Oldalak: 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 59   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Apróvad gazdálkodás : fácán, fogoly  (Megtekintve 210712 alkalommal)
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #435 Dátum: 2009. November 16. - 15:27:15 »

Üdv ! """Létezne olyan betegség ami a fácánoknál csak a hím ivarú egyedeket pusztítja??? "

A legelső olvasatra .-- légpuska ugrott be  Fejvakarás
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #436 Dátum: 2009. November 16. - 15:29:44 »

Hát értem én értem, de...
Az öregek állításai -sajnos- mára már nem állják meg a helyüket. Akár élőhely-, akár vadgazdálkodás tekintetében.
Novemberben -nálunk ez a szezon elejét jelenti- ne legyén már "optimális" ivararány a vadfácánoknál!!! Meglepődött
Ami meg komoly aggodalomra adhat okot az az, hogy a vetéseket szegélyező, vagy éppen átszelő gazos, nádas csatornákban sem leltünk arányaiban annyi "fiatal", napozásból behúzódott kakst ami ezt esetleg alátámasztaná!
Ami meg a másik oldala a történetnek, hogy a terítékre került kaksok kor szerinti megoszlása az előző évekhez képest valamivel jobb képet fest (kb. 1/4 öreg, 1/4 középkorú, 1/2 fiatal)! Természetesen ez nem ad átfogó képet az egész területre vonatkozóan, sőt még csak az első vadászatunk volt és az is a terület homoki részénének egyik terület részén.
De minden esetre fúrcsa... Fejvakarás Wave


Az egyik szívemcsücske területen mindig azon agyalgatunk hajtásokkor, hogy mi okozza, hogy egész évben látunk fácánt -minden korosztályból-, vadászatokon viszont a lőtt kakasok nagy része is minimum 3-4 éves, ennél fiatalabb csak elvétve akad -mintha a föld nyelte volna el az fiatalabbakat. De mindig esik 15-20 kakas, tehát van utánpótlás(itt csak vadfácánról beszélhetünk, nincs kibocsájtás).
Van egy hely, az ún. Tyúkos-sarok. Neve onnét ered, hogy ha az egész területen nem is látsz fácántyúkot a hajtásban, itt tuti, hogy mindig láthatsz. volt, hogy harmincegynéhány tyúk repült fel a nádból és összesen egy kakas. Ettől a helytől kb. 500-1000méterre viszont van egy domboldal (tök kopasz, sehol egy bokor vagy egyéb takarás), ahol rendszeresen látható legalább 5-10 kakas egy hajtás alatt. Hogy miért válnak szét ennyire a nemekés miért ott van a kakas, ahol nem kellene lennie? Ki tudja... ?

Szóval szerintem csak elbújtak a kakasaitok máshová. )Főleg, ha szaporulat is van, tehát kell lennie kakasnak a területen. Olyan betegségről meg nem hallottam, hogy csak a kakast támadná-bár ez még nem jelenti azt, hogy ne létezhetne Bion
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #437 Dátum: 2009. November 16. - 15:38:44 »

"Novemberben -nálunk ez a szezon elejét jelenti- ne legyén már "optimális" ivararány a vadfácánoknál!!! "

Steve!

Hát én is azt mondom! Majd a dürgéskor!  Figyelmes olvasás

A másik, pedig hidd el, hogy amit írtam, abban van igazság, függetlenül a mai kortól vagy élőhelytől. Nem kell megijedni, ha már januárba alig látsz kakast a hajtásba, marad így is elég.
Nem szabad egy vadászatból vagy hajtásból messzemenő dolgokat levonni. A fácán meg eléggé kiszámíthatalan, lehet hogy jövő hétvégén visszamentek a kukoricásba és 30 kakas mellett lesz egy tyúk.
Steve, neveltek ti fácánt? Vagy ez csak a vadszaporulat?

"A legelső olvasatra .-- légpuska ugrott be"
  
Nem gondolnám, hogy rabsicok, hacsak valami komoly vadgazdálkodási szakértelemmel nem rendelkeznek. A légpuskásnak mindegy, hogy kakas-e vagy tyúk, a lényeg a húúúús.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Steve
Vendég
« Új üzenet #438 Dátum: 2009. November 16. - 15:54:02 »

"Novemberben -nálunk ez a szezon elejét jelenti- ne legyén már "optimális" ivararány a vadfácánoknál!!! "

Steve!

Hát én is azt mondom! Majd a dürgéskor!  Figyelmes olvasás

A másik, pedig hidd el, hogy amit írtam, abban van igazság, függetlenül a mai kortól vagy élőhelytől. Nem kell megijedni, ha már januárba alig látsz kakast a hajtásba, marad így is elég.
Nem szabad egy vadászatból vagy hajtásból messzemenő dolgokat levonni. A fácán meg eléggé kiszámíthatalan, lehet hogy jövő hétvégén visszamentek a kukoricásba és 30 kakas mellett lesz egy tyúk.
Steve, neveltek ti fácánt? Vagy ez csak a vadszaporulat?

"A legelső olvasatra .-- légpuska ugrott be"
  
Nem gondolnám, hogy rabsicok, hacsak valami komoly vadgazdálkodási szakértelemmel nem rendelkeznek. A légpuskásnak mindegy, hogy kakas-e vagy tyúk, a lényeg a húúúús.


Csak és kizárólag vad szaporulat! Igen

No nem annyira sötét a helyzet mint azt esetleg levonhatnátok, mert 08,00 - 13,00-ig 47 kakast csak össze bokrásztunk.... gyozo Kacsint
De a jelenség új az előző évekhez, év tizedekhez viszonyítva! Fejvakarás

Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #439 Dátum: 2009. November 16. - 16:00:30 »

Csak és kizárólag vad szaporulat! Igen

No nem annyira sötét a helyzet mint azt esetleg levonhatnátok, mert 08,00 - 13,00-ig 47 kakast csak össze bokrásztunk.... gyozo Kacsint
De a jelenség új az előző évekhez, év tizedekhez viszonyítva! Fejvakarás


Képes vagy sajnáltatni magad... Kacsint


 Ördög
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #440 Dátum: 2009. November 16. - 16:02:10 »

Akkor kimondottan örülni kell a 32 vadtyúknak, meg a terítéknek.
És az a galád vadász, aki kilövi mellőlük azt az egy árva kakast, köteles tavasszal kimenni és megtermékenyíteni a tyúkokat  Ördög.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #441 Dátum: 2009. November 16. - 20:08:12 »

vadászatokon viszont a lőtt kakasok nagy része is minimum 3-4 éves, ennél fiatalabb csak elvétve akad -mintha a föld nyelte volna el az fiatalabbakat.

Hogy állapítjátok meg a kort?

Tudom-tudom sarkantyú. De mi alapján 3-4 éves?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #442 Dátum: 2009. November 16. - 21:26:23 »

Hogy állapítjátok meg a kort?

Tudom-tudom sarkantyú. De mi alapján 3-4 éves?

"A kakasok kora sarkantyújukról ismerhető fel. Az egy éves kakas sarkantyúja vastagabb, sárgás színű, tompább hegyű és kb. 5 mm hosszú. A kétéves kakas sarkantyúja keskenyebb, hegyesebb és kb. 10 mm hosszú. Az öreg kakasoknak ennél is hosszabb, áttetsző, szaruszínű a sarkantyúja." (Szederjei Ákos-Studinka László: Nyúl, Fácán, Fogoly)

 Wave

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #443 Dátum: 2009. November 17. - 08:12:08 »

"A kakasok kora sarkantyújukról ismerhető fel. Az egy éves kakas sarkantyúja vastagabb, sárgás színű, tompább hegyű és kb. 5 mm hosszú. A kétéves kakas sarkantyúja keskenyebb, hegyesebb és kb. 10 mm hosszú. Az öreg kakasoknak ennél is hosszabb, áttetsző, szaruszínű a sarkantyúja." (Szederjei Ákos-Studinka László: Nyúl, Fácán, Fogoly)

 Wave

Üdv. bferi

Bion
Igen, nagyjából így.Az a kakas, amelyiknek 1,5-2cm a sarkantyúja,már nagy valószínűséggel 3 éves, az ennél hosszabb sarkantyújú 4-5 éves kakas.  Eddig a korig évente kb. 5mm-t nő a sarkantyúja a tapasztalataink szerint, ezután már valamelyest kisebb ütemben nő, évente kb. 2-4mm-t.

Amúgy lehet még következtetni a testformából és a fej kinézetéből, a faroktoll hosszából is, de a sarkantyú a legpontosabb.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #444 Dátum: 2009. November 17. - 08:21:22 »

Ez érdekes.

Láttam már pár fácánt, de olyan kakast amelyiknek 1,5cm-nél hosszabb sarkantyúja lett volna még soha  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #445 Dátum: 2009. November 17. - 08:36:00 »

Ez érdekes.

Láttam már pár fácánt, de olyan kakast amelyiknek 1,5cm-nél hosszabb sarkantyúja lett volna még soha  Vállat von

Sokáig hordtam a nyakamban egy 2,5cm-es fácán-sarkantyút. A kakas már igencsak öregnek nézett ki: eleve alig akart felszállni, alig volt rajta hús, de szép, hosszú faroktolla volt.Tippünk szerint legalább 6 éves volt -egy sokáig védelem alatt álló területen esett, tehát volt ideje megöregedni. De általában én is az átlagos 1-1,5cm-es sarkantyújú kakasokkal találkozom.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #446 Dátum: 2009. November 17. - 16:15:43 »

Bion
Amúgy lehet még következtetni a testformából és a fej kinézetéből, a faroktoll hosszából is, de a sarkantyú a legpontosabb.

No, meg a főzési időből! Vigyorog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #447 Dátum: 2009. November 17. - 16:17:29 »

No, meg a főzési időből! Vigyorog
Ki mihez van szokva... Ördög
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #448 Dátum: 2009. November 17. - 16:33:12 »

Ki mihez van szokva... Ördög

Vagy ki mit helyez előnybe... Bion
Naplózva

Üdv End
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #449 Dátum: 2009. November 17. - 16:35:27 »

Ja és még valami eszembe jutott....
Emlékezem még azokra az időkre a 90-es évek elejéről, amikor 4-5 tyúkkal 10-12 kakas rebbent fel egy 30-40m2-es fél lábszárig érő gazosból. A terítéken a nap végén feküdt 150-200 kakas, meg 300-350 mezei nyúl kb. 60 vadásztól.... :'(
Igaz akkoriban ezekből a gazosokból kibaszott sok volt minden felé! Wave

Szia Steve!

Ez nálunk is hasonlóan van, szerintem kellene egy kicsit hidegebb idő, és akkor jobban együtt lesznek, bár van egy olyan területünt, egy kisebb de anál keményebb sűrű, ahol még januárban is hasonló az ivararány, de ez már évek óta...
 Wave
Naplózva

Üdv End
Oldalak: 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 59   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: