Oldalak: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 59   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Apróvad gazdálkodás : fácán, fogoly  (Megtekintve 210717 alkalommal)
Jágerboy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 344


« Új üzenet #405 Dátum: 2009. Október 25. - 08:47:28 »

 Igen Emelem
Naplózva

Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.
Kovi Ádi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 993



« Új üzenet #406 Dátum: 2009. Október 25. - 09:25:20 »

Gratulálok!  Emelem

Nálunk is megvolt az első apróvad vadászat! 4 lövést tettem, 2 kakasra és 2 nyúlra. Igazából egy nyúl volt teljesen ziccerben, de elbaltáztam!
Naplózva

A vadászat - "Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem..." (Fekete István)
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #407 Dátum: 2009. November 03. - 08:15:54 »

Szisztok!

Tegnap lezajlott nálunk az évi szokásos nagyterítékű fácánhajtásunk. Szép időben 5 puska 517 fácánt, 8 nyulat, 2 szarkát és 1 rókát hozott terítékre. A nevelt fácánjaink jól repültek, köszönhetően annak, hogy már júniusban kihozzuk őket és félvad körülmények között élnek a nevelő körül, kajával próbáljuk meg őket helyben tartani.
Sajnos két hajtásban a madarak 80%-a visszatört, pedig a szelünk is jó volt, így talán a 600 is meg lehetett volna. Talán majd jövőre  Mosolyog.
A maradékra most már mi megyünk rá  Vadász Patron

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #408 Dátum: 2009. November 03. - 08:32:55 »

Szisztok!

Tegnap lezajlott nálunk az évi szokásos nagyterítékű fácánhajtásunk. Szép időben 5 puska 517 fácánt, 8 nyulat, 2 szarkát és 1 rókát hozott terítékre. A nevelt fácánjaink jól repültek, köszönhetően annak, hogy már júniusban kihozzuk őket és félvad körülmények között élnek a nevelő körül, kajával próbáljuk meg őket helyben tartani.
Sajnos két hajtásban a madarak 80%-a visszatört, pedig a szelünk is jó volt, így talán a 600 is meg lehetett volna. Talán majd jövőre  Mosolyog.
A maradékra most már mi megyünk rá  Vadász Patron

Üdv. bferi

Mekkora területen mennyi madarat tudtok koncentrálni csak etetéssel? Mekkora a nyári elhullás?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #409 Dátum: 2009. November 03. - 11:32:51 »

2000 db. előnevelt madarat hoztunk, ebből ezer csak kakas a másik ezer vegyes. A nevelőnk 8 hektáros akácerdő itt-ott nádfoltokkal, sűrűn beültetve ezüstfával. Persze a nevelő körül még pár száz hektáron körbe található egy kisebb fenyves erdő, egy széles vízállásos lapos sűrű náddal, tanyahelyek, erdőfoltok melyek fogják a madarat. Sajnos itt vadföldünk nincs, régebben az összes társasági földbe fát ültettünk, ezek mostanra már megnőttek, ha az ezüstfa nem lenne, kopasz lenne az aljuk. Pedig egy kis cirok vagy kukorica lenne az igazi a nevelő mellett.
Az a tapasztalatunk, hogy nem szabad sajnálni a takarmányt sem mennyiségre sem minőségre, mi a nevelőnél csak jó minőségű tápot és kását adunk nekik, később már kisebb adag táp mellett ocsút is kapnak. Vittünk nekik több pótkocsi csöves csemegekukoricát is (rajta maradt a gazda nyakán) lehúztuk a csuhéjt, imádták a tejes szemeket csipkedni. A magtárból összesöpört "koszt", a cirokmagot meg a gyommagvas tört szemet a vadfácánoknak hordjuk ki. Ha van folyamatosan kaja és megfelelő élettér (búvóhelyek, gallyazófák stb.) kevésbé megy el a fácán. Persze időnként a környező fasorokat és csatornákat egy-két kutyás vadásznak nem árt visszahajtani.
A fácánjaink folyamatos állatorvosi felügyelet alatt vannak (egyik vadásztársunk állatorvos) így az elhullás minimális. Sajnos idén kb. 150 db volt a veszteség ennek jó része egy kóbor kutya két éjszakás garázdálkodására írható. Éjszaka nem vigyáztuk a fácánt, így őkelme nyugodtan gyilkolhatott, csak második éjszaka tudtuk elkapni. Utána már folyamatosan vigyáztuk és már dögöket sem találtunk.

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #410 Dátum: 2009. November 03. - 11:42:01 »

2000 db. előnevelt madarat hoztunk, ebből ezer csak kakas a másik ezer vegyes. A nevelőnk 8 hektáros akácerdő itt-ott nádfoltokkal, sűrűn beültetve ezüstfával. Persze a nevelő körül még pár száz hektáron körbe található egy kisebb fenyves erdő, egy széles vízállásos lapos sűrű náddal, tanyahelyek, erdőfoltok melyek fogják a madarat. Sajnos itt vadföldünk nincs, régebben az összes társasági földbe fát ültettünk, ezek mostanra már megnőttek, ha az ezüstfa nem lenne, kopasz lenne az aljuk. Pedig egy kis cirok vagy kukorica lenne az igazi a nevelő mellett.
Az a tapasztalatunk, hogy nem szabad sajnálni a takarmányt sem mennyiségre sem minőségre, mi a nevelőnél csak jó minőségű tápot és kását adunk nekik, később már kisebb adag táp mellett ocsút is kapnak. Vittünk nekik több pótkocsi csöves csemegekukoricát is (rajta maradt a gazda nyakán) lehúztuk a csuhéjt, imádták a tejes szemeket csipkedni. A magtárból összesöpört "koszt", a cirokmagot meg a gyommagvas tört szemet a vadfácánoknak hordjuk ki. Ha van folyamatosan kaja és megfelelő élettér (búvóhelyek, gallyazófák stb.) kevésbé megy el a fácán. Persze időnként a környező fasorokat és csatornákat egy-két kutyás vadásznak nem árt visszahajtani.
A fácánjaink folyamatos állatorvosi felügyelet alatt vannak (egyik vadásztársunk állatorvos) így az elhullás minimális. Sajnos idén kb. 150 db volt a veszteség ennek jó része egy kóbor kutya két éjszakás garázdálkodására írható. Éjszaka nem vigyáztuk a fácánt, így őkelme nyugodtan gyilkolhatott, csak második éjszaka tudtuk elkapni. Utána már folyamatosan vigyáztuk és már dögöket sem találtunk.

Üdv. bferi
Mikortól tapasztaltátok, hogy a fiatal fácánok felgallyaznak estére? Ez azért megvédi őket az ilyen kóbor ebektől.
Egy cikkben azt olvastam, hogy a érdemes ülőfákat, ülőrudakat betenni a nevelő helyre és éjszakánként párszor fölzavarni a madarakat. Így két-három hónapos korukra már rászoknak felgallyazásra.
Sajnos ezt én is csak az után olvastam, hogy valami elvitte a madaraim...

Kiengedés után itattok valamilyen gyógyszert, táplálékkiegészítőt a növendékekkel?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #411 Dátum: 2009. November 03. - 11:54:20 »

Ülőfáink nekünk is van a sátor alatt, de nem olyan magas, erről még simán leszedi bármilyen jószág a fácánokat. Különben augusztusban már javában gallyaztak, de nem mind, nemegyszer burrant fel a lábam alól egy kis gazosból fácán éjszaka.
A gyógyszerekre nekem nem volt rálátásom, ha komolyan érdekel, majd megkérdem az állatorvosunkat és beszámolok róla.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #412 Dátum: 2009. November 03. - 13:56:49 »

Ülőfáink nekünk is van a sátor alatt, de nem olyan magas, erről még simán leszedi bármilyen jószág a fácánokat. Különben augusztusban már javában gallyaztak, de nem mind, nemegyszer burrant fel a lábam alól egy kis gazosból fácán éjszaka.
A gyógyszerekre nekem nem volt rálátásom, ha komolyan érdekel, majd megkérdem az állatorvosunkat és beszámolok róla.

Isten igazából főleg a levezető kezelés érdekelne (foglyoknál is), mert ezt is majdnem olyan fontosnak tartom, mint a nevelés alatti kezelést.
Én most Laktifermet (korábban pedig Laktalcidot használtam),mert az segíti az emésztést, és ugye az egészség a megfelelően működő emésztésnél kezdődik. Lehet kapni egy csomó más kiegészítőt is, de azok méregdrágák és szintetikusak.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #413 Dátum: 2009. November 04. - 21:23:30 »

Na Gergő szerencséd van, ma összefutottam az állatorvosunkkal, akitől a következőket tudtam meg:

Persze ez csak az előneveltekre vonatkozik, a napos fácánok kezelését most nem taglaltuk.

1. Amikor kihozzák a nevelőnkbe a fácánokat mindjárt egy háromnapos itatós kúra következik Baytril-el (enrafloxacin). Vannak utánzatok is a piacon, de a doki szerint azok egy kalap sz@rt nem érnek. A szer egy antibiotikum mely a bakteriális fertőzéssek és a mycoplasmák által okozott betegségek 90%-át lefedi, úgy mint a szalmonellózis, a colibacillózis, tífusz, orbánc stb. Az itatóvízbe kell tenni, a dózis: 2ml/testtömeg kg.

2. Utána következhet a féreghajtás, ezt a szert a doki írja fel, mi kiváltjuk és a tápba keverjük. Nem mindig alkalmazzuk.

3. Kokcidiózis elleni kezelés Baycox szintén itatóvízbe. Erre odafigyelünk, mert tavaly az egyik szomszédos társaság nevelt fácánjainak majd egyharmadát vitte el a kokcidiózis.

4. Indokolt esetbe jöhet egy vitaminos kezelés Jolovit B, tollcsipkedés esetén Zeovit, de ez nálunk abszolút nem jellemző, mert a fácánjaink teljesen szabadon, kiváló kondícióban vannak, nincs zsúfoltság, nincs stressz, nincs tollcsipkedés.

A szabad tartásnak esetünkbe csak az a hátránya, hogy az itatós kezelést nehéz megejteni, mert a madarak isznak a szétszórt pocsolyákból is és még kiszomjaztatni sem lehet őket (ez zárt helyen könnyen megy).
Összefoglalva elmondhatom, hogy nálunk még betegség okozta komolyabb elhullás nem volt, ami előfordul azt a görbecsőrűeknek, rókának, kóbor ebnek köszönhetjük.

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #414 Dátum: 2009. November 05. - 08:38:11 »

Na Gergő szerencséd van, ma összefutottam az állatorvosunkkal, akitől a következőket tudtam meg:

Persze ez csak az előneveltekre vonatkozik, a napos fácánok kezelését most nem taglaltuk.

1. Amikor kihozzák a nevelőnkbe a fácánokat mindjárt egy háromnapos itatós kúra következik Baytril-el (enrafloxacin). Vannak utánzatok is a piacon, de a doki szerint azok egy kalap sz@rt nem érnek. A szer egy antibiotikum mely a bakteriális fertőzéssek és a mycoplasmák által okozott betegségek 90%-át lefedi, úgy mint a szalmonellózis, a colibacillózis, tífusz, orbánc stb. Az itatóvízbe kell tenni, a dózis: 2ml/testtömeg kg.

2. Utána következhet a féreghajtás, ezt a szert a doki írja fel, mi kiváltjuk és a tápba keverjük. Nem mindig alkalmazzuk.

3. Kokcidiózis elleni kezelés Baycox szintén itatóvízbe. Erre odafigyelünk, mert tavaly az egyik szomszédos társaság nevelt fácánjainak majd egyharmadát vitte el a kokcidiózis.

4. Indokolt esetbe jöhet egy vitaminos kezelés Jolovit B, tollcsipkedés esetén Zeovit, de ez nálunk abszolút nem jellemző, mert a fácánjaink teljesen szabadon, kiváló kondícióban vannak, nincs zsúfoltság, nincs stressz, nincs tollcsipkedés.

A szabad tartásnak esetünkbe csak az a hátránya, hogy az itatós kezelést nehéz megejteni, mert a madarak isznak a szétszórt pocsolyákból is és még kiszomjaztatni sem lehet őket (ez zárt helyen könnyen megy).
Összefoglalva elmondhatom, hogy nálunk még betegség okozta komolyabb elhullás nem volt, ami előfordul azt a görbecsőrűeknek, rókának, kóbor ebnek köszönhetjük.

Üdv. bferi
Szia!

Köszönöm a kimerítő választ!

Akkor végül is majdnem azt kapják, mint nálam, csak mivel kisebb az állományom(jóval kisebb Bion).
Napos kor után én Enrobiofloxot adok (hatóanyaga az, mint amit tiéteknek) itatok, utána kokcidiózis, pasteurellózis, stb.ellen Trisulmix-ot és Neo Te Sol-t (kakasospor) kapnak. Mellette havonta 5 napot itatok Jolovittal és folyamatosan kapnak Laktifermet vagy itatva vagy tápba keverve.(Korábban almaecetes vizet kaptak inni, de nem igazán vált be, a Laktiferm hatásosabb és kilós kiszerelésben kifizetődőbb.)
A takarmány jobb hasznosulását pedig Biometin adagolásával segítem elő.

Ezzel a kis kúrával nem volt gondom fertőzésekkel, betegségekkel -elhullást is csak valami vad és Tapi kutyám okozott-, mellesleg szépen fejlődtek mind a foglyok, mind a fácánok, mind a fürjek(a gyógyszerek ugyanazok mindháromnál, csak az adagolás mennyisége, ideje és gyakorisága változik).

Üdv

Gergő Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #415 Dátum: 2009. November 07. - 21:54:13 »

Sziasztok!

A mai napon 13 puskával 38 kakast, 9 tyúkot és 1 rókát hoztunk terítékre. Ebből 5 kakast és egy tyúkot abszolváltam.
Jól esett a vadászat után a toros káposzta, na meg a Márton-napi pálinka, amit egy kedves vadásztársunk prezentált.

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #416 Dátum: 2009. November 08. - 10:06:27 »

Sziasztok!

A mai napon 13 puskával 38 kakast, 9 tyúkot és 1 rókát hoztunk terítékre. Ebből 5 kakast és egy tyúkot abszolváltam.
Jól esett a vadászat után a toros káposzta, na meg a Márton-napi pálinka, amit egy kedves vadásztársunk prezentált.

Üdv. bferi

Gratulálok!
Ez nagyon jó eredmény, de azt a 9 tyúkot nyugodtan elengedhettétek volna! Az már nem oszt, nem szoroz a terítéken! Ha csak 3 költ közűlük jövőre, már van 30 vadfácánotok! Akárki akármit mond, a kibocsájtott tyúkok egy része bizony költ a következő évben!
Mi 13 év alatt háromszor neveltünk fácánt, utoljára 4-5 éve, de a tyúkot sosem lőttük és elég jó szaporulatunk van minden évben. Egyik évben kb. 30-40 kakast gyűrűztünk meg a neveltek közül és volt olyan, ami két vadászidényt túlélt és a harmadikban került terítékre!!!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #417 Dátum: 2009. November 08. - 11:50:16 »

Gratulálok Feri. Emelem

Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Kovi Ádi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 993



« Új üzenet #418 Dátum: 2009. November 08. - 13:55:31 »

Gratulálok!  Emelem Emelem

Nálunk is volt ma társasvadászat. Jól eláztunk.  Kacsint 13 puskás volt, 7 kakas és egy róka esett. Én egy lövést tettem és egy kakast lőttem.

Üdv

K.Ádi
Naplózva

A vadászat - "Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem..." (Fekete István)
Jágerboy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 344


« Új üzenet #419 Dátum: 2009. November 08. - 17:25:13 »

Gratulálok a fácán vadászoknak  Igen  Wave
Naplózva

Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.
Oldalak: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 59   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: