figyelmének elterelésében, esetleg a ragadozó figyelmének elterelésében. Az irásod talán megerősit abban a hitben, hogy működőképes a tavaszi kihelyezés. Persze újra kell gondolni a ragadozógyéritést, illetve az etetést. Csak egy momentum az etetésre. Ősszel, novemberben a vadőr a vadászat előtti napon töltötte fel az etetőket, hogy a tagok lássák az etetést. Szóval előbb meg kell harcolni a belső problémákkal, a ragadozókkal. Mondjuk olyan helyen ahol egy kupacban látok 50-70 szürkét, az ember ne várjon sok fácáncsibét meg kisnyulat. A másik nagy gond az itatás. Sürgősen kutakat kell fúrni, itatókat kell csinálni. Az idén nálunk lesz az "elrugaszkodás éve", mert páran összebeszéltünk, hogy ez tűrhetetlen állapot, és odafigyelünk a rókákra, dolmányosokra és egyéb kártevőkre. Jövőre én szorgalmazni fogom a tavaszi fácánkihelyezést. Hátha. Valamit tenni kell, mert azért szó mi szó vannak igencsak vadászni, és lőni szerető tagjaink, akiknek itt az ideje, hogy tegyenek is a vadászatért.
Köszönöm, és továbbra is várom a hozzászólásokat, hátha "kisütünk"  Főz valami okosat.
Sziasztok!
Naplózva

A disznó, az disznó! Kiszámithatatlan, mint egy jó feleség! Kacsint
Oldalak: 1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: