Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 59   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Apróvad gazdálkodás : fácán, fogoly  (Megtekintve 210713 alkalommal)
Róbert82
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 33



« Új üzenet #510 Dátum: 2009. November 25. - 20:59:21 »

Sziasztok!
Kedden részt vettem életem első társas apróvad vadászatán mint "vadászvizsgát tett ember"! Elmondhatom kellemes élményekkel értem haza, mert 8 fácánkakast sikerült ejtenem ( + 2 sebzett akik meglógtak ) Az avatást még mindig érzem a hátsómon!  Rííí Az igazsághoz az is hozzátartozik hogy elejtettem életem első nyulát is, de valahogy kereket oldott, mert a teríték készítésekor már nem volt meg. Így ez az avatás még várat magára.
21-én szombaton libázással próbálkoztam, de nem kedvezett az idő és jó magasan húztak a madarak! Ez annyira elkeserített, hogy délután egy kedves barátomnak köszönhetően el tudtam menni kacsázni ahol sikerült 4 db félvad kacsát lőnöm! Annak rendje és módja szerint ott is fel lettem avatva!  Bion Összességében azt kell mondjam jó volt az elmúlt pár nap, kellemes élményeket szereztem, köszönhetem ezt vadászbarátaimnak!  Táncol  Az élményeket az is fokozza, hogy másfél éve várok már erre!!!!!! Emelem
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #511 Dátum: 2009. November 25. - 21:54:31 »

Hej! Azért elég intenzíven belevágtál.....nem lesz sok így egyszerre...?. Gratatulálok az első vadhoz! Igen
Azért első szarvast, disznót, őzet, stb. ne egy hétvégén lőjél. Megfosztod magad tőlük, illetve összefolynak az igaz élmények.
Üdv,H
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #512 Dátum: 2009. November 26. - 11:53:32 »

Gratulálok Robi!
Ez aztán szép teljesítmény! Nekem anno az elsőn vadászaton egész nap egy kakast sikerült összehoznom, azt is seggbe lőttem   Szomorú.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Róbert82
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 33



« Új üzenet #513 Dátum: 2009. November 26. - 17:37:03 »

Köszönöm szépen!  Vigyorog
Nem így terveztem én, de ha már volt rá lehetőség, akkor...... Piál
Naplózva
fakusz
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2


« Új üzenet #514 Dátum: 2009. November 27. - 00:31:30 »

Sziasztok!

Amerikabol irok, ezert az ekezetek nelkuloznom kell...

Fogoly temaban szeretnek hozzaszolni a beszelgeteshez.

Sokak szerint a fogoly megritkulasanak fo oka a hagyomanyos magyar szijjparcellak megszunese es nagyuzemi gazdalkodassal valo felvaltasa volt. Ez csak reszben lehet igaz, mivel mind a mai napig sok ezer hektar van, ami megfelelne a foglyoknak, de megsem elnek a teruleten. A vegyszerezes megint nem lehet egyertelmu ok, mivel a 60-as evekben meg ezrevel eltek szerte az orszagban foglyok, pont akkor, amikor a nagyuzemi, tervgazdalkodas mar reg kiforrotta magat, a vegyszerek intenziv hasznalataval egyetemben. A predaciora fogni a foglyok megritkulasat ertelmetlen, mert mig az emlitett madar populacioja rohamosan esik (leesett), addig a furj mar-mar gradal. Igaz, hogy utobbi elvonul telere, de a vonulasa soran sokkal nagyobb veszteseget szenved az allomanya, mint a fogolye. Azt is megfigyelhetjuk, hogy a 70-es. 90-as es meg sorolhatnam az evtizedeket, nagy varju es ragadozomadar irtasaival egyutt esett le a fogoly allomanya. Ezeknak a madaraknak csaknem a kihalasaval egyutt, amiket a legnagyobb ellensegeinek tartunk a fogolynak. Felvetheto egy olyan osszefugges, mi van, ha a heja, az egeresz oly, a dolmanyos es a vetesi varju majdnem kiirtasaval olyan taplalekkonkurensre talaltak a foglyok, mint a guzueger, a mezei pocok es kissebb jelentoseggel, de a horcsog is ide tartozik. Miert nem tapasztalhato ez az allomanyvisszaeses a facannal? -Azert, mert a fogoly taplalekbazisaban sosem a kulturnovenyek voltak a meghatarozoak, hanem a gyommagvak, ellenben a facannal. Persze ez nem valasz arra, hogy a rendszeres etetes ellenere sem kepes "megmaradni" a fogoly. A valasz talan abban keresendo, hogy vannak olyan elelemforrasai a foglyoknak, amiket nem tudunk mestersegesen biztositani, viszont letfontossaguak a populacio fennmaradasahoz.

Ugy velem, csak akkor lehet megfelelo korulmenyeket teremteni a foglyok szamara, hogyha a predacio egyensulyat fenntartjuk, ami lehet, hogy akar tobb szaz fogoly eletebe is kerulhet, de az idealis populacionagysag le fog csokkenni, mivel konnyebb lesz szamukra az onfenntartas. Az egyeb otletek, mint vedomezsgye kialakitasa, bokrosok telepitese, foldek parlagon hagyasa mar mind, csak hab a tortan...
Naplózva
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #515 Dátum: 2009. November 27. - 01:15:22 »

Sziasztok!

Amerikabol irok, ezert az ekezetek nelkuloznom kell...

Fogoly temaban szeretnek hozzaszolni a beszelgeteshez.

Sokak szerint a fogoly megritkulasanak fo oka a hagyomanyos magyar szijjparcellak megszunese es nagyuzemi gazdalkodassal valo felvaltasa volt. Ez csak reszben lehet igaz, mivel mind a mai napig sok ezer hektar van, ami megfelelne a foglyoknak, de megsem elnek a teruleten. A vegyszerezes megint nem lehet egyertelmu ok, mivel a 60-as evekben meg ezrevel eltek szerte az orszagban foglyok, pont akkor, amikor a nagyuzemi, tervgazdalkodas mar reg kiforrotta magat, a vegyszerek intenziv hasznalataval egyetemben. A predaciora fogni a foglyok megritkulasat ertelmetlen, mert mig az emlitett madar populacioja rohamosan esik (leesett), addig a furj mar-mar gradal. Igaz, hogy utobbi elvonul telere, de a vonulasa soran sokkal nagyobb veszteseget szenved az allomanya, mint a fogolye. Azt is megfigyelhetjuk, hogy a 70-es. 90-as es meg sorolhatnam az evtizedeket, nagy varju es ragadozomadar irtasaival egyutt esett le a fogoly allomanya. Ezeknak a madaraknak csaknem a kihalasaval egyutt, amiket a legnagyobb ellensegeinek tartunk a fogolynak. Felvetheto egy olyan osszefugges, mi van, ha a heja, az egeresz oly, a dolmanyos es a vetesi varju majdnem kiirtasaval olyan taplalekkonkurensre talaltak a foglyok, mint a guzueger, a mezei pocok es kissebb jelentoseggel, de a horcsog is ide tartozik. Miert nem tapasztalhato ez az allomanyvisszaeses a facannal? -Azert, mert a fogoly taplalekbazisaban sosem a kulturnovenyek voltak a meghatarozoak, hanem a gyommagvak, ellenben a facannal. Persze ez nem valasz arra, hogy a rendszeres etetes ellenere sem kepes "megmaradni" a fogoly. A valasz talan abban keresendo, hogy vannak olyan elelemforrasai a foglyoknak, amiket nem tudunk mestersegesen biztositani, viszont letfontossaguak a populacio fennmaradasahoz.

Ugy velem, csak akkor lehet megfelelo korulmenyeket teremteni a foglyok szamara, hogyha a predacio egyensulyat fenntartjuk, ami lehet, hogy akar tobb szaz fogoly eletebe is kerulhet, de az idealis populacionagysag le fog csokkenni, mivel konnyebb lesz szamukra az onfenntartas. Az egyeb otletek, mint vedomezsgye kialakitasa, bokrosok telepitese, foldek parlagon hagyasa mar mind, csak hab a tortan...

Ha igazan erdekel a fogoly allomany sorsa javaslom nezz korul Kanadaban.
1. Nincsenek "nadragszij parcellak...hacsak 100 acre (~45ha) nem szamit annak.
2. a magyarorszagi fogoly soha nem volt kiteve akkora vesztesegnek a hidegek (-30-40 celsius) mint a kanadai allomany
3. a "preditor" allomanyt ott sem irtjak elegge
4. taplalek vetelytarsa a "preri chicken" sharptail grouse azonos teruleten (ugyanabban a bokor sorban el)
5. taplaleka nem csak a gyomnovenyek magvaibol all...(emesztorendszeruk tele van buzatol borsoig mindennel ami a kornyeken terem) ezt a farmer nem is engedheti meg maganak / marmint a gyomnovenyt/ a parlagon hagyott terulet megkapja a vegyszeres  kezelest, hogy a kovetkezo evi termes bistositva legyen.
6. A vadaszati nyomas eleg nagy, sokszor latni "covey"-t aminek a fele ki van love (foleg azota amiota az outfitterek nyomasara megengedtek, hogy a delrol erkezo vadaszok a delelotti liba/daru/kacsa vadaszat utan delutan se unatkozzanak es megengedtek a fogoly vadaszatat)

A fogoly a magyar vadasztarsadalom mostohagyermeke. Eleg erofeszitessel nehany kanadai vadasz megprobalta az ottani allomannyal felfrissiteni a hazai allomanyt...
mi lett a hazatelepitett tojasok/foglyok sorsa senki sem tudja....
Naplózva
fakusz
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2


« Új üzenet #516 Dátum: 2009. November 27. - 04:50:30 »

Kedves Fredi!

A kanadai fogoly allomanyt nem szabad osszekeverni a magyarral, ugyanugy, ahogy a magyar nyurga pontyot sem az amerikaival. A nyurga egy igen jo pelda... Magyarorszagon csaknem kihalofelben van, sokan az ezuskarasz rovasara irjak, de ez csak reszben igaz. Amerikaban, pedig gyomhalkent tekintenek ra, szinte lehetetlen kiirtani, pedig egy teljesen uj kozegbe kerult. Azert szaporodott el, mert adventiv faj, ugy, ahogy nalunk a torpeharcsa, stb., vagy, hogy megemlitsem, a facan...

Egy teljesen mas bioszferaban erdemtelen osszehasonlitani egy azonos faj nichben betoltott szerepet.

Ahhoz kapcsolodoan, hogy a foglyok begye tele van gabonaval. Egyertelmu... De a magyar fogolyallomany sorsa nem az adult madarak egyedfenntartasatol fugg, hanem a fiokak nevelesetol, es a meg nem ivarerett, subadult madarak par talalasatol. Az o begyuk pedig meg gyomokkal van teli.

Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #517 Dátum: 2009. November 27. - 11:58:07 »

Kedves Fredi!

A kanadai fogoly allomanyt nem szabad osszekeverni a magyarral, ugyanugy, ahogy a magyar nyurga pontyot sem az amerikaival. A nyurga egy igen jo pelda... Magyarorszagon csaknem kihalofelben van, sokan az ezuskarasz rovasara irjak, de ez csak reszben igaz. Amerikaban, pedig gyomhalkent tekintenek ra, szinte lehetetlen kiirtani, pedig egy teljesen uj kozegbe kerult. Azert szaporodott el, mert adventiv faj, ugy, ahogy nalunk a torpeharcsa, stb., vagy, hogy megemlitsem, a facan...

Egy teljesen mas bioszferaban erdemtelen osszehasonlitani egy azonos faj nichben betoltott szerepet.

Ahhoz kapcsolodoan, hogy a foglyok begye tele van gabonaval. Egyertelmu... De a magyar fogolyallomany sorsa nem az adult madarak egyedfenntartasatol fugg, hanem a fiokak nevelesetol, es a meg nem ivarerett, subadult madarak par talalasatol. Az o begyuk pedig meg gyomokkal van teli.



Hát azért viszonyítási alapnak, és összehasonlításra csak alkalmas a kanadai és a magyar fogolyállomány,lévén, hogy ugyanaz a faj, ráadásul ugyanabból a környezetből származnak.

Itthon elég komplex téma a faj ritkulásának okai. A nagy probléma, hogy a legtöbb vizsgálat egy-egy ok kiemelésével és annak hatásával foglalkozott legfőképp. Mindenki csak azt vizsgálta, hogy adott területen, a predátorok minimalizálásával mennyire szaporodott a fogly gyomos környezetben és mennyire mg-i táblán. Mekkora volt a szaporulat vegyszerezés mellett és mekkora vegyszer nélkül, Mekkora volt rendszeres vízellátottság mellett és mekkora volt csapadék mellett, stb. Pedig egy faj ilyen drasztikus mértékű megfogyatkozását nem hiszem, hogy csak egy-egy okban kellene keresni...

Mindent összevetve én a csapadékhiányt -vagyis inkább annak rendszertelenségét- tartom az egyik legnagyobb problémának, mert így sem a fogoly nem jut megfelelő táplálékhoz, sem a rovarok, amikkel a csibe táplálkozik, sem pedig a felnőtt madarak, amik kultúrnövények és gyomok magvait eszik. Ehhez persze hozzájárulhat a többi probléma is,ami együtt már magyarázhatja a jelenlegi állomány nagyságát.

Fredi-szerintem a Kanadából hazahozott állomány egy része szabadon lett eresztve -ezek eltűntek, szétszóródtak vagy elpusztultak.   Másik része(mint ahonnét az enyémek is származnak), tenyésztésbe lett vonva.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #518 Dátum: 2009. November 27. - 13:26:59 »

Kedves Fredi!

A kanadai fogoly allomanyt nem szabad osszekeverni a magyarral, ugyanugy, ahogy a magyar nyurga pontyot sem az amerikaival. A nyurga egy igen jo pelda... Magyarorszagon csaknem kihalofelben van, sokan az ezuskarasz rovasara irjak, de ez csak reszben igaz. Amerikaban, pedig gyomhalkent tekintenek ra, szinte lehetetlen kiirtani, pedig egy teljesen uj kozegbe kerult. Azert szaporodott el, mert adventiv faj, ugy, ahogy nalunk a torpeharcsa, stb., vagy, hogy megemlitsem, a facan...

Egy teljesen mas bioszferaban erdemtelen osszehasonlitani egy azonos faj nichben betoltott szerepet.

Ahhoz kapcsolodoan, hogy a foglyok begye tele van gabonaval. Egyertelmu... De a magyar fogolyallomany sorsa nem az adult madarak egyedfenntartasatol fugg, hanem a fiokak nevelesetol, es a meg nem ivarerett, subadult madarak par talalasatol. Az o begyuk pedig meg gyomokkal van teli.

Roviden: a ponty az ujvilagban elszaporodott mert nehany europait es kozel/tavol keletit kiveve senkit nem erdekel. Nem viszik haza a 25 centist azzal, hogy "az mar majdnem meretes" meg ha en nem viszem el elviszi mas! Nem visz haza a horgasz 11 sullot azzal, hogy "ket hetig nem fogtam semmit - meg jo, hogy nem dobom vissza! Lassan nem lesz semmilyen hal sem a rablo gazdalkodas miatt!!!

A fogolyra visszaterve: az a nehany madar amit a 20-as evek vegen/30-as evek elejen magyarorszagrol szarmazott jelentos szaporulatot volt kepes produkalni es a  kanada keleti reszere attalepitett allomany is jelentos mertekben novekszik.
Meg egy megjegyzes az eletterehez: a farmer 20-25 cm-es tarlot hagy ami bizonyos mertekben takarast/vedelmet nyujt a madaraknak.



Naplózva
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #519 Dátum: 2009. November 27. - 13:33:47 »


Fredi-szerintem a Kanadából hazahozott állomány egy része szabadon lett eresztve -ezek eltűntek, szétszóródtak vagy elpusztultak.   Másik része(mint ahonnét az enyémek is származnak), tenyésztésbe lett vonva.

Sokaig probaltam kutatni a hazatelepitett madarak sorsat (es nem azt, hogy mi lett a kutya ketrecemmel amiben a madarak utaztak), de a Nimrod ket cikkjen kivul semmit nem sikerult kideritenem. Ahogy mar korabban irtam, a tojasok aes a madarak is Abadszalokra kerultek. Egy ev mulva jelent meg a masodik cikk amiben leirtak, hogy a madarak zart teruleten, jol viselik az uj kornyezetet es hamarosan sor kerulhet a szabadon bocsatasukra.
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #520 Dátum: 2009. November 27. - 14:08:16 »

Sokaig probaltam kutatni a hazatelepitett madarak sorsat (es nem azt, hogy mi lett a kutya ketrecemmel amiben a madarak utaztak), de a Nimrod ket cikkjen kivul semmit nem sikerult kideritenem. Ahogy mar korabban irtam, a tojasok aes a madarak is Abadszalokra kerultek. Egy ev mulva jelent meg a masodik cikk amiben leirtak, hogy a madarak zart teruleten, jol viselik az uj kornyezetet es hamarosan sor kerulhet a szabadon bocsatasukra.

Sajnos pontos adatokkal én sem szolgálhatok, de ha Abádszalókra kerültek, akkor jó helyen vannak a leszármazottak. Bion

Én Kecskemét mellől hoztam a sajátjaimat és ott mesélték, hogy ezek nem "őshonosak", mivel kanadai állományból származnak. Így lettek kanadai magyar foglyaim Bion Bion Bion 

Nagyon szeretem ezeket az eleven kis madarakat és ha lehetőségem lenne rá, biztos, hogy még többet foglalkoznék velük. Nagyon hiányozna, ha végleg eltűnnének a hazai tájakról. És az a poén, hogy nem kellene megfeszülni hozzá, hogy kedvezőbb legyen neki a helyzet...

(Kissé  érzelgős, de nekem már ugyanannyira hozzátartozik a kiáltásuk a hajnalokhoz, mint a kakasszó.)   
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #521 Dátum: 2009. November 27. - 14:11:34 »


Csak erdekesseg kedveert: a Googli kep azon teruletek egy reszerol ahol a fogoly allomany "viragzik". 40-60 ha zold mellett 40-60 ha parlagon hagyott. A kovetkezo evben cserelodik a szin, csak minden masodik evben telmelnek ugyanazon a parcellan, a fold egy evet pihen. A magas tarlo celja: megovni a termo talaj feluletet az eroziotol (szel/eso).
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #522 Dátum: 2009. November 27. - 14:41:10 »

Csak erdekesseg kedveert: a Googli kep azon teruletek egy reszerol ahol a fogoly allomany "viragzik". 40-60 ha zold mellett 40-60 ha parlagon hagyott. A kovetkezo evben cserelodik a szin, csak minden masodik evben telmelnek ugyanazon a parcellan, a fold egy evet pihen. A magas tarlo celja: megovni a termo talaj feluletet az eroziotol (szel/eso).

Felénk három helyen tudok foglyokról.Az egyik egy rét-kökényes-lucernatábla találkozása, a második egy kaszáló-szántó találkozása mindkettőt egy nádassal sűrűn körbenőtt kanális határolja, a harmadik pedig egy turjánokkal szegélyezett legelő és szántó találkozása. Azért állítom a víz fontosságát, mert mindhárom helyen elérhetőközelségben található állandó víz és a terület is elég tagolt a változatos táplálékforráshoz.

Fredi-hol található víz ezeken a területek amiket mutatsz?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #523 Dátum: 2009. November 27. - 14:59:44 »

Ha allando jellegu vizre gondolsz...legtobb helyen sehol. Egynehany tablaban van kisebb melyedes amit nem tudnak a geppel megmuvelni (a legnagyobb sem volt tobb mint 50-60m atmeroju) ahol csak gaz no, viz nem volt bennuk. Ez nem jelenti, hogy nics harmat vagy esozes utan visszamaradt viz. Termeszetesen vannak a terkepen is lathato patakok, tavak.
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #524 Dátum: 2009. November 27. - 15:07:02 »

Ha allando jellegu vizre gondolsz...legtobb helyen sehol. Egynehany tablaban van kisebb melyedes amit nem tudnak a geppel megmuvelni (a legnagyobb sem volt tobb mint 50-60m atmeroju) ahol csak gaz no, viz nem volt bennuk. Ez nem jelenti, hogy nics harmat vagy esozes utan visszamaradt viz. Termeszetesen vannak a terkepen is lathato patakok, tavak.

Milyen gyakoriak az esők? Mennyi az éves átlagcsapadék mm-ben?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 59   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: